SAĞLIK

AŞIRI KİLOLUK – OBEZİTE ÇAĞIN SALGINI

Dünya çapında aşırı kilo ve obeziteyle ilişkili ölümlerin sayısı açlık ve kilo eksikliğinden kaynaklı ölümlerin sayısından daha yüksek..

🟢 OBEZİTE …

Yaklaşan tehlike

Obezite ile mücadele etmenin pek çok sebebi var.. En önemlisi her şeyin başı olan insan sağlığıdır

Dünya Sağlık Örgütü’nün obezite tanımı: “Aşırı kiloluluk ve obeziteyi, sağlık için tehlike oluşturan anormal ve aşırı yağ birikimi şeklinde tarif edebiliriz.. Vücut kitle endeksi 25’in üzerindeyse fazla kilolu, 30’dan fazlaysa da obez olarak kabul edilmektedir.. Vücut kitle endeksi, bir yetişkinin kg ağırlığının, boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle hesaplanır..”

– Osman Mirgani: 

-Bugün dünyada kilolu ve obez sınıfına dahil edilen 2 milyardan fazla insan mevcut..2030 yılına kadar bu sayının 4 milyar insana ulaşacağı tahmin ediliyor..

-Dünya çapında aşırı kilo ve obeziteyle ilişkili ölümlerin sayısının açlık ve kilo eksikliğinden kaynaklı ölümlerin sayısından daha yüksek olduğu gerçeği karşımıza çıkıyor..  

Kilo fazlalığı ve obeziteden kaynaklanan sağlık sorunları da artmaktadır..

-Şeker hastalığına yakalanan insanların sayısı korkutucu bir şekilde yükseldi ve bu sebepten dünya çapında her 6 saniyede bir kişi ölüyor..

-Obezite kalp hastalıkları ve bazı kanser türleriyle de bağlantılıdır; 13 kanser türüne katkıda bulunduğu düşünülmekte ve yılda 200 bin yeni kanser vakasından sorumlu tutulmaktadır..

-Obezite ayrıca nefes darlığı, horlama, terleme artışı ve eklem ağrılarına da sebep olur..

-Obezlerin toplum içinde yüzleştikleri “sessiz” ayrımcılığın bir sonucu olarak depresyon ve yalnızlık gibi psikolojik sorunların yaşanmasına da katkı sağlar..

en iyi tedavi yöntemi

– Osman Mirgani: 

-Doktorların ve beslenme uzmanlarının tavsiye ettiği en iyi tedavi yöntemi, sağlıklı bir beslenme düzeni takip etmek ve düzenli spor yapmaktır..

-Hükümetler makul fiyatlarla sağlıklı gıda seçenekleri sunmalı ve insanların düzenli bedensel faaliyette bulunup spor yapmasını kolaylaştıran etkinlik ve oyun alanlarını sağlamalı..

-Gıda endüstrisi de çocukları ve ergenleri hedef alan atıştırmalık, yiyecek ve içecekler başta olmak üzere işlenmiş gıdalardaki yağ, şeker ve tuz içeriğini azaltmaktan sorumludur..

Uluslararası Obezite Federasyonu’nun raporuna göre böyle gider ve durumu iyileştirecek adımlar atılmazsa aşırı kiloluluk ve obezite, küresel ekonomi için 2035 yılına kadar potansiyel gelirin 4 trilyon dolarından fazlasına, yani GSYİH’nin yaklaşık yüzde 3’üne mal olacak..

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: