Çoğu şirket ve küçük işletme sahibi için sosyal medya, farkındalığı artırmak ve belirli bir ürün veya hizmet etrafında takipçiler oluşturmak için kullanılan bir araçtır. 

SOSYAL MEDYA, FARKINDALIĞI ARTIRMAK VE BELİRLİ BİR ÜRÜN VEYA HİZMET ETRAFINDA TAKİPÇİLER OLUŞTURMAK İÇİN KULLANILAN BİR ARAÇTIR

🔴 İÇERİK OLUŞTURUCULARI, İÇERİKTEN NASIL PARA KAZANILACAĞINI ÖĞRENDİ

Çoğu şirket ve küçük işletme sahibi için sosyal medya, farkındalığı artırmak ve belirli bir ürün veya hizmet etrafında takipçiler oluşturmak için kullanılan bir araçtır..

 Şirketler, tüketicileri bilgilendiren ve onları bu ürünleri satın alabilecekleri web sitelerine veya uygulamalara yönlendiren içerikler oluşturur..

Peki ya içerik ürünse?

İnsanlar Spotify, TikTok, YouTube ve Instagram gibi sosyal ve akış platformlarında medyayı giderek daha fazla tükettikçe, girişimciler ve sanatçılar uygulamaları geçimlerini sağlamak için kullanıyor ve markalarını bir bireyin kitlesel takipçi kitlesine bağlamak isteyen sponsorlardan yararlanıyor..

 Ayrıca müzik veya video içeriklerini doğrudan tüketicilere satmanın yollarını da buluyorlar ..

Twin Cities içerik oluşturucuları, içerikten nasıl para kazanılacağını öğrendi ve içerik oluşturucuların içeriklerinden kazandıkları gelirin çoğunu ellerinde tutmalarına yardımcı olan platformlar oluşturuyor. Ayrıca stratejilerini başkalarıyla paylaşmaya fazlasıyla isteklidirler..

🔴 İTİRAZINIZDAN PARA KAZANMA

Minneapolis’te eski bir yayıncı olan Sheletta Brundidge, 2020’de Afro-Amerikan kültürüne hitap eden şovlarla kendi podcast platformunu başlattı..

 Sitedeki 10 podcast’in tümü, zihinsel sağlık, zindelik ve finansal okuryazarlığa dokunan konuşmalarla birlikte yerel Siyahi konu uzmanları tarafından sunuluyor..

Girişim, Brundidge’in yayın gelirini üç katına çıkarmasına izin vererek başladı..

Brundidge, bir podcast platformunu yönetme konusunda deneyimli değildi. Bir komedyen olarak yayın yapma ve kalabalığın ilgisini çekme konusundaki deneyimlerini kullanarak ShelettaMakesMeLaugh.com’u kurdu.. 

Bu beceriler, pazarlamacıların ulaşmak istediği bir demografik özellik olan Siyahilere hitap eden özgün mesajlaşma ve içerik kullanarak bir kitle oluşturmasını sağladı..

Markalar kendilerini Brundidge’in platformunda yayınlanan birçok podcast’e bağlamakla kalmadı, aynı zamanda podcast kanalında yayınlanacak ve ağırlıklı olarak Siyahi bir izleyici kitlesine hitap edecek reklamlar üretmesi için Brundidge’i tuttular..

Brundidge başlangıçta içeriğiyle ilgili gösterimler, indirmeler ve analizler konusunda takıntılıydı..

 Paraya çevrilen değerinin, kendisinin ve diğer ev sahiplerinin Siyahi insanlar ve markalar arasında etkileşim için nasıl köprüler kurduklarına bağlı olduğunu fark etti.

Brundidge, “Çünkü toplumdaki insanlar bize güveniyor,” dedi.

Girişimci Michael Jackson, teknoloji profesyonellerini çeşitli yetenekler arayan şirketlerle eşleştiren çevrimiçi bir topluluk olan iş ilanı platformu Black Tech Talent’i oluştururken, çeşitlilik ve kapsayıcılık stratejisine ve Siyahi teknoloji uzmanlarının bakış açılarına odaklanan bir podcast oluşturdu.

Podcast yalnızca diğer Siyahi teknoloji uzmanlarına değil, aynı zamanda çeşitli yetenekleri işe alan şirketlerde insan kaynaklarında veya diğer yönetim rollerinde çalışanlara da hitap etti..

Jackson, çok geçmeden Disney ve Target gibi şirketlerde çalışan insanların devreye girdiğini söyledi. Sonunda Lifetime ve Sunrise Bank, podcast’in kurumsal sponsorları oldu..

Jackson, “Siyah deneyimiyle ilgili tartışmalarda duvardaki sinek olma fırsatı verdi,” dedi.

Jackson ve ekibi ayrıca Black Circuit adında bir süper kahraman karakteri yarattı. Karakterin amacı, Siyahi gençler arasında teknolojiye olan ilgiyi etkilemektir. Gelecekteki içerik, bir dijital çizgi roman içerebilir, dedi Jackson ve kostümlü karakterin çocuklarla veya iş yerleriyle yaptığı ziyaretlerin filme alınması, para kazanılabilecek bölümler halinde düzenlenecektir..

🔴 DOĞRUDAN TÜKETİCİYE ULAŞMA STRATEJİSİNE SAHİP OLUN

Packed House’un kurucusu Ricky Collins, binlerce başka ve rakip video ve ses dosyasının sağanağı arasında tüketicilere ve hayran kitlelerine ulaşmayı umarak çok sayıda uygulamada içerik yayınlamanın, güçlü finansal getiriler sağlayan uygulanabilir bir strateji olmadığını söyledi.. Live, Minneapolis tabanlı bir akış platformu.

Çoğu içerik oluşturucu, kâr paylaşımı söz konusu olduğunda işin kısa tarafını gördüğünden, Packed House Live, içerik oluşturucuların içeriklerini doğrudan destekçilerine aktarabilecekleri bir platform olarak tasarlandı.. Collins, içerik oluşturuculara bunu nasıl yapacaklarını göstermek için kursları çevrimiçi hale getirecek..

Collins, örneğin müzik yaratıcılarının yayın başına bir sentten daha az kazandığını, yani sanatçıların sadece 2.000 ila 5.000 dolar kazanmak için akış başına 1 milyonun üzerinde izlenmeye ihtiyaç duyacağını söyledi..

Bir müzisyen ve etkinlik organizatörü olan Collins, içerik oluşturucuların doğrudan hayran kitlelerine satış yapabilecekleri ve aynı zamanda çalışmalarının sahipliğini de ellerinde tutabilecekleri bir platform olarak Aralık 2020’de Packed House Live’ı başlattı..

Packed House Live gibi bir platformun fikri, içerik oluşturucuların kendi fiyatlarını seçmesidir.. 

İçeriği dinlemek ya da izlemek isteyen tüketici o bedeli öder. Tüketiciler ayrıca bir albüm, bağımsız bir filmin gelişmiş gösterimi veya tanınmış bir ünlüyle özel bir röportaj için ön sipariş vermek için ödeme yapabilirler..

Collins, Apple Music veya Netflix’teki milyonlarca akışa eşit olmayabilir, ancak 1.000 kişi içeriğe erişmek için 10 ABD doları öderse, bu önemli bir kazançtır, dedi Collins, kârın çoğunu içerik oluşturucunun elinde tuttuğunu düşünürsek..

Collins, içerik oluşturucuların çevrimiçi etkinlikleri veya içerikleri etrafında reklam yerleşimleri için pazarlık yapabileceklerini, yayın içi reklamlar oluşturabileceklerini veya kurumsal bir sponsora sahip olabileceklerini de sözlerine ekledi..

Collins, “Yaratıcıların bu konuda farklı düşünmelerini istiyoruz,” dedi ve içerik oluşturucuların her zaman önce özel sürümlerin yanı sıra sponsorlukları ve ürün satışlarını da dikkate almaları gerektiğini ekledi..

🔴 BİRDEN FAZLA GELİR OYUNU DÜŞÜNÜN

Kitlelerine veya ürünlerine bağlı olarak, bazı kuruluşlar veya reklam öğeleri için bir ödeme duvarı veya abonelik ücreti uygulamak bir seçenektir..

 Ünlüler veya güçlü kişilerle özel röportajlar, kamera arkası görüntüleri ve kişinin kariyerini veya becerilerini ilerletmesine yardımcı olacak eğitim programları, tüketicilerin ödeyeceği içerik türleridir..

Minnesota Vikings’in de sahibi olan Wilf ailesinin sahibi olduğu Eagan merkezli e-spor şirketi Version1’in pazarlama müdürü Annie Scott Riley ile girişimci ve yatırımcı Gary Vaynerchuk, aksi takdirde beklenti içeriğin ücretsiz olacağı yönünde..

Riley, spor veya oyun gibi bir endüstride, hayranların ücretsiz içerik tüketimi için çeşitli seçenekleri olduğunu, bu nedenle içerik oluşturucuların ücretli içerik için bir farklılaştırıcı bulması gerektiğini söyledi. İçerik yalnızca ücret ödemeye istekli olanlar tarafından kullanılabiliyorsa, hedef kitle oluşturmak daha zordur..

Bununla birlikte, bu müşteriler için değer katmanın bir yolu, sezonluk bilet sahiplerine bir paketin parçası olarak özel içerik veya deneyimler sunmaktır, dedi..

İçerik oluşturucular, konuşmacının yanına yerleştirilen ürünler veya resimlerle canlı yayınlardaki arka planlardan da para kazanabilir..

Uzmanlar, içerik paylaşmak için hâlâ büyük platformları kullanmanızı tavsiye ediyor, ancak görüntüleyenleri kendi alanınıza yönlendirerek onlara daha fazla içerik görme veya doğrudan sizden ürün satın alma seçeneği sunmayı unutmayın..

🔴 KURALLARI, TRENDLERİ BİLİN

Facebook ve YouTube gibi çoğu platform, kreatifin veya markanın sosyal medya sayfasının belirli gereksinimleri karşıladığını varsayarak, içerik oluşturuculara akışlarından önce, akış sırasında veya sonunda oynatılan reklamlar için ödeme yapar ..

 Akışlardan kar paylaşımı şartlarını kabul etmeden önce her platformun şartlarını anlamak önemlidir. Jackson, bazı içerik oluşturucuların yaptığı bir hatanın, diğer sayfalardan modaya uygun içeriği kopyalayıp görüntüleme elde etmek için kanallarında paylaşmak olduğunu ve bunun reklam geliri sağlayacağını umduğunu söyledi..

Çoğu platform, bir sayfanın başkalarına ait ses veya videoyu kopyalayıp kopyalamadığını belirlemek için yapay zeka veya algılama teknolojisi kullanır.

Sürüm 1’in çevrimiçi varlığını oluşturmak için içerik direktörü ve eski oyuncu Ashley Glassel, Sürüm 1 markasını oyun topluluğunda yankı uyandıran şekillerde üretmek için çalıştı; bu, içeriği oyuncuların YouTube, Twitch, Twitter ve TikTok’ta sık sık ziyaret ettiği platformlara aktarmayı gerektiriyordu..

Glassel ayrıca videoların stili, nasıl düzenlendiği, başlıklandırılması ve küçük resimlerin kullanımı gibi her platformdaki trendlere ayak uydurmanın önemini vurguladı ..

 Bazı izleyiciler, içerik oluşturucuların hesaplarını meşgul göstermek için kullandıkları aceleye getirilmiş, düzenlenmemiş videolar yerine, kanallarda yalnızca haftada bir kez yayınlanabilecek yüksek kaliteli videoları tercih ediyor..

“Kitlenizi tanımıyorsanız, neyin işe yaradığını bilmiyorsunuz”

– Jackson:

“Görüntülemeleri ve katılım etkinliğini izlemek için YouTube veya LinkedIn gibi platformlar tarafından sağlanan analizleri kullanmak, içerik oluşturucuların paylaşım için en iyi zamanları veya hangi konuların en çok dikkat çektiğini belirlemesine yardımcı olur..”

 Bu bilgiyle içerik oluşturucular, sponsorların arzu ettiği veya hayranların para ödemeye daha istekli olduğu görünürlük sağlayan içeriğe odaklanabilir..

🔴 TİKTOK, İÇERİK OLUŞTURUCULARIN AYLIK ABONELİK ÜCRETİ ALMASINA OLANAK TANIR

TikTok, video-snippet akışındaki bazı popüler hesapların canlı yayınlar için yıldız ücreti aboneliklerine izin vermeye başlayacağını söyledi..

Sosyal medya platformları izleyici çeken çevrimiçi kişilikler için rekabet ederken, benzer para kazanma araçları Instagram ve Facebook gibi rakiplere eklendi ..

TikTok bir blog gönderisinde “CANLI Abonelik, çeşitli içerik oluşturucu ihtiyaçlarına uygun, çeşitlendirilmiş içerik oluşturuculardan para kazanma fırsatları oluşturma çabalarımızın bir uzantısıdır.” dedi..

TikTok, bu hafta tanıtılan abonelik özelliğinin şimdilik yalnızca içerik oluşturuculara sunulacağını ancak önümüzdeki aylarda küresel olarak genişletileceğini söyledi. Şirket fiyatlandırmayı açıklamadı..

Şirket, içerik oluşturucuların abonelere özel bir sohbet moduna geçebileceğini ve “yaratıcı ile izleyici arasındaki daha da kişisel bir bağlantıyı geliştirebileceğini” söyledi..

TikTok gönderide, CANLI Abonelik özelliğine erişmek için içerik oluşturucuların en az 18 yaşında olması, kullanıcıların ise abone olmak için en az aynı yaşta olması gerekeceğini söyledi..

Katılmaya davet edilen TikTok içerik oluşturucularının video klip gönderilerine göre, abone avantajları arasında dijital rozetler ve bazı durumlarda akış oturumları sırasında kamera açılarını kontrol etme yeteneği yer alacak ..

TikTok bu ayın başlarında, sosyal medya platformunun en önde gelen içerik oluşturucularıyla bir reklam geliri paylaşım programı duyurdu ve rakipleri tarafından zaten kullanılan bir modele yaklaştı..

Kısa video formatı uygulaması, son yıllarda dünya çapında bir milyardan fazla aktif kullanıcıyla çılgınca popüler hale geldi, ancak içerik oluşturuculara içerikten etkili bir şekilde para kazanma yolu sağlamadığı için eleştirildi..

Önümüzdeki ay Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıma sunulacak bir TikTok Pulse programı kapsamında şirketler, reklamlarını belirli kategorilerdeki kullanıcı içeriğinin yanına yerleştirebilecek ve içerik oluşturucular pay alacak..

Çinli teknoloji şirketi ByteDance’in bir yan kuruluşu olan şirket yaptığı açıklamada, “Yaratıcılar, tanınmış kişiler ve medya yayıncıları ile ilk reklam geliri paylaşım programımızı keşfetmeye başlayacağız.” dedi..

YouTube, Instagram ve Snapchat gibi videoya odaklanan diğer büyük sosyal ağlar şimdiden gelir paylaşım sistemlerini uygulamaya koydu..

🔴 TİKTOK, YARATICILAR İÇİN REKLAM GELİRİ PAYLAŞIM PROGRAMI BAŞLATACAK

TikTok Çarşamba günü, sosyal medya platformunun en önde gelen içerik oluşturucularıyla bir reklam geliri paylaşım programı duyurdu ve rakipleri tarafından zaten kullanılan bir modele yaklaştı..Kısa video formatı uygulaması, son yıllarda dünya çapında bir milyardan fazla aktif kullanıcıyla çılgınca popüler hale geldi, ancak içerik oluşturuculara içerikten etkili bir şekilde para kazanma yolu sağlamadığı için eleştirildi.Yeni TikTok Pulse programı kapsamında şirketler, reklamlarını sağlık, moda, yemek pişirme, oyun ve diğerleri dahil olmak üzere belirli kategorilerdeki kullanıcı içeriğinin yanına yerleştirebilir ve içerik oluşturucular bir pay alır.Çinli teknoloji şirketi ByteDance’in bir yan kuruluşu olan şirket yaptığı açıklamada, “Yaratıcılar, tanınmış kişiler ve medya yayıncıları ile ilk reklam geliri paylaşım programımızı keşfetmeye başlayacağız.” dedi.İçerik oluşturucuların TikTok’ta kendilerini değerli ve ödüllendirilmiş hissetmeleri için mevcut pazarlarda para kazanma çözümleri geliştirmeye odaklandık.. TikTok, programın ilk aşaması için yalnızca en az 100.000 aboneye sahip hesapların uygun olacağını söyledi.Firmanın Kuzey Amerika Genel Müdürü Sandie Hawkins, teknoloji sitesi The Verge’e Pulse’un Amerika Birleşik Devletleri’nde Haziran ayında piyasaya sürüleceğini ve onaylanan içerik oluşturucuların reklam gelirlerinden yüzde 50 kesinti alacağını söyledi.Sektör yayını Business of Apps’a göre TikTok, 2021’de tahmini 4,6 milyar dolar gelir elde etti.Bu rakam, önceki yılın gelirinin iki katından fazla, ancak Snapchat’in verilerine göre, günlük yaklaşık 300 milyon kullanıcısı olan rakip Snapchat ile aşağı yukarı aynı seviyede.YouTube, Instagram ve Snapchat gibi videoya odaklanan diğer büyük sosyal ağlar şimdiden gelir paylaşım sistemlerini uygulamaya koydu..

🔴 İLGİLİ HABER ▶️ NOMOFOBİ NEDİR? SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI NEDENLERİ?

🔴 İLGİLİ HABER ▶️ INFLUENCER: SOSYAL MEDYA FENOMENLERİNİN YENİ GELİR KAPISI

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: