KEDER SAĞLIĞINIZI NASIL ETKİLEYEBİLİR?

🔴 UYKU SORUNLARI

KEDER, zihninizin ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu düzenli uykuyu almanıza engel olabilir..

 Uyumakta zorluk yaşayabilir, geceleri sık sık uyanabilir, hatta çok fazla uyuyabilirsiniz.. İyi uyku alışkanlıkları yardımcı olabilir. Yatmadan önce banyo, kitap ya da nefes egzersizleri gibi sakinleştirici bir şeyle yavaşça gevşeyin ve her gün aynı saatte yatıp uyanın. 

Uyku Sorunları www.cafemedyam.com

🔴 TÜKENMİŞLİK

KEDERİN duygusal bedeli enerjinizi tüketebilir. Gücünüzü korumak için canınız istemese bile yeterince yediğinizden emin olun..

 Ve egzersiz yapın; kısa bir yürüyüş kadar basit bir şey gerçekten yardımcı olabilir. Aileniz ve arkadaşlarınızla bağlantıda kalmak da iyidir. Ve bir akıl sağlığı uzmanı ya da bir destek grubu, acınızı atlatmanıza yardımcı olacak araçlarla birlikte size bir bağ hissi verebilir.  

Tükenmişlik www.cafemedyam.com

🔴 BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

KEDERİN, özellikle de uzun süre devam etmesi halinde, vücudunuzun hastalık ve enfeksiyonlarla mücadele etme becerisine zarar verebileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Kaybınızı kabul etmekte sorun yaşıyorsanız doktorunuzla veya bir akıl sağlığı uzmanıyla konuşun..

Bağışıklık sistemi www.cafemedyam.com

🔴 ENFLAMASYON

Bu, bağışıklık sisteminiz tehdit olarak gördüğü bir şeye yanıt verdiğinde ve vücudunuzdaki dokuların şişmesine neden olduğunda meydana gelir..

 Kalp hastalığı, artrit, diyabet, astım ve muhtemelen kanserde rol oynayabilir..

 KEDERİN iltihapla bağlantılı olduğuna dair kanıtlar var ve bazı çalışmalar keder ne kadar şiddetliyse iltihabın da o kadar ciddi olduğunu gösteriyor. Egzersiz yapmak ve doğru beslenmek bunu yönetmenize yardımcı olabilir.

Enflamasyon www.cafemedyam.com

🔴 ENDİŞE

KEDER yaratan olaylar, hayatınızın kontrolünün sizde olmadığı hissine kapılmanıza neden olabilir. Finansal geleceğiniz, yalnız kalmanız veya başka birini kaybetme olasılığı konusunda endişe duyabilirsiniz. Bazı endişeler normaldir, ancak kaygınız birkaç aydan uzun sürerse veya normal iş veya ev yaşamınızı etkiliyorsa, bir ruh sağlığı uzmanıyla konuşmanın zamanı gelmiş olabilir. 

Endişe www.cafemedyam.com

🔴 CORTİSOL

Buna bazen “stres hormonu” denir ve vücudunuz sevilen birinin kaybından sonraki 6 ay içinde kan dolaşımınıza normalden daha fazla hormon salabilir. Uzun bir süre boyunca yüksek kortizol seviyeleri, kalp hastalığı veya yüksek tansiyon olasılığınızı artırabilir. 

Www.cafemedyam.com

🔴 SİNDİRİM

KEDER, düzenli olarak yemek yemeyi bırakmanıza veya aşırı yemek yemenize yol açabilir. Stres hormonları midenizi bulandırabilir veya midenizi ve sindirim sisteminizin geri kalanını rahatsız edebilir. Mide krampları, ishal, kabızlık, ülser ve hatta irritabl bağırsak sendromu yaşayabilirsiniz..  Geçmeyen mide sorunlarınız varsa doktorunuz bunları tedavi etmenin yollarını bulmanıza yardımcı olabilir.

Www.cafemedyam.com

🔴 AĞRI VE SIZILAR

KEDER, eklem ağrısı, sırt ağrısı veya baş ağrısı yaşama olasılığınızı artırabilir. Bunun bir nedeni, vücudunuzun kedere tepki olarak salgıladığı stres hormonlarının neden olduğu kas gerginliği olabilir. Bu durum zamanla iyileşecektir ancak geçmezse ağrıyla nasıl baş edebileceğiniz konusunda doktorunuzla konuşun..

Www.cafemedyam.com

🔴 KALP ATIŞ HIZI

Ciddi keder nabzınızı 6 ay kadar yüksek tutabilir. Anksiyete veya kortizol salınımından kaynaklanabilecek bu hızlı oran, kalp sorunları yaşama ihtimalinizi artırabilir. Özellikle kalp sorunlarınız varsa, ilacınızı eklemek veya değiştirmek konusunda doktorunuzla konuşun. 

Www.cafemedyam.com

🔴 KIRIK KALP SENDROMU

Bir eşin veya sevilen birinin ani kaybı, yoğun duygularda bir sarsıntıya neden olabilir ve keskin göğüs ağrısına ve nefes darlığına yol açan hormonları tetikleyebilir. Kalbiniz bir süre kan pompalamayabilir. Kalp krizi gibi hissedilebilir ancak genellikle kalbinize zarar vermez veya atardamarlarınızı tıkamaz. Çoğu insan birkaç gün veya hafta içinde iyileşir..

 

Www.cafemedyam.com

🔴 DAHA YÜKSEK KALP KRİZİ RİSKİ

Yakınınızı kaybetmenin acısını çektiğiniz ilk günde, kalp krizi geçirme olasılığınız normalden yüksektir. İlk hafta boyunca bu oranlar düşer ancak ilk ay için oranlarınız normalden yüksek kalabilir. Yeterince uyumaya çalışın ve göğüs ve karın ağrısı, soğuk terleme, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi kalp krizi belirtilerine dikkat edin.

Www.cafemedyam.com

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et