SIYASET

KIZILAY’IN, AFAD’IN ÇADIR STOKLARI NEREDE?

“Bu ülkede çadır nasıl olmaz. Çadır stokları nasıl olmaz. Kızılay’ın, AFAD’ın çadır stokları nerede?”

Kızılay ve AFAD’a yönelik, deprem bölgesine yardımların geç ulaşması konusunda eleştirilerde bulunan Kılıçdaoğlu şunları söyledi…

🟢 KIZILAY VE AFAD’IN ELİNDE YETERİ KADAR STOK OLMADIĞI İÇİN ÜRETİCİLER ÇADIR DA YETİŞTİREMİYOR

– Kemal Kılıçdaroğlu:

“Ben, ilk geldiğimde bu bölgeye şu açık çağrıyı yapmıştım: ‘Kimin elinde çadır varsa fiyatına bakmaksızın haber versinler, biz alacağız ve burada depremzedelere dağıtacağız’ diye. Fakat, maalesef çadır üreticileri, üretiyorlar bir taraftan ama kamunun elinde, Kızılay’ın elinde, AFAD’ın elinde yeteri kadar stok olmadığı için üreticiler çadır da yetiştiremiyorlar..

Böyle bir sorun da var. İnşallah çözülecek. Hiç kimsenin umutsuzluğa kapılmasını istemem. Büyük acılar çekildi farkındayım..

Ölenlere Allah rahmet eylesin, yaralılara Allah şifalar versin diyorum. Sorunları çözeceğiz. Hiç kimse bundan en ufak endişe duymasın..

Belediye başkanlarımız burada, onların ekipleri burada, onların ekipleri burada, mühendisler burada, mimarlar burada. Su işleriyle uğraşan, enkaz kaldırma işiyle uğraşan, gönüllü olarak gelip enkaz altında kalanları kurtarmaya çalışan bütün yurttaşlarıma, bütün çalışanlara; bütün kamu, özel, sivil toplum kuruluşlarına… Hepsine yürekten teşekkür ederim.”

Www.cafemedyam.com

🟢 BÜTÜN DEPREM BÖLGELERİNE ÇADIR GÖNDERİLMESİ LAZIM

“İmkanları var, her türlü imkanı var ama maalesef koordinasyonsuzluk pek çok sorunu beraberinde getiriyor”

– CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:

“Şu ana kadar, çadır sorunu çözülemiyorsa demek ki bir sorunumuz var. Nasıl oluyor da bu kadar hazırlıksız davranabilirler..

Gazeteci arkadaşlarım, burada deprem izleyen arkadaşlarım da farkındalar, hava çok soğuk, gerçekten çok soğuk. Belli yerlerde duruyorlar ama dışarıda kalan, geceyi arabada geçiren çok sayıda Malatyalı var..

Malatyalıların büyük bir kısmı Malatya’dan ayrılmış, bu da ifade edildi bize. Çadır konusunda buradan açık çağrı yapıyorum, bütün ama bütün deprem bölgelerine çadır gönderilmesi lazım. İnsanlar soğuktan, gerçekten soğuktan büyük bir acı çekiyor, muzdaripler, ‘bize çadır gönderin’ diyorlar..

Ben buradan Türkiye’de çadır üreten bütün firmalara sesleniyorum, sizin elinizde eğer çadır var, çadır stokunuz varsa lütfen bizim büyükşehir belediye başkanlarına ulaşın, kaç çadır varsa bize verin. Biz bunları satın alacağız ve deprem bölgelerine göndereceğiz..

Şu ana kadar, çadır sorunu çözülemiyorsa demek ki bir sorunumuz var. Nasıl oluyor da bu kadar hazırlıksız davranabilirler. Akıl alacak şey değil, bu soğukta insanları soğuğa mahkum etmek, zaten depremin acısını yaşıyorlar bir de böyle bir acıyla, böyle bir sorunla karşı karşıya kalmaları gerçekten üzüntü verici..”

Www.cafemedyam.com

🟢 ÇADIR YOK!

“Bu sorunlar konusunda hükümete çağrı yaptık ve defalarca dile getirdik”

– Kılıçdaroğlu:

“Aslında benim seslenmem, hükümetin vatandaşın çektiği acıları duymasını sağlamak içindir..

Vatandaşın derdini bilsin, vatandaş çadır istiyor. Bu ülkede çadır nasıl olmaz. Çadır stokları nasıl olmaz. Kızılay’ın, AFAD’ın çadır stokları nerede? Bunların bir şekilde önceden düşünülmesi, hazırlanması, stokların hazırlanması gerekirdi. Bunların olmaması, ulaştırılamaması büyük bir sorun..

Buradan tekrar hükümete çağrı yapıyoruz, lütfen bu sorunu çözün. İki, elinde çadır olan kim, hangi işletme varsa bize bildirsin. Kaç çadır varsa biz bunları alacağız ve bütün deprem bölgelerine göndereceğiz..

Büyükşehir belediye başkanlarımız burada. Onlar zaten bütün elemanlarıyla, bütün depremin olduğu her yerde elemanlarıyla bir şekliyle sorunları gidermeye çalışıyor ama çadır bulmakta biz de zorluk çekiyoruz, çünkü çadır yok. Bunların bir şekliyle bulunması lazım..”

“Saray depremi koordine edemedi, İletişim Başkanlığı algı koordine ediyor”

– CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:

“Bölgedeki manzaraları gören bir insan acıyı yüreğinde hissetmezse, insanlığını sorgulasın. Saray depremi koordine edemedi, İletişim Başkanlığı algı koordine ediyor. Covid olur, 5 maskeyi dağıtamazlar, İletişim Başkanlığı hemen propagandaya başlar. Ekonomiyi çökertirler, insanlarımız büyük zorluklarla baş başa kalır, İletişim Başkanlığı hemen propagandaya başlar. Şimdi de ‘Asrın Felaketi’ kampanyasını başlatmış. Elinden gelen tek şey hamaset, boş sloganlar, dünya lideri zırvaları. Devleti yönetmeyi bilmiyor, bu kadar basit. Yeter, yorulduk! Gitsin sarayında otursun, millet dayanışma içinde, bıraksın herkes işini yapsın..”

🟢 KIZILAY’IN ÇADIR SATIŞI

Kızılay’ın depremin üçüncü gününde AHBAP’a 46 milyon TL’lik çadır satışı Türkiye’nin gündemine oturdu..

AHBAP ve Kızılay’ın haberi doğrulamasının ardından, Kızılay’ın sadece AHBAP’a değil Türkiye Eczacılar Birliği’ne de çadır sattığı ortaya çıktı..

Murat Ağırel habere ilişkin ayrıntıları Cumhuriyet TV canlı yayınında Cumhuriyet gazetesi haber müdürü Can Uğur’a değerlendirdi.

“TİCARİ BİR KURULUŞ HALİNE GELDİ”

– Murat Ağırel:

“Osmanlı’dan beri Türk yurttaşlarının kötü zamanlarında yanında olan kuruluşumuz Kızılay’ın son dönemde varolma nedenini kaybetmiş olduğunu belirtmeliyim.. Kızılay ticari bir kuruluş haline geldi..

Depremin üzerinden 20 gün geçmesine rağmen herkesin ortak sorunu barınma.. Bunların neden sağlanmadığı ya da sağlanamadığıyla ilgi spekülasyonlar var. Sahada araştırdığımızda ‘Biz AFAD’dan çadırları aldık, Kızılay’dan çadır alamadık’ diyorlar. Neden diye sorduğumuzda ‘Kızılay çadırları sattı’ dediler..

Bu tür açıklamalar insanları saf yerine koymak oluyor. Türkiye’yi bir holding gibi yöneteceğiz diyordu yöneticiler. İşte biz bunun tezahürünü burada görüyoruz. Kızılay’ı yönetenler Kızılay’ı bu hale getirdi. İnsanlar canının derdinde, bir tarafta canlarını düşünürken, bir yandan hayatta kalmaya çalışıyor. Çadır Kızılay’ın elinde var. 40 bin tanesini AFAD’a vermiş, gerisini satmayı düşünüyor. Kızılay’ın 12 şirketi, 12 genel müdürü var. Ve 12 CEO ve 12 CEO yardımcısı var. Bahsettiğimiz kurum bağışlarımızla hayatta kalan bir kurum.”

TÜRKİYE ECZACILAR BİRLİĞİ’NE DE SATILMIŞ

– Ağırel:

“Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) var. Depremin ilk günü ücretsiz ilaç dağıtmak için çadır, konteyner arıyor bulamıyor. Kızılay’ı arıyorlar. Çadırın bir tanesini 160 bin liraya satıyorlar. Ama yurttaşlara yok. Parayla olsa belki yurttaşlara da olur..”

– Kızılay Başkanı Kerem Kınık:

Kızılay Çadır ve Tekstil Şirketi’mizde afetten önce 300 kişi çalışıyordu, şu an yaklaşık 700 kişi çalışıyor. Bu 300 kişi bizim milli kapasitemiz olarak sürekli tutuluyor. Bu çadır normal zamanda Türkiye’nin ihtiyacını bir yıl içerisinde üretip koyabilecek kapasitede. Uluslararası afetlere destek verebilecek hem BM’ye hem de Türkiye’deki Sağlık Bakanlığı’mıza, Milli Savunma Bakanlığı’na bu çadırları üretip satıyoruz ki finansal sürdürülebilirliği ve kapasitenin korunabilirliği mümkün olsun. 

🟢 ÇOK YAZIK, ÇOK…

Peki sadece AHBAP’a mı çadır satmışlar?

Hayır. En zor zamanımızda soğukta tir tir titreyip çadır ararken Kızılay elindeki çadırları “maliyetine” başka kurum ve şirketlere de satmış!

– TEB, yani Türk Eczacılar Birliği depremin ilk günü bölgede konuşlanmaya çalıştı. Konteyner, çadır aradı. Bulamadı. Kızılay’a sordu. Kızılay, “Bizde çadır var” dedi ve pazarlık başladı..

Ne yazık ki TEB, 5 adet 76 metrekare çadırı 800 bin TL bedel ile satın aldı..

Bakın, bölgede yardıma muhtaç insanlara ücretsiz ilaç dağıtacak olan kamu kuruluşu tanesi 160 bin TL’ye Kızılay’dan çadır alıyor..

Sadece bu kurumlar mı?

-Mesela Fransız Michelin lastik firması yardım için çadır almış tanesi 19 bin TL’den,

-OPET de tanesi 19 bin TL’den almış..

-Arçelik 100 adet çadır almış 2 milyon 242 bin TL ödemiş..

Sadece çadır mı? Hayır efendim. Kızılay başka ne satmış? Hani gönderdiğimiz ikinci el eşyalar var ya. İşte onları da satmış!

Yönetim kurulu üyeliği ile birlikte 98 bin TL maaş alan genel müdür ve 76 bin TL maaş alan genel müdür yardımcılarının yönettiği Kızılay!

AHBAP ya da başka bir yardım kuruluşu yana yakıla çadır aramasa veyahut bu paraları vermese demek ki Kızılay elindeki çadırları satmak için bekletecekti. Gidip kendi gözlerimle gördüğüm ağzı yüzü kanayarak öksüren çocukları umursamayıp çadır göndermeyecekti.

🟢 İLGİLİ HABER ▶️ “KIZILAY’DA SKANDAL” HABERİNE DAVA…

🟢 İLGİLİ HABER ▶️ KIZILAY’DA SKANDAL BİTMİYOR

🟢 İLGİLİ HABER ▶️ KIZILAY AÇIKLAMA YAPTI: “DENETİMİNİ YAPMADIK AMA İFTİRA”

🟢 İLGİLİ HABER ▶️ KIZILAY!

🟢 İLGİLİ HABER ▶️ KIZILAY’DA BİR SKANDAL DAHA!

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: