TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU (TÜİK) VERİLERİNE GÖRE DIŞ TİCARETTE REKOR AÇIK

Estimated read time 13 min read

Share this content:

Dış ticarette rekor açık
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ocak ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 38.4 artarak 10 milyar 290 milyon dolardan, 14 milyar 237 milyon dolara çıktı ve rekor seviyeye yükseldi.

🟢 TÜİK AÇIKLADI: OCAKTA DIŞ TİCARET AÇIĞI 14,24 MİLYAR DOLAR OLDU

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ocak ayına ilişkin dış ticaret istatistiklerini yayımladı.

Buna göre, ocakta dış ticaret açığı 14,24 milyar dolar oldu. Ocak ayındaki açıkta bir önceki yıla göre yüzde 38,4’lük artış izlendi.

Ocakta ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,3 artarak 19,4 milyar dolar, ithalat ise yüzde 20,7 artarak 33,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

İhracatın ithalatı karşılama oranı 2022 Ocak ayında yüzde 63 iken, 2023 Ocak ayında yüzde 57.6’ya geriledi.

Ticaret Bakanlığı’nın geçici verilerine göre Ocak’ta dış ticaret açığı 14,4 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

ÇEKİRDEK GÖSTERGEDE DE AÇIK 

Ocak ayında enerji ürünleri ve altın hariç ihracat yüzde 8,4, ithalat yüzde 8,1 arttı

Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç ihracat, 2023 Ocak ayında yüzde 8,4 artarak 16,7 milyar dolardan, 18,1 milyar dolara yükseldi.

Ocak ayında enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç ithalat yüzde 8,1 artarak 18,4 milyar dolardan, 19,9 milyar dolara yükseldi.

Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç dış ticaret açığı Ocak ayında 1,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret hacmi yüzde 8,2 artarak 38 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Söz konusu ayda enerji ve altın hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 91 oldu.

ÜLKE DAĞILIMINDA DEĞİŞİKLİK YOK

Ocak ayında ihracatta ilk sırayı Almanya aldı.

Almanya’ya yapılan ihracat 1,8 milyar dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla; 1,2 milyar dolar ile ABD, 1 milyar dolar ile Rusya, 954 milyon dolar ile Birleşik Krallık, 916 milyon dolar ile İtalya takip etti. İlk 5 ülkeye yapılan ihracat, toplam ihracatın yüzde 30,6’sını oluşturdu.

İthalatta ise Rusya ilk sırayı aldı. Ocak ayında Rusya’dan yapılan ithalat 5 milyar dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla; 4,3 milyar dolar ile İsviçre, 3,6 milyar dolar ile Çin, 1,8 milyar dolar ile Almanya, 1,2 milyar dolar ile ABD izledi. İlk 5 ülkeden yapılan ithalat, toplam ithalatın yüzde 47,4’ünü oluşturdu.

NE OLMUŞTU

TİCARET BAKANLIĞININ HAZİRAN AYI GEÇİCİ DIŞ TİCARET İSTATİSTİKLERİNDEN OLUŞAN VERİ BÜLTENİ AÇIKLANDI

🟢 DIŞ TİCARET İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI: HAZİRANDA DIŞ TİCARET AÇIĞI ÜÇE KATLANDI ..!

Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre, dış ticaret açığı yüzde 184,3 artışla 8 milyar 161 milyon dolar olarak hesaplandı..

Dış ticaret istatistikleri farklı bir şey söylüyor ..

Dış ticaret açığı mayıs ayında yüzde 155 arttı…

Diğer bir ifadeyle geçen yılın mayıs ayında 4 milyar 156 milyon dolar olan dış ticaret açığı 10 milyarı geçerek bir rekora imza attı..

Kötü mü?

Nereden baktığınıza bağlı ama Türkiye ekonomisi için son bir kaç yılda nereden bakarsanız bakın bu veri bir uyarı niteliğinde. 

Nedeni aslında çok açık… 

– Aynen işsizlik ve istihdam yaratamama gibi unsurlarda olduğu gibi dış ticaret açığı üretimle desteklenmeyen yapışkan bir özelliğe büründü. Artık yapısal bir soru haline büründü açıkça…

Kısa dönemli iniş çıkışlara bağlı bir özellikten öte, Ekim 2021’den günümüze devamlı bozulan bir trende sahip bir görünüm arz ediyor bu açık. Örneğin Ocak-Mayıs 2022 döneminde ihracat TÜİK verilerine göre yüzde 20.4, İthalat yüzde 40.8 ve aynı dönemde dış ticaret açığının yüzde 136 artması uzun dönemli sorunun daha da kötüleştiğini gösteriyor bize.

Tüm bunların yanında cari açık için de önemli bir gösterge olan ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 80’lerden 64’lere düşmesi de bir diğer sorun olarak karşımıza çıkıyor. 

TÜİK Mayıs 2022 döneminin istatistiklerini sunadursun, Ticaret Bakanlığı haziran ayına ait verileri kendi sayfasında paylaştı..

Buna göre geçen yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 18.5, ithalat ise yaklaşık yüzde 40 artış gösterdi. 2022 yılının ilk altı ayındaki dış ticaret açığı ise daha şimdiden 50 milyar doları aştı..

– Tüm bu bozulmaların nedenlerine önceki yazılarımızda değinmiştik ama özellikle Aralık 2021’den günümüze döviz piyasasında yapılan ve sanki bir ekonomi politikası uygulaması olarak sunulan oyunları dikkate almamız gerekiyor..

Söz konusu oyunlar zaten son dönemde tüm piyasa değer yapısında yani ücret, faiz, fiyat (ya da onun yüzde artışı olan enflasyon) ve belirttiğimiz gibi döviz kurunda kendini ortaya çıkardı. 

Öyle bir oyun ki neredeyse bilgisayarın tüm tuşlarına aynı anda basarcasına ekonomiyi dengeye getirme çabasının bir fragmanı gibi…

Aslında bilinmez ki ekonomide hemen hemen tüm fiyatlar içsel bir özellik taşır ve piyasa kuvvetleri tarafından ve ekonomik politikaların yardımı ile belirlenir..

HER ŞEYİ BASKILAMANIN CEZASI !

– Ekonomik yaklaşımlarda yukarıda verilen değerlerin rasyonel politikalar ile arz ve talebe bağlı piyasa kuvvetleri tarafından belirlendiği gerçeği ortada iken karar vericilerin neden aynı anda tuşlara basarak hepsini değiştirme gayreti içine girdiği üzerine biraz düşünmemiz faydalı olacaktır..

Ücretleri gösterilen enflasyona endeksleyerek gecikmeli bir şekilde ayarlamak, faizi dini duyguları sömürerek bilerek, isteyerek ve planlı bir şekilde gelir transferi yöntemi uygulamasıyla baskılamak, döviz kurlarını ise paralel merkez bankacılığı metodu ile değiştirmeye çalışmak çarpıklığın en sade örnekleridir..

Bu çarpıklığın bizi nereye götüreceğini bilmemek sanırım saflık olur.. 

Dış ticaret açığının döviz kuru ile olan sıkı ilişkisinin kredi piyasası ile birleştirilmesi sonucunda dış ticaret açığının nerelere ulaştığını iyi sentezlememiz gerekiyor.. 

Bir de buna dış ticaret hadlerinin ortaya çıkardığı fakirleştiren büyümeyi eklediğimizde artan ihracat değerlerine safça bakıp sevinmenin yerini çok çalışıyoruz ama neden gelirimiz artmıyor sorusu alır…  

Türkiye ihracatını artırıken! yoksullaşıyor… Ucuz yolla rekabetçilik oynuyor.

Cumhuriyet//Veysel Ulusoy

TİCARET BAKANLIĞININ HAZİRAN AYI GEÇİCİ DIŞ TİCARET İSTATİSTİKLERİNDEN OLUŞAN VERİ BÜLTENİ AÇIKLANDI..

– İhracat haziranda geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 18,5 artarak 23 milyar 395 milyon dolara çıktı..

– İthalat da bu dönemde yüzde 39,6 artarak 31 milyar 555 milyon dolara yükseldi.

– Dış ticaret hacmi yüzde 29,8 artışla 54 milyar 950 milyon dolara ulaştı.. 

Dış ticaret açığı yüzde 184,3 artışla 8 milyar 161 milyon dolar olarak hesaplandı..

– İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 74,1 oldu. Enerji verileri hariç tutulduğunda, ihracatın ithalatı karşılama oranı 7,1 puan azalarak yüzde 93,4’e geriledi..

İHRACATTA ALMANYA BİRİNCİ!

Haziran ayında en fazla ihracat yapılan ülkeler sırasıyla 1 milyar 870 milyon dolarla Almanya (yüzde 9,8 artış), 1 milyar 554 milyon dolarla ABD (yüzde 15,3 artış) ve 1 milyar 205 milyon dolarla Irak (yüzde 32,2 artış) oldu..

İhracatta en çok paya sahip ilk 10 ülkenin toplam ihracat içindeki payı yüzde 47,6 olarak gerçekleşti..

Söz konusu dönemde en fazla ihracat yapılan ülke grupları da sırasıyla 9 milyar 704 milyon dolarla Avrupa Birliği, 3 milyar 862 milyon dolarla Yakın ve Orta Doğu ülkeleri ile 3 milyar 245 milyon dolarla diğer Avrupa ülkeleri oldu..

Geniş Ekonomik Gruplar (BEC) sınıflamasına göre, en çok ihracat yüzde 24,5 artış ve 12 milyar 747 milyon dolarla “ham madde (ara malları)” grubunda yapılırken bunu sırasıyla yüzde 13 artış ve 8 milyar 114 milyon dolarla “tüketim malları” ve yüzde 7,9 artış ve 2 milyar 411 milyon dolarla “yatırım (sermaye) malları” grupları takip etti..

Haziranda sektörlere göre ihracatın payı sırasıyla yüzde 94,9 ile imalat sanayisi, yüzde 2,9 ile tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörü, yüzde 1,7 ile madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe oldu..

İTHALATTA RUSYA BİRİNCİ !

Haziranda en fazla ithalat yapılan ülkeler sırasıyla 5 milyar 66 milyon dolarla Rusya (yüzde 118,3 artışla), 3 milyar 663 milyon dolarla Çin (yüzde 28,6 artışla) ve 1 milyar 995 milyon dolarla Almanya (yüzde 4 artışla) oldu. İthalatta en çok paya sahip ilk 10 ülkenin toplam ithalat içindeki payı yüzde 56 olarak hesaplandı..

Geçen ay en fazla ithalat yapılan ülke grupları sırasıyla 8 milyar 84 milyon dolarla Asya ülkeleri, 8 milyar 54 milyon dolarla Avrupa Birliği ve 7 milyar 121 milyon dolarla diğer Avrupa ülkeleri oldu..

Aynı dönemde, sektörlere göre ithalatın payı sırasıyla yüzde 72,2 ile imalat sanayisi, yüzde 19,4 ile madencilik ve taş ocakçılığı sektörü, yüzde 4,7 ile tarım, ormancılık ve balıkçılık sektöründe hesaplandı..

Haziranda BEC sınıflamasına göre, en çok ithalat “ham madde (ara malları)” grubunda yapıldı. Bu gruptaki ithalat yüzde 51,2 artışla 25 milyar 709 milyon doları buldu. Söz konusu grubu sırasıyla 3 milyar 197 milyon dolarla “yatırım (sermaye) malları” ve 2 milyar 638 milyon dolarla “tüketim malları” grubu takip etti..

🟢 DIŞ TİCARET HACMİ DE YÜZDE 31.2 ..!

GTS kapsamında ocak-haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre ihracat yüzde 20 artarak 125 milyar 864 milyon dolar, ithalat yüzde 40,6 artarak 177 milyar 230 milyon dolar, dış ticaret hacmi de yüzde 31,2 yükselerek 303 milyar 94 milyon dolar oldu..

Söz konusu dönemde, dış ticaret açığı ise yüzde 142,5 artışla 51 milyar 367 milyon doları buldu. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 71 olarak hesaplandı..

Www.cafemedyam.com

NE OLMUŞTU?

DIŞ TİCARET AÇIĞI ARTTI, DIŞ BORÇ 435 MİLYAR DOLAR OLDU ..!

TÜRKİYE’NİN DIŞ BORCU 435 MİLYAR DOLAR

30 Eylül itibariyle Türkiye’nin dış borcu 435 milyar dolar oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre; Borcun, milli gelire oranı yüzde 59’a ulaştı.

TÜİK verilerine göre ise; Kasımda dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 153 arttı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı,

  • Türkiye’nin brüt ve net dış borç stoku,
  • Hazine garantili dış borç stoku ve
  • Kamu net borç stoku ile
  • Avrupa Birliği tanımlı genel yönetim borç stoku verilerini açıkladı.

Buna göre, Türkiye’nin brüt dış borç stoku 435,1 milyar dolar oldu. Stokun milli gelire oranı yüzde 59,1 olarak hesaplandı.

Türkiye’nin net dış borç stoku da aynı dönemde 262,2 milyar dolar olarak belirlendi.

Stokun milli gelire oranı yüzde 35,6 olarak kayıtlara geçti.

HAZİNE GARANTİLİ BORÇLAR ..!

Hazine garantili dış borç stoku ise 14,7 milyar dolar oldu.

Kamu net borç stoku bu dönemde 941,1 milyar lira olarak gerçekleşti. Stokun milli gelire oranı yüzde 19,8 olarak belirlendi.

AB tanımlı genel yönetim borç stoku, 2 trilyon 18,4 milyar lira, bu rakamın milli gelire oranı da yüzde 42,6 olarak kaydedildi.

İHRACAT AZALDI, İTHALAT ARTTI ..!

Kasım ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 153,5 artarak 1 milyar 986 milyon dolardan, 5 milyar 33 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2019 Kasım ayında yüzde 89,1 iken, 2020 Kasım ayında yüzde 76,2’ye geriledi.

İhracat 2020 yılı kasım ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,9 azalarak 16 milyar 94 milyon dolar, ithalat ise yüzde 15,9 artarak 21 milyar 127 milyon dolar olarak gerçekleşti.

DIŞ TİCARET AÇIĞI YÜZDE 153 ARTTI ..!

– Kasım ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 153,5 artarak 1 milyar 986 milyon dolardan, 5 milyar 33 milyon dolara yükseldi.

İhracatın ithalatı karşılama oranı 2019 Kasım ayında yüzde 89,1 iken, 2020 Kasım ayında yüzde 76,2’ye geriledi.

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayı dış ticaret istatistiklerini açıkladı. TÜİK ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2020 yılı kasım ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,9 azalarak 16 milyar 94 milyon dolar, ithalat yüzde 15,9 artarak 21 milyar 127 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Genel ticaret sistemine göre ihracat 2020 yılı ocak-kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,3 azalarak 151 milyar 670 milyon dolar, ithalat yüzde 3,5 artarak 197 milyar 14 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç ihracat, 2020 Kasım ayında yüzde 1,6 artarak 15 milyar 441 milyon dolardan, 15 milyar 682 milyon dolara yükseldi.
 
Kasım ayında enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç ithalat yüzde 20,3 artarak 13 milyar 318 milyon dolardan, 16 milyar 20 milyon dolara yükseldi.

Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç dış ticaret açığı kasım ayında 338 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret hacmi yüzde 10,2 artarak 31 milyar 702 milyon dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu ayda enerji ve altın hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 97,9 oldu. 

Kasım ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 153,5 artarak 1 milyar 986 milyon dolardan, 5 milyar 33 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2019 Kasım ayında yüzde 89,1 iken, 2020 Kasım ayında yüzde 76,2’ye geriledi.

Ocak-Kasım döneminde dış ticaret açığı yüzde 82,5 artarak 24 milyar 844 milyon dolardan, 45 milyar 344 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2019 Ocak-Kasım döneminde yüzde 86,9 iken, 2020 yılının aynı döneminde yüzde 77,0’a geriledi.

Ekonomik faaliyetlere göre ihracatta, 2020 Kasım ayında imalat sanayinin payı yüzde 93,5, tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörünün payı yüzde 4,1, madencilik ve taşocakçılığı sektörünün payı yüzde 1,9 oldu.

Ocak-Kasım döneminde ekonomik faaliyetlere göre ihracatta imalat sanayinin payı yüzde 94,4, tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörünün payı yüzde 3,4, madencilik ve taşocakçılığı sektörünün payı yüzde 1,7 oldu. 

Duvar

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.