AKCİĞERLERİNİZİ SAĞLIKLI TUTMANIN YOLLARI

🔵 AKCİĞERLERİNİZİ SAĞLIKLI TUTMANIN YOLLARI

Sigara İçme www.cafemedyam.com

Sigara İçme

Tütün dumanı hava yolunuzu daraltıp alevlendirebilir ve nefes almanızı zorlaştırabilir. Ciğerlerinizi tahriş edebilir ve size rahatsız edici bir öksürük verebilir. Zamanla, duman dokuyu yok eder. Sigara içmek, akciğer kanserinin 1 numaralı nedeni ve akciğerlerinizdeki oksijeni işleyen küçük hava keselerine zarar veren bir durum olan kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) ana nedenidir. 

Evinizi Radon İçin Test Edin www.cafemedyam.com

Evinizi Radon İçin Test Edin

Kaya, toprak ve sudaki doğal uranyum, radon gazı yapmak için parçalanır. Onu koklayamaz, dokunamaz veya göremezsin ama akciğer kanserinin 2 numaralı nedenidir. Binalara, zemin ve duvarlardaki çatlaklar ve deliklerden ve sıhhi tesisat ve elektrik kablolarının çevresinden girer. Radyoaktif parçacıklar, onları soluduğunuzda veya yuttuğunuzda ciğerlerinize zarar verir. Basit bir test kiti, evinizde yüksek seviye olup olmadığını size söyleyebilir..

Halılarınızı Temizleyin www.cafemedyam.com

Halılarınızı Temizleyin

Halılarınızı haftada üç kez süpürmek ve her yıl buharla temizlemek iyi bir fikirdir. Bunun nedeni, havaya ve ciğerlerinize giren küfü, hamamböceği pisliğini, toz akarlarını, kiri ve tozu yakalayabilmeleridir. Halı yapmak ve döşemek için kullanılan kimyasallar bile akciğer sorunlarına neden olabilir. Bu sizin için çok fazla süpürüyorsa, temiz tutulması daha kolay olan karo veya ahşap gibi sert yüzeyli zeminleri düşünün.

Aktif kalmak www.cafemedyam.com

Aktif kalmak

Egzersizin kalbinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olduğunu zaten biliyor olabilirsiniz ama aynı zamanda ciğerleriniz için de iyidir. Hatta bazı uzun vadeli akciğer rahatsızlıklarının semptomlarını iyileştirebilir. Spor salonu senin işin değilse, yürüyüş yapmak, koşmak ya da normal bir tenis oyunu işe yarayabilir. Haftada beş kez yaklaşık 30 dakika çekim yapın. Zaten solunum problemleriniz varsa, egzersiz planınız hakkında doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. 

Cihazlarınızı Kontrol Edin www.cafemedyam.com

Cihazlarınızı Kontrol Edin

Bazı ocaklarda, fırınlarda ve alan ısıtıcılarında olduğu gibi gazın yandığı her yerde, nitröz oksit adı verilen bir kimyasal üretir. Bu gaz ciğerlerinizi alevlendirebilir, öksürmenize ve hırıltılı nefes almanıza neden olabilir ve astımı tetikleyebilir. Ayrıca odun, yağ, kömür veya gazyağı yaktığınızda da yaparsınız. Cihazlarınızın doğru şekilde kurulduğundan emin olun. Düzenli bakım yapın ve atık gazları evden nasıl dışarı attıklarına özellikle dikkat edin..

Hamamböceklerini Uzak Tutun www.cafemedyam.com

Hamamböceklerini Uzak Tutun

Kakaları ve vücutlarının parçaları yerlerinizde, çarşaflarınızda, battaniyelerinizde ve mobilyalarınızda toza dönüşür. Havaya karıştığında alerjileri ve diğer akciğer problemlerini tetikleyebilir. Erken yaşta bu tozla temas eden çocukların astıma yakalanma olasılığı daha yüksek olabilir. Haşere kontrolü yardımcı olabilir. Ve evinizi mümkün olduğunca temiz ve kuru tutmaya çalışın, özellikle kumaşlar ve halılar.

Nemlendiricinizi Temizleyin www.cafemedyam.com

Nemlendiricinizi Temizleyin

Daha kolay nefes almanıza yardımcı olmak için havaya nem veren basit bir cihaz, değil mi? İyi evet. Ancak temizlemezseniz, akciğerlerinizi enfekte edip alevlendirebilecek hava kaynaklı bir mantar gelişebilir. Bu nedenle nemlendiricinizin ve hava ısıtma ve soğutma sistemlerinizin de filtrelerini değiştirmeniz ve düzenli bakımlarını yapmanız önemlidir..

Bolca su iç www.cafemedyam.com

Bolca su iç

Akciğerlerinizin içinde ince bir mukus tabakası vardır. Gün boyunca yeterince su aldığınızda, bu astar ince kalır ve bu da ciğerlerinizin işini daha iyi yapmasına yardımcı olur. Yeterince sıvı tüketmek KOAH’ınız varsa özellikle önemlidir çünkü bu, akciğerlerinizdeki rahatsızlığa ve solunum problemlerine neden olabilecek mukusu öksürerek dışarı atmayı kolaylaştırır. 

Do Breathing Exercises www.cafemedyam.com

Nefes Egzersizleri Yapın

Eskiyi geride bırakın — hava, yani — ve yeniyi içeri alın. Astım ve KOAH gibi bayat havayı hapsedebilen ve ciğerlerinizin doğal esnekliğini azaltabilen akciğer hastalıkları olan kişilere yardımcı olmak için tasarlanmış nefes egzersizlerinin temeli budur. “Büzülmüş dudak solunumu” nefeslerinizi yavaşlatmaya çalışır ve “karın nefesi” hem içe hem de dışa doğru derinleştirmeyi amaçlar. Pulmoner rehabilitasyon uzmanları olarak adlandırılan eğitimli uzmanlar, bunları doğru şekilde yapmanıza yardımcı

Wash Your Hands www.cafemedyam.com

Ellerinizi yıkayın

Soğuk algınlığı gibi bir hava yolu enfeksiyonu ciğerlerinize girebilir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkarsanız, kendinizi korumaya ve mikropları uzak tutmaya yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca dişlerinizi günde iki kez fırçalayın ve yılda en az iki kez diş hekiminize gidin. Her yıl grip aşısı yaptırdığınızdan emin olun. Başkalarına bulaştırmamak için hasta olduğunuzda okuldan veya işten uzak durun.

Hava Kalitenizi Kontrol Edin www.cafemedyam.com

Hava Kalitenizi Kontrol Edin

Hava Kalitesi İndeksi (AQI), fabrikalardan, yangınlardan, arabalardan, tozdan, polenden ve diğer kaynaklardan gelebilecek kirliliği 0 ila 500 arasında bir ölçekte takip eder. Yerel seviyeleri haberlerden öğrenin veya çevrimiçi kontrol edin. Kirli hava herkesi etkileyebilir, ancak yüksek seviyeler özellikle çocuklar, 65 yaş üstü yetişkinler ve hasta kişiler için ciddidir. Seviyeler gerçekten yüksek olduğunda, mümkün olduğunca içeride kalmak genellikle daha güvenlidir..

Daha fazla gül www.cafemedyam.com

Daha fazla gül

Mide kaslarınız için harika bir egzersizdir ve ciğerlerinizin çekebileceği hava miktarını artırmaya yardımcı olur. Tıpkı spor, koşu veya nefes egzersizleri gibi, iyi bir kahkaha ciğerlerinizin daha fazla yerine ulaşabilecek temiz havaya yer açmak için bayat havayı temizler. 

Düzenli Kontroller Alın www.cafemedyam.com

Düzenli Kontroller Alın

Hastalıkları kontrolden çıkmadan önce tespit etmenin iyi bir yolu. Bu, çok geçmeden belirgin semptomlara neden olmayabilecek akciğer hastalıkları için özellikle önemli olabilir. Nefes alma şeklinizde fark ettiğiniz değişiklikleri doktorunuza bildirin. Ciğerlerinizi dinleyecekler ve neler olup bittiğini anlamaya yardımcı olabilecek testler yapabilirler..

🔵 AKCİĞER KANSERİNDE YENİ GELİŞME: BULUNAN İLAÇ HASTALARIN ÖLÜM RİSKİNİ YÜZDE 51 AZALTTI

 

🔵 KOAH: KRONİK OBSTRÜKTİF AKCİĞER HASTALIĞI

https://www.cafemedyam.com/2023/03/15/koah-kronik-obstruktif-akciger-hastaligi/17/47/03/92968/saglik/cafemedyam/

🔵 GEREĞİNDEN FAZLA STRES, KALP VE AKCİĞERLERİN ÇALIŞMA TEMPOSUNU BOZABİLİR

🔵 AKCİĞER SERTLEŞMESI: KANSERDEN DAHA TEHLİKELİ

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et