SIYASET

DENİZ BAYKAL YAŞAMINI YİTİRDİ

“Bize mücadelelerle dolu bir hayat öyküsünü miras bıraktı. Milletimizin başı sağ olsun..”

ESKİ CHP GENEL BAŞKANI, ANTALYA MİLLETVEKİLİ DENİZ BAYKAL YAŞAMINI YİTİRDİ

CHP’nin eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal 84 yaşında hayatını kaybetti.

Uzun süredir sağlık sorunları ile mücadele ettiği bilinen Baykal’ın Ankara’daki evinde uyurken öldüğü öğrenildi..

– CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu:

“Genel Başkanımız, Türkiye ve Cumhuriyet Halk Partimizin sevdalısı, Antalya milletvekilimiz, kıymetli büyüğümüz Sayın Deniz Baykal’ın vefatını büyük bir üzüntü ile öğrendim. Bize mücadelelerle dolu bir hayat öyküsünü miras bıraktı. Milletimizin başı sağ olsun..”

Www.cafemedyam.com

Aslı Baykal:

“Bu sabaha karşı 04.00’te hakkın rahmetine kavuşan Babam Deniz Baykal’ın cenaze töreni 14 Şubat 2023 tarihinde saat 10:00’da CHP ve 11:30’da TBMM’de yapılacaktır. Öğle namazına müteakip Ahmet Hamdi Akseki Camiinde kılınacak cenaze namazının ardından devlet mezarlığına defnedilecektir. İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn”

Www.cafemedyam.com

DENİZ BAYKAL’IN 55 YILLIK SİYASİ YAŞAMI…

DENİZ BAYKAL KİMDİR?

Eski CHP Genel Başkanı, Antalya Milletvekili Deniz Baykal yaşamını yitirdi. Deniz Baykal kimdir, neden hayatını kaybetti?

Www.cafemedyam.com

DENİZ BAYKAL KİMDİR?

Deniz Baykal 20 Temmuz 1938 tarihinde Antalya’da doğdu. Babası Hüseyin Hilmi Bey, annesi ise Feride Hanım’dır. 1952 yılında Antalya Atatürk Ortaokulundan, 1955 yılında Antalya Lisesi’nden mezun oldu. 1959 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne 1960 yılında asistan olarak girdi. 1963’te doktora çalışmalarını tamamladıktan sonra iki yıl Rockefeller Foundation bursu ile ABD’de kaldı ve Columbia Üniversitesi ile Berkeley Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdürdü. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Siyaset Bilimi doçenti olarak çalıştı. Siyaset Bilimi ile ilgili birçok kitap ve makale yazdı..

Www.cafemedyam.com

DENİZ BAYKAL’IN SİYASİ YAŞAMI

Baykal, siyasete 1960’lı yıllara doğru Demokrat Parti iktidarına karşı gelişen öğrenci hareketlerine katılarak başladı. CHP yönetiminin dikkatini çekmeyi başaran Baykal, doçent olduğu 1968’de parti saflarına katıldı.

Baykal’ın ilk milletvekilliği ise 14 Ekim 1973’te yapılan genel seçimlerde oldu. Baykal, 185 milletvekili kazanarak birinci olan CHP’den Antalya milletvekili seçilerek, yarım asırdan fazla sürecek siyasi yaşantısına adım atmış oldu.

Baykal’ın siyasetteki yükselişi daha ilk yıllarından başladı.

1973’te milletvekili olan Baykal, seçimlerden sonra 1974’te Bülent Ecevit’in Başbakanlığında kurulan CHP-MSP koalisyon hükümetinde Maliye Bakanlığı, 1978’de kurulan 3. Ecevit hükümetinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptı.

Deniz Baykal bu dönemde CHP Parti Meclisi ve Merkez Yönetim Kurulu üyeliği, genel sekreter yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Baykal, 1979 Ekim ara seçimlerinden sonra toplanan olağanüstü CHP Kurultayı’nda parti yönetimini ağır bir şekilde eleştirdi.

12 Eylül 1980 askeri müdahalesinden sonra ise bir süre Ankara’da Ordu Dil Okulu’nda gözetim altında tutuldu.

SHP DÖNEMİ

Deniz Baykal, 1982 Anayasası’nın 5 yıl süreyle siyasi yasağı getirdiği politikacılar arasında yer aldı.

Baykal, 1983’te siyasal partilerin kurulmasına izin verilmesinden sonra “yasaklı olmalarına rağmen faaliyetlerini sürdürdüğü” gerekçesiyle bir grup önde gelen CHP’li ve AP’li politikacıyla Çanakkale Zincirbozan Askeri Tesisleri’nde ikinci kez gözetim altına alındı.

Yasaklı olmasına karşın 1984’te Sosyal Demokrasi Partisi’ne (SODEP) giren Baykal, bu partinin Sosyaldemokrat Halkçı Parti’yle (SHP) birleşmesiyle SHP’li oldu.

Eylül 1987’deki genel seçimlerde SHP’den Antalya milletvekili seçilen Baykal, SHP’de önce grup başkanvekilliği ardından genel sekreterlik görevlerinde bulundu, Haziran 1988’de göreve başladığı genel sekreterlik görevinden 10 Eylül 1990’da istifa etti. 

DENİZ BAYKAL NE ZAMAN GENEL BAŞKAN OLDU?

TBMM Dışişleri Komisyon üyeliğinde bulunan Baykal, Temmuz 1992’de kapatılan siyasi partilerin açılmasına izin veren yasanın sağladığı imkanla 9 Eylül 1992’de toplanan CHP Kurultayı’nda Genel Başkanlığa seçildi ve 54 yaşında genel başkan oldu..  

