MAGAZİN

HAYATINIZI KOLAYLAŞTIRIN: FERMUAR VE FERMUARLI GİYSİLER

FERMUAR VE FERMUARLI GİYSİLER

🔵 FERMUAR VE FERMUARLI GİYSİLER

Fermuarlı giysilere dikkat

-Fermuarlı giyeceklerinizi çamaşır makinesine koymadan önce kapalı olup olmadığını kontrol edin. Fermuar açıksa zedelenebilirler..Çamaşır makinesinde yıkanan kıyafetlerin fermuarları kapalı olmalı. Fermuar dişleri, örgü ve dokuma kıyafetlere takılabilir. Bunun için çamaşır filesi kullanmayı deneyebilirsiniz..

Www.cafemedyam.com

Bozuk fermuarlar için pratik çözüm

KURŞUN KALEM: Bozulmuş fermuara sahip ürünü düz bir zemine yayın ve fermuarın dişlileri arasında kurşun kalemi sürtün. Bu sırada fermuar arasında iplik, kumaş veya kırık bir parça olmadığından emin olmanız en önemli ayrıntılardan biri..

SIVI SABUN VE KULAK ÇÖPÜ: Sıvı sabunu bir su içerisinde yeterince köpürtün ve homojen bir karışım hale getirin. Kulak çöpünü bu sıvıya batırın ve fermuar üzerine iyice sürtün. Böylece fermuar arasındaki dişliler hem temizlenecek hem de daha kaygan hale gelecektir..

BİR PARÇA BENZİN KULLANIN: Her şey başarısız olduğunda, benzin kullanabilirsiniz. Fermuar dişlerini yağlamak için sıkışmış fermuara bir parmak ucu değerinde benzin ekleyin, böylece fermuarın sıkışmış konumundan çıkarılmasını kolaylaştırır. Bununla birlikte, fermuar bir kumaş parçasının parçasıysa, düzgün temizlenmezse benzin yağlı bir leke bırakabilir..

AYRILMIŞ FERMUAR NASIL ONARILIR?

Fermuarınız dişlerden ayrıldıysa, deneyebileceğiniz birkaç çözüm

-Fermuar sürgüsünü kontrol edin: Fermuar dişlere bağlı kalmadığında, sürgü açıklıklarının gergin olup olmadığını kontrol edin. Kapalı açıklıkları hafifçe sıkmak için bir pense kullanın..

-Fermuar dişlerini hizalayın: Bazen bir fermuar sürgüsü büküldüklerinde veya hizaları bozulduğunda dişlerden ayrılacaktır. Mekanizmanın kolay kaymasını sağlamak için bunları düzeltmek için kargaburun kullanın..

-Kaydırıcıyı yeniden takın: Öğenizin açıklıklarını ve dişlerini ayarlamaya çalıştıysanız ve fermuar sürgüsü hala bağlı kalmıyorsa, sıfırdan başlamayı deneyin..

Metal bir fermuarınız varsa, üst stoplar olarak da bilinen fermuar rayının üst kısmındaki küçük metal parçalarını çıkarın ve fermuar sürgüsünü sonuna kadar kaydırın (ancak bu yöntem plastik fermuar stopları için işe yaramaz)..

Metal tıpaların açıklıklarını hafifçe germek için pense kullanın ve serbest bırakın..

Kaydırıcıyı çıkardıktan sonra, fermuarın dişlerini birbirine sıkıca bastırın ve rayı eşit şekilde yeniden hizalayın..

Dişleri yeniden hizaladığınızda, sürgüyü teker teker açarak raya geri koyun. Kaydırıcı tekrar normal şekilde hareket ettiğinde, üst durdurucuları yavaşça yerlerine geri koyun..

Fermuar Elcik

Fermuar elcik bir kopça türüdür. Fermuar parçalarının birleştirilmesine yardımcı olur. Elcik ürünleri kullanılarak fermuarlar birleştirilmiş yerlerinden birleştirilir. Kıyafetlerde oldukça sık bir şekilde kullanılır. Bu elcikler sayesinde dışarıdaki havanın içeri girilmesi önlenir..

Fermuar elcik sayesinde fermuar aşağı veya yukarıya gitmez. Fermuar elcik buralardan fermuarı tutar ve aşağı yukarı gitmesini engeller..

 –Fermuar elcik aynı zamanda fermuar durdurucu olarak da bilinir genellikle fermuarın şerit kısmının altında bulunur. Fermuarın üzerinde bulunan dişler sayesinde fermuarın birbirine geçmesini sağlar..

W

FERMUARIN SIKIŞMASI DURUMUNDA NE YAPILIR?

Fermuarı açarken veya kapatırken bir kumaşa takıldığını fark ederseniz endişelenmeyin..

-Bunu çözmek için kumaşı aşağı doğru zorlarken fermuarı yavaşça geri çekmelisiniz. Kumaşı yırtabileceğiniz için bu işlemi çok dikkatli yapmalısınız..

-Uzun süredir kullanmadığınız fermuarın herhangi bir yöne hareket etmemesi.. Yani kapatamıyor veya açamıyorsunuz, sıkışmış durumda.. Bu durumlarda bir yağ bulmanız gerekir. Bunu yapmak için fermuarı bir mum, petrol jölesi veya sabunla ovalayın..

-Fermuarı kapatırsanız, ancak ilerlerken açıldığını görürseniz, yapışma ile ilgili bir sorun vardır. Bu tip problemler genellikle çanta, minder, etek, elbise veya t-shirt cepleri gibi hassas alanlara yönelik polyester kumaşlarda ortaya çıkar.

Onarmak için fermuarı giysinin sonuna kadar kaydırmanız gerekecektir.. Ardından cımbızı fermuarın üzerine yerleştirin ve fermuar oturana kadar sıkın. İlk kez sabitlenmediğini fark ederseniz, tutturucuyu daha güçlü bir şekilde sıkarak işlemi tekrarlayın..

Bozulan fermuarı tamir etmenin belki de en kolay yöntemlerinden bir tanesi şüphesiz bozulan fermuarı çatal yardımıyla tamir etmektir..

-Yerinden çıkan fermuarı tekrardan fermuar dişlerine geçirebilmek için ilk önce mutfağınızdan bir çatal alın..

Çatalı aldıktan sonra fermuarın ağız bölmelerini çatalın uç kısımlarına yerleştirin. Yerleştirme işlemini tamamladıktan sonra çatalı fermuarın dişlerine geçirin ve akabinde tüm işlerin fermuarın içerisinde olduğundan emin olduktan sonra fermuarınızı yukarıya doğru ilerletmeye başlayın..

Bu işlemi dikkatli bir şekilde gerçekleştirdikten sonra fermuarınızı kolay bir şekilde tamir etmiş olacaksınız.

Bozulan Fermuar Dişlerini Düzeltin


-Fermuarın bozulmasının nedenlerinden bir tanesi de şüphesiz fermuar dişlerinin bozulmasından kaynaklanmaktadır..

-Bozulan fermuar dişlerini küçük bir pense yardımıyla düzeltebileceğiniz gibi bu işlem bozulan fermuarınızın düzelmesine büyük ölçüde yardımcı olacaktır..

Yalnız düzeltme esnasında fermuarın çok daha fazla bozulmaması için fazlasıyla güç uygulamamalı dişleri uygun yörüngeye doğru çevirmeniz yeterli olacaktır..

Www.cafemedyam.com

Fermuarların üzerinde neden YKK yazıyor

Fermuarların üzerinde sıklıkla gördüğümüz YKK yazısı bu işim mucidi olan Yoshida Kogyo Kabushikikaisha isminin kısaltmasıdır. Japonya’da Tadao Yoshida tarafından 1934’de fermuar üretimi amacıyla kurulmuş bir firmadır. 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: