BİR GÖRÜNTÜ, BİR YÜZ, BİR AMERİKA ANI: DONALD TRUMP’IN SABIKA FOTOĞRAFI

🔵 DONALD TRUMP’IN VESİKALIK FOTOĞRAFI, ATLANTA HAPİSHANESİNDE HIZLI REZERVASYON SIRASINDA ESKİ BAŞKANIN KAŞLARINI ÇATTIĞINI GÖSTERİYOR

Bir kamera tıklıyor. Bir saniyeden çok daha kısa bir sürede deklanşör açılır ve kapanır, böylece önündeki görüntü sonsuza kadar donar.

Perşembe günü Atlanta’daki bir hapishanede kameranın deklanşörü yanıp söndüğünde , Amerikan yaşamında hem küçük bir dönüm noktası yaratıldı hem de belgelendi. Gelecek nesiller için yakalanan, tarihte ilk kez Amerika Birleşik Devletleri’nin eski bir başkanı tutuklandı ve daha çok uyuşturucu satıcıları veya sarhoş sürücülerle ilişkilendirilen türden bir çerçevede yakalandı. O an için gücün tuzakları gitti.

Geride kalan: Donald Trump gittikten çok sonra bile tarih kitaplarında yer alacak kalıcı bir imaj.

Güney Kaliforniya Üniversitesi Annenberg İletişim Okulu’ndan profesör Marty Kaplan, “Bu, sonsuza kadar bu çağda hayatta kalmanın ikonografisinin bir parçası olacak” dedi.

Amerikan tarihi için tarihi bir anda, eski Başkan Donald Trump, rezervasyon fotoğrafı yayınlanan ilk başkan oldu ve aynı zamanda suç duyurusunda bulunulan ilk eski başkan oldu. (24 Ağustos)

Fotoğrafta Trump, donuk gri bir fonun önünde kameraya bakıyor, gözleri yoğun bir parıltıyla mercekle buluşuyor. Mavi bir takım elbise, beyaz gömlek ve kırmızı kravat giyiyor, omuzları dik, başı hafifçe kameraya doğru eğik. Şerifin logosu dijital olarak sağ omzunun üzerine eklendi.

Georgia’da onunla suçlanan diğer 18 kişiden bazıları, rezervasyon fotoğraflarında yıllık için poz veriyormuş gibi gülümsedi. Trump değil. Onun meydan okuması, sanki bir düşmana mercekten bakıyormuş gibi aşikardır.

Daha sonra Fox News Digital’e bu anı anlattı : “Bu hiç de rahat bir duygu değil; özellikle de yanlış bir şey yapmadığınızda.”

Fulton County Şerif Ofisi tarafından sağlanan bu rezervasyon fotoğrafı, eski Başkan Donald Trump’ın 24 Ağustos 2023 Perşembe günü teslim olduktan ve Atlanta’daki Fulton County Hapishanesinde tutulduktan sonrasını gösteriyor. 
Trump, Bölge Savcısı Fani Willis tarafından Joe Biden’ı Beyaz Saray’dan uzak tutmak için Georgia seçmenlerinin iradesini bozmak için plan yapmakla suçlanıyor. 
(AP aracılığıyla Fulton İlçesi Şerif Ofisi)

Kaşlarını çatan Donald Trump, Perşembe günü Atlanta’daki bir hapishanede Georgia’daki 2020 seçimlerini iptal etmek için yasadışı planlar yaptığı suçlamasıyla teslim olurken vesikalık fotoğraf için poz verdi ve eski başkanın artan hukuki sorunlarının altını çizen tarihi ve alçakgönüllü bir görsel yarattı. .

Rezervasyon fotoğrafı, Beyaz Saray’ı geri almaya çalışırken dört Amerikan şehrinde cezai suçlamalarla karşı karşıya kalan eski başkanın mirasının bir parçası haline geliyor . Yardımcıları, Trump’ın karşı karşıya olduğunu iddia ettikleri zulmü temsil eden eski bir başkanın Amerikan tarihindeki ilk vesikalık fotoğrafı için para topladılar. Bu arada rakiplerinin bunu seçmenlere düzinelerce ağır suçla karşı karşıya olan bir cumhurbaşkanını seçmenin tehlikelerini hatırlatmak için kullanması muhtemel.

Trump, 200.000 dolarlık kefalet karşılığında serbest bırakıldı ve New Jersey’e dönüş uçuşu için havaalanına geri döndü ve konvoy ayrılırken spor aracının camından başparmağını havaya kaldırdı. Pişmanlık duymayan ancak kısa hapishane ziyaretinden sonra bastırılan Erdoğan, bir kez daha “yanlış bir şey yapmadığını” ısrarla vurguladı ve kendisini seçim sonuçlarını çarpıtmakla suçlayan davayı “adaletin gülünç bir örneği” olarak nitelendirdi.

Havaalanı asfaltında gazetecilere verdiği demeçte, “Bir seçime itiraz ediyorsanız, seçime de itiraz edebilmelisiniz” dedi.

Amerikan tarihi için tarihi bir anda, eski Başkan Donald Trump, rezervasyon fotoğrafı yayınlanan ilk başkan oldu ve aynı zamanda suç duyurusunda bulunulan ilk eski başkan oldu. (24 Ağustos)

Trump’ın bu yıl dördüncü kez kolluk kuvvetlerine teslim olması, artık tanıdık bir seçim sezonu rutini haline geldi; öyle ki, eski bir başkanın ve mevcut adayın cezai suçlamalarla kayıt altına alınmasının benzeri görülmemiş gösterisini yalanlıyor. Ancak Atlanta’ya yaptığı ziyaret, geçmişteki üç teslimiyetten oldukça farklıydı; geceleri ortaya çıkıyor ve adliye yerine sorunlu bir hapishaneyi ziyaret etmesini gerektiriyordu.

Vesikalık fotoğraf için poz vermesini gerektirmeyen diğer şehirlerin aksine, onun rezervasyon fotoğrafı çekildi. Fotoğrafta Trump lacivert bir takım elbise ve kırmızı kravat takmış, kameraya öfkeyle kaşlarını çatmış, kaşları çatık bir şekilde objektife bakarken tasvir ediliyor.

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.