GÜNDEM

MQ-9 REAPER: ABD İNSANSIZ HAVA ARACI

MQ-9 Reaper: Rus jetiyle çarpışan ABD insansız hava aracı nedir ve nasıl kullanılır

ABD, insansız hava aracının Karadeniz üzerinde Rus savaş uçağı tarafından durdurulduğu anın görüntülerini yayınladı

🟢 ABD, RUS UÇAĞININ İHA’YI DÜŞÜRDÜĞÜ ANLARIN GÖRÜNTÜSÜNÜ YAYIMLADI

Www.cafemedyam.com

ABD, Karadeniz üzerinde drone çarpışmasının görüntülerini yayınladı

ABD Avrupa Komutanlığı, bir Rus savaş uçağının Karadeniz üzerinde ABD’ye ait bir MQ-9 Reaper insansız hava aracının pervanesine çarparak pervanesinin suya düşmesine neden olduğu çarpışma anını gösterdiğini söylediği bir video yayınladı .

Www.cafemedyam.com

🟢 MQ-9 REAPER

Rus jetiyle çarpışan ABD insansız hava aracı nedir ve nasıl kullanılır?

ABD hava kuvvetleri, en yaygın olanı MQ-9 Reaper olmak üzere bir dizi insansız hava aracı veya İHA işletiyor.

Bir Rus savaş uçağının Karadeniz üzerinde ABD’ye ait MQ-9 Reaper İHA ile çarpışması, Ukrayna ihtilafının tırmanmasına ilişkin korkuları artırdı..

MQ-9 Reaper nedir?

MQ-9 Reaper, General Atomics tarafından üretilen büyük bir insansız hava aracıdır..

– Bir pilot ve sensörleri çalıştıran ve silahları yönlendiren bir uçak mürettebatından oluşan iki kişilik bir ekip tarafından uzaktan çalıştırılır..

– Uçak 11 metre uzunluğunda ve 22 metreden fazla kanat açıklığına sahip..

 ABD hava kuvvetleri, birincil kullanımının “bir istihbarat toplama varlığı” olduğunu söylerken, aynı zamanda “yüksek değerli ve zamana duyarlı hedeflere” karşı “benzersiz gerçekleştirme yeteneğinin” hassas vuruşlarının altını çiziyor..

– Reaper’lar, bir Apache helikopterinin yük kapasitesine eşdeğer 16 Hellfire füzesi taşıyabilir.

https://interactive.guim.co.uk/uploader/embed/2023/03/reaper_drone/giv-13425TMWfeybg6DHS/

-Reaper’lar, diğer İHA’lar gibi, 50.000 ft (15 km) yükseklikte uçabilir ve yaklaşık 24 saat boyunca hedeflerin üzerinde dolaşabilir, bu da onları gözetleme görevleri için kullanışlı hale getirir.. En önemlisi, tüm bunlar, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan ve tehlikeden uzak kalan bir uçuş ekibiyle gerçekleşir..

İnsansız uçaklar ne kadar yaygın?

-İHA’lar, Reaper’ın selefi Predator’ın NATO’nun Sırbistan’daki hava saldırılarını desteklemek için konuşlandırıldığı 1995 yılından beri düzenli olarak kullanılıyor.. 

Predator, Irak ve Afganistan savaşları sırasında ün kazandı ve sözde “hassas saldırılarda” çok sayıda sivil zayiata yol açmasıyla ün kazandı..

Predator, Reaper’ın ABD hava kuvvetlerinin birincil insansız hava aracı haline geldiği 2017’de emekliye ayrıldı..

İnsansız hava araçları nasıl kullanılır?

ABD’nin Karadeniz bölgesine konuşlandırdığı Reaper drone’lar sadece gözetleme amaçlı kullanılıyor..

 -Ancak geçen yıl ABD medyası , ABD hava kuvvetlerinin Ukrayna’ya eski Reaper dronları satmayı düşündüğünü bildirdi. Hassas teknolojinin transferi ve bazılarının vurulma tehlikesiyle ilgili endişeler, bu konuşmaların donmasına neden oldu..

-Eski ABD başkanı Barack Obama döneminde hızlanan savaş bölgeleri dışında İHA’ların kullanımı tartışmalı oldu. Araştırmacı Gazetecilik Bürosu’na (BIJ) göre, George W. Bush yönetimindeki 57 saldırıyla karşılaştırıldığında, Obama’nın iki dönemi boyunca Pakistan, Somali ve Yemen’de büyük ölçüde dronlar tarafından olmak üzere toplam 563 saldırı gerçekleşti. BIJ, 384 ila 807 sivilin öldürüldüğünü tahmin ediyor..

-2019’da dönemin ABD başkanı Donald Trump, ABD istihbaratının savaş bölgeleri dışındaki drone saldırılarının sayısını yayınlamasını gerektiren Obama dönemi politikasını iptal etti, ancak başkanlığı sırasında insansız hava araçlarının kullanımı daha da hızlandı. BIJ tarafından yapılan araştırma, Obama’nın başkanlığının sekiz yılında 1.878’e kıyasla, Trump yönetiminin ilk iki yılında 2.243 insansız hava aracı saldırısı olduğunu buldu..

Hangi ülkeler Reaper uçağı kullanıyor?

ABD, Reaper insansız hava araçlarının açık ara en büyük alıcısı..

 -ABD Kongre Araştırma Servisi’ne göre, hava kuvvetleri 2007’den bu yana ortalama 28 milyon dolar maliyetle 366 Reaper ile sözleşme yaptı..

-Birleşik Krallık ayrıca birkaç yıldır operasyonlarını desteklemek için Reaper’ı ve selefi Predator’ı konuşlandırdı.  Şu anda dokuz aktif Reaper’ı var ..

ABD gibi Birleşik Krallık da son on yılda Reaper insansız hava araçlarının kullanımını hızlandırdı..

 -2014-2018 yılları arasında Irak ve Suriye’de İslam Devleti’ne karşı dört yıllık savaşta Birleşik Krallık, neredeyse günde iki kez olmak üzere 2.400’den fazla görevde Reaper dronları konuşlandırdı..

https://interactive.guim.co.uk/charts/embed/nov/2019-11-11T16:00:21/embed.html

Fransa, İtalya, İspanya, Hindistan, Japonya ve Hollanda da Reaper insansız hava araçları kullanıyor..

Diğer birçok ülke, farklı tasarımlara sahip İHA’ları konuşlandırdı.. Pakistan ve Türkiye kendi programlarını geliştirdiler.. Türkiye insansız hava araçlarını kendi ülkesindeki ve Kuzey Irak’taki Kürt gruplara karşı yoğun bir şekilde kullanıyor..

Her ülke satın aldıklarını konuşlandıramasa da Çin, BAE, Mısır, Nijerya, Suudi Arabistan ve Irak da dahil olmak üzere bir dizi ülkeye kendi insansız hava araçlarını tedarik etmeye başladı .

Jonathan Yeruşalmi

Www.cafemedyam.com

🟢 RUSYA’NIN ABD İNSANSIZ HAVA ARACINI DÜŞÜRMESİ, SAVAŞ BÖLGESİ YAKININDA ÇATIŞMANIN TIRMANMASINA İŞARET EDİYOR

Rusya ve Çin’in uluslararası hava sahasında ABD uçaklarına ‘sinyal vermesi’ yeni bir şey değil, ancak bir uçağın düşürülmesi endişe verici bir gelişme..

Ukrayna’nın Karadeniz kıyılarında herhangi bir günde, insanlı ve insansız Rus ve NATO uçakları ve donanma gemileri yakın mesafede uçar, bu da bir savaşın sınırlarında bir süper güç krizi için sürekli bir durumdur. .

Her iki tarafın da son çare olarak binlerce nükleer savaş başlığına sahip olması ve pervasız davranışlarla risklerin önemli ölçüde artması, riskleri artırıyor..

Rusya savunma bakanlığı, Karadeniz’e düşen Su-27 savaş uçaklarından biri ile ABD’ye ait MQ-9 Reaper insansız hava aracı arasında herhangi bir temas olduğunu yalanladı ve uçağın kendi kendine düştüğü konusunda ısrar etti. Ancak ABD’nin Reaper’ı bozmak için tehlikeli uçma ve hatta üzerine yakıt boşaltma iddiaları ayrıntılı ve Rusların uzun bir saldırgan davranış sicili var..

Düzinelerce olayını analiz eden 2021 Rand Corporation araştırması, bunun bir politika meselesi olduğu sonucuna vardı ve Rand buna “zorlayıcı sinyal verme” adını verdi..

Raporda, “Moskova, sorunlu bulduğu faaliyetlerle ilgili hedefli mesajlar göndermek için zorlayıcı sinyaller kullanıyor gibi görünüyor..Bazen zorlayıcı sinyal şuna benzer: uçak, hedefi sorgulamak için uzaktan gölgeli, kanatları temiz (füzesiz), ancak ikili ilişkilerimiz kötüleştikçe kanatları giderek kirli (füzeli) olarak gelecek ve gidecek .. Bazen, genellikle başka yöntemler kullanıldıktan sonra, Rus sinyali, bir değişikliği zorlamak için güvenli olmayan ve profesyonel olmayan bir şeye geçerdi.”

Bu durumda zorlamaya çalıştıkları değişiklik, ABD uçaklarını ve teknelerini, Rusya’nın işgalinin hala durduğu ve çok maliyetli olduğu ve Ukrayna kuvvetlerinin ABD istihbarat desteğinden yararlandığı Ukrayna savaşının kenarlarından uzak tutmaktır.

https://interactive.guim.co.uk/uploader/embed/2023/03/russian_plane_us_drone/giv-13425d5dRrP4Oq2I5/

Bu olay ciddi çünkü bir çarpışmaya ve denize inişe neden oldu.. 

Muhtemelen bir hataydı. ABD Avrupa Komutanlığı, Rus pilotun beceriksizliğine işaret etti. Ancak Masicot, bu durumda “kasıtlı bir çarpmanın henüz göz ardı edilemeyeceğini” söyledi..

Çarpışma ABD’ye 32 milyon dolara mal olan bir makineye mal oldu ve Karadeniz’deki enkaza ulaşmak için bir yarışı tetikledi.. Ruslar oraya önce varırsa, bu bir istihbarat nimeti olacak ve uzmanlarının boş zamanlarında onun iç kısımlarını incelemesine izin verecek..

ABD Deniz Piyadeleri komutanı General David Berger, bu insansız hava aracının düşürülmesi gibi senaryoların, ardından tetikleyebilecekleri olaylar zincirinin öngörülemezliği nedeniyle ABD ordusunun en büyük endişelerinden biri olduğunu söyledi..

 Aslında, bir ABD savaş uçağı en son böyle bir çarpışmaya karıştığında, Nisan 2001’de bir ABD EP-3 uçağı üçüncü yakın geçişinde bir Çin önleme jeti tarafından Çin kıyıları açıklarında çarpmıştı. Çin uçağının denize düşmesi ve ABD casus uçağının Çin’in Hainan Adası’na zorunlu iniş yapması diplomatik krizi tetikledi ..

Karadeniz üzerinde pahalı bir insansız hava aracını düşürmek bir şeydir, ancak mürettebatlı bir uçağı imha etmek ve pilotları öldürmek veya savaşın ortasında düşman topraklarına inişe zorlamak, diğer taraflar üzerinde sert davranma baskısı ile çok daha değişken bir duruma yol açacaktır. .

Kontrolden çıkan senaryoları durdurmak için açık askeri iletişim hatları ve uzun süredir devam eden çatışma azaltma mekanizmaları var, ancak böyle bir şey her olduğunda, dünya şansını biraz daha kullanıyor.

Julian Borger

https://www.theguardian.com/world/2023/mar/14/russia-downing-us-drone-ukraine-signalling-analysis

Www.cafemedyam.com

🟢 RUSYA, KARADENİZ’DE DÜŞÜRÜLEN ABD İNSANSIZ HAVA ARACININ ENKAZINI KURTARMAYI PLANLIYOR

Üst düzey bir Kremlin yetkilisi, Kırım’ın batısındaki deniz tabanından enkaz kaldırma umuduyla ilgili olarak “Kesinlikle başarı umuyorum” dedi.

Moskova, Rus savaş uçakları tarafından durdurulmasının ardından düşürülen bir ABD insansız hava aracının enkazını kurtarmayı planladığını söyledi.. Ancak Beyaz Saray enkazın o kadar derin sularda olabileceğini ve kurtarmanın imkansız olabileceğini söyledi..

– Rusya güvenlik konseyi sekreteri Nikolai Patrushev:

“Geri alıp alamayacağımızı bilmiyorum, ancak kesinlikle bunu yapmak zorunda kalacağız ve bununla ilgileneceğiz… Kesinlikle başarı için umut ediyorum.”

Rusya dış istihbarat servisi başkanı Sergei Naryshkin, Rusya’nın MQ-9 Reaper insansız hava aracının enkazını deniz tabanından çıkaracak teknolojik kapasiteye sahip olduğunu söyledi. Çarpışma sahasının, Rusya’nın deniz üsleri ve hava üsleri kurduğu işgal altındaki Kırım’ın batı kıyısı açıklarındaki uluslararası sularda olduğuna inanılıyor..

Rusya’nın Ukrayna’yı tam kapsamlı işgali bir yılı aşkın bir süre önce başladığından beri Türkiye, İstanbul ve Çanakkale boğazlarından savaş gemilerinin geçişini yasakladı ve ABD donanmasının şu anda Karadeniz’de herhangi bir savaş gemisi olduğuna inanılmıyor..

–  Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby:

“Enkaz kurtarılmadı. Ve onu kurtarabileceğimizden emin değilim.. Karadeniz’e düştüğü yer çok derin bir sudur. Bu nedenle, herhangi bir kurtarma çabası olup olmayacağını hala değerlendiriyoruz. olmayabilir.”

ABD, insansız hava aracının bir Rus Su-27 savaş uçağının, bir çift Su-27’nin üzerine yakıt boşaltıp önden uçarak Reaper’ı bozmaya çalışmak için en az yarım saat harcadıktan sonra pervanesine çarpması sonucu hasar gördüğünü iddia etti..

 Moskova, uçağının insansız hava aracıyla temas ettiğini reddediyor ve “keskin bir manevra” yaptıktan sonra gökten düştüğü konusunda ısrar ediyor..

İHA enkazının Rusya için ne kadar önemli bir istihbarat talihini temsil edeceği belli değil. 32 milyon dolarlık Reaper 22 yıldır hizmet veriyor, ancak elektronik yükü sürekli olarak güncelleniyor.

– ABD savunma bakanı Lloyd Austin:

“Bu olay ABD’yi bölgede uçmaktan caydırmayacak.. Rusya’ya uçaklarını ‘güvenli ve profesyonel bir şekilde’ kullanma çağrısında bulunuyoruz.. Uluslararası hukukun izin verdiği her yerde uçmaya ve operasyon yapmaya devam edeceğiz..”

Olay, Kongre’de ABD’nin daha iddialı bir Karadeniz stratejisi geliştirmesi yönündeki iki partinin de desteğini yeniden canlandırdı.

Tasarının eş sponsorlarından biri olan Cumhuriyetçi senatör Mitt Romney:

“Karadeniz’in kurallarını belirleme işini Ukrayna’yı işgal etmeyi ve bölgedeki diğer saldırı biçimlerini izlemeyi seçen Putin’e bırakamayız” dedi. ABD’nin bölgedeki stratejisini güçlendireceğini söyledi. “Biden yönetiminin ABD, NATO ve Karadeniz’deki ortaklarımız arasındaki koordinasyonu güçlendirmek için sağlam bir Karadeniz stratejisi geliştirmesi kritik önem taşıyor.”

Julian Borger, 

Www.cafemedyam.com

🟢 OKUMAK İSTERSİNİZ 👉 İNSANSIZ HAVA ARACI AKSUNGUR 28 SAAT UÇUŞ GERÇEKLEŞTİRDİ!

TUSAŞ’IN GELİŞTİRDİĞİ İNSANSIZ HAVA ARACI AKSUNGUR, 12 MAM-L İLE 28 SAAT UÇUŞ GERÇEKLEŞTİREREK YENİ BİR SEVİYEYE GEÇTİ
Www.cafemedyam.com

İLGİLİ HABER İÇİN LİNK 👉 İNSANSIZ HAVA ARACI AKSUNGUR 28 SAAT UÇUŞ GERÇEKLEŞTİRDİ!

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: