YÜKSEK TANSİYON VÜCUDUNUZA NE YAPABİLİR?

Estimated read time 6 min read

🔵 ANEVRİZMA

Basıncın atardamar duvarının bir bölümünü dışarı ittiği ve onu zayıflattığı zamandır. Kırılırsa, vücudunuza kanabilir ve bu ciddi olabilir. Herhangi bir arterde mümkündür, ancak anevrizma en yaygın olarak vücudunuzun ortasından geçen aortunuzda görülür. Hasarlı bir arteriniz varsa, yüksek tansiyonunuz olmasa bile anevrizma alabilirsiniz.

🔵 KORONER ARTER HASTALIĞI +(KAH)

CAD, kalbinize yakın arterlerde plak biriktiğinde olur. Bu, göğüs ağrısına veya garip bir kalp ritmine (aritmi denir) neden olabilen kan akışını yavaşlatır. Tam bir tıkanıklık kalp krizine neden olabilir.  

🔵 KALP KRİZİ

Kalbinize giden bir arteri tamamen tıkamaya yetecek kadar plak biriktiğinde veya bir yığını gevşediğinde, kalp krizine neden olabilir. Blokaj, kalp kasını oksijen ve besinlerden mahrum bırakır. Bu onu incitebilir veya yok edebilir.

Genellikle göğsünüzde, ancak bazen kolunuzda, boynunuzda veya çenenizde de baskı veya ağrı hissedersiniz. Nefes almak zor olabilir ve başınız dönebilir veya mideniz bulanabilir.

Bu uyarı işaretlerinden herhangi birine sahipseniz 911’i arayın. 

🔵 PERİFERİK ARTER HASTALIĞI (PAD)

PAD, CAD gibidir, ancak kollarınız, bacaklarınız, başınız veya midenizdekiler gibi kalbinizden daha uzaktaki kan damarlarını etkiler. Genellikle yürürken veya merdiven çıkarken bacaklarınızda ağrı veya kramplar olabilir. Ayrıca sizi yorabilir. Ağrı dinlendiğinizde geçebilir ve hareket ettiğinizde geri gelebilir. Tedavi edilmediği takdirde, PAH inme, ülserler ve bacaklarınızda amputasyona neden olabilecek dolaşım kaybı gibi daha ciddi sorunları beraberinde getirebilir.

🔵 KALP YETMEZLİĞİ

Yüksek tansiyon, atardamarlarınızın daralmasına neden olabilir. Zamanla bu, kalbinizin daha çok çalışmasına ve zayıflamasına neden olabilir. Sonunda o kadar zayıflar ki vücudun geri kalanına yeterli kan sağlayamaz. Bu kalp yetmezliği.

🔵 BÜYÜTÜLMÜŞ KALP

Kanı hareket ettirmek için daha çok çalıştıkça, kalbinizin kası kalınlaşır. Sonuç olarak, tüm kalbiniz büyür. Ne kadar büyürse, işini o kadar az yapar, bu da dokularınızın ihtiyaç duydukları oksijeni ve besinleri alamayabileceği anlamına gelir.

🔵 FELÇ

Yüksek tansiyon inmenin en önemli nedenidir. İki tip var:

  • Hemorajik: Beyinde zayıflamış bir arter patlar.
  • İskemik: Bir plak yığını veya “pıhtısı” gevşer ve beyin hücrelerine kan akışını engeller.

Yeterince kan alamayınca beyninin bir kısmı ölmeye başlar. Bu, düşünme, hareket etme, konuşma ve görme yeteneğinize zarar verebilir. Semptomlar için FAST’ı hatırlayın:

  • Yüz sarkması mı?
  • Kol zayıflığı mı?
  • Konuşma sorunları?
  • 911’i arama zamanı.

🔵 BUNAMA

HBP, beyninizi besleyen arterlerde plak birikmesine neden olabilir. Bu arterlerin tıkanması, vücudunuzun geri kalanına kan akışını yavaşlatabilir. Beyninizin çalışma şeklini değiştirdiğinde buna “vasküler bunama” denir.

Ne kadar iyi düşündüğünüzü, konuştuğunuzu, gördüğünüzü, hatırladığınızı hatta hareket etme şeklinizi bile etkileyebilir. Bu genellikle zamanla yavaş yavaş gerçekleşir. Ancak felç geçirirseniz, semptomları çok hızlı bir şekilde fark edebilirsiniz. 

🔵 BÖBREK YETMEZLİĞİ

Yüksek tansiyon, böbrek yetmezliğinin ikinci önde gelen nedenidir. Böbreklerinizin atık ve fazla sıvıdan kurtulmaya yardımcı olmak için kullandığı kan damarlarını daraltır ve sertleştirir. Bu, nefron adı verilen özel filtrelerin yeterli miktarda kan ve besin almasını engeller. Bu, sonunda böbreklerinizi tamamen kapatabilir.

🔵 GÖZ PROBLEMLERİ

Zamanla, yüksek tansiyon, göz küresinin arkasındaki ışığa duyarlı doku tabakası olan retinaya kan akışını yavaşlatabilir. Ayrıca beyninize sinyal göndermeye yardımcı olan optik sinire giden kan akışını yavaşlatabilir. Ya görüşünüzü bulanıklaştırabilir ya da bazı durumlarda görmenizi engelleyebilir. HBP ayrıca retinanızın altında sıvı birikmesine neden olabilir. Bu, dokuyu yaralayabilir ve görüşünüzü bozabilir. 

🔵 ERKEKLER İÇİN SEKS SORUNLARI

Yüksek tansiyon, vücudun herhangi bir yerindeki kan akışını yavaşlatabilir. Penisinize yeterince kan gitmediği takdirde, ereksiyon olma veya sertleşmeyi sürdürmede sorun yaşayabilirsiniz. Sağlıklı olduğunuzu düşünüyorsanız, bu, yüksek tansiyonunuzu kontrol etmesi ve ilgili sağlık sorunlarını ekarte etmesi için doktorunuzu görmeniz gerektiğinin bir işareti olabilir. 

🔵 KADINLAR İÇİN SEKS SORUNLARI

Hem seks öncesi hem de seks sırasında vajinanıza daha az kan akışı olduğu için vücudunuz farklı tepkiler verebilir. Olmak istediğinizde o kadar uyarılmamış olabilirsiniz ve doruğa ulaşmak daha zor olabilir. Yüksek tansiyon da sizi daha fazla yorabilir. Cinsel dürtünüzü de azaltabilir.

🔵 KEMİK KAYBI

Yüksek tansiyonu olan kişilerin idrarlarında genellikle daha fazla kalsiyum bulunur. HBP, vücudunuzun güçlü kemikler için çok önemli olan bu mineralden çok fazla kurtulmasına neden olabilir. Bu, özellikle yaşlı kadınlarda kırılmalara veya kırılmalara neden olabilir. 

🔵 UYKU APNESİ

Bu, boğaz kaslarınızın çok fazla gevşemesine neden olur ve siz uyurken kısa süreli ama tekrar tekrar nefes alıp vermenizi durdurur. Yüksek tansiyon uyku apnesine neden oluyor gibi görünüyor ve bu da kan basıncını yükseltiyor gibi görünüyor. Her iki durumu da mümkün olan en kısa sürede tedavi etmek için doktorunuzla birlikte çalışın. Diğer sağlık sorunlarının önüne geçebilir. 

🔵 HİPERTANSİYON İLACI DAHA UZUN YAŞAMAMIZA VE SON YILLARIMIZDA DAHA SAĞLIKLI KALMAMIZA YARDIMCI OLABİLİR 👉 T I K L A Y I N I Z

🔵 HİPERTANSİYON HASTALIĞI YÜKSEK GELİRLİ ÜLKELERDE AZALIRKEN, DAR VE ORTA GELİRLİ ÜLKELERDE ARTTI 👉 T I K L A Y I N I Z

🔵 ÇOCUKLARDA ‘HİPERTANSİYON’ HASTALIĞI 👉 T I K L A Y I N I Z

🔵 TANSİYONUN DÜŞMANI: UYKU BOZUKLUĞU VE SICAK HAVALAR 👉 T I K L A Y I N I Z

Share this content:

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.