İSPANYA'DA ÇIPLAKLIK YASAK DEĞİL, BUNU HERHANGİ BİR KUMSALDA YAPABİLİRSİNİZ

🟢NATURİST-NUDİST FEDERASYONU: ‘BİZİ RAHATSIZ EDEN’ MAYO GİYEN YENİ GELENLERİN AKININA KARŞI MÜCADELE EDİYORUZ

– Segimon Rovira:

“Katalonya’da güneşin öptüğü bir kumsalda kendimi kötü hissetmeye başladım . 56 yaşındayım.. Kendimi bildim bileli, bölgenin turkuaz suları öncelikle çıplaklar tarafından ziyaret ediliyordu. Şimdi, mayolu güneşlenenlerle çevrili olduğunun acı bir şekilde farkındaydım..

Önceden insanlar çıplaklar plajına varır ve ya oradan ayrılır ya da soyunurlardı.. Şimdi kalıyorlar ve mayolarını giyiyorlar. Ama fark etmedikleri şey, eğer sayıları çoksa sonunda bizi rahatsız edeceklerdir. Bu bir saygı eksikliğidir.”

https://player.vimeo.com/video/822778869?h=418c0047a1
Katalonya’da nüdizm ve nüdist alanlarının savunulmasını duyurmak için FNNC işbirliğiyle CCN’den çektiğimiz nüdist kısa filmi sunuyoruz.

Şimdi doğa bilimciler, bölgedeki 50 kadar kumsalla ilişkilendirilen onlarca yıllık geleneği korumayı amaçlayan bir kampanyayla karşılık veriyor.

– Naturist-Nudist Federasyonu başkanı Rovira:

” İspanya’da çıplaklık yasak değil , bunu herhangi bir kumsalda yapabilirsiniz.. Ama insanları rahatsız etmemek için, geleneksel olarak çıplaklar olan ve çoğu insanın çıplak olduğu plajlara gitmeyi tercih ediyoruz. İnsanların buna saygı duymasını istiyoruz.”

Dernek Katalan hükümetine, “Katalonya sahillerinde çıplakların karşılaştığı ayrımcılık” olarak tanımladığı konuyu ele almak için bir toplantı talep eden bir mektup gönderdi.. 

Kolektif, çıplaklar plajları için güçlendirilmiş tabelalardan doğacılığa saygıyı artırmaya yardımcı olabilecek bir kamuoyu bilinçlendirme kampanyasına kadar potansiyel talepleri çoktan değerlendirmeye başladı. Henüz bir yanıt alamadılar.

Yerel medyanın “tekstil istilası” olarak adlandırdığı olayın merkezinde turizm patlaması ve sosyal medya patlaması var. Sürekli büyüyen bir bloglar ve seyahat rehberleri hazinesi, güneş arayanları alışılmışın dışında yönlendirmek için yarışırken, bölgenin en bakir ve gizli plajlarını vurguladılar ve çoğu zaman çıplaklıkla olan uzun süredir devam eden bağlarını dışarıda bıraktılar.

Diğer zamanlarda sahile gidenler, altın kumlarda kendilerine yer bulmak için “çıplaklar plajı” yazan tabelaların yanından geçerek bu bağları görmezden gelmeyi seçmişlerdir. Rovira, “Biraz nezaketimizi kaybettik,” dedi.

Sonuç, doğacılığı sürekli olarak aşındırmakla tehdit ediyor. “Bazı plajlara gitmeyi bırakan nüdistler var çünkü çok kalabalıklar ve mayo giyen çok fazla insan var ve kendilerini rahatsız hissediyorlar” dedi.

Rovira, diğerlerinin güzel arka planı çevrimiçi takipçileriyle paylaşmaya hevesli akıllı telefon kullanan ziyaretçilerin kalabalıkları tarafından caydırılarak giyinik kalmayı seçtiğini söyledi. “Çıplak olan insanlar, fotoğraflarının sosyal medyada yer almasını istemiyor.”

Bazı çıplaklar sebat ettiler, ancak kendilerini kıkırdamaların, uzun bakışların ve bazen de aşağılayıcı sözlerin odak noktası olarak buldular. Rovira, “Maalesef kadınlara genellikle daha çok bakılıyor veya taciz ediliyor” dedi. “Dolayısıyla iki kez ayrımcılığa uğruyorlar; çıplaklar olduğun ve kadın olduğun için.”

Umut, kampanyanın belirli plajların natüristler için güvenli alanlar olarak kalmasını sağlamaya ve geleneği sürdürmeye yardımcı olması. Rovira, “Giysili insanlarla çevriliyken doğacılığı uygulamaya başlamak çok karmaşık,” dedi. “Bu nedenle, insanların bunu denemeye teşvik edilmesi için, insanların çoğunluğunun çıplak olduğu çıplaklar alanlarına sahip olmanın önemli olduğunu düşünüyoruz.”

Mesaj , derneği tarafından kısa süre önce yayınlanan ve çıplaklar plajına rastlayan ve kısa süre sonra aval aval bakmaktan soyunmaya geçen iki turisti gösteren bir videonun en önemli noktasında .

Video, meraklıların çıplaklığın sunduğu her şeyi kucaklamaya geldiklerinde çiftin yolculuğunu yakalamayı amaçlıyor. Rovira, “Bunu özgürlük hissi için yapıyoruz” dedi. “Çıplak ve mayoyla yüzmek arasında hiçbir karşılaştırma yok. Daha özgür, daha sakin ve rahatsın.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: