GÜNDEM

BİZİ ‘SUSUZ YAZ!’ BEKLİYOR

Kış aylarında beklenen yağışların yaşanmaması, barajların doluluk oranlarını büyük ölçüde düşürdü..

Durum çok ciddi. Su tasarrufuna ara vermeden devam etmeliyiz.”

🟢 KURAKLIK HARİTASI KORKUTUYOR

Kış aylarında beklenen yağışların yaşanmaması, barajların doluluk oranlarını büyük ölçüde düşürdü..

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Standart Yağış İndeksi Metodu’na ve Normalin Yüzdesi Metodu’na göre 2023 Ocak ayı meteorolojik kuraklık durumu..

Www.cafemedyam.com

Durum çok ciddi. Su tasarrufuna ara vermeden devam etmeliyiz

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Standart Yağış İndeksi Metodu’na ve Normalin Yüzdesi Metodu’na göre, 2023 Ocak ayı meteorolojik kuraklık haritasında, Ege bölgesindeki 9 il dışında Türkiye’nin bütün illerinde aşırı kuraklık yaşandığı görülüyor..

Uludağ’da kar kalınlığı 122 santimetre olarak ölçülürken, hava sıcaklığı ise gündüz 1, gece eksi 9 derece olarak tahmin ediliyor..

Www.cafemedyam.com

🟢 BURSA’DAKİ BARAJLAR ALARM VERİYOR

Bursa’nın içme suyunun en önemli kısmını karşılayan yıllık 60 milyon metreküp kapasiteli Nilüfer Barajı’nın doluluk oranı yüzde 0’a düşerken, 40 milyon metreküp kapasiteli Doğancı Barajı’nın doluluk oranı ise yüzde 24’e geriledi. 

Www.cafemedyam.com

🟢 KEŞAN İLÇESİNDE 5 MİLYON METREKÜP KULLANILABİLİR SUYU KALDI

– Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu:

“Şu an Kadıköy Barajı’nda doluluk oranı 8 milyon metreküp civarında, bunun 3 milyon metreküpü ‘ölü hacim’ olarak adlandırılan kullanılmayan bölüm. Dolayısıyla şu anda kış mevsiminin ortasında Keşan’ın 5 milyon metreküp kullanılabilir suyu kaldı. Kadıköy Barajı’nın 56 milyon metreküp su tutma kapasitesi var. 40 yıllık baraj, ama şu geldiğimiz son günlerde Keşan’ın 3 ya da 4 aylık su ihtiyacını karşılayabilecek su kaldığını belirmek istiyorum. Eğer yağmur yağarsa bir nebze daha rahatlayacağız.”

“İLÇEYE 2 YA DA 3 GÜNDE BİR SU VERMEYE BAŞLAYABİLİRİZ”

– Mustafa Helvacıoğlu:

“Yağmurun ya da kar yağışının durumuna göre Keşan’a 2 günde, 3 günde 1 su vermeye başlayabiliriz. Yani bu anlamda önemli tedbirler alabiliriz. Kumdere’de de operasyonlarımız devam ediyor. Kumdere’den de Kadıköy’den de su alıyoruz. Su ölçüm çubuklarına bakıyoruz ve suyun tabana yaklaştığını görüyoruz. Oluşturacağımız platform ile borular kullanarak suyu artık barajın orta bölümünden çekmek zorunda kalacağız. Bu platform için hazırlıklarımızı yaptık.”

Www.cafemedyam.com

🟢 ‘İSTANBUL’UN İKİ AYLIK SUYU KALDI’

“Yağış azalması hem barajları, hem de yer altı su kaynaklarını etkiledi”

– Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ceyhun Özçelik:

“Ülke genelinde yüzde 38’lere varan bir yağış azalması söz konusu. Bu oran en fazla Marmara Bölgesinde. Bu oran yüzde 53. Ege, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgesinde ise yüzde 42 ila yüzde 47 arasında bir yağış azlığı söz konusu.

 İstanbul’da bugün itibari ile yüzde 29,6 civarında barajlarda bir doluluk oranı söz konusu. Bu da İstanbulluların kişi başı 15 metreküplük bir suyunun kaldığı anlamına geliyor. Kayıp kaçakları düştükten sonra iki aylık bir sularının olduğu söylenebilir..”

‘YAĞIŞ AZLIĞI YÜZDE 50 SEVİYELERİNE ULAŞTI’

“Melen Barajı’nın bir an önce tamamlanması gerekiyor”

Doç. Dr. Ceyhun Özçelik:

“İstanbul’un yüzeysel su kaynaklarının başında Melen çayları regületöründen derlenen sular, diğer taraftan da Yeşilçay regületöründen derlenen su geliyor. Bu da doğrudan yağış ile yeraltı su seviyesi ile doğrudan orantılı olduğu için ilerleyen günlerde yüzeysel su temininde zorluklar yaşanacak. Bunun önüne geçilmesi için en büyük katkı Melen Barajının bir an önce tamamlanması.

2023 yılında yaşadığımız bu durum 2021 yılında yaşadığımız su yılındaki kuraklığa benziyor. Yağış azlığı yüzde 50’lere ulaşmış durumda. Şu anki geldiğimiz nokta yağış azlığı söz konusu ve kuraklık etkilerinin devam edeceği gözüküyor. Bahar yağışları ile beraber toplam yağışlarda bir miktar kendini derler. Ancak bu şu anlama geliyor. İlk üç-dört ayda yağmamış yağışın bir ayda yağma ihtimali de var. Yani biz bir tarafta kuraklık yaşarken, bir tarafta özellikle şehirlerimizde özellikle şehir altyapısı hazır olmayan şehirlerimizde taşkın etkilerini görmemiz mümkün. Buna da hazırlıklı olmamız gerekir..”

🟢 İLGİLİ HABER ▶️ KURAKLIK ALARMI: SULAMADA KULLANILAN İLKEL YÖNTEMLER YÜZÜNDEN BİNLERCE TON SUYUMUZU KAYBEDİYORUZ!

🟢 İLGİLİ HABER ▶️ SUSUZLUK TEHDİDİ BÜYÜYOR

🟢 İLGİLİ HABER ▶️ TUZLU SUDAN TATLI SU ÜRETMEK

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: