İran Bakan Yardımcısı, Kız Öğrencilerin Zehirlenmesinin 'Kasıtlı' Olduğunu Söyledi

İran’da vakalar artıyor: 100 günde 1000 kız çocuk zehirlendi

🟢 100 GÜNDE 1000 KIZ ÇOCUK ZEHİRLENDİ

İran’da birçok şehirde onlarca kız çocuğun daha zehirlendiği duyuruldu.

Bocnurd şehrinde 46 öğrenci hastaneye kaldırıldı. Şiraz ve Servistan’da ise 24 öğrenci tedavi görüyor..

İran’ın çeşitli eyaletlerindeki okullarda yaklaşık 3 aydır görülen toplu zehirlenme vakalarıyla ilgili araştırmalar sürerken birçok şehirde onlarca kız çocuğun daha zehirlendiği bildirildi..

İran’ın resmi ajansı IRNA’ya göre Kuzey Horasan, Fars, Rezevi Horasan, İsfahan, İlam ve Huzistan eyaletlerinde yeni zehirlenme vakaları görüldü..

-Kuzey Horasan Eğitim Genel Müdürü Ebulkasım Ekberi, eyaletin Bocnurd şehrindeki iki okulun 46 öğrencisinin zehirlenme belirtileriyle hastaneye kaldırıldığını açıkladı..

Ekberi, öğrencilerin mide bulantısı, halsizlik ve baş dönmesi gibi şikayetleri olduğunu belirterek durumlarının iyi olduğunu aktardı..

-Fars eyaletinin Şiraz ve Servistan şehirlerinde de 24 öğrenci benzer semptomlarla hastaneye kaldırıldı..

İlam eyaletinin Eyvan, İsfahan eyaletinin Kaşan, Rezevi Horasan eyaletinin Meşhed ve Huzistan eyaletinin Ahvaz şehirlerinde de onlarca öğrencinin benzer şikayetlerle hastanelere kaldırıldığı kaydedildi..

-Öte yandan, Huzistan eyaletinin 6 şehrinde şimdiye kadar 700 öğrencinin zehirlendiği, söz konusu öğrencilerden 200’ünün ise müşahede altına alındığı kaydedildi..

Www.cafemedyam.com

SOLUNUM SIKINTISI, MİDE BULANTISI, BAŞ AĞRISI…

İran’da 30 Kasım 2022’den bu yana okullardaki toplu zehirlenme vakaları dikkati çekiyor..

Kum, Loristan, Tahran, Erdebil, Kirmanşah, Simnan, Mazenderan, Çeharmahal ve Bahtiyari, Elburz, Kuzey Horasan, Zencan, Fars, Batı Azerbaycan, Huzistan ve Rezevi Horasan eyaletlerinde yaklaşık 100 günde, iki bini aşkın öğrencinin zehirlendiği belirtiliyor. Öğrencilerde, solunum sıkıntısı, mide bulantısı, baş ağrısı ve uzuvlarda uyuşma gibi belirtiler görülüyor..

Www.cafemedyam.com

Dört şehirde en az 14 okuldaki öğrenciler rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı

🟢 ÖĞRENCİLERİN KASTEN ZEHİRLENMİŞ OLABİLECEĞİ

Hastalanan bazı öğrenciler “hoş olmayan” bir koku aldıklarını söylüyor.

Gizemli bir rahatsızlık dalgası son birkaç aydır İran’daki okullarda yüzlerce kız çocuğunu etkisi altına aldı..

Öğrencilerin birçoğu mide bulantısı, kusma, baş ağrısı ve nefes alma güçlüğü gibi şikayetlerle hastaneye kaldırılıyor..

Üst düzey bir yöneticiden gelen yeni açıklamada ise öğrencilerin kasten zehirlenmiş olabileceği öğrenildi.

– İran Eğitim Bakan Yardımcısı Younes Panahi:

“Bazı aşırılık yanlıları okulların kapatılmasını istediği için öğrencileri kasten zehirlemiş olabilir.. öğrenciler muhtemelen “kimyasal bileşikler” kullanılarak zehirlendi.. “

-Zehirlenme vakalarına ilk olarak başkent Tahran’ın güneyindeki öğrenciler arasında rastlandı ve daha sonra komşu şehirlerde de görülmeye başlandı..

Yerel basında çıkan haberler de bunun kızların okula gitmesini engellemek isteyen fanatiklerin işi olabileceğini gösteriyor.

Vakalar kasım ayı sonlarında, 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin polis nezaretinde ölümü üzerine başlayan protestolar sırasında ortaya çıktı.

Amini, başörtüsünü “uygunsuz” taktığı gerekçesiyle gözaltına alınmış ve şiddet görerek hayatını kaybetmişti.

Bunun ardında başlayan hükümet karşıtı protestolara genç kadınlar ve öğrenciler de katılmıştı.

AFP’nin haberine göre, vakaların büyük çoğunluğu, İran İslam Devrimi’nin temellerinin atıldığı ve başladığı yer olarak bilinen Kum’da görüldü.

Ülkenin din adamlarının ve liderlerinin çoğunun eğitim gördüğü ilahiyat okullarına ev sahipliği yapan Kum, son derece muhafazakar bir bölge olarak biliniyor.

Vakaların Tahran, Erdebil ve Boroujerd de dahil olmak üzere 4 şehirde en az 14 okulu etkilediği bildirildi.

En son olaylardan biri, 22 Şubat’ta Kum’da kayda geçmiş ve 15 kız öğrenci hastaneye kaldırılmıştı. Yerel basına göre, öğrencilerin durumu şu anda stabil

Luristan kendinin vali yardımcısı Majid Monemi de dün yaptığı açıklamada, İran’ın batısındaki Borujerd’de bir lisede okuyan 50 kız çocuğunun tekrar zehirlendiğini duyurdu.

– Panahi:

“Bazı kişilerin başta kız okulları olmak üzere tüm okulların kapatılmasını istediğini saptadık..

Öğrencileri zehirlemek için kullanılan kimyasal bileşiklerin savaş kimyasalları olmadığı, zehirlenen öğrencilerin ileri tedaviye ihtiyaç duymadığı ve kullanılan maddelerin büyük bir yüzdesinin tedavi edilebilir olduğu tespit edildi..”

Rahatsızlanan öğrencilerin ebeveynleri de eğitim görevlileri ve öğretmenlerle karşı karşıya gelmişti.

14 Şubat’ta Kum’daki ebeveynler, yetkililerden “açıklama talep etmek” için valilik önünde toplanmıştı.

Son günlerde de aileler, birçok kız çocuğunun dersleri kaçırmasından endişeli.

Reform yanlısı Shargh gazetesi, Kum’daki birçok okulun “gayri resmi olarak” kapatıldığını yazdı.

Bazı aileler derslerin çevrimiçi yapılmasını talep ediyor.

Independent Türkçe, Firstpost, Iran International//Derleyen: Çağla Üren

Www.cafemedyam.com

🟢 İRAN BAKAN YARDIMCISI, KIZ ÖĞRENCİLERİN ZEHİRLENMESİNİN ‘KASITLI’ OLDUĞUNU SÖYLEDİ

İran’ın eğitim bakan yardımcısı, dini şehir Kum ve diğer şehirlerde kız öğrencilerin seri zehirlenmesinin “kasıtlı” olduğunu söyledi.

Younes Panahi Pazar günü yaptığı açıklamada, “Bazı kişilerin başta kız okulları olmak üzere tüm okulların kapatılmasını istediği tespit edildi.”

Basın toplantısında, “Öğrencileri zehirlemek için kullanılan kimyasal bileşiklerin savaş kimyasalları olmadığı, zehirlenen öğrencilerin agresif tedaviye ihtiyaç duymadığı ve kullanılan kimyasal maddelerin büyük bir yüzdesinin tedavi edilebilir olduğu ortaya çıktı” dedi.

Parlamentonun sağlık komitesi üyesi Homayoun Sameh Najafabadi de Didbaniran web sitesine verdiği bir röportajda, Kum ve Borujerd okullarında kız öğrencilerin zehirlenmesinin kasıtlı olduğunu doğruladı.

Bu açıklamalar, daha önce Eğitim Bakanı Youssef Nuri’nin kız öğrencilerin zehirlenmesiyle ilgili raporları “söylentiler” olarak adlandırdığı ve hastaneye kaldırılan öğrencilerin “altta yatan hastalıkları” olduğunu iddia ettiği bir durumda yapılmıştır.

Ancak Pazar günü, Lorestan vali yardımcısı Majid Monemi, İran’ın batısındaki Borujerd’de bir lisede okuyan 50 kız öğrencinin tekrar zehirlendiğini söyledi.

İran’da öğrencilerin seri zehirlenmesi Aralık ayında dini bir şehir olan Kum’da başladı ve birkaç başka şehre de sıçradı.

Hükümet zehirlenmelerin nedenini belirlemedi, ancak bazı yerel basında kızların okula gitmesini engellemek isteyen din bağnazlarının işi olabileceği belirtiliyor.

Geçen yıl hükümet karşıtı protestolara genç kız öğrenciler katıldı ve birçoğu protesto amacıyla başörtülerini çıkardı.

Www.cafemedyam.com

🟢 İRAN BAŞSAVCISI, OKUL ZEHİRLENMELERİNİN ‘KASITLI’ EYLEM OLABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ

İran’ın başsavcısı, dini Kum kentinde öğrencilerin zehirlenmesinin “kasıtlı bir suç eylemi” olabileceğini söyleyerek, şehir yetkililerini davada kararlı adımlar atmaya çağırdı.

Mohammad Javad Montazeri Pazartesi günü Kum savcısına yazdığı bir mektupta, “konunun daha dikkatli, hızlı ve kesin bir şekilde takip edilmesi gerektiğini” söyledi.

Ayrıca Kum savcısından bu konuda herhangi birinin “suçluluğu veya kusuru” olup olmadığını veya “komplo olup olmadığını” bildirmesini istedi.

Kız okullarındaki öğrenciler son birkaç haftadır zehirlenme belirtileriyle hastalanıyor. Bazıları, kız çocuklarının eğitimine karşı çıkan aşırılık yanlılarının kirli oyunlarından şüphelenmeye başladı.

Qom Tıp Bilimleri Üniversitesi Pazar günü yaptığı açıklamada, bu şehirdeki okullardan birinden 11 öğrencinin zehirlenme belirtileriyle bir kez daha hastaneye kaldırıldığını duyurdu.

Kurbanlar 30 Kasım’dan bu yana mide bulantısı, baş ağrısı, öksürük, nefes almada zorluk, kalp çarpıntısı ve uyuşukluk gibi semptomlar bildirdi.

Eğitim departmanı, birkaç başka okulun da etkilenmesi ve kamuoyunda korkuya yol açması üzerine Kum’daki tüm okulları iki gün süreyle kapatmak zorunda kaldı.

14 Şubat’ta okulda zehirlenen öğrencilerin aileleri Valilik önünde yürüyüş yaptı.

Dini Lider Hamaney’in Kum vilayetindeki temsilcisi Mohammad Saeedi daha önce “Düşman medyası bu olaylar hakkında söylentiler yayıyor” iddiasında bulunmuştu.

Şimdiye kadar yetkililer, gizemli hastalığın nedenini bulamadı. Kurbanlardan bazıları, mandalinaya benzeyen bir aromanın sınıflardaki havayı doldurmasından sonra hastalandıklarını bildirdi..

Www.cafemedyam.com

🟢 İRAN’DA YÜZLERCE KİŞİ GİZEMLİ OKUL ZEHİRLENMELERİNİ PROTESTO ETTİ

Gizemli bir zehirlenme belirtisi gösteren kız öğrencilerin aileleri Salı günü dini Kum şehri valisinin ofisinin önünde protesto gösterisi düzenledi.

Bir ortaokuldaki 18 öğrencinin benzer semptomlarla hastalandığı 30 Kasım’dan bu yana 12 farklı kız okulunda yaklaşık 200 öğrenci ve en az bir öğretmen mide bulantısı, baş ağrısı, öksürük, nefes almada zorluk, kalp çarpıntısı ve uyuşukluk gibi semptomlar bildirdi . İki hafta sonra aynı okulda 51 öğrenci tekrar hastalandı.

Eğitim departmanı, birkaç başka okulun da etkilenip halkı korkutmasının ardından geçen hafta Kum’daki tüm okulları iki günlüğüne kapatmak zorunda kaldı. Öğrenciler, hafta sonu ve resmi tatil olan Cumartesi tatilinden sonra Pazar günü döndüklerinde, üç farklı okulda 37 kız çocuğu yeniden hastalandı.

Qom News tarafından Salı günü yayınlanan bir yorumda, Tahran’daki Al-Zahra Üniversitesi’nde İslam araştırmaları araştırmacısı olan Nafiseh Moradi, gizemli zehirlenmelerin arkasında Afganistan’daki Taliban’ınkine benzer inançlara sahip aşırı dindar grupların olabileceği tahmininde bulundu.

Moradi, Taliban’ın kızların eğitimine yönelik yasağının, Kum’daki aşırı dindarlara, nihai amacı onları evde tutmak olan öğrencilere ve ailelerine korku aşılamak için kızların gittiği okullara saldırılar düzenleme konusunda ilham vermiş olabileceğini söyledi. Yetkililere, bu terör saldırılarının failleri tespit edilene kadar derslerin çevrimiçi olarak verilmesini tavsiye etti.

Öğrencilerin bir kısmı semptomlarının şiddeti nedeniyle bir haftaya kadar hastanede kalmak zorunda kaldı, ancak çoğu saat içinde taburcu edildi. Bazı durumlarda semptomlar haftalarca sürmüştür.

“Güvensiz okullar istemiyoruz!”, “Okullar güvenlik altına alınmalı”, “Cevap ver Sayın Vali!” sloganları atan yüzlerce protestocu , çok sayıda kız çocuğunun zehirlenmelerini araştırıp çözüme kavuşturmadığı için valiye “alçak” diye de seslendi. okullar.

1,2 milyondan fazla nüfusa sahip Kum şehri, İran’ın dini okullarının çoğuna ve Meşhed’de gömülü olan sekizinci imam İmam Rıza’nın kız kardeşi Masumeh’in popüler türbesine ev sahipliği yapıyor.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda ebeveynlerden biri “Çocuklarımızın güvenliğini sağlamalısınız” diye bağırırken, diğerleri tezahürat yaptı. Soruna çözümünün artık çocuklarını okula göndermemek olduğunu söylüyor.

Şimdiye kadar yetkililer, gizemli hastalığın nedenini bulamadı. Kurbanlardan bazıları, mandalinaya benzeyen bir aromanın sınıflardaki havayı doldurmasından sonra hastalandıklarını bildirdi.

Qom Tıp Bilimleri Üniversitesi Başkan Yardımcısı Dr. Majid Mohebbi, Pazartesi günü Devrim Muhafızları bağlantılı Tasnim haber ajansına, etkilenen öğrenciler üzerinde yapılan MRI ve diğer testlerin hepsinin normal çıktığını ve öğrencilerden ve öğrencilerden alınan örneklerde hiçbir şeye rastlanmadığını söyledi. sınıflar. Hastalığın nedeninin ısıtma sistemlerinden kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmesi olamayacağını da vurguladı.

Tasnim ve diğer devlet medyası, esrarengiz zehirlenmelerin yalnızca kız okullarında meydana geldiğinden bahsetmekten kaçınıyor, ancak birçoğu kız öğrencilerin kasıtlı olarak hedef alınabileceğine inanıyor. Qom News’e göre yetkililer, olayları ve nedenlerini anlatan medya haberlerini susturmaya çalışıyor.

Kum’un parlamentodaki temsilcisi Mücteba Zolnuri, zehirlenmelerin kasıtlı ve “[ulusal] güvenlik meselesi” olduğuna dair hiçbir şüphe olmadığını söyledi.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: