SIYASET

YÜZÜNCÜ YILDA, TÜRK SEÇMENİ ERDOĞAN’IN MUHAFAZAKAR YOLU İLE KURUCUNUN MODERNİST VİZYONU ARASINDA SEÇİM YAPACAK

ADAYLARIN AVANTAJLARI VE ENGELLERİ

🔵 İLK TUR OYLAMADA NELER OLDU?

Türk seçmeni 14 Mayıs 2023’te cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği için olmak üzere iki seçime katıldı. Yazım itibariyle, sandıkların %99,9’u rapor verdi.

Erdoğan’ın kendi muhafazakar Partisi AKP, milliyetçi MHP ve daha küçük İslamcı partilerden oluşan iktidar koalisyonu, oyların %49,6’sını alarak parlamentoda çoğunluğu elde etti: mevcut 600 sandalyenin 322’si ..

 Erdoğan Başkanlığı kazanırsa, gündemi için sağlam bir yasama desteğine sahip olacak..

Cumhurbaşkanlığı yarışında Erdoğan %49,5 oy aldı , bu da 28 Mayıs 2023’te %44,9 oy alan Kılıçdaroğlu ile ikinci tur seçime gideceği anlamına geliyor. Kılıçdaroğlu , ikisi AKP’den ayrılan laik ve milliyetçi partilerin yanı sıra muhafazakar partilerden oluşan bir muhalefet bloğu olan “ altılı masa” koalisyonunun ortak adayıdır ..

İkinci turda yüzde 50’ye ulaşan başkan olacak. Ancak Erdoğan, özellikle oylamadan önceki anketlerin ilk turda ikinci olacağını gösterdiği  düşünüldüğünde, açık bir avantaj ve ivme ile oylamaya gidiyor ..

🔵 ERDOĞAN NEDEN TAHMİN EDİLENDEN DAHA İYİSİNİ YAPTI?

Erdoğan’ın güçlü performansının arkasında birden fazla neden olabilir..

 -Türk vatandaşları ciddi bir enflasyondan mustarip olsa da , görünen o ki Erdoğan’ın ulusal güvenlik çıkarlarını ekonomik zorlukların üzerinde tutma mesajı, muhafazakar ve milliyetçi tabanının önemli bir bölümünü ikna etti.

-Bu, Erdoğan’ın partisi AKP’nin özellikle büyükşehirlerde popülaritesini kaybetmeye devam etmesine rağmen. AKP’ye ülke çapında destek oranı 2018’de %42,5’ten 2023’te %35,6’ya geriledi ..

Ancak Erdoğan, koalisyonuna küçük İslamcı ve milliyetçi partileri ekleyerek ayakta kalmayı başarıyor . Bunu yaparak, tabanının AKP dışındaki koalisyon partilerine oy vermesine izin verirken, cumhurbaşkanlığı yarışında kendi adaylığına desteğini sürdürdü..

 Türkiye’de yolsuzluktan ve ülkenin ekonomik performansındaki memnuniyetsizlikten şikayet edenlerin Erdoğan’a ulusal lider olarak oy vermeye devam etmesi alışılmadık bir durum değil..

Bu arada, bu yılın başlarında depremin vurduğu bölgeler, Erdoğan’ı zayıf ilk müdahale nedeniyle pek çok kişinin beklediği kadar sert bir şekilde cezalandırmadı..

Ayrıca Türkiye’nin özgür ve adil seçimlere  olan bağlılığının sorgulandığını da eklemeliyim . Erdoğan, devletin kaynaklarını, yargı üzerindeki kontrolünü ve medyanın önemli bir bölümünü kendi çıkarına kullanıyor. Birkaç örnekte, muhalefet adayları kanunsuzlar tarafından sindirildi ..

Ana rakibinin, katılımını baltalayan yanlış adımları da vardı.  Kılıçdaroğlu, 2010’dan beri Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) genel başkanıdır.

Onun başkanlığında partisi, 2019 yerel seçimleri dışında her seçimi ve referandumu kaybetti.. Kılıçdaroğlu, adaylığının kamuoyunda tartışılmasına izin vermedi ve iki popüler belediye başkanı Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın aday gösterilmesini erkenden engelledi..

Ön seçim ihtiyacını aşmak ve adaylığı için bir miktar yetki kazanmak için bir araç olan aday gösterme sürecini “altı kişilik masa” liderlerine görevlendirdi..

 Dört küçük partiye kendisini aday göstermeleri için bakanlar, cumhurbaşkanı yardımcıları ve CHP’nin listesindeki 77 milletvekilinin aday gösterilmesi gibi çeşitli pozisyonlar sözü verdi..

Bu arada bu partilerin desteğini kullanarak İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e adaylığını kabul etmesi için baskı yaptı. Akşener gönülsüzce kabul etse de İYİ’nin önemli bir tabanı cumhurbaşkanlığı oylamasında oyların %5,2’sini alan üçüncü aday Sinan Oğan’a oy verdi ..

Yıllar boyunca Kılıçdaroğlu, patrimonyal ve hiyerarşik bir yönetim yapısı kurmakla, kendisine sadık olanları ödüllendirmekle ve kendisine meydan okumaya cüret eden insanları tecrit etmekle suçlandı ..

 Partisi tarafından mali olarak desteklenen medya kuruluşları, kendisini eleştiren gazetecileri işten çıkardı . Sonuç olarak, kendi medyası adaylığını eleştirel bir şekilde değerlendirmedi ve popülaritesine dair haberler şişirilmiş olabilir..

Bu arada, CHP’nin ideolojik yönelimi – sosyal demokrasi -, partinin net bir yönü olmayan daha kapsamlı bir örgüt haline gelmesiyle, yavaş yavaş aşındığına inanıyorum..

Buna ek olarak, önemli sayıda seçmen bir koalisyon hükümetine karşı temkinli davranmış olabilir. Türk vatandaşları, 1990’lardan 2002’ye kadar olan koalisyon hükümetleri sırasında siyasi istikrarsızlık ve ekonomik durgunluk nedeniyle önemli ölçüde zarar gördü..

Son olarak, Kürtlerin çoğunlukta olduğu şehirlerde katılım oldukça düşük kaldı ve Kürt milliyetçi partisi HDP ile herhangi bir bağa karşı temkinli davranan milliyetçi seçmenler Kılıçdaroğlu’na oy vermekten kaçındı.

Bundan sonra ne olacak?

Erdoğan’ın beklenenden daha iyi performansı, onu ikinci tur oylamasına  taşıyor..

Erdoğan’ın kazanması , otoriter yönetim tarzını pekiştirecektir .

 İki ana muhalefet partisinin liderlik mücadelesi yaşayabileceğine dair göstergelerle muhalefeti daha da zayıflatabilir..

-Bu arada Türk vatandaşları yerel seçimler için 31 Mart 2024’te yeniden sandık başına gidecek. İki ana muhalefet partisi daha önce ortak adaylar göstermiş ve bu adaylar kilit metropol bölgelerinde belediye başkanlığını kazanmayı başarmıştı. Muhalefet içindeki potansiyel bir bölünme, Erdoğan’ın iktidardaki AKP’sinin İstanbul ve Ankara gibi bu büyük belediyeler üzerindeki kontrolünü genişletmesini sağlayabilir..

 Erdoğan 2002’den beri iktidarda. Ülkeyi diğer tüm cumhurbaşkanlarından ve hatta birçok Osmanlı padişahından daha uzun süre yönetti. Ek bir beş yıl, devlet kurumlarındaki otoritesini daha da pekiştirmesine izin verecekti..

🔵 ACIMASIZ BİR CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM KAMPANYASININ ARDINDAN TÜRKİYE, İKİNCİ TURA DOĞRU GİDİYOR . İŞTE NEDENİ

Türkiye, ülkenin gidişatına karar vermede çok önemli olacak tarihi bir seçim yaptı. Neredeyse tüm seçim öncesi anketler ana muhalefet adayının az farkla kazanacağını tahmin etse de , ülke ikinci tur seçimlere gidecek..

2017’de kabul edilen yeni anayasa, parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin aynı anda yapılmasını şart koşuyor. Seçimin cumhurbaşkanlığı bileşenini kazanmak için bir adayın oyların %50’sinden fazlasını alması gerekiyor. Adaylardan hiçbiri oyların %50’sinden fazlasını alamazsa, seçim en yüksek oyu alan iki aday arasında ikinci tur seçime gider..

Türkiye’nin şu anda karşı karşıya olduğu durum tam olarak budur. 

Görevdeki Cumhurbaşkanı Recep Tayyib Erdoğan ile en yakın rakibi Kemal Kılıçdaroğlu , 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci tur seçimlerde karşı karşıya gelecek..

🔵 ERDOĞAN’IN MUHALEFETİ KİM VE ARGÜMANLARI NELERDİ?

Acı ve acımasız bir kampanyada kazanmak için savaşan iki ana blok var.

Geniş muhalefetteki Ulusal İttifak, Kılıçdaroğlu liderliğindeki Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) başını çektiği altı siyasi partiden oluşuyor..

  -Laiklik yanlısı politikalarıyla tanınan CHP, bu nedenle Türk seçmeninin dindar kesimi tarafından şiddetle karşı çıkılıyor..

Kılıçdaroğlu, bu imajı tersine çevirmek için ülkeyi birleştirmek ve geçmişin yaralarını sarmak için geniş bir uzlaşma politikası sözü verdi..

Ayrıca ulusal ve muhafazakar eğilimli İyi Parti’yi (IP) ve üç küçük dini partiyi, muhafazakar Mutluluk Partisi (SP), Gelecek Partisi (GP) ve DEVA Partisi’ni Ulusal İttifak’ın altına çekerek bir yatıştırma stratejisi izledi..

Son iki partinin ittifaka dahil olması, sırasıyla eski başbakan ve Erdoğan’ın eski dışişleri bakanı Ahmet Davudoğlu ve birbirini izleyen Erdoğan hükümetleri altında 2019’a kadar ekonomi bakanı olarak görev yapan Ali Babacan tarafından yönetildiği için önemlidir.

Www.cafemedyam.com
Kemal Kılıçdaroğlu, Mayıs sonunda yapılacak ikinci tur seçimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile karşı karşıya gelecek. Sedat Suna/EPA/AAP

İttifakı bir arada tutmak önemliydi, çünkü muhalefete yönelik temel eleştiri, ittifakın parçalanmış doğasıydı ve bazılarının Erdoğan’a karşı uyumlu bir cephe oluşturmayı imkansız kılacağını öne sürüyordu. Ulusal İttifak bu engeli başarıyla aştı..

Sıradaki sorun Milli İttifak’ın toplu adayının kim olacağıydı. Anketler sürekli olarak Ankara ve İstanbul belediye başkanlarını aday olarak Kılıçdaroğlu’nun önünde gösterdi. Türk seçmenler, kanıtlanmış kamu görevi siciline sahip politikacıları tercih etme eğilimindedir – belediye başkanlarından ikisinde bu vardı ama Kılıçdaroğlu’nda yoktu..

Bazılarının siyasi amaçlı olduğunu iddia ettiği bir kararla , İmamoğlu , Seçim Kurulu’na (YSK) hakaretten suçlandı ve üç yıl hapis cezasına çarptırıldı . Bu onu çekişmeden çıkardı..

Milli İttifak’ın çalışmalarının bir diğer ayağı da Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığı seçimi için kendi adaylığını koyması oldu. İnce , Erdoğan’a kaybettiği 2018 seçimlerinde CHP’nin adayıydı ..

Ulusal İttifak, İnce’nin adaylığının muhalefet oylarını bölerek, bunun da seçimi Erdoğan’ın avantajına olacak şekilde ikinci tura götürmesinden korkuyordu. İnce, seçimden iki gün önce, bir ilişkisi olduğu iddiasıyla internette dolaşan çok sayıda görüntünün ardından yarıştan çekildiğini duyurdu..

Hırpalanmış ve yara bere içinde olan Kılıçdaroğlu, son esnada ana muhalefet adayı olarak kaldı. Kampanyasında üç ana argümanı vardı.

Birincisi, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) 2023 hedef ve amaçlarının başarısızlığıydı. Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmesi gerekiyordu. Türkiye ilk 20 içinde zar zor kalabiliyor, 19. sırada.

Daha da kötüsü, ekonomi son üç yıldır gerileme içinde. Türk Lirası değer kaybetti ve enflasyon %85,5’e ulaştı .

Kılıçdaroğlu, soğan ve patatesin yüksek fiyatlarının birçok Türk için ekonomik krizin ve kötüleşen hayat pahalılığının sembolü olduğuna işaret etti.

İkincisi, Türk toplumunun birçok kesimi tarafından uzun süredir eleştirilen kayırmacılık, yolsuzluk ve savurgan hükümet harcamalarının artan itibarı..

 Hükümetin kötü yönetimi, Şubat 2023 depreminin hemen ardından geniş çapta eleştirildi ve Erdoğan ve hükümetine bir darbe daha indirdi..

Www.cafemedyam.com
Erdoğan hükümetinin Şubat ayında Türkiye’nin güneyinde meydana gelen yıkıcı depremlere yavaş tepki vermesi geniş çapta eleştirildi. Halil Hamra/AP/AAP

Kılıçtaroğlu son olarak seçmene yeni bir vizyon sunmaya çalıştı.

 Türkiye’yi modernleştirecek dört aşamalı reform programını açıkladı.

Daha demokratik

Tarım ve sanayiye yatırımla daha verimli

Hizmetleri olan bir sosyal devlet

Bu reformları sürdürebilir.

🔵 ERDOĞAN’IN SEÇİM STRATEJİSİ NEYDİ?

Maalesef Kılıçdaroğlu’nun mesajı tüm seçmenler tarafından, özellikle de televizyon ve gazete gibi geleneksel medyaya güvenen küçük kasaba ve kırsal kesimdeki seçmenler tarafından duyulamadı..

Sonuç olarak İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde oyların çoğunluğunu kazandı ama iç kesimlerde ve küçük şehirlerde Erdoğan öndeydi..

Erdoğan’ın kilit stratejisi Türk medyasını kontrol etmek.. 

Türkiye , dünyadaki en yüksek tutuklu ve hapis gazeteci oranlarından birine sahiptir – aslında, Çin’den sonra ikinci sıradadır. Nisan ayında Erdoğan, devlete ait TRT kanalında 33 saatten fazla yayın süresi aldı. Kılıçdaroğlu’nun sadece 32 dakikası vardı..

Görevdeki hükümetin işi nispeten daha kolaydı. Erdoğan, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) liderliğindeki Cumhur İttifakı’nın doğal adayıydı. Aşırı milliyetçi MHP (Milliyetçi Hareket Partisi), 2015’ten beri AKP hükümetini destekliyor. İttifakta ayrıca birkaç küçük dini ve milliyetçi parti de vardı.

İktidar bloğunun muhalefete karşı üç ana argümanı vardı..

 –Birincisi, Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan ve şimdi Kılıçdaroğlu tarafından yönetilen CHP’nin laik tarihiydi. 1990’lı yıllarda kadınlara başörtüsü yasağının en önde gelen savunucusu CHP’ydi.

Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı olması halinde Türkiye’deki dindar Müslümanların onun yönetimi altında son yirmi yılda kazandıkları özgürlüklerini kaybedeceklerini savundu.

İkincisi, Kılıçdaroğlu’nun Alevi dini kimliğiydi. Alevilik, Şii İslam’ın bir koludur ve bunu büyük ölçüde Sünni bir ulus içindeki Türklerin yaklaşık %5-10’u takip eder . Erdoğan cephesi, Sünni çoğunluğun Kılıçdaroğlu’nun Alevi yönelimiyle bağ kurmayacağını umuyordu..

Üçüncüsü, Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’deki birçok terör faaliyetinden sorumlu olan ayrılıkçı Kürt örgütü Kürdistan İşçi Partisi veya PKK ile işbirliği yapacağı suçlamasıydı . Aşırı ima, Kılıçdaroğlu’nun ülkeyi Türk ve Kürt hatlarına göre böleceği yönündeydi, bu suçlama Kılıçdaroğlu tarafından şiddetle reddedildi..

Görünüşe göre Kılıçdaroğlu’na yönelik korku tellallığı stratejisi işe yaradı ve Erdoğan ikinci tur seçimlere rakibinden önde gidecek.

Bundan sonra ne olması muhtemel?

Ancak Erdoğan yaralandı. %50+ siyasi meşruiyet sağlıyorsa ve Erdoğan görevdeki cumhurbaşkanıysa, geçen hafta sonu oyların %50’den azını alarak meşruiyetini biraz kaybetti..

Önümüzdeki iki hafta Türk medyası kilit rol oynayacak. Bir muamma içindeler. Erdoğan’ı çok fazla eleştiremezler ve Erdoğan kazanırsa seçim sonrası baskı korkusuyla Kılıçdaroğlu’nu destekleyemezler. Ancak Kılıçdaroğlu’nun seçimi kazanması durumunda Erdoğan hükümetini çok fazla destekleyen biri olarak görülmek de istemezler..

Erdoğan medya üzerinde aşırı baskı yapmaktan çekinmeyecek ve bu, seçimi kendi lehine çevirmek için yeterli olabilir.

Kılıçdaroğlu, bir seçim düellosunda başka hiçbir muhalefet adayı olmadan Erdoğan ile karşılaşma şansına sahip olacak. Erdoğan’a oy vermeyenlere hitap edebilirse az farkla galip gelebilir. Stratejisi, tüm seçmenleri bir beş yıl daha Erdoğan iktidarını ve ekonomik sıkıntıyı istemiyorlarsa oy vermeye çağırmak olacak.

🔵 YÜZÜNCÜ YILDA, TÜRK SEÇMENİ ERDOĞAN’IN MUHAFAZAKAR YOLU İLE KURUCUNUN MODERNİST VİZYONU ARASINDA SEÇİM YAPACAK.

 Türkiye’nin tek kadın siyasi partisinin lideri, milliyetçi İYİ Parti’den Meral Akşener , Kılıçdaroğlu’nun ana müttefiki..

Kılıçdaroğlu’nun ekonomiyi denetlemek için iki adayı izlediği bildiriliyor – eski bir ekonomi bakanı ve bir Pennsylvania Üniversitesi maliye profesörü .. 

Her ikisi de, Erdoğan’ın görev süresinin merkezi devlet programlarından uzaklaşmaya işaret eden liberal piyasa politikalarını destekliyor..

Olası bir Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanlığının en bilinmeyen yönü, Türk toplumunda Batı karşıtlığının yaygınlığı göz önüne alındığında, dış politika ve Batı ile bağlarını güçlendirip güçlendirmeyeceğidir ..

Cumhurbaşkanlığı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, miting sırasında elleriyle kalp şekli yapıyor. Www.cafemedyam.com
Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’ın Batı karşıtı politikalarına devam mı edeceği yoksa Batı ile bağlarını mı güçlendireceği henüz belli değil. Getty Images aracılığıyla Ozan Köse/AFP

Adayların avantajları ve engelleri

Her iki adayın da başkanlık yarışına giden güçlü ve zayıf yönleri var.

Erdoğan, son yirmi yılda inşa ettiği otoriter yönetimin bazı yönlerine güvenecek. Sistemi, yaygın bir himaye ağını , medya üzerinde neredeyse mutlak kontrolü, 80.000 camiyi yöneten ve siyasi gündemine hizmet eden bir diyanet teşkilatını ve çeşitli devlet kurumlarına sadakat dayatmasını içeriyor .

Ancak Erdoğan, otoriter tarzıyla ilgili engellerle de karşı karşıya, özellikle de 20 yıllık iktidarının ürettiği pek çok hoşnutsuz vatandaşla. Son yedi yılda 1,5 milyondan fazla Türk terör suçlamasıyla karşı karşıya kaldı.

Enflasyon oranının %80’in üzerinde olduğu devam eden ekonomik kriz , yeniden seçilmesinin önündeki bir başka engel. Ve oyu , Türkiye’de 45.000’den fazla insanı öldüren son depremin serpintilerinden etkilenebilir . Trajedi, Erdoğan’ın inşaat sektöründeki feci 1serbestleşmesini ve etkisiz acil durum müdahalesini vurguladı ..

Bu arada Kılıçdaroğlu’nun Türk milliyetçilerinin büyük bir yüzdesinin yanı sıra Akşener’in desteğinden ve Kürt oylarının büyük bir kısmından faydalanması muhtemel..

 Kürt yanlısı HDP’nin ona desteği zımni olsa da – parti kendi adayını çıkarmamayı seçti, bu muhalefet oylarını bölerdi – eski HDP lideri Demirtaş, hapishaneden adaylığını açıkça destekliyor .

Kılıçdaroğlu’nun temel zayıflığı, 2010’da CHP’nin lideri olduğundan beri pek çok seçimi Erdoğan’a kaptırmış olmasıdır. Türk seçmenlerin çoğunluğu, CHP’nin iddialı laik politikalarına karşı çıkma eğiliminde olan muhafazakar Müslümanlardan oluşuyor .

Kılıçdaroğlu, muhafazakarların muhalefetini azaltmak için Atatürkçülerin otoriter laikliğini revize etti. CHP’nin üniversitelerde ve kamu kurumlarında başörtüsü yasağını yeniden getirmeyeceğini açıkladı ve kız öğrencilerden bu önceki politikası için af diledi.

Kılıçdaroğlu da geniş tabanlı bir ittifak kurdu. Onun liderliğinde CHP, üçü muhafazakarlar ve İslamcılar tarafından yönetilen beş sağcı partiyle bir koalisyon kurdu .

Ayrıca Kılıçdaroğlu , seçilirse muhafazakar seçmenlere hitap edebilecek iki popüler CHP’li siyasetçiyi – İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atama sözü verdi.

🔵 KÜRESEL BİR ETKİ Mİ?

Yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonucu, Türkiye’nin popülist İslamcı bir rejim tarafından mı yönetilmeye devam edeceğini yoksa laik bir modernleşme ve demokratikleşme yoluna mı döneceğini belirleyecek.

Bunun uluslararası etkileri var.

Bir Erdoğan galibiyeti , sağcı popülistlerin küresel yükselişinin, önde gelen Müslüman çoğunluklu bir ülkeye hükmedecek kadar güçlü olduğuna işaret edecek .

Bu arada Kılıçdaroğlu’nun zaferi, medya ve devlet kurumları üzerindeki kontrolüne rağmen dünya çapındaki demokratlar tarafından popülist İslamcı bir liderin yenilgisi olarak kutlanabilir.

Sayfalar: 1 2

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: