SAĞLIK

KABIZLIK (KONSTİPASYON)

KABIZLIĞIN SEBEBİ VE ÇÖZÜMÜ…

KABIZLIĞIN 7 SEBEBİ

Www.cafemedyam.com

🔵 KONSTİPASYON VEYA DİĞER BİR ADIYLA KABIZLIK

Kronik kabızlık batı toplumlarında yaygındır, toplumun yaklaşık %10’u düzenli olarak laksatif kullanmaktadır.

Konstipasyon veya diğer bir adıyla kabızlık terimi:

Kabızlık, hastalar tarafından dışkılama sıklığının azlığı, yetersiz dışkılama, aşırı sert dışkı veya perianal hastalıkların sonucu gelişen dışkılama bozukluğu için kullanılır..

Sağlıklı insanlarda dışkılama sıklığı günde üç kezden haftada üç keze kadar değişkenlik gösterdiği için konstipasyonun dışkılama sıklığından ziyade bireyin önceki dışkılama alışkanlığından sapmalar olması yönünde değerlendirilmesi daha anlamlı olur..

KRONİK KABIZLIK

Kronik kabızlık batı toplumlarında yaygındır, toplumun yaklaşık %10’u düzenli olarak laksatif kullanmaktadır. 

Kronik kabızlığı olan hastaların çoğunda rektumda büyük, kuru gaita kitlesinin birikmesi, başlangıç defekasyon yetersizliği veya gelen dışkılama uyarısını ihmal etme ya da erteleme alışkanlığı vardır. Bu dışkılama ihtiyacının istemli olarak baskılanması, çocukluk çağında veya yaşamın daha geç dönemlerinde ortaya çıkar. Bunun nedeni çoğu kez rahat olmayan tuvalet ortamı, yoğun iş temposu veya yatağa bağlı olmayı gerektiren durumlardır.. 

KADINLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Konstipasyon kadınlarda daha sık görülür, bu da kadınların özellikle dış ortamda yani evleri dışında tuvalete gitme konusunda daha titiz olmalarından kaynaklanmaktadır..

Feçes ile rektumun sürekli distansiyonu kronikleşirse, kişinin rektumdaki dolgunluğun farkına varma hassasiyeti azaltmaya başlar. İlerleyici bağırsak hareketleri daha zorlaşır, oluşan hemoroidler ve fistüller dışkılamayı iyice zorlaştırır ve defekasyon baskılanmaya başlar. Hasta bu zor durumdan kurtulmak için laksatif ve lavman kullanmaya başlar, spontan dışkılama gerçekleşememeye başlar ve hasta bu ilaçlara bağımlı hale gelir.

Www.cafemedyam.com

🔵 KABIZLIK (KONSTİPASYON) SEBEPLERİ

1.  Fonksiyonel nedenler: Liften fakir diyet alışkanlığı, yetersiz su tüketimi, düzensiz dışkılama alışkanlığı

2.  Kolon hastalıkları: Obstrüktif lezyonlar (tümör, striktür gibi), Hirsprung hastalığı ve kolajen-vasküler hastalıklar (örneğin skleroderma)

3.  Rektum hastalıkları: Striktür (ülseratif kolit, cerrahi sonrası), ağrılı lezyonlar (fissür, apse), rektal mukoza prolapsusu, rektosel, rektal invajinasyon

4.  Nörolojik hastalıklar: Spinal kord yaralanması, Parkinson hastalığı, Hirschsprung hastalığı, Chagas hastalığı, serebral tümörler, serebrovasküler olaylar

5.  Metabolik ve endokrin hastalıklar: Porfiri, hipotiroidizm, hirperkalsemi, feokromasitoma, üremi, diyabetik nöropati.

6.  Psikiyatrik hastalıklar

7.  İlaçlar: Analjezikler, Antiasidler, antikolinerjekler, antikonvülzanlar, antidepresanlar, bizmut tozları, demir preparatları, ağır metal zehirlenmeleri, parkinson hastalığında kullanılan ilaçlar vd. 

Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul – Odatv

Www.cafemedyam.com
Www.cafemedyam.com

🔵 KABIZLIĞIN ÇÖZÜMÜ BU SİHİRLİ KARIŞIMDA SAKLI…

Her sabah aç karna 1 tatlı kaşığı

Kabızlık beslenme ile yakından ilişkili bir sağlık sorunudur..

Posalı gıdaları günlük beslenme programına dahil etmemek, yeterli sıvı almamak, hareketsiz yaşam tarzını benimsemek veya uzun süreli yağsız diyet programları uygulamak kabızlık problemine zemin oluşturmaktadır..

Peki, kabızlık nasıl geçer? İşte kabızlığa son veren sihirli karışım…

Genel nüfusta %2-30 arasında rastlanan kabızlık, kişilerin hayatını çok negatif şekilde etkiliyor..

Kabızlık bazen bağırsak hareketlerinde yavaşlama ve bazen de tıkayıcı tipte dışkılama nedeniyle olabilir..

Posalı besinlerin az tüketilmesi, günlük yetersiz su içmek, hazır ve paketli gıdaların fazla tüketilmesi kabızlığa sebep olabiliyor.. 

NEDEN KABIZ OLURUZ? 

Kabızlık, bağırsak hareketlerinde yavaşlama sonucu oluşan ve sık görülen bir dışkılama sorunudur. Bunun sonucunda çıkan dışkı çok sert ya da çok küçük olabilir..

Ayrıca tuvalet yaparken zorlanma hissi de hastaları oldukça zorlar. Haftada üç seferden az dışkılama ihtiyacı duyulması kabızlık olarak adlandırılır..

Diyetisyen Pınar Demirkaya konu hakkında bilgiler verdi..

KABIZLIĞI ÖNLEMEK VE ÇÖZMEK İÇİN; 

-Günlük beslenmenize posadan zengin besinler ekleyin; sebzeler, tahıllar ve kuru baklagiller posa açısından zengin besinler arasındadır. Kabızlık sıkıntısı ile karşı karşıyaysanız bu besinlerden faydalanın.. 

Meyveler içerdikleri lif sayesinde bağırsak hareketlerinizin düzenli olmasına yardımcı olur..

Özellikle kabukları ile birlikte tüketeceğiniz armut, elma, kayısı, mürdüm eriği kabızlığın çözümünde size fayda sağlayacaktır. Yine kuru erik, kuru kayısı, hurma ve kuru incir içerdikleri potasyum, lif ve doğal şeker sayesinde bağırsak floranızı olumlu etkileyecek ve rahat dışkılamanızı sağlayacaktır.. 

-Su tüketimini yeterli miktarlarda tutmak kabızlığın önlenmesinde ve çözümünde etkilidir. Günlük sıvı tüketiminize dikkat edin.. 

Yoğurt, salata veya çorbalarınıza ilave edeceğiniz 1 tatlı kaşığı keten tohumu, 2 yemek kaşığı yulaf kabızlıkla savaşırken yardımcınız olabilir.. 

-Öğün atlamamak ve yemekleri küçük lokmalar halinde ve yavaş yavaş çiğneyerek tüketmek kabızlığın çözümünde çok önemlidir.. 

Hareket edin. Hareketsizlik en önemli kabızlık nedenleri arasındadır. Boşaltım sisteminizin aktif çalışabilmesi için; gün içerisinde adım sayınızı arttırmaya gayret edin… 

-Kabızlık sorununuza karın ağrısı, bağırsak kanaması, bulantı, kilo kaybı, halsizlik, dışkıyla kan gelmesi gibi sağlık sıkıntıları da eşlik ediyorsa, bu problemin önemli bir hastalığa işaret edebileceği aklınızda olsun. Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız mutlaka tıbbi bir yardım alınız.. 

Kabızlığın çözümü için sihirli karışım: 

-3-4 adet gün kurusu kaysı 

-2 adet kuru incir 

-3-4 adet kuru erik 

-2 adet hurma 

-1 tatlı kaşığı keten tohumu 

-1 tatlı kaşığı zeytin yağı 

Tüm kuru meyveleri 1 çay bardağı su ile haşlayın, sonra hepsini blenderden geçirin ve içerisine 1 tatlı kaşığı keten tohumu ve 1 tatlı kaşığı zeytin yağını ilave ediniz, elde ettiğiniz karışımı  kabızlığınız düzelene kadar her sabah aç karna 1 tatlı kaşığı olacak şekilde 1 su bardağı su ile tüketin. 

Www.cafemedyam.com

🔵 BAĞIRSAKLARI ÇALIŞTIRARAK KABIZLIĞI ENGELLEMEYE YARDIMCI MUHTEŞEM BESİNLER

 • BAĞIRSAKLARIN DÜZENLİ ÇALIŞMASI NEDEN ÖNEMLİDİR?Bağırsak sağlığı ve sindirim sisteminin düzenli çalışması insan vücudunun sahip olduğu diğer organları da doğrudan etkiliyor. Bağırsaklar ikinci beyin olarak adlandırılıyor ve olası bir acil durumda alarm veriyor. Karın ağrısı, şişkinlik, ödem, karın bölgesinde şişlik, kilo verememe gibi durumlar bağırsak tembelliğinden kaynaklanabilir.
 • Kalın bağırsağın hareketliliğinin azalması durumunda tembel bağırsak sendromu oluşur. Fonksiyonel kabızlık olan tembel bağırsak sendromunun oluşması durumunda beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi gerekir. Bu durumda ilk olarak yapılması gereken şey bireylerin öncelikle bir gastroenteroloji hekimiyle görüşmesidir.
 • Yeme bozuklukları, irritabl bağırsak sendromu, gebelik, sindirim sistemindeki sinir ve kaslardaki sorunlar, parkinson hastalığı, MS, kolon kanseri, tiroid sorunları kabızlığa neden olabilir. Anorektal bölge muayene edildikten sonra, kolonoskopi ve çeşitli kan testleriyle kabızlığın nedeni bulunur. Eğer fizyolojik bir durum bulunmuyorsa beslenme alışkanlıklarında değişikliğe gidilmelidir. Düzenli yapılan egzersiz, daha fazla lifli beslenmek, daha fazla su içmek bağırsağı iyi çalıştırmanın yollarındandır.
 • BAĞIRSAK ÇALIŞTIRAN BESİNLER NEDEN ÖNEMLİ?Bağırsakların iyileştirilmesi ve sindirim sisteminin sağlıklı olabilmesi için beslenme düzenine dikkat etmek şart. Burada en önemli olan nokta lif açısından zengin ve yüksek vitamin içeren sağlıklı besinler tercih etmektir. Yüksek posalı yani lifli besinler bağırsakları çalıştırır ve zararlı bakterilerin oluşumunu engelleyerek, sağlıklı bir bağırsak florasının devamlılığını sağlar. Bağırsakları çalıştıran yiyecekler tüketildiğinde kabızlık sorunu da ortadan kalkar. Bağırsak çalıştıran besinler yerine mühsil ve benzeri ürünler kullanmak doğru bir çözüm olmayacaktır. Kısa süreliğine iyileşme sağlayan bu ürünler bağırsak florasını bozabilir. Bağırsakları çalıştıran gıdaları tüketmemek, kabızlığa sebep olarak; makat çatlağı, hemoroid, karın ağrısı gibi pek çok problemi beraberinde getirebilir. Sindirim sistemine faydalı olan yiyecekler bağırsak astarını onarır ve güçlendirir. Ayrıca bağırsakları çalıştıran yiyecek ve içecekler sağlıklı bakterilerin çoğalmasına yardımcı olur; bu da genel sağlığımız için önemlidir. Sağlıklı bağırsak florasıyla bağışıklık sistemi güçlenir, diyabet, depresyon, kanser, kalp ve damar hastalıkları önlenebilir.
 • SİNDİRİM SİSTEMİNİ ÇALIŞTIRAN BESİNLER HANGİLERİDİR?Kompleks karbonhidratlar, sindirim sistemini olumlu etkiler. Tam buğday ekmeği, bulgur, yulaf, nohut, kuru fasulye, barbunya gibi sağlıklı karbonhidratlar yüksek lif içerikleriyle bağırsak hareketlerini artırır. Bu nedenle, tam tahıllı karbonhidrat içeren besinler, kuru baklagiller tüketilmelidir. Yoğurt, kefir, turşu gibi fermente besinler, Omega-3’ten zengin besinler, sağlıklı yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, bazı meyveler, bazı kuru yemişler sindirim sistemi için faydalı olacaktır.
 • Probiyotik ve prebiyotik gıdalar en iyi bağırsak çalıştıranlardır. Dost bakterilerin en önemli kaynağı olan bu gıdalar bağırsakları çalıştırmaya yardımcı olur. Bunun yanında kefir, bağırsakları çalıştıran içecekler arasındadır.
 • Genellikle bağırsak çalıştıran besinler denildiğinde akla ilk olarak zeytinyağı, kuru kayısı, hurma, yeşil kabak, enginar, ıspanak, kivi, kabak çekirdeği ve keten tohumu gelir.
 • ZeytinyağıBazı araştırmalar, zeytinyağının bağırsak iltihabını azaltmaya yardımcı olduğunu, hazımsızlık problemlerini hafifletmede faydalı ve ayrıca sindirim enzimleri üretme ihtiyacını azaltarak pankreasa fayda sağlayabileceğini ortaya koymuştur.
 • Yoğurtİçerdiği probiyotikler sebebiyle bağırsak florasını güçlendirdiği bilinen yoğurt aynı zamanda sindirim sisteminin düzenlenmesinde de rol oynar. Bunun yanı sıra bağırsak hareketlerini düzenlemesi de önemli faydaları arasında yer alır. Kolon kanseri de dahil olmak üzere pek çok sağlık problemini önlediği bilinen yoğurt bağırsak çalıştıran besinler arasında ilk sıralarda yer alır.

 • KefirBağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için önemli rol oynayan kefir, içerdiği probiyotikler sebebiyle bağırsak çalıştıran besinler arasında yer alır. Aşırı stres, sağlıksız beslenme ve yanlış ilaç kullanımı sonucunda florası bozulan bağırsaklar için adeta bir şifa kaynağı olan kefir aynı zamanda yararlı bakteri ve mantarların sağlıklı bir şekilde çalışmasını da hızlandırıyor.
 • Lahana turşusuLahana turşusu, bağırsak sağlığını destekleyen fermente bir gıdadır. Yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sisteminin sorunsuz çalışmasını sağlayarak şişkinlik ve hazımsızlıkla mücadele eder. Ancak tansiyon sorunu olanların fazla tuz içeriği sebebiyle tüketmemesi gerekir.
 • SuKabızlık, bağırsak tembelliği gibi çeşitli sindirim problemlerinin en önemli nedeni yeteri miktarda su içmemektir. Susuz kalan vücut uzun vadede sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkilerini gösterecektir. Bu nedenle vücudun günlük su ihtiyacı yeterli miktarda karşılanmalı ve su tüketimi önemsenmelidir. Bağırsakların sağlığı için bağırsak çalıştıran besinler arasında en etkilisi ve önemlisi sudur.
 • Keten TohumuKeten tohumunun vücut sağlığı için bilinen pek çok faydası bulunmaktadır. İçerdiği B12 vitamini sebebiyle tokluk hissi yaratması, bağırsak hareketlerini düzenlemesi ve diyabete karşı koruyucu rol oynaması en önemli faydaları arasında yer alır. Genellikle bağırsak problemi yaşayanların sıklıkla tükettiği keten tohumu bu özellikleri sebebiyle bağırsak çalıştıran besinler arasında en etkililerinden birisidir.
 • Chia TohumuDiyet programlarında sıklıkla yer alan chia tohumu bağırsak çalıştıran besinler arasında en popülerlerinden biridir. İçerdiği yüksek lif oranıyla sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan chia tohumu aynı zamanda kabızlığı önler ve bağırsakların çalışmasını kolaylaştırır. Bu sebeple özellikle kabızlık ve çeşitli bağırsak problemleriyle savaşan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir.Chia tohumları, tüketildikten sonra midenizde jelatin benzeri bir madde oluşturmalarına neden olan mükemmel bir lif kaynağıdır.
 • Yeşil KabakBağırsak sağlığı için tahmin edilenden daha etkili olan yeşil kabağın faydaları saymakla bitmez. Öncelikle bağırsaklarda parazit oluşumunu önleyen ve bağırsak tıkanıklıklarını iyileştiren yeşil kabak sindirim sistemi üzerinde de oldukça etkilidir. Midede şişkinliği engelleyen ve bağırsak çalıştıran besinler arasında yer alan bu mucizevi besin ile kısa süreli bir detoks yapmak mümkündür.
 • KiviKivinin içerisinde aktinidin ismi verilen bir enzim bulunur ve bu enzim proteinlerin parçalanması sürecinde önemli rol oynar. Sindirim sürecini kolaylaştırması sebebiyle kivinin bu özelliği oldukça önemlidir. Aynı zamanda bağırsak çalıştıran besinler arasında yer alan bu meyve bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığı ve diğer bağırsak sorunlarını iyileştirir. Bu nedenle tüketimi sıklıkla tavsiye edilir.
 • Kabak ÇekirdeğiBağırsaklarda oldukça kolay bir şekilde sindirilen kabak çekirdeği bu özelliği sebebiyle bağırsak dostu besinler arasında yer alır. Bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar ve kabızlığı önler. Bu özellikleri sebebiyle bağırsak çalıştıran besinler arasında yer alır. Günde bir avuç tüketilen kabak çekirdeği aşırıya kaçıldığında ishale sebep olabilir. Bu yüzden günlük tüketim miktarlarına dikkat edilmelidir.
 • Kuru ErikPek fazla bilinmese de kuru eriğin bağırsaklar üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. İçerisinde yer alan lifler laksatif bir etki gösterir ve bağırsağın atım sürecini kolaylaştırır. Bu da daha düzenli ve sağlıklı bağırsak hareketleri anlamına gelir. Dozunda ve makul olarak tüketilen kuru erik bağırsak çalıştıran besinler arasında en etkili olanlarından biridir.
 • Somonİnflamatuar bağırsak hastalığı, gıda intoleransları ve diğer sindirim bozuklukları olan kişilerde genellikle bağırsakta iltihaplanma olur. Omega-3 yağ asitleri bu iltihabı azaltmaya ve böylece sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 • Koyu renkli sebzelerYeşil sebzeler mükemmel bir çözünmeyen lif kaynağıdır.Kuşkonmaz, muz, pırasa, enginar, kereviz, domates, soğan, bezelye, şeftali ise prebiyotik besinlerdendir. Prebiyotik besinler, bağırsaklarımızdaki sağlıklı bakterilerin gıdasıdır ve dolayısıyla bağırsak sisteminin düzenli olarak çalışabilmesi için tüketilmeleri gereklidir.
 • Ananas da bağırsak çalıştıran meyveler arasında yer alır. Erik, limon, elma, kivi, mandalina gibi meyveler de bağırsakları iyi çalıştırır. Brokoli, lahana, kabak, biber bağırsak çalıştıran sebzeler arasında bulunur. Bağırsak çalıştıran meyve ve sebzeler; kayısı, hurma, elma, armut, kivi, incir, turunçgiller, erik, avokado, üzüm, pancar, ıspanak, pazı, enginar, kabak, lahana olarak da sayılabilir. Yulaf ezmesi, çiya tohumu, keten tohumu, zeytin ve zeytinyağı bağırsakları çok çalıştıran gıdalar arasında yer alır.

Bağırsakları çalıştıran bitki çayları

Bağırsaklarda meydana gelen sağlık problemleri kimi zaman can sıkıcı olabilmektedir. Günlük yaşam aktivitelerinin bile aksamasına yol açan bu problemlere bitki çayları ile çare bulunabilir. Bu dönemlerde düzenli olarak bağırsakları çalıştıran bitki çayları tüketilebilir. Örneğin;

Sinameki çayı

Karahindiba çayı

Limonlu nane çayı

Isırgan otu çayı

Siyah ve yeşil çay

Biberiye çayı

https://m.haberturk.com/tum-organlarin-saglikli-olmasinin-yolu-ondan-geciyor-iste-bagirsaklari-calistirarak-kabizligi-engelleyen-mucize-besinler-3571995/3

https://www.cafemedyam.com/2020/05/16/diskisiyla-bagirsak-hastalarinin-derdine-care-oluyor-video/
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: