D VİTAMİNİ NEDİR?

🔵 D VİTAMİNİM DÜŞÜK OLABİLİR Mİ?

D vitamini nedir?

Vücudunuz onu kalsiyum ve fosfor gibi mineralleri emmek için kullanır. Bu dişlerinizi ve kemiklerinizi güçlü kılar. D vitamini ayrıca kaslarınızı, sinirlerinizi ve bağışıklık sisteminizi destekler. Cildinizdeki güneş ışığından ve yumurta, yağlı balık ve süt ve mısır gevreği gibi güçlendirilmiş yiyeceklerden alabilirsiniz.

🔵 NEDEN DAHA FAZLA D VİTAMİNİNE İHTİYACINIZ OLABİLİR?

Belki de vücudunuz şunları yapmadığından:

  • Yeterince güneş ışığı alın
  • Özellikle vegansanız veya süt ürünleri yiyemiyorsanız, yiyeceklerden yeterince alın
  • D vitaminini olması gerektiği gibi emer veya çok çabuk kurtulur.

Daha koyu ciltler doğal güneş korumasına sahip olduğundan ve vitamini yapmak için daha uzun süre güneşe maruz kalması gerektiğinden, ABD’deki siyah insanlar tipik olarak beyaz akranlarına göre daha düşük D vitamini seviyelerine sahiptir. Ancak, zayıf kemikler, düşmeler ve kırıklar ile ölçüldüğü gibi, D vitamini eksikliğinden nispeten daha az etkilenirler.

İlgili: Yavaş Yara İyileşmesi www.cafemedyam.com

Yavaş Yara İyileşmesi

D vitamini seviyesi düşük olan insanlarda yaralar o kadar hızlı iyileşmiyor gibi görünüyor. Bu özellikle yanıkları olan insanlar için geçerli.

D vitamini takviyelerinin insanların yanıklardan ve diğer yaralardan daha hızlı iyileşmesine yardımcı olup olamayacağını görmek için araştırmalar devam etmektedir.

İlgili: Osteoporoz

Osteoporoz

60-70 yaş arası kadınların üçte birini ve 80 yaş ve üstü kadınların üçte ikisini etkiler. Tek bir neden buna neden olmaz, ancak yeterli D vitamini olmaması, vücudunuzun kemikleri güçlü tutmak için ihtiyaç duyduğu mineralleri kullanmasını zorlaştırır.

Osteoporozda bu, kemiklerinizin özündeki doğal boşlukların genişlemesi anlamına gelir. Daha “gözenekli” hale gelirler, bu da onları daha kırılgan hale getirir. 

İlgili: Kas Ağrısı www.cafemedyam.com

Kas Ağrısı

Kaslarında ve kemiklerinde ağrı ve güçsüzlük olan kişilerde genellikle yeterli D vitamini yoktur. Özellikle yaşlı kişilerde zayıf kaslar, düşme ve kemik kırma riskinizi artırabilir. Aynı zamanda osteoporoz belirtisi de olabilir. Herhangi bir ağrı fark ederseniz doktorunuzla konuşun. Bu, D vitamini takviyeleri veya diyet veya yaşam tarzındaki değişikliklerle ortadan kalkabilecek bir uyarı işareti olabilir..

İlgili: Raşitizm www.cafemedyam.com

Raşitizm

1800’lerde, şehir kirliliği güneş ışığının çoğunu engelleyecek kadar yoğun olabilirdi. Bu, düşük D vitamini seviyelerine neden oldu ve bu da büyümeyi engelleyen, büyüyen kemikleri yumuşatan ve yanlış şekillendiren bu çocuk hastalığının bir salgınına yol açtı. Daha fazla güneş ve vitamin takviyeli yiyecekler onu durdurmaya yardımcı oldu. Ama yine de raşitizm alabilirsiniz. Özellikle, Afrikalı Amerikalı kadınlar arasında daha yaygın olan, ciddi derecede düşük D vitamini olan annelerden doğan bebeklerde mümkündür..

İlgili: Osteomalazi www.cafemedyam.com

Osteomalazi

Çoğunlukla bir çocukluk hastalığı olan raşitizmden farklı olarak, yetişkinlikte osteomalazi alabilirsiniz. Kemiklerinizin büyümesi durduktan sonra bile onarım ve bakım için D vitaminine ihtiyaçları vardır. Seviyeleriniz uzun süre düşük kalırsa, kemiklerinizi yumuşatabilir. Bu, özellikle kalçalarınızda kırılmalara ve diğer sorunlara neden olabilir. 

Other Related Conditions www.cafemedyam.com

Diğer İlgili Koşullar

D vitamini düzeylerinin diyabet (tip 1 ve 2), yüksek tansiyon, multipl skleroz ve bazı kanser türleri üzerinde etkili olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Bilim adamları, D vitamini ve ciddi hastalık arasındaki ilişkiyi incelemeye devam ediyor. 

Risk Altında: Emzirilen Bebekler www.cafemedyam.com

Risk Altında: Emzirilen Bebekler

Anne bir takviye almadıkça bebekleri sağlıklı tutmak için anne sütünde genellikle yeterli D vitamini yoktur. Raşitizm en çok emzirilen çocuklarda görülür. Özellikle Afrikalı Amerikalı anneler, kanlarında daha az D vitamini ile başlama eğilimindedir. Uzmanlar, emziren bebeklerin günde fazladan 400 IU D vitaminine ihtiyaç duyduğunu söylüyor.

Risk Altında: Bağırsak Sorunları Olan Kişiler www.cafemedyam.com

Risk Altında: Bağırsak Sorunları Olan Kişiler

Vücudunuzun D vitamini kullanması için yağa ihtiyacı vardır. İltihaplı bağırsak hastalığı (IBD) ve bağırsaklarınızı etkileyen çölyak hastalığı ve kistik fibroz gibi diğer durumlar bu yağı emmenizi zorlaştırır. Bu, seviyenizi yüksek tutmak için daha fazla D vitaminine ihtiyacınız olduğu anlamına gelebilir. Takviyeler yardımcı görünüyor.

At Risk: People With Gastric Bypass www.cafemedyam.com

Risk Altında: Gastrik Bypass Olan Kişiler

Daha hızlı tok hissetmeniz ve daha az kalori tüketmeniz için midenin veya bağırsakların bir kısmını (bazen her ikisini birden) çıkaran bir ameliyat türüdür. Ameliyattan sonra B12 vitamini, bakır, çinko, kalsiyum ve D vitamini gibi bazı besinleri emmek daha zordur. Doktorunuz muhtemelen seviyelerinizi takip edecek ve seviyelerinizi sağlıklı tutmak için günlük vitamin takviyeleri önerecektir.

At Risk: People Who Are Obese www.cafemedyam.com

Risk Altında: Obez Olan Kişiler

BMI’niz 30 veya daha fazlaysa (obez olduğunuz anlamına gelir), D vitamini seviyenizin obez olmayan birinden daha düşük olma olasılığı daha yüksektir. Cildinizin daha az D vitamini üretmesi değil, cildinizin altındaki ekstra yağın daha fazlasını tutması ve kanınıza gitme şeklini değiştirmesidir. Diyet, yaşam tarzı değişiklikleri ve takviyeler yardımcı olabilir.

Keep Tabs on Your Vitamin D www.cafemedyam.com

D Vitamininizi Takip Edin

Basit bir kan testi, D vitamini seviyenizi bilmenizi sağlayabilir. Eve bağlıysanız, güneş ışığına kapalıysanız veya kemik ağrısı, kas ağrısı veya osteoporoz gibi bir durum gibi düşük D vitamini belirtileriniz varsa bir test düşünün.

Seviyelerinizin düşük olduğunu düşünüyorsanız, farkı kapatmak için takviyeleri aşırıya kaçmayın. Fazlası zararlı olabilir.

🔵 UZMANINDAN UYARI: ÇOCUKLARDA D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNE DİKKAT

🔵 D VİTAMİNİNİN FAZLASI KİREÇLENME NEDENİ: EKSİKLİĞİ İSE BİRÇOK HASTALIĞA ZEMİN HAZIRLIYOR

 

Bir yanıt yazın

Verified by MonsterInsights