Veteriner hekimler ve hastalık uzmanlarına göre kuş gribi dünyanın yeni köşelerine ulaştı ve ilk kez virüsü kümes hayvanlarına bulaştıran bazı yabani kuşlarda endemik hale geldi..
www.cafemedyam.com

🔵 ÇİN’DE H3N8 KUŞ GRİBİ SEBEBİYLE İLK ÖLÜM VAKASI

Dünya Sağlık Örgütü, Çin’de H3N8 kuş gribi testi pozitif çıkan bir kadının öldüğünü ve bunun insanlarda görülen ilk ölüm olduğunu bildirdi.

Çin’in Guangdong eyaletinde, hastalık kontrol ve önleme merkezinin 26 Mart’ta 56 yaşındaki bir kadının H3N8 kuş gribine yakalandığını bildirdi..

 

Hollanda merkezli BnoNews gazetesinin haberine göre, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 26 Mart’tan itibaren sağlık durumu ile ilgili bilgi paylaşılmayan kadının şiddetli zatürre nedeniyle hastaneye kaldırıldığını ve daha sonra hayatını kaybettiğini bildirdi..

 

H3N8 kuş gribi sebebiyle ilk ölüm vakası olarak kayıtlara geçen kadının, kemik iliği kanseri dahil olmak üzere birden fazla sağlık sorunu olduğu aktarıldı..

Kadına sağlık geçmişine ilişkin…

– DSÖ:

 “Şiddetli akut solunum yolu enfeksiyonu tespit edildi. Raporlama sırasında vakanın yakın temaslılarında enfeksiyon veya hastalık belirtileri görülmemiştir..” 

DSÖ’ye göre, kadın, hastalanmadan önce gittiği pazarda canlı kümes hayvanlarına maruz kaldı. DSÖ’nün aynı pazardan toplanan numuneler pozitif çıkarken, kadının evinden alınan numuneler negatif çıktı..

H3N8 kuş gribi, 1960 yılında hayvanlarda görüldü ancak insanlarda ilk kez 2022 yılında doğrulandı. H3N8 kuş gribi sebebiyle gerçekleşen ilk ölüm, 2022 yılında ilk kez görülmesinden yaklaşık bir yıl sonra rapor edildi.. 

Www.cafemedyam.com

Reuters, dört kıtada 20’den fazla uzman ve çiftçiyle konuştu…

Rekor düzeydeki salgınların kümes hayvanı çiftliklerinde yakında azalmayacağını ve dünyanın gıda arzına yönelik tehditleri artıracağını söylemeliyiz..

Virüs salgınları Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika’da genişledi..

Genetik olarak Avrupa ve Asya’daki vakalara benzeyen bir tür, 2022’nin başlarında Amerika Birleşik Devletleri’ne gelmesinden bu yana yaz sıcağına veya kış soğuklarına yenilmedi..

Www.cafemedyam.com
Arjantin, virüsü yabani kuşlarda bulurken, Uruguay’daki ölü kuğuların testi pozitif çıktı..

 Arjantin ve Uruguay, yetkililerin ülkelerin ilk enfeksiyonlarını doğrulamasının ardından ulusal sıhhi acil durum ilan ettiler.. 

Geçen yıl hastalığın on milyonlarca yumurtlayan tavuğu yok etmesinden sonra yumurta fiyatları rekor kırdı ve küresel ekonomi yüksek enflasyondan yalpalarken dünyanın en yoksullarından bazılarının temel bir ucuz protein kaynağına ulaşmasını engelledi..

Www.cafemedyam.com
Uzmanlara göre virüsün yayılmasından birincil derecede yabani kuşlar sorumlu..

 Ördek gibi su kuşları hastalığı ölmeden taşıyabilir ve kontamine dışkı, tükürük ve diğer yollarla kümes hayvanlarına bulaştırabilir..

-Çiftçilerin sürüleri koruma çabaları yetersiz kalıyor..

– Amerika Birleşik Devletleri’nde, ülkenin en büyük ikinci yumurta üreticisi Rose Acre Farms, İcra Kurulu Başkanı Marcus Rust:

“Lowa’daki Guthrie County’deki bir üretim tesisinde yaklaşık 1,5 milyon tavuğu kaybettik.. Colorado, Weld County’deki bir şirket çiftliğine yaklaşık altı ay içinde iki kez virüs bulaştı ve 3 milyondan fazla tavuk öldü..Rüzgarın virüsü kazların dışkıladığı yakınlardaki tarlalardan üflediğini düşünüyoruz..”

Amerika Birleşik Devletleri , İngiltere , Fransa ve Japonya , geçtiğimiz yıl kümes hayvanlarında rekor kayıplar yaşayan ve bazı çiftçilerin kendilerini çaresiz hissetmelerine neden olan ülkeler arasında yer alıyor.

– Tokyo yakınlarındaki Ibaraki vilayetinde eti için tavuk yetiştiren Shigeo Inaba:

“Kuş gribi, modern ekipmanlı ve penceresi olmayan yeni bir kümes hayvanı çiftliğinde bile görülüyor, bu yüzden şimdi yapabileceğimiz tek şey Tanrı’dan bir salgının önlenmesini istemek..”

Kuzey Yarımküre’deki kümes hayvanlarının daha önce bahar göçü sırasında yabani kuşların aktif olduğu zamanlarda en fazla risk altında olduğu düşünülüyordu. Uzmanlar, çok çeşitli su kuşları ve diğer yabani kuşlarda yükselen virüs seviyelerinin, kümes hayvanlarının artık yıl boyunca yüksek risklerle karşı karşıya olduğu anlamına geldiğini söyledi..

ABD’nin Indiana eyaletinde eyalet veterineri olan Bret Marsh:

“Bu yeni bir savaş..Temelde 12 aylık bir nöbet.. Tehdidin devam etmesi bekleniyor.. İlave bir kümes hayvanı veterineri ve kümes sağlığı uzmanı tutmak için fon arıyoruz.. Indiana geçen yıl 200.000’den fazla hindi ve diğer kuşları kaybederken, ABD hükümet verilerine göre ABD’deki toplam ölüm sayısı 58 milyonu aşarak önceki 2015 rekorunu aştı.

Virüs genellikle kümes hayvanları için ölümcüldür ve bir kuşun bile testi pozitif çıktığında tüm sürü itlaf edilir..

Aşılar basit bir çözüm değildir: Virüs tehdidini azaltabilirler ancak ortadan kaldıramazlar, bu da bir sürüde varlığının tespit edilmesini zorlaştırır..

Www.cafemedyam.com

 

🔵 KÜRESEL SORUN

– Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün bilim departmanı başkanı Gregorio Torres:

“Yabani kuşlar hastalığı daha önce hiç olmadığı kadar dünyaya yaydı ve muhtemelen rekor miktarda virüs taşıdı.. Virüs önceki salgınlardan muhtemelen daha bulaşıcı bir forma dönüştü.. Hastalık en azından kısa vadede burada kalacak..”

Virüs insanlara, genellikle enfekte kuşlarla temasta bulunanlara bulaşabilirken, Dünya Sağlık Örgütü insanlar için riskin düşük olduğunu söylüyor.

– ABD’nin Georgia’daki Güneydoğu Kümes Hayvanları Araştırma Laboratuvarı’nın laboratuvar direktörü David Suarez:

“Dolaşan virüs, uzun mesafelere göç etmeyenler de dahil olmak üzere önceki sürümlere göre daha geniş bir yabani kuş yelpazesine bulaştı..

Yerleşik kuşlar bu tür enfeksiyonları, virüsün daha önce olmadığı halde yıl boyunca devam etmesine yardımcı oluyor..

– Georgia Üniversitesi Güneydoğu Kooperatif Yaban Hayatı Hastalıkları Çalışması Direktörü David Stallknecht:

“Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyinde yaşayan ve daha önce enfeksiyonlardan kaçınan kara akbabalar artık acı çeken türler arasında..

Virüs ayrıca tilkiler, ayılar ve foklar gibi memelilere de bulaştı.. Hepimiz mucizelere inanmak zorundayız, ancak mucizelerin ortadan kalkacağı bir senaryo göremiyorum..”

SINIRLARI GEÇMEK

David Stallknecht:

“Mavi kanatlı deniz mavisi ve uzun mesafeler göç eden ördekler gibi kuşlarda yüksek virüs düzeylerinin Güney Amerika’nın yeni bölgelerine yayılmasına neden oluyor..

Son aylarda Peru , Ekvador ve Bolivya’nın da aralarında bulunduğu ülkeler ilk vakalarını bildirdi..

Ülkenin Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ekvador’un ilk vakasının tespit edilmesinden iki gün sonra, üç aylık bir hayvan sağlığı acil durumu ilan etti.. Bakanlık, şimdiye kadar 1,1 milyondan fazla kuşun öldüğünü söyledi..

Uruguay ve Bolivya’daki enfeksiyonlar, hastalığı hiçbir zaman bir vakayı doğrulamayan en büyük küresel tavuk ihracatçısı Brezilya’ya yaklaştı.. 

– Brezilya Tarım Bakanı Carlos Favaro:

“Ülkemizde üç şüpheli vakayı araştırdık.. Ancak test sonuçları negatif çıktı..”

– Brezilya’nın Santa Catarina eyaletindeki Chapecó’da işleyici Aurora için tavuk yetiştiren Gian Carlos Zacchi:

“Herkes gribin ülkemize ulaşmasını engellemeye odaklanmış durumda..”

Bazı uzmanlar, iklim değişikliğinin yabani kuşların yaşam alanlarını ve göç yollarını değiştirerek küresel yayılmaya katkıda bulunabileceğinden şüpheleniyor..

– Minnesota Üniversitesi’nde bir kuş gribi uzmanı ve profesörü olan Carol Cardona:

“Yabani kuş dinamikleri değişti ve bu, içlerinde yaşayan virüslerin de değişmesine izin verdi..”

Uzmanlar, çiftçilerin kümes hayvanlarını korumak için alışılmadık taktikler denediğini ve bazılarının yabani kuşları korkutmak için yüksek sesler çıkaran makineler kullandığını söyledi..

– Rhode Island’da, bir yumurta üreticisi ve Little Rhody Foods’un CEO’su Eli Berkowitz:

“Virüs içerme ihtimaline karşı hayvan dışkısına dezenfektan püskürtuyoruz..  Ayrıca çiftliğe gelen ziyaretçileri sınırlıyoruz ..

Göç mevsiminin kümes hayvanları için daha da büyük bir risk oluşturacağı Mart ve Nisan aylarına hazırlanıyoruz..”

Www.cafemedyam.com

🔵 AVİAN İNFLUENZA (KUŞ GRİBİ)!

ÇİNLİ BİLİM İNSANLARI H3N8 OLARAK BİLİNEN KUŞ GRİBİNİN ilk kez bir insanda tespit edildiğini duyurdu ..

Avian İnfluenza (Kuş gribi, Tavuk Vebası, Bird Flu) insanlarda grip etkeni olarak gözlenen influenza virüslerinden A tipinin neden olduğu, evcil ve yabani kanatlılar ile memeli hayvanların çoğunda solunum ve sindirim sistemine ait belirtiler gösteren, ölümle sonuçlanan çok bulaşıcı bir hastalıktır..

İnfluenza A virüsleri hemaglutinin (H) ve nörominidaz (N) antijenlerine göre sınıflandırılır..

hsgm resim 5

Kuşlarda hastalık yapan influenza virüsünün 15 alt tipi bulunmaktadır..

Kümes hayvanlarını enfekte eden avian influenza A virusu,  hastalığa neden olma yeteneğine göre ikiye ayrılır..

Yüksek virülansa sahip olanlar, patojenitesi yüksek olan kuş gribine yol açar ki bunun bir kuş sürüsündeki mortalitesi %100’ü bulabilir.. Kuşlar ilk belirtilerin başladığı gün içinde bile ölebilirler..

Virulansı düşük olanlar ise çok daha hafif bir hastalığa neden olurlar.  Her iki tablodan sorumlu viruslar şuan için H5, H7 ve H9 alt tiplerindendir..

🔵 NASIL BULAŞIR?

Hasta hayvanların akıntıları ve özellikle dışkı ile direkt temas; bulaşık yem, su, malzeme ve kıyafetlerle temas; klinik olarak hastalık belirtilerini göstermeyen su ve deniz kuşlarıyla temas bulaşa neden olabilir..

Özellikle ölü veya canlı hastalıklı kuşlar ve kuşların atıklarına maruz kalan kişilere solunum ve temas yoluyla bulaşır..

Avian influenza virüsleri genellikle insanları doğrudan enfekte etmez ve insanlar arasında dolaşmaz. İnsanda avian influenza virüsleriyle oluştuğu bildirilmiş doğal enfeksiyon sayısı çok azdır..

İnsanlardaki olguların enfekte kümes hayvanları veya kontamine yüzeylerle temas sonucunda geliştiği düşünülmektedir..

Dünya Sağlık Örgütü tarafından insandan insana geçiş olmadığı belirtilmekle birlikte literatürde sağlık çalışanları, kümes hayvancılığında çalışan işçiler ve aile üyeleri arasında şüpheli geçiş olguları bildirilmiştir..

Avian İnfluenza A nın bazı suşları (H5N1, H7N7 ve H9N2 vb.) sağlık çalışanları, aile bireyleri, tavukçuluk yapanlar ve tavuk imha ekiplerinde çalışanlarda insandan insana çok sınırlı bir biçimde de olsa bulaşabildiği anlaşılmaktadır..

Hastalık ülke içinde çiftlikler arasında hızlıca yayılım gösterebilir.. Enfekte olmuş araçlar, elbiseler, ayakkabılar aracılığı ile bir yerden diğerine taşınırlar..

Doğrudan ya da dolaylı yollarla vahşi göçmen kuşların evcil kuşlara enfeksiyonu bulaştırması en önemli salgın nedenidir.. Ayrıca, canlı kuş pazarları salgının yayılmasında önemlidir..

Bir ülkeden diğerine ise uluslararası canlı kümes hayvanları ticareti ve göçmen kuşlar aracılığı ile taşınabilmektedir..

Enfeksiyonun görüldüğü dönemlerde sulak alanlara girip çıkan araç ve insanlar ile yerleşim yerlerine taşınma riski vardır..

Riskli dönemlerde avcılık faaliyetleri ile de hastalığın yerleşim yerlerine taşınma olasılığı bulunmaktadır..

Risk yaratan diğer bir durum da, hastalık çıkmış olan yerleşim yerlerinden kontrolsüz araç ve insan hareketleri ile yayılımıdır..

Hastalığın Güney Kore Cumhuriyeti, Vietnam, Tayland, Kamboçya, Endonezya başta olmak üzere asya ülkelerinde salgınlar yaptığı bildirilmiştir ancak Dünya Sağlık Örgütü bu ülkelere seyahat kısıtlaması getirmemektedir..

🔵 BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastalarda;

 • 38°C üzerinde ateş ile birlikte öksürük,
 • Boğaz ağrısı,
 • Kırıklık,
 • Nefes darlığı,
 • İshal yakınmalarından bir ya da birkaçı bir arada görülmektedir..

Belirtilerin başlamasından önceki 10 gün içinde H5N1’den etkilenmiş bir ülkede kümes hayvanları ya da bilinen veya kuşkulu bir avian influenza olgusu ile temas öyküsü olması önemlidir..

Kuluçka süresi ortalama 2-5 gün olmakla birlikte 17 gün sonra hastalık geliştiği de bildirilmiştir..

 • Hastalığının seyri:

Avian influenza’nın inkübasyon süresi, bilinen insan gribinden daha uzun olabilmektedir..

Yakın zamandaki verilerde de kuluçka süresinin iki-beş gün olduğu, bununla birlikte bu sürenin sekiz güne kadar uzayabildiği belirtilmektedir..

Bununla birlikte muhtemelen tanımlanamayan enfekte hayvan veya çevresel kaynaklarla temasa bağlı olarak üst limit 17 gün olarak bildirilmiştir..

Avian influenza infeksiyonunun başlıca klinik belirtileri hastalığa neden olan virüs subtipine bağlıdır..

Başlangıç semptomları; hastaların çoğunda yüksek ateş (tipik olarak 38°C’den daha yüksek) ve alt solunum yolu semptomları ile birlikte grip benzeri bir hastalık şeklindedir..

Boğaz ağrısı, öksürük ve kas ağrısı görülebilir..

Üst solunum yolu semptomları nadiren mevcuttur..

Avian influenza A/H5N1 ile meydana gelen infeksiyonda, H7 veya H9 virüsleri ile meydana gelen infeksiyondan farklı olarak nadiren konjunktivit mevcuttur..

Bazı hastalarda hastalığın erken döneminde ishal, kusma, karın ağrısı, plöretik ağrı, burun ve diş eti kanamaları rapor edilmiştir..

Başlangıç semptomları sonrasında genellikle alt solunum yolu belirtileri gelişir ve hastaların hekime müracatında bu bulgular mevcuttur..

Solunum sıkıntısı, takipne ve inspiratuar raller yaygındır..

Balgam çıkarma değişkenlik gösterir ve bazen kanlı olabilir. Hastaların hemen hemen tümünde klinik olarak pnömoni mevcuttur..

Radyolojik değişiklikler difüz, multifokal yama infiltrasyonlar, interstisyel infiltrasyonlar ve hava bronkogramları ile birlikte segmental veya lobüler konsolidasyon şeklindedir..

Plevral efüzyon yaygın değildir. Hayatta kalan hastalarda akciğer hasarı ile ilgili radyolojik bulguların hastalıktan sonraki birkaç ay devam edebileceği vurgulanmaktadır..

Ciddi olgularda mekanik ventilatör desteği gerekebilir.. Solunum yetmezliğinin ilerlemesi difüz bilateral buzlu cam infiltrasyonu ve ARDS belirtileri ile ilişkilidir.. Renal yetmezlik bulguları, bazen kalp dilatasyonu ve supraventriküler taşiaritmilerle seyreden kalp yetmezliği bulguları yaygındır..

Çocuklar avian influenza hastalığına karşı daha duyarlı olmakla birlikte, şimdiye kadar saptanan vakalar arasında çocuklar daha sık yer almıştır.. Ayrıca avian influenza çocuklarda daha ağır seyretmektedir..

Pnömoni (viral ya da sekonder bakteriyel), KOAH alevlenmesi, miyokardit, miyozit, perikardit, renal yetmezlik, respiratuar yetmezlik, ventilatörle ilişkili pnömoni, pulmoner hemoraji, pnömotoraks, pansitopeni, Reye sendromu ve dokümante edilmiş bakteriyemi olmaksızın sepsis sendromu gibi komplikasyonlar gelişebilir..

H5N1 diğer avian influenza A türlerine göre daha ciddi ve öldürücü seyretmektedir..

🔵 TANISI NASIL KONUR?

Laboratuvar tanısında altın standart, virüs izolasyonudur..

Şüpheli insan vakalarının hızlı laboratuvar doğrulaması genellikle influenza virüs antijenlerinin immünokromatografik veya immünfloresan tespiti ya da solunum örneklerinde H5 spesifik RNA’sının real-time-polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) ile tespit edilmesi ile yapılmaktadır..

Ek olarak nükleoprotein gibi viral antijenlere karşı oluşan antikorları tespit eden ticari ELISA kitleri mevcuttur..

Tanı İçin Laboratuvar Kriterleri: Aşağıdakilerden en az birinin pozitif olması gerekir..

 1. a) Klinik bir numuneden avian influenza A izole edilmesi,
 2. b) Klinik bir numunede avian influenza A nükleik asit tespit edilmesi,
 3. c) Avian influenza A spesifik antikor yanıtı (dört katı veya daha fazla artış veya tek bir yüksek titre)..
 • Vaka Sınıflaması

*Olası vaka: Klinik ve epidemiyolojik kriterleri taşıyan kişi..

*Kuvvetle Olası vaka: İnfluenza A/H5 veya A/H5N1 testi insan influenzası için Avrupa Birliği Ağı Referans Laboratuvarlarına katılımı olmayan bir ulusal referans laboratuvarında pozitif olan kişi..

*Ulusal olarak doğrulanmış vaka: İnfluenza A/H5 veya A/H5N1 testi insan influenzası için Avrupa Birliği Ağı Referans Laboratuvarlarına katılımı olan bir ulusal referans laboratuvarında pozitif olan kişi..

*Dünya Sağlık Örgütü tarafından doğrulanmış vaka: H5 için DSÖ ile işbirliği yapan bir laboratuvarda doğrulanmış kişi..

 • Kimlerden numune alınmalı:

Hasta veya ölü kanatlı hayvan teması öyküsü bulunan ve 38 °C’nin üzerinde ateş ile birlikte..

Öksürük

Boğaz ağrısı

Kırıklık

Nefes darlığı

İshal

yakınmalarından bir ya da birkaçı bir arada bulunan hastalardan nazofarengeal sürüntü veya aspirat, nazal aspirat, BAL, doku örneği (biyopsi/otopsi) numunelerinden uygun olan numune alınarak gönderilecektir..

🔵 TEDAVİSİ NASILDIR?

Hastalığın tedavisinde antiviraller (Nöraminidaz inhibitörleri: oseltamivir ve zanamivir) kullanılmaktadır..

Bu ilaçların, belirtiler başladıktan sonra ilk 48 saat içinde başlanması gerekmektedir..

Oksijen ve ventilatör desteği ile destekleyici bakım, tedavinin temelini oluşturmaktadır..

Korunmasız riskli teması olan kişiler profilaksi alacaktır. Korunmasız temaslılar var ise enfeksiyon hastalıkları uzmanı ile birlikte koordineli olarak profilaksi başlanır..

Profilaksi temaslının kayıtlı olduğu Toplum Sağlığı Merkezi tarafından başlanarak 10 gün takip edilecektir..

Profilaksi doğrulanmış veya olası vaka ile ilk temastan sonra mümkün olduğu kadar çabuk,  ilk 48 saat içinde başlanmalıdır.. Bu mümkün değil ise son temastan sonraki 7 gün içerisinde profilaksi başlanabilir..

Kemoprofilaksi için oseltamivir, standart influenza profilaksisi (1x75mg) yerine, tedavi dozunda (2x75mg) temas kısa süreli ve devam etmiyorsa 5 gün, yoğun ve sürekliliği olan temaslarda 10 gün süre ile verilmelidir..

Erişkin hastalar gibi çocuk hastaların da tedavisinde antiviraller (Nöraminidaz inhibitörleri: oseltamivir ve zanamivir) kullanılmaktadır..

Bu ilaçların, belirtiler başladıktan sonra ilk 48 saat içinde başlanması gerekmektedir.. Oksijen ve ventilatör desteği ile destekleyici bakım, tedavinin temelini oluşturmaktadır..

Çocuklarda oseltamivir dozu şu şekilde hesaplanır;

2 haftadan – 1 yaşa kadar 6 mg/kg /gün iki  dozda,

1 yaş – 12 yaş arası çocuklarda (Kilograma göre)

 • 15 kg ve altında 2 x 30 mg,
 • 15.1 – 23 kg arası 2 x 45 mg,
 • 23.1 – 40 kg arası 2 x 60 mg,
 • 40.1 kg ve üzeri 2 x 75 mg,

Avian influenza tespit edilmiş kanatlıların itlafında görev alan personelin, itlaf sırasında yoğun maruziyet olması nedeni ile, itlaf süresince ve bilinen son temastan sonrasındaki 5 gün süresince profilaksi alması uygundur..

🔵 KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

Eğer bir kişi Avian influenza enfeksiyonu açısından kesin tanı almışsa veya şüpheleniliyorsa ve hastaneye yatması gerekmiyorsa;

*Avian influenza enfeksiyonu için riskli teması olan kişiler son temaslarından sonraki 10 gün boyunca ateş, öksürük, solunum sıkıntısı ile baş ağrısı, boğaz ağrısı, bulantı-kusma ve ishal gibi diğer erken semptomların olup olmadığını takip etmelidirler..

*Evindeki ve toplumdaki diğer kişilere hastalığı bulaştırma riski nedeni ile evindeki diğer kişilerden farklı bir odada oturmalı..

*Öksürdüğünde veya hapşırdığında bir mendille (tercihen kağıt mendille) ağzını kapatmalı, kullanılmış mendiller ağzı kapalı ve delik olmayan naylon poşetlere konularak ağzı kapatılarak ikinci bir naylon poşet içerisinde atılmalı..

Ellerini sıklıkla yıkamalı;

Başka bir kişi/kişiler ile aynı ortamı paylaştığı (ev, sokak, toplu taşıma araçları, hastane vb.) zaman yüz maskesi takmalı..

Kişisel eşyalarını başkaları ile paylaşmamalı, ev halkının bardak, tabak, havlu gibi eşyalarını kullanmamalı; eğer kullanması gerekirse bu eşyaları iyice su ve sabunla yıkamalıdır..

Ayrıca bulgularını takip etmeli, eğer hastalığında bir kötüleşme olursa acil tıbbi yardım istemelidir..

 • Hasta olmamak için:

*Hastalık şüphesi olan ölü ya da canlı kanatlı hayvanlarla temas edilmeden önce gerekli temas önlemleri (eldiven ve maske) alınmalıdır..

*Şüpheli materyale çıplak elle dokunulduğunda eller mutlaka sabunla yıkanmalıdır..

*Denetimden geçmiş ürünler tüketilmelidir..

*Kanatlı hayvanlar uygun koşullarda iyice (60-70 derece) pişirilmelidir, az pişmiş olarak tüketilmemelidir..

*Hastalık şüphesi olanlar hızlıca sağlık merkezlerine başvurmalıdır..

Hasta olan veya hasta olduğundan şüphelenilen kişilerle temas eden aile yakınları ve sağlık çalışanları koruyucu maske ve önlük kullanmalıdırlar..

Dolaşan virüslerdeki majör veya minör antijen değişiklikleri nedeniyle grip aşısının bileşimi her yıl değişmektedir..

Halen var olan grip aşıları insana özgü influenza virüs suşlarına karşı koruyucudur ve avian influenza virüsüne karşı korunma sağlamaz..

Bununla birlikte, kümes hayvanları arasında patojenitesi yüksek kuş gribi salgını yaşanan ülkelerde temas riski yüksek olan kişilere, bu aşının yine de kullanılması önerilmektedir..

Böylece insana özgü influenza virüsü ve kuşa özgü influenza virüsü ile oluşabilecek bir ko-enfeksiyon sırasında herhangi bir gen değiş tokuşu olması, dolayısıyla pandemik potansiyeli olan bir suşun ortaya çıkması olasılığı azaltılabilir..

KİMLER RİSKLİ GRUPTADIR?

Ölü ya da canlı hasta hayvanlarla veya hayvan atıklarıyla doğrudan teması olan kişiler en büyük risk altındadırlar.. Ayrıca hasta insanlarla teması olan sağlık çalışanları da risk altındadır..

Gebelik, diğer influenza türleri gibi avian  influenzanın seyrini de ağırlaştımaktadır..

Hamile ve emziren kişiler için özel bir uygulama gerekmeyip diğer hastalara yapılan önerilerle aynıdır. Sadece annenin bebeğine yaklaşırken yüz maskesi takması önerilir..

Www.cafemedyam.com
kuş gribi// cafemedyam

🔵 ÇİN DUYURDU: H3N8 KUŞ GRİBİ İNSANDA TESPİT EDİLDİ!

“Çinli bilim insanları H3N8 olarak bilinen kuş gribinin ilk kez bir insanda tespit edildiğini duyurdu..!”

Çinli yetkililer H3N8 olarak da bilinen kuş gribinin Henan bölgesindeki 4 yaşındaki bir çocukta tespit edildiğini duyurdu..

Çocuğa bu virüsün nasıl bulaştığı henüz bilinmezken, çocukta yüksek ateş ve diğer semptomların tespit edildiği de belirtildi..

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu çocuğun yakınlarının sağlık durumunun iyi olduğunu, çocuğun ailesinin tavuk ve inek yetiştiriciliği yaptığı ve bu hayvanlarla yakın temasta olduğunu duyurdu..

Daha önce dünyanın farklı bölgelerinde de tespit edilen H3N8 virüsü köpek, at, kuş gibi hayvanlarda tespit edilmişti..

Çinli yetkililer, bu virüsün insanlara bulaşma kapasitesinin düşük olduğunu ve bu virüsün salgına dönüşmesi ihtimalinin az olduğunu aktardı..

W
kuş gribi// cafemedyam

🔵 ABD’DE BİR ÖRDEK ÇİFTLİĞİNDE KUŞ GRİBİNE RASTLANDI!

“ABD’nin Indiana eyaletindeki bir ördek çiftliğinde kuş gribi tespit edildi!”

 • ABD’nin Indiana Hayvan Sağlığı İdaresi:

“Eyaletin Elkhart bölgesindeki ticari ördek çiftliğindeki hayvanlardan numune alındı.. Laboratuvara gönderilen bu numunelerin sonuçları, virüs açısından varsayımsal olarak pozitif çıktı..Numuneler, ABD Tarım Bakanlığına bağlı Ulusal Veterinerlik Hizmetleri Laboratuvarı’na gönderildi..”

Söz konusu çiftlikte 4 bin dolaylarında kanatlı hayvan olduğu aktarıldı..

“Açıklamada, ördeklerin öldürülüp öldürülmeyeceğine dair bilgi verilmedi..!”

 • ABD’nin Indiana Hayvan Sağlığı İdaresi:

“Bölgedeki diğer çiftliklerdeki kanatlı hayvanlardan da numune alınması için çalışmalara başlandı.. Salgının acil halk sağlığı sorunu olmadığını söyleyebiliriz..”

Yıl başından bu yana, ABD’nin birçok eyaletindeki tavuk ve hindi çiftliklerinin yanı sıra Indiana’nın Dubois ve Greene bölgelerindeki 6 hindi çiftliğinde kuş gribi salgını yaşanmıştı..

Indiana, ülkedeki en çok ördek üretiminin yapıldığı eyalet olarak biliniyor..

Www.cafemedyam.com
kuş gribi// cafemedyam

🔵 JAPONYA: KUŞ GRİBİNE İLK KEZ BİR MEMELİDE RASTLANDI!

“Japonya’da ölü bir tilkide oldukça bulaşıcı bir kuş gribi virüsünün doğrulanmasının ardından Çevre Bakanlığı, vakanın ülkede bir memelide tespit edilen ilk kuş gribi vakası olduğunu duyurdu!”

Japonya’dan endişe verici bir kuş gribi vakası haberi geldi..

Japonya’nın Hokkaido eyaletinin başkenti Sapporo’da ölü olarak bulunan bir tilkide oldukça bulaşıcı olan bir kuş gribi virüsüne rastlandığı açıklandı..

 • Çevre Bakanlığı:

“İlk kez bir memelide kuş gribi tespit edildi. Tilkinin 29 Mart’ta ölü olarak bulunan ve kuş gribi taşıyıcısı olduğu belirlenen kargaların leşini yiyerek enfekte olduğu değerlendiriliyor.. Ölen 7 kargadan 5’inin virüsün H5 türü ile enfekte olduğun tespit edildi.. “

 

Japonya’nın Akita eyaletinde geçtiğimiz kasım ayında ortaya çıkan kuş gribi salgını, aralarında Kagoshima, Hyogo, Kumamoto ve Saitama’nın da bulunduğu birçok eyalete sıçramış, on binlerce kanatlı hayvan tedbir amacıyla itlaf edilmişti..

Çevre Bakanlığı risk uyarı seviyesini en üst düzeye çıkarmış, hükümet ülke genelindeki yerel yönetimleri yabani kuşların takibini güçlendirmeye çağırmıştı..

Uzmanlar ise kuş dışkısına dokunanların ellerini yıkamaları ve gargara yapmaları uyarısında bulunmuştu..

Enfekte olan canlılarla aşırı temas halinde olmadıkça kuş gribinin insanlara bulaşma ihtimalinin düşük olduğunu belirten yetkililer, buna rağmen vatandaşlara ölü bir kuş bulduklarında yerel otoritelere haber verme uyarısı yapmıştı.. Son olarak ise ocak ayında Chiba eyaletindeki bir ördek çiftliğinde toplu vakalar olduğu doğrulanmıştı.. 

Www.cafemedyam.com
kuş gribi//cafemedyam

🔵 BULGARİSTAN’DA KUŞ GRİBİ ALARMI: AYNI ÇİFTLİKTE ÜÇÜNCÜ SALGIN..!

“Bulgaristan’da başkent Sofya yakınlarındaki bir çiftlikte üçüncü kez kuş gribi salgını oluştuğu bildirildi!”

Bulgaristan Gıda Güvenliği Dairesi, başkent Sofya’nın 170 km güneydoğusunda bulunan bir çiftlikte yüksek derecede patojenik kuş gribi salgını olduğunu bildirdi..

Kurum, salgınla mücadele için bütün tedbirlerin alındığını kaydetti.. Yetkililer, Asenovgrad kasabası yakınlarında yer alan, 177.440 tavuğun bulunduğu çiftlikteki sürüyü itlaf etmek zorunda kaldı..

Kurum bu durumun, 2019 yılından bu yana, aynı sahibe ait bir çiftlikte bildirilen üçüncü kuş gribi salgını olduğunu belirtti..

Www.cafemedyam.com
kuş gribi// cafemedyam

KUŞ GRİBİ NEDENİYLE İNGİLTERE’DE GEZEN TAVUK YUMURTASI SATILMAYACAK..!

“Avrupa’da yaşanan kuş gribi salgını İngiltere’ye de sıçradı. İngiltere’de gezen tavuk yumurtası satın alınamayacak..!”

İngiltere’de en büyük kuş gribi salgı yaşanıyor.. 

 • Alınan önlemlere ilişkin karara göre;

*İngiltere’de gezen tavuk yumurtası satılmayacak..

*16 haftadan fazla süre iç mekanda tutulan tavukların yumurtaları ‘ahır yumurtası‘ olarak etiketlerek satılacak.. 

 • İngiltere Ulusal Çiftçiler Birliği’nden (NFU) Aimee Mahony:

“Tüm kanatlı hayvan sahipleri çok zor bir dönemden geçiyor. Önlemler hayati önem taşıyor..”

İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri’ne (NHS) göre insanlar için son derece düşük bir risk teşkil eden bu grip türü, dünyada birkaç kişiye bulaştı ve ölümlere yol açtı..

Salgın sonucu İngiltere’de evcil hayvanı olan ya da bahçesinde yetiştirenler de dahil tüm kuş bakıcılarına, kanatlı hayvanlarını içeride tutma zorunluluğu getirildi..

Www.cafemedyam.com
kuş gribi// cafemedyam

HONG KONG, KUŞ GRİBİ NEDENİYLE ABD’DEN KÜMES HAYVANLARI ÜRÜNLERİ İTHALATINI ASKIYA ALDI!

“Hong Kong Özel İdari Bölgesi, ABD’deki kuş gribinden etkilenen bölgelerden kümes hayvanı eti ve diğer ürünlerinin ithalatını askıya almaya karar verdi..!”

Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümetinin Gıda ve Çevre Hijyeni Departmanı’nın Gıda Güvenliği Merkezi, ABD’deki kuş gribinden etkilenen bölgelerden kümes hayvanı eti ve diğer ürünlerinin ithalatını askıya almaya karar verdi..

Merkezin aldığı kararın, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü tarafından ABD’de Maryland eyaletinin Queen Anne ilçesi, Wisconsin eyaletinin Jefferson ilçesi, Iowa eyaletinin Taylor ilçesi ve Missouri eyaletinin Lawrence ve Jasper ilçelerinde görülen son derece patojenik H5N1 kuş gribi salgınları hakkında yapılan bildirim ışığında verildiği belirtildi..

Gıda Güvenliği Merkezi, kümes hayvanlarının yumurtaları da dahil olacak şekilde kümes hayvanı eti ve diğer ürünlerinin ithalatını derhal durdurma talimatı verdi..

Cumhuriyet

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Verified by MonsterInsights