ÇOCUĞUMUN MİYOP OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARIM ?

🔵 ÇOCUĞUNUZ VE MİYOPİ (UZAĞI GÖREMEME)

Çocuğumun miyop olup olmadığını nasıl anlarım?

 Çocuğunuz bulanık veya bulanık görme, baş ağrısı, şaşılık veya göz yorgunluğundan şikayet ediyorsa, göz muayenesini düşünün….

Kırma hatası, göze giren ışığın retinaya odaklanamaması veya daha nadir olarak gözünüzün ön kısmının eğriliği nedeniyle yaygın olarak görülen bir göz rahatsızlığıdır..

 Lensler ışığın retinaya odaklanmasına yardımcı olmak için kullanılır. Kırma kusurunun dört ana türü vardır: miyopi (uzaktaki nesneler bulanıktır), hipermetrop (yakın nesneler bulanıktır), astigmatizm (hem yakın hem de uzaktaki nesneler bulanık veya bozuktur) ve presbiyopi (yaşlandıkça yakın nesneler daha bulanık görünür) ..

Çocuklarda en sık görülen kırma kusuru miyopi veya yakın görüşlülüktür..

 Bebekler, ileri görüşlülük olarak da bilinen kısa gözlerle doğarlar. Büyüyüp geliştikçe gözleri genellikle uzar. Bebeklerin çoğu, ışığın doğrudan gözün arkasındaki ışığa duyarlı doku olan retinaya odaklandığı emetroplara veya normal görüşe sahip insanlara dönüşür. Emmetroplar küçükken gözlük ve kontakt lens olmadan da net görebilirler. Bazı çocuklar gelişmeye devam ettikçe gözleri de uzar ve miyopi veya miyopluk gelişir. Miyopi prevalansı yaşınız arttıkça artar; Amerikalıların neredeyse %40’ı miyoptur. 

Çocuklarda Miyopinin Nedenleri Nelerdir?

Miyop olan ebeveynlerin çocukları da miyop olma eğilimindedir. Bu değişiklikler son 30 yılda geliştiğinden, artan miyop oranları yalnızca genetiğe atfedilemez. Dışarıda daha az zaman geçirmek, iş yerinin yakınlarında daha fazla vakit geçirmek ve okulda geçirilen zamanın artması gibi çevresel faktörler miyopiyle bağlantılıdır. Ayrıca miyop çocukların okul ödevleri, cihazlarla oynama ve/veya okuma gibi yakın aktivitelerle daha sık meşgul oldukları da bulunmuştur.

Çocuğumun Miyop Olduğunu Nasıl Anlarım?

Çocuğunuz bulanık veya bulanık görme, baş ağrısı, şaşılık veya göz yorgunluğundan şikayetçiyse göz muayenesini düşünün. Ayrıca birçok çocuk görme sorunlarını ifade etmek için dili kullanamayabilir.

 Amerikan Optometri Derneği, 6 ila 12 ay ve 3 ila 5 yaş arasındaki bebekler için yüz yüze göz muayenesini, okul çağındaki çocuklar ve ergenler için ise yıllık göz muayenesini önermektedir. Birçok klinik çalışma gelişimsel gecikmeler ile görme bozukluğu arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. 

Miyopi Nasıl Tedavi Edilir? 

Miyop, gözlük ve kontakt lenslerle tedavi edilebilir ve göz doktorunuzun yapacağı miyopi kontrolü müdahaleleriyle geciktirilebilir. İyi görme gelişimi sağlamak ve ambliyopi olarak da bilinen göz tembelliğinin gelişmesini önlemek için erken tedavi edilmesi en iyisidir. 

Gelişimsel dönüm noktalarında ve okul çağında yıllık olarak yapılan düzenli, yüz yüze rutin göz muayeneleri, görme ve göz rahatsızlıklarının tespitini, teşhisini ve tedavisini iyileştirebilir. Ayrıca çocuğunuzun yaşam kalitesini ve yetişkinlik dönemindeki başarısını da artırabilir. Rutin göz muayeneleriniz sırasında kırma kusurlarını ve gözle ilgili diğer endişeleri göz doktorunuzla görüşmeyi unutmayın.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et