ARZU BOZUKLUĞUNA NE SEBEP OLUR?

🔵 ARZU BOZUKLUĞU NEDİR?

Herkesin seks havasında olduğu zamanlar olabilir ve istemediği zamanlar olabilir. Ancak, sekse karşı kalıcı bir ilgi kaybınız varsa ve  libidonuz  düşükse veya hiç yoksa , arzu bozukluğunuz olabilir..

Hipoaktif cinsel istek bozukluğu (HSDD) olarak da adlandırılan bu durum çok yaygındır..

 Sadece bir süreliğine olan bir sorun olabilir veya ömür boyu uğraştığınız bir şey olabilir. Doktorunuz veya terapistiniz, arzu bozukluğunu tedavi etmenize ve daha tatmin edici bir cinsel yaşam sürmenize yardımcı olabilir..

Arzu Bozukluğu Nedir?

Arzu bozukluğu, seks için fiziksel istek eksikliği ve cinsel aktivite eksikliği, hatta sizi rahatsız eden cinsel düşünceler veya fanteziler eksikliğidir..  Erkekler için arzu bozukluğu belirtileri en az 6 ay sürmelidir.

Bazı insanlar, eşleriyle herhangi bir cinsel temastan hoşlanmadıkları cinsel isteksizlik bozukluğuna (SAD) da sahip olabilirler..

🔵 ARZU BOZUKLUĞUNUZ OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?

Doktorunuz belirtilerinize dayanarak arzu bozukluğunuzu teşhis edebilir..

 Size şunları sorarlar:

-Arzunuz geçmişte olduğundan daha düşük..

-Arzu eksikliğiniz size sıkıntı veriyor..

-Libido veya cinsel aktivite eksikliğiniz, ilişkinizde veya aşk hayatınızda sorunlara neden olur..

Arzu bozukluğunun belirtileri şunları içerebilir:

-Düşük libido..

-Cinsel fanteziler veya cinsel düşünceler yok..

-Eşinizle cinsel ilişkiden veya genital temastan kaçınmak..

-Seks yapma düşüncesinde sıkıntı..

Libido ve cinsel aktivite eksikliği ile ilgili sıkıntı en önemli işarettir. Sekse olan ilgisizliğiniz sizi veya eşinizi ilgilendirmiyorsa, o zaman bu bir hastalık değildir

Doktorunuz herhangi bir tıbbi veya madde kullanım nedenini ekarte edecektir. Ayrıca arzu eksikliğinizin zihinsel sağlık sorunlarından mı yoksa yeni bir cinsel ilişkiden mi kaynaklandığını da belirleyebilirler..

Arzu bozukluğu olan erkekler , erektil disfonksiyonu (ED) olduğu için doktorlarını görebilirler .. 

Doktorunuz sizi cinsel istekte düşüşe neden olabilecek düşük testosteron (düşük T) için test edebilir..

 Erkekler, cinsel arzularını asla kaybetmedikleri şeklindeki yaygın klişe nedeniyle, cinsel istek kaybındansa doktorlarıyla ED hakkında konuşmaktan daha rahat hissedebilirler..

🔵 ARZU BOZUKLUĞU KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Arzu bozukluğu hem kadınları hem de erkekleri ve her cinsiyetten, cinsel yönelimden veya yaştan insanı etkiler. Ancak, kadınlarda erkeklerden daha yaygındır.

Bazı tahminler, 10 kadından 1’inde HSDD’ye sahip olduğunu ve kadınların %32’sinin ve erkeklerin %15’inin birkaç ay süren arzu kaybı yaşayabileceğini söylüyor. SAD çok daha nadirdir.

🔵 ARZU BOZUKLUĞUNA NE SEBEP OLUR?

Birçok yaygın fiziksel veya duygusal durum, arzu bozukluğuna neden olabilir:

Kimyasal dengesizlik: Nörotransmiterler adı verilen beyin kimyasallarının seviyeleri , cinsel istek ve işlevi bozan kapalı olabilir..

Ruh sağlığı : Anksiyete , depresyon , stres , beden imajı sorunları, düşük benlik saygısı veya geçmişte cinsel veya fiziksel taciz..

İlişki sorunları: Partnerinizle kavga etmek, partnerinize güven eksikliği..

Uyku sorunları: Seks için çok yorgunsun..

Hormonal: Testosteron veya tiroid hormonu gibi düşük seks hormonları veya kadınlarda menopoz..

İlaç yan etkileri: Antidepresanlar , anti- anksiyete ilaçları , ağrı tedavileri , antipsikotik ilaçlar, kemoterapi , tansiyon ilaçları, hormon baskılayıcı kanser ilaçları..

GI hastalıkları: İnflamatuar bağırsak hastalığı ( IBD ), Crohn hastalığı, ülseratif kolit (UC) veya bu hastalıkları tedavi etmek için kullanılan ilaçlar

Diğer fiziksel hastalıklar: Diyabet , kanser , idrar kaçırma , multipl skleroz (MS), kalp hastalığı , tiroid hastalığı , Addison hastalığı, Cushing hastalığı, temporal lob beyin lezyonları , böbrek yetmezliği, felç , HIV

Annelik: Hamilelik , doğum ve doğum veya emzirme

Yaşlanma: Bazı insanlar ileri yaşlarda libidolarını veya seks yapma isteklerini kaybederler.

Yapılan araştırmalara göre histerektomi kadınlarda istek bozukluğuna neden olmuyor. Aslında, histerektomi geçiren kadınlar , ameliyattan sonra aynı veya daha iyi cinsel istek ve işleve sahip olabilir.

🔵 ARZU BOZUKLUĞUNU TEDAVİ ETMEK İÇİN NE YAPABİLİRSİNİZ?

Arzu bozukluğu belirtileriniz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun. Tedavi önerebilir veya reçete yazabilir veya sizi seks terapistine veya ilişki danışmanına yönlendirebilirler.

İşte arzu bozukluğu için bazı olası tedaviler:

-KEGEL EGZERSİZLERİ: 

Hem kadınlar hem de erkekler, fıçılar veya pelvik taban egzersizleri ile cinsel organlarındaki kan akışını, hissi ve cinsel işlevi iyileştirebilir. Sağlık uzmanınız size doğru kasları nasıl bulacağınızı öğretebilir, ardından bunları tekrarlayarak sıkıp gevşetebilir. Her gün üç kez 10-15 kegel egzersizi yapmayı hedefleyin.

SAĞLIKLI YAŞAM TARZI: 

Egzersiz fiziksel zindeliğinizi, ruh halinizi ve enerji seviyenizi iyileştirebilir. Stres arzunuzu azalttıysa, nefes egzersizleri, meditasyon veya sadece daha fazla uyumak gibi rahatlama yolları bulun . Alkolü azaltın , sigara içmeyin ve uyuşturucu almayı bırakın..

TEK BAŞINIZA VEYA PARTNERİNİZLE SEKS OYNAMAYI DENEYİN:

 Mastürbasyon , seks oyuncakları veya vibratörlerle deneyler yapmak, porno izlemek veya erotik materyaller okumak seks arzunuzu artırmanıza yardımcı olabilir..

TERAPİ:

Ruh sağlığı veya ilişki sorunlarının neden olduğu arzu bozukluğunu tedavi edebilir:

  • Psikoterapi , çift terapisi veya seks terapisi , ruh sağlığı sorunlarını ele almanıza yardımcı olabilecek bir profesyonelle arzu bozukluğu belirtileriniz hakkında konuşmanıza olanak tanır. Terapistiniz, sizin ve eşinizin daha tatmin edici bir cinsel yaşam sürmenize yardımcı olmak için cinsel ön sevişme veya cinsel teknikler atayabilir.
  • Bilişsel-davranışçı terapi (CBT), depresyon, anksiyete veya diğer zihinsel sağlık durumlarının neden olduğu arzu bozukluğunu tedavi edebilir. Terapistiniz, seksle ilgili olumsuz düşüncelere odaklanmanıza ve onlarla başa çıkmayı öğrenmenize yardımcı olur. CBT, erkeklerin boşalmaya kadar ereksiyonu sürdürmelerine yardımcı olmak için mastürbasyonu da içerebilir.

İlaçlar, arzu bozukluğu belirtilerini tedavi etmeye, libidonuzu artırmaya veya cinsel işlevi iyileştirmeye yardımcı olabilir..

 Premenopozal kadınlarda arzu bozukluğunu tedavi etmek için iki yeni ilaç FDA tarafından onaylanmıştır:

  • Flibanserin ( Addyi ) günde bir kez alınan bir hapdır. Flibanserin, cinsel heyecan ve arzuyu geri kazanmak için nörotransmiterleri veya beyin kimyasallarını yeniden dengeler.
  • Bremelanotide (Vyleesi), cinsel ilişkiye girmeyi planlamanızdan en az 45 dakika önce derinin altına kendi kendine enjekte edilir. Cinsel isteği artırır ve arzu bozukluğuyla ilişkili sıkıntıyı hafifletir.

Hormon tedavileri kadınlarda ve erkeklerde libido ve cinsel işlevi iyileştirebilir:

-ESTROJEN:

 Menopoz sonrası kadınlar için vajinaya yerleştirilen östrojen kremleri, halkaları veya tabletleri, daha rahat veya zevkli bir ilişki için kas tonusunu, esnekliği, kan akışını ve kayganlığı iyileştirebilir. Östrojen ayrıca klitorisinizi veya vajinanızı daha hassas hale getirebilir ve uyarılmayı iyileştirebilir..

TESTOSTERON:

 Arzu bozukluğu olan erkekler, jel, cilt bandı, enjeksiyon veya yavaş salınan tabletlerdeki (Testorel) testosterondan yararlanabilir. Ekstra testosteron, erkeklerin cinsel isteği veya düşünceleri artırmasına yardımcı olabilir. Testosteron, menopoz sonrası kadınlarda incelenmiştir ve arzu, fantezi, orgazm ve cinsel tatmini iyileştirdiği gösterilmiştir ..

BAŞKA BİR HORMON TAKVİYESİ OLAN DHEA-S:

 Menopoz sonrası kadınlarda ve meme kanseri için tamoksifen ile tedavi edilen kadınlarda cinsel isteği artırabilir .

DİĞER İLAÇLAR: 

Amfetamin veya bir norepinefrin ve dopamin geri alım inhibitörü (NDRI) olan antidepresan buproprion gibi uyarıcılar cinsel isteği artırabilir.

Yohimbe ve ginseng kökü gibi bitkilerin arzuyu artırdığı söyleniyor, ancak bu takviyelerin olduğuna dair bilimsel bir kanıt yok. .

Susan Bernstein 

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Verified by MonsterInsights