SHP ve CHP, 18 Şubat 1995’te toplanan kurultayda birleşti. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal bu kurultayda genel başkanlığa aday olmadı.

Birleşmeden sonra 9 Eylül 1995’te yapılan CHP Olağan Kurultayı’nda Deniz Baykal, yeniden genel başkanlığa seçildi. Baykal, 30 Ekim 1995’te kurulan DYP-CHP koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı görevlerini üslendi. Baykal, 24 Aralık 1995 milletvekili genel seçimlerinde yeniden Antalya milletvekili oldu. Seçimleri takiben 53. Hükümetin (ANAP-DYP koalisyonu) kurulmasıyla Dışişleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerinden ayrıldı.

23 Mayıs 1998’de yapılan CHP’nin 27. Olağan Kurultayı’nda genel başkanlığa 3. kez seçildi. 18 Nisan 1999 seçimlerinde CHP ve Deniz Baykal ilk kez seçim sonuçlarıyla parlamento dışında kaldı.

Seçim sonucu nedeniyle 22 Nisan 1999’da istifa eden Baykal, 30 Eylül 2000’de Ankara’da toplanan CHP 11. Olağanüstü Kurultayı’nda yeniden seçilerek CHP Genel Başkanı oldu.

 Baykal, 22. Dönem’de ana muhalefet partisi genel başkanı olarak görev yaptı. 2003 Ekim ayında 30. Kurultay’da tekrar genel başkanlığa seçildi. 2004 Temmuz ayında muhaliflerden Mustafa Sarıgül’e karşı olağanüstü kurultayda güvenoyu aldı.

Baykal, 29 Ocak 2005’te yapılan CHP Olağanüstü Kurultayı’nda, rakibi Mustafa Sarıgül’ü yenerek genel başkanlık görevine devam etti.

19-20 Kasım’da toplanan 31. Olağan Kurultay’da tekrar genel başkanlığa seçilen Deniz Baykal, 2007 seçimlerinden önce CHP’nin de içinde bulunduğu sol ittifakı, 22 Temmuz 2007’de yapılan genel seçimlerde yüzde 20,8 oy aldı.

Deniz Baykal 26 Nisan 2008’de yapılan CHP 32. Olağan Kurultayı’nda 1231 delegeden 1021’inin oyunu alarak tekrar genel başkan seçildi.

Baykal, kesintilerle 15 yıl 8 ay süren genel başkanlık görevinden, 10 Mayıs 2010’da istifa etti.

İstifası sonrası Antalya milletvekili olarak siyasi yaşamını sürdüren Baykal, hem partisi hem de ülke meseleleriyle ilgili gelişmelerde yaptığı açıklamalarla her zaman gündemde kalmayı sürdürdü.

Www.cafemedyam.com

DENİZ BAYKAL’IN EŞİ VE ÇOCUKLARI KİM?

Olcay Baykal ile 1963’te yaptığı evlilikten Aslı ve Ataç isimli iki çocuğu bulunan Baykal, üç de torun sahibiydi..

Baykal’ın siyasi yaşantısı kadar sosyal hayattaki renkli kişiliği de çok zaman gündemde kalmıştı.

Sabah yürüyüşlerini aksatmayan Baykal’ın, “usta şoför” olduğu da bilinir..

-Baykal’ın, hem Antalya hem de Ankara’da zaman zaman kendisine ait otomobiliyle yaptığı gezintiler kameralara yansımıştı.

Baykal, sporun yanı sıra ayrıca iyi bir yüzme tutkunuydu. Yaz aylarında memleketi Antalya’da sık sık ve uzun mesafelerde yüzerdi..

Www.cafemedyam.com

DENİZ BAYKAL NEDEN ÖLDÜ?

-CHP’nin eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal 84 yaşında hayatını kaybetti..

-Uzun süredir sağlık sorunları ile mücadele ettiği bilinen Baykal’ın Ankara’daki evinde uyurken öldüğü öğrenildi..

Www.cafemedyam.com

DENİZ BAYKAL SON YOLCULUĞUNA UĞURLANIYOR

CHP Genel Merkezi’nde tören düzenlendi

Eski CHP Genel Başkanı, Antalya Milletvekili Deniz Baykal için CHP Genel Merkezi önünde tören düzenlendi..

Www.cafemedyam.com

– CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:

“Sayın Genel Başkanım, huzurunuzda söz veriyorum; ülkemizde mutlak anlamda hürriyeti tesis edeceğiz. Ömrünüzü verdiğiniz demokrasi ve özgürlük mücadelesini tamamlayacağız”

Www.cafemedyam.com

– Cumhuriyet Prof. Dr. Ataç Baykal:

 “100 yıllık CHP tarihinin çok uzun bir kesitini bizzat yaşamış bir ulu çınarı uğurluyoruz. Tüm CHP’lilerin ortak bir yönü vardır; bu da vatanseverliktir. Babam Deniz Baykal bir Türkiye sevdalısıydı, bir vatanseverdi. Bu nedenle CHP’de yerini almıştır. Tüm Türkiye sevdalılarına, tüm vatanseverlere sahip çıkılması ve CHP çatısı altında toplanması babamın CHP’ye vasiyetidir..” 

Www.cafemedyam.com
İLGİLİ HABER ▶️ DENİZ BAYKAL, PEKER’İN İDDİALARINI VE LİVANELİ’NİN AÇIKLAMALARINI NASIL GÖRÜYOR?

İLGİLİ HABER ▶️ CHP’NİN BAYKAL GERÇEĞİYLE HESAPLAŞMASI ŞART
İLGİLİ HABER ▶️ LİBYA TEZKERESİ, BAYKAL VE PARADOKSLARI

İLGİLİ HABER ▶️ ECEVİT İKTİDARININ DEVRİLMESİ
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: