ETHEM SANCAK’IN İSLAMA DÖNÜŞ ÖYKÜSÜ!

🟢 AKP’DEN KESİN İHRACI İSTENEN İŞ İNSANI ETHEM SANCAK, ‘DEVR-İ SABIK YARATARAK YARGILAYACAKLARIMIZIN BAŞINDA GELİYOR!

  • Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt:

” ‘Biz Amerika’nın desteğiyle iktidara geldik’ sözleri sonrası AKP İstanbul İl Yönetim Kurulu tarafından disipline sevk edilen Ethem Sancak, bir Rus televizyonunda yaptığı konuşmada Ukrayna’nın kullandığı SİHA’lara ilişkin ‘Bayraktar’ları satarken böyle kullanılacağını bilmiyorduk” dediği hatırlatırım..

Ethem Sancak İHAların ve SİHAların satıcısı değildir.. Buradan bile başlayarak hükümetle arasını koparacak işlemlere başlamış.. Çünkü bu iktidar değiştiğinde hesap verecek adamların başında Ethem Sancak geliyor..

Bu Tank Palet Fabrikası’nı nasıl aldın, nasıl sattın? Aldın, 5 yılı aşkın zamandır hangi tankı, hangi paleti ürettin ve sonra kime hangi parayla sattın? Katarlılarla ortak olurken seni kim tanıştırdı, kim ortak etti? Bunların hesabı sorulacak..” 

Ethem Sancak geminin battığını gördü..

Bunun için ayrılıp giden olmak istemiyor. Sayın Recep Tayyip Erdoğan kin ve nefret noktasında tavan yapmış bir insan. Kendisinden ayrılanlara yaşama hakkı tanımayan bir Erdoğan var. Ethem Sancak kendini kurtarmaya çalışıyor.. Niye Vatan Partisi’ne gidiyor? Vatan Partisi’ne giderse Reis kısmen birşey demez, nasıl olsa gayriresmi olarak ittifakın parçası olarak görünüyor ya..” 

“Devr-i sabık yaratarak yargılayacaklarımızın başında Ethem Sancak gelecek!” diyen Enginyurt, “Ethem Sancak AKP’nin çöktüğünü görüyor ve gemiden ilk ayrılan tayfa olarak gemiyi terk etmek için bahane arıyor… AKP de bu fırsatı ona vermiş…” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

🟢 SANCAK VE ÖZTÜRK AİLELERİ BMC’DEN ÇIKTI!

Tosyalı Holding’in, kamyon ve zırhlı araç üreticisi BMC’nin Sancak ve Öztürk ailelerine ait hisselerini satın almak için uzun süredir devam eden görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı..”

Açılımı “British Motor Company” olan BMC, 1964 yılında kuruldu. Türkiye’nin en büyük ticari ve askeri araç üreticilerinden biri olan BMC, Çukurova Holding’in Interbank’tan kaynaklanan borçları nedeniyle Mayıs 2013’te Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) geçti.

Ethem Sancak ise 2014’te TMSF’den BMC’nin tamamını 751 milyon TL’ye satın aldı. Sancak ailesi satın alma işleminin hemen ardından şirketin yüzde 49,9’unu 300 milyon dolar bedelle Katar ordusuna devrederek BMC’ye ortak etti. Ethem Sancak daha sonra, elinde kalan hisselerin yüzde 25,1’ini 2019’da Metro Turizm’in sahibi Galip Öztürk’ün kardeşi Talip Öztürk’e sattı. Böylece BMC hisselerin yüzde 25’lik kısmı Sancak ailesinde kalmıştı.

Son dakika... Sancak ve Öztürk aileleri BMC'den çıktı: İşte yeni sahibi

SANCAK VE ÖZTÜRK AİLELERİNİN HİSSESİ KALMADI!

BMC’ye talip olan FuatTosyalı, bir süredir Sancak ve Öztürk aileleriyle görüşmelerini sürdürüyordu. Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre, Sancak ve Öztürk ailelerinin toplam 50,1’lik hissesi TosyalıHolding’e geçti. Satış bedeli ise iddiaya göre 480 milyon dolar oldu. Sancak ve Öztürk ailelerinin hiçbir hissesi kalmazken BMC’nin büyük hissedarı TosyaHolding oldu.

Ethem Sancak’ın yerine BMC Yönetim Kurulu Başkanlığı’na da 22 Temmuz 2023’e kadar, aynı zamanda Türkiye Varlık Fonu (TVF) Yönetim Kurulu üyeliği yapan Fuat Tosyalı seçildi. Tosyalı Holding İç Denetim Müdürü Mustafa Ekrem Altınözlü ise Metro Turizm’in imtiyaz sahibi Rizeli iş adamı Galip Öztürk’ün kardeşi Talip Öztürk’ün yerine, Yönetim Kurulu üyesi olarak seçildi. 

KATARLILARIN ORTAKLIĞI SÜRÜYOR..!”

BMC’nin yüzde 49,9’unu 2014 yılında 300milyon dolara alan Katar ortakların yönetimdeki yeri değişmedi. 10 kişiden oluşan yönetim kurulunda 5Katarlı yönetici yer almaya devam etti. Nisan 2018’de Altay Tankı ihalesini alan BMC’ye Sakarya’da KaraKuvvetleri Komutanlığı’na ait Tank-Palet Fabrikası 50milyon dolar yatırım şartıyla 25 yıllığına tahsis edilmişti..

🟢 ETHEM SANCAK, TÜRK SAVUNMA SANAYİİ ZİRVESİNDE BMC’YI NASIL ALDIĞINI AÇIKLADI!

Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası’nın BMC’ye satılmasına tepkiler devam ediyor!

Ethem Sancak

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından ilk kez düzenlenen Türk Savunma Sanayii Zirvesi, 12-13 Aralık 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılmıştı. İki gün süren kongrede devlet ve özel kuruluşların Savunma Sanayii ile ilgili yaptıları anlatıldı, konuşmalar yapıldı.

  • CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: 

“Bu fabrikada Fırtına Obüsleri yapıldı. Bu fabrika yeniden kurulsa bedeli 20 milyar dolar. Şimdi bunu özelleştirip satıyorsunuz” 

  • Ethem Sancak:

”BMC’nin alınması için beni Erdoğan yönlendirdi..

Liderimiz bana dedi ki; ‘Sen o otomotiv şirketinin altından kalkabilir misin?’ Valla ne emrederseniz onu yaparım. Ama buna gücüm yetmeyebilir. Elimdeki varidatım bu..

Dedim; Bu para var. Bununla alınabiliyorsa ihaleye gireyim. Ama diyelim ki aldım. Bunu emrettiğiniz gibi güçlü bir sanayi şirketi haline getirebilmem için güçlü bir fon olması lazım arkamda. Sizin büyük ferasetinizle Arapların onurlu bir bölümünü kendine getirttiniz. Katar’la neredeyse tek millet iki devlet haline geldik. Allah da gani gani para vermiş Katar’a. Emir’de sizi kırmaz. Katar devletini ve silahlı kuvvetlerini bana ortak ederseniz bu işin altından kalkarız..

Erdoğan sağ olsun sayın Emir’i aradı o da kırmadı. BMC’nin yüzde 50 eksi birini Katar ordusuna sattım. Tek başına yapmak istemiyordum. Benim gibi deli bir Laz ortak da önerdi bana Sayın Cumhurbaşkanım. Onu da yanıma aldım; Talip Öztürk, eşit bölüştük.”

BMC’nin 5 yıl önceki satış hikâyesini böyle ‘samimi’ bir dille anlattı Ethem Sancak. BMC’yi 752 milyon liraya aldığında?şirketin sadece 220 dönümlük kıymetli arsasının 1 milyarın üzerinde olduğu düşünülüyordu..

Şirket borçlarının 800 milyonunu devletin üstlendiği hatırlanırsa devlet bu işten pek kârlı çıkmadı. BMC’nin geçen yılki satışlarının 2 milyar 676 milyon TL olduğu hatırlanırsa, Sancak için ‘bedavadan ucuza’ aldığı fabrika altın doğurdu.

Devlet zengin ediyor..!

‘Mal sahibi mülk sahibi hani bunun ilk sahibi’ diyoruz ya.

Kimi servet sahipleri de hep ‘çalıştım kazandım’ hikâyeleri anlatıyor. Oysa devletin sermaye yaratma modelinde Sancak, tipik bir örnek..

Yalnız BMC Sancak’a verilmekle kalmıyor, Sakarya’daki tank-palet fabrikası da BMC’ye devredilerek savunma sanayiinde bir tekel yaratılıyor..

Bir zamanlar Türkiye’nin dev sanayi kuruluşları arasında olan MKE gibi kamu savunma kuruluşları kasıtlı bir şekilde küçültülerek yerlerini Sancak’lar alıyor..

Üstelik böyle de bitmiyor…

Resmi Gazete’yi taradığınızda bedelsiz atölye ve arazi desteği, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, KDV iadesi, kurumlar vergisi indirimi, sigorta primi desteği, gelir vergisi desteği, nitelikli personel desteği, faiz ve/veya kâr payı desteği, enerji desteği gibi bir dizi ayrıcalığın Ethem Sancak’a verildiğini görüyorsunuz.

Kısacası devlet, kendi imkânlarıyla bir ‘patron’ yaratıyor. Ona ortak buluyor. Hatta dışarından fon temin ediyor. Ardından bu patronu, hiçbir vatandaşına tanımadığı ayrıcalıklarla donatıyor. 

Bu ‘başarı’ hikâyesi öyle bir hale geliyor ki Ethem Sancak, ‘geçen gün bir kuvvet komutanı ‘Sana gazilik unvanı vereceğim’ dedi’ ifadesiyle, kendisine gösterilen teveccühü özetliyor..

Kuşkusuz bunda Ethem Sancak’ın Erdoğan’a “tanıdıktan sonra gördüm ki, böyle bir ilahi aşk iki erkek arasında olabiliyor” diyecek kadar bağlı olmasının payı var.

Kuşkusuz, Ethem Sancak’a duyulan güvende AKP MKYK’ye girecek kadar iktidar partisinin içinde olmasının etkisi var.

Kuşkusuz, bu yükselişte Ahmet Hakan’ın anlattığı o ‘işini bilme’ öyküsünün payı var: ‘Ethem Sancak, Aydın Doğan’a o kadar yakın bir adammış ki… ‘Babamsın, sen benim babamsın’ diye Aydın Doğan’ın elini öpermiş.’

Üstelik Sancak’a bu imtiyazlar yeni de değil…

Ergenekon kumpasında yargılanan Adnan Akfırat; Tuncay Güney’in ifadelerinde adı geçen Sancak’la ilgili bölümlerin iddianameden çıkarıldığını duruşmada anlatmış, ‘Erdoğan’ın en yakın işadamlarından olan Sancak, Başbakan’ın müdahalesi ile dava dosyasından belge sahteciliği suçu işlenerek çıkarıldı’ demişti.

🟢 SANCAK’IN İSLAMA DÖNÜŞ ÖYKÜSÜ!

Ben başka bir şeye takıldım…

Hani kendisini ‘eski bir sosyalist, yeni bir Müslüman’ diye tanıtıyordu ya. Acaba ‘Ethem Sancak nasıl Müslüman oldu’ diye düşündüm..

Hafızam beni yanıltmıyorsa bunu bir yerde anlatmıştı. Nerede mi? FETÖ’nün medyadaki tetikçilerinden Ekrem Tufan Aytav’ın 2013 sonunda çıkan ‘Aydınlık’tan Kaçanlar’ kitabında..

Oral Çalışlar, Şahin Alpay, Halil Berktay, Gülay Göktürk, Büşra Ersanlı gibi isimlerin FETÖ’nün proje kitabına mermi olmayı kabul ettiği dosyada Ethem Sancak da vardı.

Sancak: “Döndün diye suçluyorlar seni, onu kabul etmiyorum. Arayıştan dönmedim ben. Benim özgürlük ve eşitlik arayışım hâlâ sürüyor. Ben çok şükür şimdi İslam öğretisinde görüyorum kendimi ve aradığım değerleri” diyerek çizgisini anlatmıştı.

Peki, nasıl dönüşmüştü?

Sancak’ın 2013 Kasımı’nda çıkan kitaptaki anlatımından okuyalım:

Fethullah Gülen Hocaefendi’yi ABD’de ziyaret gittim. Gittiğimde kendisine dedim ki ‘Ben adalet ve özgürlük arayışı peşinde solcu oldum’ ve hakikaten öyleydik, öyle düşünüyorduk. Bana çok enteresan bir şey dedi, ‘Beni 72’de hapse attılar, yanı başımda hücrede solcu gençler vardı, onları gözledim, bunların içinde sahabe hayatı yaşayanlar vardı’ dedi. Sahabe hayatı yaşamak çok zor bir şey… Yani dürüst olmak, kanaatkâr olmak, yalan söylememek, baskıya boyun eğmemek, despotizme karşı hakkı savunmak, haklıyı savunmak. Mesela ben acayip şekilde sempati duydum bu objektif ve güzel değerlendirmeye. Çok saygınlık uyandırdı bende Hocaefendi. Biz Hocaefendi’nin dediği gibiydik, herkes bir değildi ama gerçekten bazılarımız öyleydi.’

Sancak, kitapta ‘ait olduğu hareketi’ şöyle açıklıyordu:

‘Başında Hocaefendi’nin bulunduğu hareketi ahlaklı Müslüman bireyi inşa etmek ve bunu bütün dünyaya yaymak ve örnekler oluşturarak insanlığı sürece çekmek noktasında fikri ve içtimai bir topluluk inşa etti. Kendimi bu harekete ait görüyorum..’

‘Kendini bu harekete ait’ olarak tanımlayan birinin kamuda çay ocağında bile çalışamadığını biliyoruz.

Haliyle ‘devlet desteği’ ile fabrika sahibi olan, ardından kendisine ülkenin savunma sanayiinin en kritik köşeleri teslim edilen Ethem Sancak’a birilerinin sorması gerekmiyor mu:

‘Başında Hocaefendi’nin bulunduğu hareket’ dediğinize ne zaman ait oldunuz, ne zaman vazgeçtiniz?

Herhalde birileri sormuştur!

https://www.cafemedyam.com/2019/11/16/iste-tank-palet-gercekleri/?preview_id=10336&preview_nonce=39d22e1597&preview=true&_thumbnail_id=14540

İLGİLİ HABER

cumhuriyet Barış terkoğlu

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: