TÜRKİYE, FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİNİ ONAYLADI

Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’yü resmi törenle karşıladı.

🔵 FİNLANDİYA’NIN NATO’YA KATILIMININ ONAY SÜRECİNİ BAŞLATMAYA KARAR VERDİK

– Erdoğan:

“Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokülünün katılım Meclisimizdeki onay sürecini başlatmaya karar verdik..

Bu kararın, ülkelerimiz başta olmak üzere ittifakımız için hayırlı olmasını diliyorum. Finlandiya’nın üyeliğiyle NATO, bu sayede küresel güvenlik istikrarın muhafazasında, etkin rol oynayacaktır. Onay sürecinin tamamlanmasıyla birlikte, Finlandiya ile ilişkilerimiz NATO müttefikliği zemininde tahkim edilmiş olacaktır..”

“NATO ÜYELİĞİMİZ KONUSUNDA BU HABERLERİ ALMAK BİZİ MEMNUN EDİYOR”

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö:

NATO üyeliğimiz konusunda ifade ettiğiniz haberleri almak bizi çok memnun ediyor. Bugün atılan imza TBMM’nin onay sürecini başlattığına dair çok önemli bir gösterge.

Tüm Finlandiyalılar için önemli haber bu. Aynı zamanda milletvekillerimizin yüzde 95’i geçtiğimiz bahar döneminde NATO üyeliği başvurumuzu destekledi. Sizlere çok teşekkür ediyoruz..”

🔵 OKUMAK İSTERSİNİZ 👉 NATO’NUN TÜRKİYE VEYA İSVEÇ VE FİNLANDİYA ARASINDA SEÇİM YAPMAK ZORUNDA KALACAĞI BİR NOKTAYA GELMEYECEĞİNİ UMUYORUM

James Stavridis:

“İttifak’ın esasen Türkiye veya İsveç ve Finlandiya arasında seçim yapmak zorunda kalacağı bir noktaya gelmeyeceğimizi umduğumu ifade etmek isterim… 

Sakin olmaya çağırıyorum.. Ancak Ankara’yı geri kalan 29 NATO üyesinin bu konudaki sabrının ‘sınırları olduğu ve İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğine verdiği desteğin çok güçlü olduğu’ konusunda uyarıyorum…” 

İLGİLİ HABER İÇİN LİNK 👉 NATO’NUN TÜRKİYE VEYA İSVEÇ VE FİNLANDİYA ARASINDA SEÇİM YAPMAK ZORUNDA KALACAĞI BİR NOKTAYA GELMEYECEĞİNİ UMUYORUM

🔵 OKUMAK İSTERSİNİZ 👉 ERDOĞAN NE TALEP ETTİ?: NATO TOPLANTISININ ARKA PLANI

– Türkiye’nin NATO zirvesinin ilk gününde Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine itirazından vazgeçmesi gündemdeki yerini korurken, İngiltere merkezli Financial Times gazetesi, görüşmelerin perde arkasını yazdı..

İLGİLİ HABER İÇİN LİNK 👉 ERDOĞAN NE TALEP ETTİ?: NATO TOPLANTISININ ARKA PLANI

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.