MAGAZİN

SOSYAL MEDYA KULLANIMININ DEPRESYONLA GÜÇLÜ BAĞLANTISI VAR

Araştırmacılar, sosyal medyayı kullanmanın sizi depresyona sokabileceğine dair ikna edici yeni kanıtlara sahipler.

🔵 SOSYAL MEDYA KULLANIMININ ARTMASIYLA DEPRESYON RİSKİNİN NASIL ARTTIĞI

Yeni bir eğitim ve kamu politikası araştırmasının ortaya koyduğu gibi:

Sosyal medyayı günde beş saat veya daha fazla kullanmaya başlayan farklı kişilik tiplerinden genç yetişkinlerin bu kadar yüksek kullanımdan sonraki altı ay içinde depresyon geliştirme olasılığı çok yüksektir..

Arkansas Üniversitesi, Alabama Üniversitesi ve Oregon Eyalet Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bulguların temelinde “sorunlu sosyal karşılaştırma” kavramı yer alıyor..

Sorunlu sosyal karşılaştırma: Diğer insanların göz alıcı hayatlarına baktığınızda ve böyle yaşamadığınızi hissettiğinizde aldığınız berbat duygu budur….

– Arkansas Üniversitesi: 

“Sosyal medya kullanımının artmasıyla depresyon riskinin nasıl arttığını , kişinin kendisi ve başkaları hakkındaki olumsuz duygularını artırması ile açıklayabiliriz.. Öncelikle olumsuz içerikle ilgilenmek de bu duyguları artırabilir.. Sosyal medya kullanımı aynı zamanda insanları izole etme eğiliminde.. Çünkü, yüz yüze etkileşim fırsatlarını ve ev dışındaki etkinlikleri azaltıyor ..”

Journal of Affective Disorders Reports’ta yayınlanan çalışma , OSU Halk Sağlığı ve İnsan Bilimleri Fakültesi dekanı Brian Primack tarafından yürütülen 2018 anketinden derlenen 18 ila 30 yaşları arasındaki 1.000 Amerikalı yetişkin örneğini kullandı.. 

Anketin kişilik kısmı, katılımcıların başkalarına karşı açıklığını, dışadönüklüğünü, uyumluluğunu ve nevrotikliğini ölçen Beş Büyük Kişilik envanterine dayanıyordu..

 Alabama ve Arkansas Üniversitelerinden Primack ve ortak yazarlarının yaptığı analize göre, daha yüksek nevrotiklik oranlarına sahip yoğun sosyal medya kullanan yanıtlayıcılar depresyon geliştirme olasılığının iki kat daha fazla olma eğilimindeyken, en az nevrotik ve en açık kullanıcılar bile deneyimliyor gibiydi..

Sosyal medyayı günde beş saat veya daha fazla kullanırken artan depresyon.

– Arkansas Üniversitesi’nde kamu politikası doktora öğrencisi olan Renae Merrill:

“Bu çalışmadan elde edilen bulgular, teknolojinin genişlemesi ve entegrasyonu sırasında önemlidir.. İnsanlarla sanal olarak bağlantı kurmak, yanlış iletişim veya yanlış algılama riskini artırabilir, bu da ilişki sorunlarına ve zihinsel sağlık sorunları geliştirme potansiyeline yol açar.”

Sosyal medya kullanımının en kötü etkilerinden kaçınmak için Merrill ve meslektaşları, sosyal medya kullanımının duygularımız ve ilişkilerimiz üzerindeki kötü etkileri konusunda daha fazla farkındalık geliştirmeyi öneriyor..

Sosyal medya, devam eden salgın sırasında evlerimizin dışındaki dünya için bir cankurtaran halatıydı ve öyle olmaya devam ediyor, ancak bunun gibi araştırmaların önerdiği gibi, aklımızı düzeltmeye özen göstermemiz gerekiyor, yoksa kendimize zarar verme riskini alıyoruz.

🔵 OKUMAK İSTERSİNİZ 👉 13 YAŞINDAKI BIR ÇOCUĞUN SOSYAL MEDYA KULLANMASI DOĞRU MU?

Vivek Murthy:

 “Şahsen, gördüğüm verilere dayanarak 13’ün çok erken olduğuna inanıyorum.. Kendi öz değerleri ve ilişkileri hakkında ne düşündükleri konusunda dikkatli olmamızın bizim için gerçekten önemli olduğu bir dönemdeyiz ve sosyal medyanın çarpık ve çoğu zaman çarpıtılmış ortamı çoğu zaman bu çocukların çoğuna zarar veriyor..”

Www.cafemedyam.com

İLGİLİ HABER İÇİN LİNK 👉 13 YAŞINDAKI BIR ÇOCUĞUN SOSYAL MEDYA KULLANMASI DOĞRU MU

🔵 OKUMAK İSTERSİNİZ 👉 NOMOFOBİ NEDİR? SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI NEDENLERİ?

SOSYAL MEDYA BAĞIMLISI OLMA YOLUNDA İLERLİYOR OLABİLİRSİNİZ..

– Telefonunuz olmadan sokağa çıkamıyorsanız, sabah uyanır uyanmaz aklınıza ilk gelen şey sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmekse, aldığınız beğeniler ruh halinizi belirliyorsa ve internet erişiminizin olmaması sizin için tahammül edilmez bir durumsa sosyal medya bağımlısı olma yolunda ilerliyor olabilirsiniz..

Www.cafemedyam.com

İLGİLİ HABER İÇİN LİNK 👉 NOMOFOBİ NEDİR? SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI NEDENLERİ?

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: