BİR SOSYOPAT İÇİN KENDİ ÇIKARLARINA EN UYGUNU, DOĞRU OLUYOR. 

🔵 GENELLİKLE SON DERECE İYİ BİR İLK İZLENİM BIRAKIRLAR

Ünlü psikoterapist, sosyopatlığı anlattI

Ünlü psikoterapist David J. Lieberman, bir sosyopatta görülen 6 yaygın işareti anlattı.

Yıllarca ABD ordusu, FBI ve CIA personelini eğiten Lieberman, sosyopatların bir kişinin hayatına zarar verebileceğini belirtti..

– Uzmana göre bir sosyopatı fark etmek, psikopatı fark etmekten daha zor olabilir..

– David J. Lieberman:

“Bir kişinin davranışlarını her zaman değiştiremeyiz. Ancak sınırlar koymanın ve bunlarla başa çıkmanın yollarını buluruz..

– Psikopatlar daha manipülatif olma eğiliminde olurken, işledikleri suçlarda riski en aza indiriyor..

– Sosyopatlar genellikle daha düzensiz ve öfkeye yatkın.. Bu kişilerin ilerleyen zamanlarda daha tehlikeli olduğunu ifade etmeliyim..

Genellikle son derece iyi bir ilk izlenim bırakırlar ve sıcak, empatik ve hatta fedakar görülürler..”

🔵 DOĞRUYU YANLIŞI UMURSAMIYORLAR

– David J. Lieberman:

“Bir sosyopat için kendi çıkarlarına en uygunu, doğru oluyor. Çıkarlarına iyi hizmet ediyorsa, eylemlerini baştan aşağı haklı görüyorlar..

Bu, sosyopatların kim incinirse incinsin pişmanlık duymadığı ve kaygı duymadan hareket ettiği anlamına geliyor..”

🔵 KİŞİLİKLERİ, BAĞ KURMAK VE MANİPÜLASYON ÜZERİNE ŞEKİLLENMİŞTİR

– David J. Lieberman:

“Sosyopatların kişilikleri, bağ kurmak ve manipüle etmek adına ilişkiye girmek ve büyülemek için şekillendiğini söylemeliyim..

Bazı sosyopatlar dürtü kontrolünden yoksun olurken bağımlılık yapan, kendine zarar veren bazı davranışlar ve alışkanlıklardan mustarip..

Ancak geleceğe yatırım yaparak alacağı zevki erteleyebilenler de var.. Titiz ve gösterişli oldukları için bu sosyopatları “en tehlikelileri” diye nitelendirebiliriz…”

🔵 DÜRÜST OLMAYA ÇALIŞIRKEN YAKALANABİLİRLER

– David J. Lieberman:

“Bir sosyopatın gerçek bir benlik duygusu olmadığı için yarattıkları izlenime devam etmeye zorlanır. Bu, yalan söylediklerinde dürüst bir kişi karikatürünü hatırlatabilecekleri anlamına geliyor..

Bir sosyopat, kulağa bozuk bir plak gibi gelebilir ve gerçeği satma girişiminde mutlak ifadeler kullanabilir. Örneğin, ‘Yüzde 100 suçlu değilim’ veya ‘Bunu asla yapmayacağıma söz veriyorum’gibi..”

🔵 SİZİ NASIL ÖFKELENDİREBİLECEKLERİNİ BİLİRLER

– David J. Lieberman:

“Sosyopatlar, bir ilişkide kontrolü ele geçirmek için ‘doğru psikolojik düğmelere nasıl basılacağını’ bilir.. Bu kişiler, karşısındakiyle biraz uyum sağladığında onun duygusal istikrarını bozmaya çalışır.. Bu yüzden sosyopatlar, tahmin edilemez olmayı sever..

Bazen sağı solu belli olmamak gibi davranışları, belirli bir bozukluktan ötürü. Diğer zamanlardaysa tamamen taktik..”

🔵 KONTROLÜ KAYBEDİNCE EN KÖTÜ YÜZLERİ GÖRÜNÜR

– David J. Lieberman:

“Sosyopatların en kötü eğilimleri, karşısındakinin üzerinde kontrolü kaybettiğini hissettiğinde ortaya çıkıyor.. Bir sosyopat, onun ‘itaatkar’ olmadığını öğrendiğinde saldırı moduna geçiyor..”

– Lieberman, sosyopatın karşısındakiyle ilgili her türlü suçlamayı hem o kişiye hem de onun tanıdıklarına yöneltebileceğini vurguladı.

🔵 SAHTE ALÇAKGÖNÜLLÜLÜK

– David J. Lieberman:

“Sosyopatlar kendilerini uysal ve alçakgönüllü kisvesi altında ‘büyük tevazu’ gösterebilir.. Ancak bunun ‘sadece başka bir maske’ olduğunu söylemeliyim.. Bunu yakalamadaki ipucu, sosyopatların aşırıya kaçmaları..”

🔵 LİEBERMAN’DAN TAVSİYELER

Psikoterapist, sosyopatla karşılaşan kişilere bazı tavsiyeler verdi.

– Sosyopatla alenen fikir ayrılığına düşmekten kaçının. Bu aşağılanmaya yol açabilir. Utanmalarına sebep olan herhangi bir söz veya eylem, çok derin yaralara neden olabilir. Bunlar, ciddi tepkileri tetikleyebilir..

– Onlara sosyopat demeyin. Kendinizi, ilişkiden ayırmak için ağır ağır çabalayın..

– Hayatınızda bir sosyopatın olması çok zorlayıcı olabilir. Kendinizi soyutlanmış hissedebilirsiniz. Bu nedenle bir terapistle görüşmeyi düşünün..

Independent Türkçe, CNBC//Derleyen: Uğurcan Yıldız

Yaklaşık 1600 kişiyi kapsayan bir araştırmaya göre sosyopat kişilik özellikleri gösterenler Kovid-19 nedeniyle alınan güvenlik önlemlerine daha az uyuyor

Almanya’nın başkenti Berlin’de on binlerce kişi Kovid-19 pandemisi nedeniyle alınan önlemleri protesto etmişti

🔵 MASKE TAKMAYI REDDEDENLERİN SOSYOPAT OLMA İHTİMALİ DAHA YÜKSEK

– Yeni bir araştırmaya göre pandemi sırasında maske takmayı ya da sosyal mesafe kurallarına uymayı reddeden kişilerin sosyopat eğilimlere sahip olma eğilimi daha yüksek..

– Sosyapatlığın olası işaretleri arasında yer alan duyarsızlık, yalancılık ve çıkarcılığa Kovid-19 tedbirlerini ihlal eden kişiler arasında yaygın şekilde rastlandı..

Bulgulara, 3,8 milyon kişiyle dünyada en fazla Kovid-19 vakası olan ikinci ülke konumundaki Brezilya’da yakalşık 1600’den fazla kişinin katıldığı araştırmayla ulaşıldı..

Araştırmacılar vakaların ve ölümlerin artmasına rağmen kurallara uymayan bu kişilerin hem kendileri için hem de toplumdaki diğer kişilere risk oluşturduğunu vurguladı..

Araştırmacılar 1578 Brezilyalı yetişkinin Kovid-19 önlemlerine uyup uymadığını sorguladı.

– “Daha sık elinizi yıkamanız, fiziksel mesafe uygulamanız ile maske takmanız gerektiğini düşünüyor musunuz?” katılımcılara sorulan sorular arasında yer aldı..

– Mart ve Haziran aylarında çalışmaya katılan katılımcılardan internet üzerinden kişilik testleri yapması istendi ve katılımcılar iki gruba ayrıldı.

1.Grup.. Yaklaşık 1200 kişiden oluşan “empati grubu” diğerlerinin hislerine ve iseklerine anlayış gösterenlerden oluşurken bu kişiler aynı zamanda diğerleriyle “olumlu sosyal etkileşim geliştirmeye” eğilimliydi..

2.Grup.. Yaklaşık 400 kişilik ikinci grupsa antisosyal kişilik bozukluğu işaretleri gösterenlerden oluştu..

– Antisosyal kişilik bozukluğuna (ASKB) sahip olan insanlar, halk arasında yaygın olarak “sosyopat” olarak adlandırılırlar..

– Bu kişiler diğerleriyle etkileşimlerinde kendilerine kişisel çıkar sağlamaya bakmaya eğilimlidir ve daha sık şekilde “sosyal açıdan bağlantısız” hissedip düşmanca davranışlarda bulunurlar..

Araştımacılar bu gruptakilerin maske takmayı ya da sosyal mesafe kurallarına uymayı daha sık reddedenlerden oluştuğunu belirtti. Sonuçlar ayrıca antisosyal grubun Kovid-19 önlemlerini daha sık gereksiz olarak gördüğünü ve bu yüzden daha az uyumlu olduklarını da gösterdi..

– Profesör Miguel:

“Bir kişinin yüz maskesi takmamasının tek sebebinin o kişinin sosyopat olmasından kaynaklandığını söylemiyoruz. Ancak bu mümkün, büyük ihtimalle başka faktörler de işin içinde..”

– “Personality and Individual Differences” adlı hakemli akademik dergide yayımlanan çalışma, ülkenin güneyindeki Londrina Eyalet Üniversitesi’nden Profesör Fabiano Koich Miguel ve meslektaşlarınca yapıldı.

Polonya’daki araştırmalarda da benzer sonuca varılmıştı

– Brezilya’da yapılan araştırma Polonya’daki Varşova Üniversitesi ve Poznan’daki SWPS Üniversitesi’nden toplamda bin kişiyi kapsayan iki ayrı araştırmanın sonuçlarını da destekledi.

– Mart ve nisan aylarındaki bu araştımalarda da psikopat ve narsist kişiliklerdeki kişilerin pandeminin yükselişte olduğu sırada koronavirüs kısıtlamalarını, el yıkamayı, maske takmayı, sosyal mesafe tedbirlerini ve evde kalma uygulamalarını daha sık gözardı ettiği sonucuna varılmıştı..

Indpendent Türkçe, Dailymail

🔵 SOSYOPAT KİME DENİR ?

Peki SOSYOPAT kimdir ? Psikiyatri uzmanımız bu konuyu bizler için açıklıyor…

– Sosyopat, hoş olmayan davranışlarda bulunan, kurallara ve kanunlara uymayan, verilen cezalardan hiçbir zaman ders almayan hastalığı bulunan insanlara denir..

– Sosyopati suça yatkınlıktır ve anti sosyal kişi bozukluğudur. Hiçbir zaman kurallara uymazlar, hiç kimsenin derdiyle dertlenmezler, hatta dinlemek bile izlemezler.. Başkalarına zarar vermek onlar için adeta bir zevktir..

– Sosyopatlarda en çok rastladığımız durum, kanunsuzluk, suç işlemek, işlemeye teşebbüs etmektir. Daha çok 15-22 yaş gruplarında görülmektedir.. 

– Sosyopatlar küçük yaşlarda yaşadıkları sevgisizlik, ilgisizlik, şiddet ve taciz gibi kötü durumlara maruz kalarak büyüdüklerinde vicdandan yoksun, acımasız bir bireylere dönüşmektedirler.. Bir başkası için sevgi, acıma, üzülme veya şefkat duymaları söz konusu değildir..

– Sosyopatlar yaptıkları kötü bir şeyden hiçbir zaman pişmanlık veya vicdan azabı duymazlar. Tam tersi, eğer birine kızmışsalar o kişiye karşı öfke ve şiddet duygularını saklayabilirler ve intikam almak için sürekli uygun bir zamanı kollarlar.. Hiçbir zaman suçluluk duygusu hissetmezler..

– Sosyopatlar insanlara hiçbir zaman değer vermezler. Adeta onları bir araç gibi görerek, bağlılık, sadakat ve dostluk bağı kurmaya çalışmazlar.. 

– Eğer bir insanı yeni tanıma aşamasında iseniz, o kişinin sosyopat olma ihtimali her zaman vardır. Başlangıçta normal bir kişiymiş gibi gelebilirler ancak, farklı durumlara karşı göstermiş oldukları tepkiler kendilerini ele vermektedir.. 

🔵 SOSYOPATLARI ELE VEREN DAVRANIŞLAR

1- Toplumsal kurallara uymama:

✅ Toplum tarafından konulan kuralları ve yasaları hiçe sayarak asla tanımazlar..

2- Utanma ve pişmanlık duymama

✅ Hiçbir zaman yaptıklarından utanma veya pişmanlık duymazlar..

3- Tehlikeli durumlara karşı soğukkanlı davranma

✅ Herhangi bir kaza veya felaket karşısında asla paniklemezler ve acıya karşı dayanıklıdırlar.

4- Başkasının yerine kendilerini koyarak empati kuramazlar

✅ Herkese karşı acımasızdırlar. Duygu yoksundurlar ve hiçbir zaman gerçek sevgiye inanmazlar.

5- İnsanlara hükmetme isteği

✅ Bulundukları ortamda emir altında olmaktan nefret ederler ve riayet etmezler de zaten. Her zaman lider kendileri olmak isterler..

6- Yalan konuşmakta sınır tanımazlar

✅ Oldukça abartılı yalan konuşurlar. İyi niyetli ve temiz insanları çok kolay kandırırlar.

7- Arkadaşları yoktur

✅ Sosyal ilişkileri çok zayıftır. Arkadaşları yoktur ve hiçbir plana sadık kalmazlar..

– Bir kişinin başlangıçta sosyopat olduğu hemen anlaşılmazsa da şüphe duyulduğunda onu köşeye sıkıştıracak sorularla kendini kolayca ele verebilmektedir..

– Çok hayalperest oldukları için anlattıkları herhangi bir olaya yaşanmayan olağanüstü şeyler ekleyerek anlatırlar. Sorguladığınızda ise hakaret olarak algılarlar ve öfke ve saldırganlıkla tepki gösterirler..

– Sürekli olarak kendilerini üstün göstermek isterler. Kendilerinde olmayan özellikleri varmış gibi göstermekte oldukça ustadırlar. Yeni tanıştıkları insanlara kendilerini önemli biriymiş gibi anıtırlar..

Sosyopatın tedavisi oldukça zordur ve bazen de imkânsızdır..

✅ Bu tür hastaları iyi analiz etme gerekmektedir. Hastalığının altında yatan sebepler araştırılarak ona göre bir tedavi şekli seçilmelidir..

– Eğer hastalığın altında madde bağımlılığı, depresyon veya duygu değişimi gibi nedenler yatıyorsa, tıbbi destek gerekir. Fakat bu tür insanlar her meseleyi farklı şekilde çözmeye çalışırlar ve kesinlikle hasta olduklarına inanmazlar. O yüzden tedavi etmekte zorlaşmaktadır..

Eşlik eden, dikkat eksikliği, depresyon gibi başka rahatsızlıklar da varsa mutlaka terapi sürecinde ele alınmalıdır. Bu kapsamda çok yönlü bir tedavi planı hazırlanmalıdır..

Ailenizde veya çevrenizde sosyopat kişilik özellikleri gösteren biri bulunuyorsa mutlaka onu bir uzmandan destek alması için yüreklendirmelisiniz. Eğer kendinizde bu tür özellikler fark ettiyseniz mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız. Kişilik bozuklukları oluruna bırakılacak durumlar değildir. Tedavi edilmezse kişinin hayatını kötüleştiren ve diğer insanlara da zarar veren bir durumdur..

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et