BİLİM & TEKNOLOJİ

DEPREMDE ORTAYA ÇIKAN MAVİ IŞIKLAR

San Jose Eyalet Üniversitesinde fizik profesörlüğü yapan NASA’nın Ames Araştırma Merkezinde kıdemli araştırmacı Friedemann Freund, gökyüzünde beliren mavi ışığın ‘deprem ışığı’ olarak adlandırıldığını açıkladı..

Deprem ışıkları gerçek bir olgu ve UFO’ların eseri değil

🔵 DEPREMDE ORTAYA ÇIKAN MAVİ IŞIKLARIN SEBEBİ NEDİR?

“Deprem ışıkları gerçek bir olgu ve UFO’ların eseri değil”.

İnsanlar yüzlerce yıldır büyük depremlerden önce yükseltilerden ve dağ zirvelerinden çıkan ışıklar gibi tuhaf olaylar gözlemledi..

Bilim insanları bir zamanlar bu tür raporlara itibar etmiyordu. Bunun sebeplerinden biri de, söz konusu olayların çoğu zaman bilim dışı kuramlara dolanmış olmasıydı. Örneğin ışık gördüğünü söyleyen bazı insanlar bunların UFO’lar tarafından yapıldığını düşünüyordu..

Populer Science Türkçe’de yer alan detaylarda bu ışıkların halüsinasyon olmak zorunda olmadığı ve uzaylılar tarafından da üretilmediği aktarılıyor..

– Kanada’daki Quebec Doğal Kaynaklar Bakanlığında çalışan yerbilimci Robert Theriault:

“Deprem ışıkları gerçek bir olgu ve UFO’ların eseri değil. Bilimsel olarak açıklanabilirler.”

Seismological Research Letters bülteninin 2014 Ocak/Şubat sayısında yayımlanan bir çalışmada Theriault ve meslektaşları, 1600 yılından beri görülen ışık olaylarına ait güvenilir raporları bir araya getirmiş ve bazı tuhaf benzerlikler keşfetmişler..

Görülen toplamda 65 ışık olayının 63 tanesi yatay fayların bulunduğu yerlerde yaşanmış. Araştırmacılar bu faylar boyunca birbirine çarpan kayaların oluşturduğu mekanik gerilimin elektriksel yükler açığa çıkardığını ve bu yüklerin de yukarı yönlü hareket ederek atmosfer ile etkileşime girip ışık oluşturduğunu ileri sürüyor..

– Nature bülteni:

“Bir depremin mekanik gerilimi kayaya çarptığında, kimyasal bağların kırılmasına sebep olarak pozitif elektrik yükünden meydana gelen boşluklar ortaya çıkarıyor. Bu ‘p boşlukları’, faydan yüzeye yatay biçimde akabiliyor ve ışık meydana getirebilen kuvvetli bölgesel elektrik alanları tetikliyor..”

P-boşluklarının var olduğu görüşü, ilk olarak araştırmacı Friedemann Freund tarafından ortaya atılmış..

Friedemann:

“P-boşlukları, normal koşullar altında uyku halinde duruyor ancak depremler sırasında ‘uyandıklarında’, kayalar ışıldayıp parlamaya başlıyor.”

Nature bültenindeki makaleye göre araştırmacılar, insanların şahit olduğu bu 65 güvenilir olayı derlerken çok sayıda ilginç rivayet incelemişler..

Bunlar arasında şöyle bir hikaye de var:

“2007 yılının Peru açıklarındaki bir balıkçı, deniz sallanmaya başlamadan birkaç dakika önce gökyüzünün mora döndüğünü rapor etmiş. 1911 yılının Kasım ayında ise Almanya’nın Ebingen kasabası yakınlarındaki bir kadın, deprem başlayınca yerde “yılanlar gibi” hareket eden parlamalar gördüğünü bildirmiş..”

Depremler ışıklarıyla ilgili bu tür haberlerin yayılması, söz konusu olayların olası bir deprem uyarısı şeklinde kullanılmasına yardımcı olabilir..

– Nature‘daki makaleye göre çıkan ışıklar, en az bir vakada insanları yaklaşan depreme karşı uyarmış:

“2009 yılının Nisan ayında, İtalya’nın L’Aquila kenti yakınlarında bir adam sabahın erken saatlerinde mutfakta bulunan eşyalardan beyaz ışıkların yansıdığını görüp güvenlik amacıyla ailesini dışarı çıkarmış. İki saat sonra ise bölgeyi büyük bir deprem vurmuş..

Www.cafemedyam.com

🔵 FAY HATTI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

– Evinin altından fay hattı geçip geçmediğini merak eden yurttaşlar, https://tdth.afad.gov.tr/TDTH/main.xhtml adresini tıkladıktan ve e-Devlet girişi yaptıktan sonra Türkiye Deprem Tehlike Haritası İnteraktif Web Uygulaması’na ulaşabiliyor..

AFAD’ın uygulaması da fay hatlarının konumlarını Türkiye haritasından anlık olarak gösteriyor. E-Devlet üzerinden giriş yapılan uygulamada kısaca bilgilerinizi giriyorsunuz ardından Türkiye haritası üzerinden konumlara göre aktif fay hatları görülebiliyor. 

Konumlara göre oturduğunuz evin altından ya da çok yakınından geçen fay hatlarını görebiliyorsunuz. Buna göre önceden önlem alarak farklı bir konumda ev seçmeye yardımcı olabilir..

Depremden hemen önceki görülen ‘Mavi Işık’ın nedeni açıklandı

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7.7 büyüklüğündeki deprem öncesinde ilginç bir olay yaşandı. Deprem öncesinde gökyüzünde mavi bir ışığın ortaya çıktığı öne sürüldü..

NASA yetkilisi o mavi ışığın nedenini açıkladı.

Deprem, Kahramanmaraş’ın yanı sıra Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa gibi çevre illerde de hissedildi. Yaşanan deprem dünyada yankı uyandırırken, Grönland’dan bile fark edildi. Gökyüzünde beliren mavi ışık ise kafalarda soru işaretlerine yol açtı..

Deprem öncesi gökyüzünde beliren mavi ışık endişeye yol açtı. Başlangıçta hışırtı sesi duyulurken, ardından gökyüzünde mavi bir ışık belirdi. Hatay’da depremden önce çekildiği iddia edilen bir videodaya göre ses, şiddetli sarsıntıyla giderek arttı ve daha yüksek hale geldi.

Depremden önce gökyüzünde ortaya çıkan mavi ışık daha önce farklı ülkelerde de görülmüştü. 2021’in eylül ayında yaşanan 7.1’lik Meksika depreminde gökyüzünde mavi ışık görülmüştü. Ayrıca 2017’deki 8.1’lik depremde de yine Meksika’da gökyüzünde mavi ışık belirmişti.
Bazı kullanıcılar Twitter hesaplarından depremden hemen önce gökyüzünde mavi bir ışığın ortaya çıktığını ileri süren videolar paylaştı. Peki, deprem öncesi Hatay’da görülen mavi ışık nedir? NASA’da görev yapan bir araştırmacı bu soruya nasıl yanıt verdi. İşte o yanıt…

DEPREMDEN ÖNCE ORTAYA ÇIKAN MAVİ IŞIK NEDİR?

San Jose Eyalet Üniversitesinde fizik profesörlüğü yapan NASA’nın Ames Araştırma Merkezinde kıdemli araştırmacı Friedemann Freund, gökyüzünde beliren mavi ışığın ‘deprem ışığı’ olarak adlandırıldığını açıkladı..

Deprem ışığının sadece mavi olmadığını belirten Freund, renkli flaşların bile kayıtları olduğunu ve birkaç saniye yanıp söndüğünü vurguladı. Bazılarının ise onlarca dakika süreceğine de dikkat çekti..

🔵 DEPREM IŞIKLARI NASIL OLUŞUYOR?

NASA yetkilisi bu soruyla ilgili araştırma yapıldığını ancak kesin bir çözüme ulaşılamadığını söyledi..

– Ancak bilim insanlarının bu ışıklarla ilgili bazı tahminleri bulunuyor. O da şu:

Tektonik stres alanındaki dünyanın manyetik alanının veya iyonosferinin yerel olarak yok edilmesi bir parlama etkisine neden olur veya tektonik stres bir piezoelektrik etki üretir ve kuvars içeren kaya belirli bir şekilde sıkıştırıldığında, güçlü voltaj üretecektir..

Bu voltaj havaya salınır, havayı iyonize eder ve tribolüminesans prensibi olarak adlandırılan parlak elektrik ışığı yayar..

Magmatik kaya kristallerinde küçük kusurlar vardır. Sismik aktivite sırasında kuvvetli stresle ezilip hasar görürler ve peroksijen bağları kırılarak kırılarak oksijen anyonlarını iyonize ederler..

Bu iyonlar kaya çatlaklarından yukarı doğru hareket eder ve daha sonra atmosfere yayılır, havayı iyonlaştırarak parlayan bir plazma oluşturur..

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: