GÜNDEM

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Hareketin başlangıcı büyük ölçüde oy hakları için mücadele eden ve cinsiyeti doğuştan kadın olan beyaz kadınlara odaklanıyordu. 

Resmi olarak 1977’den beri her yıl düzenleniyor.

🟢 DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NE ZAMAN BAŞLADI, NEDEN ÖNEMLİ?

Dünya Kadınlar Günü, kadınların başarılarını ön plana çıkarmak ve kadın haklarının ilerlemesi için karar vericiler üzerinde baskı yapmak amacıyla resmi olarak 1977’den beri her yıl düzenleniyor.

Genellikle kadın haklarıyla ilgili eksiklikler konusunda farkındalık yaratmaya odaklansa da, organizatörler bu günü eksik alanlarda kaydedilen ilerlemeyi ve kadınların bireysel başarılarını kutlamak için de bir fırsat olarak kullanıyor..

Dünya Kadınlar Günü nasıl başladı?

Dünya Kadınlar Günü’nün kökleri 20. yüzyılın başlarına, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde kadınların daha iyi çalışma koşulları ve oy hakkı için mücadele eden sosyalist ve işçi hareketlerine dayanıyor..

Kayıtlara geçen ilk kutlama 1911 yılında Avusturya, Danimarka, Almanya ve İsviçre’de bir milyondan fazla insanın kadın haklarını desteklemek için bir araya gelmesiyle gerçekleşti..

O zamandan bu yana etkinlik sadece boyut olarak değil kapsam olarak da büyüdü. Odak noktası kadına yönelik şiddetten işyerinde eşitliğe kadar uzanan konulara genişledi..

Etkinliğin sahibi tek bir grup olmamakla birlikte, 1977’de Dünya Kadınlar Günü’nü resmen tanıyan Birleşmiş Milletler (BM) kutlamaların ön saflarında yer alıyor.

Bununla birlikte, kutlamalar ülkeden ülkeye değişiyor. Örneğin Çin, Rusya ve Uganda da dahil olmak üzere bazı ülkeler Dünya Kadınlar Günü’nü resmi tatil olarak kabul ediyor..

Bu yılın Dünya Kadınlar Günü teması nedir?

BM, günün bu yılki temasını “DigitALL: Cinsiyet eşitliği için inovasyon ve teknoloji” olarak belirledi. 

Tema, teknolojinin kadın hakların ilerletilmesi için ne kadar önemli olduğunu, ancak büyüyen “dijital cinsiyet uçurumunun” kadınların iş fırsatlarından çevrimiçi güvenliğe kadar her şeyi etkilediğini vurguluyor.

BM’ye göre, internet erişimi sön konusu olduğunda kadınların sayısı erkeklerle kıyasla 259 milyon daha az ve kadınlar bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik kariyerlerinde büyük ölçüde yetersiz temsil ediliyor.

BM’nin internet sitesinde “Kadınları teknolojiye dahil etmek daha yaratıcı çözümlerle sonuçlanır ve kadınların ihtiyaçlarını karşılayan ve toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyen yenilikler için daha büyük bir potansiyele sahip olur” deniyor. 

BM’nin önceki temaları arasında iklim değişikliği, kırsal kesimdeki kadınlar ve HIV/AIDS yer alıyordu.

Dünya Kadınlar Günü neden önemli?

Her ne kadar BM’nin bu yılki teması, cinsiyet eşitliği için mücadelenin 21. yüzyılda nasıl geliştiğinin altını çizse de, dünyanın dört bir yanındaki kutlamalar yoksulluk ve kadına karşı şiddet gibi uzun süredir devam eden sorunlara odaklanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2021 yılında yayınladığı bir rapor, dünya genelinde neredeyse her üç kadından birinin yaşamı boyunca fiziksel veya cinsel şiddete maruz kaldığını ortaya koydu. 

Bu durum kadınların ekonomik fırsatları, cinsel eğitime erişimi ve üreme hakları ile bağlantılı bir konu.

Hareketin başlangıcı büyük ölçüde oy hakları için mücadele eden ve cinsiyeti doğuştan kadın olan beyaz kadınlara odaklanıyordu. 

Ancak son yıllarda Dünya Kadınlar Günü’nü farklı ırk ve etnik kökenli kadınların yanı sıra, transseksüel ya da ikili cinsiyete uymayan kişileri de kapsar hale gelmesi yönünde baskılar artıyor.

https://tr.euronews.com/2023/03/07/8-mart-dunya-kadinlar-gunu-ne-zaman-basladi-neden-onemli

Www.cafemedyam.com

🟢 İL İL YÜRÜYÜŞ PROGRAMI

Kadınlar alanlara çıkıyor

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde tüm Türkiye’de kadınlar ve LGBTİ+’lar Feminist Gece Yürüyüşleri ve diğer etkinlikler ile alanlara çıkıyor..

İl il 8 Mart etkinlikleri şu şekilde:

ADANA

-Adana Kadın Platformu’nun çağrısıyla İnönü Parkı’nda saat 17.30’da yürüyüşe başlayacak olan kadınlar, Atatürk Parkı’nda da basın açıklaması yapacak.

ANKARA

-19. Feminist Gece Yürüyüşü İnisiyatifi ve Ankara Kadın Plaformu’nun çağrılarıyla kadınlar saat 19.30’da Sakarya Meydanı’nda toplanarak Yüksel Caddesi’ne yürüyecek. 

ANTALYA

-Antalya Kadın Platformu’nun çağrısıyla kadınlar, Kışlahan Oteli önünde saat 17.30’da buluşacak ve Feminist Gece Yürüyüşü saat 19.00’da Üçkapılar’dan başlayacak.

ARTVİN

-Hopalı ve Kemalpaşalı Kadınlar Örgütlenmesi’nin çağrısıyla kadınlar, saat 17.30’da Hopa Parkı’nda bir araya gelecek.

Www.cafemedyam.com

AYDIN

-Kadınlar, Aydın Kadın Dayanışma Platformu’nun çağrısıyla saat 18.30’da Sevgi Yolu’nda buluşacak.

BALIKESİR

-8 Mart Ayvalık Kadın Platformu’nun çağrısıyla kadınlar, Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’nda saat 18.00’de buluşacak ve basın açıklaması yapacak.

BURSA

-Kadınlar, Bursa Kadın Meclisi’nin çağrısıyla saat 18.30’da Fomara Meydanı’nda toplanacak ve 19.00’da Kent Meydanı’na yürüyecek.

ÇANAKKALE

-Çanakkale Feminist Dayanışma’nın çağrısıyla kadınlar, saat 19.30’da İskele Meydanı’nda buluşacak.

-Ayrıca kadınlar, Çanakkale 8 Mart Platformu’nun çağrısıyla 17.30’da Golf Çay Bahçesi yanından yürüyüşe başlayacak ve saat 18.00’de İskele Meydanı’nda basın açıklaması yapacak.

ÇORUM

Çorum Kadın Meclisi’nin çağrısıyla kadınlar, saat 18.30’da Kades Meydanı’nda bir araya gelecek.

Www.cafemedyam.com

DENİZLİ

-Denizli LGBTİ+ Aileleri Grubu, TİP’li Kadınlar ve Kampüs Cadıları’nın çağrı yaptığı kadınlar, saat 18.30’da Denizli Valiliği önünde bir araya gelecek.

ESKİŞEHİR

-Kadınlar, Eskişehir Demokratik Kadın Platformu’nun çağrısıyla Espark Bağlar kapısından saat 18.30’da yürüyüşe başlayacak.

HATAY

-Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü Örgütlenmesi’nin çağrısıyla kadınlar, “Yaşamı yeniden kuracağız. 8 Mart’ta yaşam zinciri kuruyoruz” sloganıyla saat 13.30’da Uğur Mumcu Meydanı’nda bir araya gelecek ve saat 14.00’te Yaşam Zinciri Eylemi başlayacak.

İSTANBUL

-21. Feminist Gece Yürüyüşü için kadınlar, “Öfkeliyiz, yastayız patriyarkal kapitalist yıkıma karşı feminist isyandayız!” sloganıyla Taksim’de saat 19.30’da buluşacak.

İZMİR

-6. Feminist Gece Yürüyüşü İnisiyatifi’nin çağrısıyla kadınlar saat 19.30’da Eski Leman Kültür (Penguen Kitabevi) önünde toplanacak ve saat 20.00’de yürüyüşe başlayacak.

-Kadınlar, İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla saat 18.30’da Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi Penguen Kitabevi önünde bir araya gelecek.

Www.cafemedyam.com

KOCAELİ

-Kadınlar, Gebze Kadın Meclisi’nin çağrısıyla Gebze Kent Meydanı’nda saat 19.00’da bir araya gelecek.

MERSİN

-9. Mersin Feminist Gece Yürüyüşü için kadınlar Kushmioto Sokağı’nda saat 19.00’da buluşacak.

MUĞLA

-Kadınlar, Fethiye Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği’nin çağrısıyla Fethiye Kültür Merkezi önünde saat 18.30’da bir araya gelecek.

SAMSUN

-Samsun Kadın Dayanışması’nın çağrısıyla kadınlar, Küçükpazar (Eski Vergi Dairesi) önünde saat 18.00’de buluşacak.

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: