EKONOMİ

‘BORÇLARIN ÇEVİRİLEMEMESİ’ KRİZİ KAPIDA

HAZİNE, ULUSLARARASI PİYASALARDAN TAHVİL SATARAK 7, 5 MİLYAR DOLAR BORÇLANDI.. FAİZ İSE %9,75 ORANINDA…

🔵 ‘BORÇLANMA KRİZİ’ UYARISI

Hazine, uluslararası piyasalardan ocak, mart ve nisan ayında tahvil satarak 7, 5 milyar dolar borçlandı..

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 6 Nisan’da yayımladığı basın duyurusunda, uluslararası piyasalarda yüksek faizle borçlanmaya gidilmesi dikkat çekti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı:

“13 Temmuz 2030 vadeli yeşil tahvilin, kupon oranı %9,125 olarak gerçekleşmiştir. Bu tahvil aracılığıyla 2023 yılında uluslararası sermaye piyasalarından toplam 7,5 milyar ABD doları tutarında finansman sağlanmıştır..”

Hazine, uluslararası piyasalardan ocak, mart ve nisan ayında tahvil satarak 7, 5 milyar dolar borçlandı.. Faiz ise %9,75 oranında…

Uluslarası piyasalarda yaklaşık %2,5 faizle borçlanma yapılıyor. Hazine’nin borçlanması bu orandan yaklaşık dört kat fazla..

🔵 AYLIK BORÇLANMALAR YERİNİ GÜNLÜK BORÇLANMALARA BIRAKACAK

– Ekonomist Prof. Dr. Duran Bülbül:

“Uluslararası sermaye piyasalarından borçlanmak demek. Yani devlet uluslararası piyasalara tahvil ihracıyla dış borç temin ediyor. Devletin dış borç miktarı 7.5 milyar dolar artıyor ve yüksek faiz oranlı, %9,75 ile borçlanılıyor. Ayrıca dövizi baskılamak için yüksek maliyetli ve dövize endeksli bir borçlanma..” 

“Borçların sürdürülebilirliği konusunda ciddi krizler yaşanılabilir..”

Prof. Dr. Duran Bülbül:

 “Kur arttıkça TL cinsinden maliyet çok artacak. Ülkemiz önümüzdeki günlerde borçların sürdürülebilirliği konusunda ciddi krizler yaşayacak. Aylık borçlanmalar yerini günlük borçlanmalara bırakacak. Bu da borçların çevirilememesi krizini getirecek..”

Cumhuriyet//İrem Karataş

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: