PAKİSTAN’IN VATANA İHANETTEN İDAM CEZASINA ÇARPTIRILAN ESKİ CUMHURBAŞKANI PERVEZ MÜŞERREF YAŞAMINI YİTİRDİ

PAKİSTAN ESKİ CUMHURBAŞKANI PERVEZ MÜŞERREF YAŞAMINI YİTİRDİ

Pakistan’ın eski cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, 2016 yılında tedavi için gittiği Dubai’de 79 yaşında hayatını kaybetti

Pakistan eski Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref uzun süren hastalığının ardından Dubai’deki bir hastanede hayatını kaybetti.

Pakistan ordusu, 2008 yılında iktidardan uzaklaştırılan ve Dubai’de kendi isteğiyle sürgünde bulunan Müşerref’in öldüğünü doğruladı..

Pakistan ordusu yaptığı açıklamada, 1999’da darbeyle iktidarı ele geçiren eski generalin ailesi ve yakınları için başsağlığı mesajı yayınladı.

– Ordunun mesajı:

 “General Pervez Müşerref’in üzücü ölümü dolayısıyla en içten taziyeleri mizi ifade etmek isteriz..”

– Pakistan’ın Dubai Konsolosluğu ve Abu Dabi Büyükelçiliği Sözcüsü Şaziye Siraj:

 “Merhum general, bu sabah Dubai’de son nefesini verdi..” 

Müşerref, 1999’da yaptığı darbeyle iktidara gelmiş ve kendisini cumhurbaşkanı ilan ettiği 2001 yılından 2008’e kadar Pakistan’ın başında kalmıştı..

 

Www.cafemedyam.com
Pervez Müşerref

PERVEZ MÜŞERREF KİMDİR?

Pakistan’ın vatana ihanetten idam cezasına çarptırılan eski cumhurbaşkanı

Bir bakışta eski cumhurbaşkanının hayatı

  • 1943Delhi, Hindistan’da doğdu
  • 1961Pakistan Askeri Akademisi’ne girdi
  • 1999Darbe yaptı ve iki yıl sonra cumhurbaşkanı oldu
  • 2007İktidarı kaybetti
  • 2008Sürgüne gitmeye karar verdi, 2013-16 arasında geri döndü
  • 2014Vatana ihanetle suçlandı

Eski Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, başkent İslamabad’da gıyabında yargılandığı davada, Kasım 2007’de görev süresini uzatmak için olağanüstü hal ilan ettiği için vatana ihanetten suçlu bulundu ve idam cezasına çarptırıldı..

Emekli general, 1999 yılında yaptığı darbeyle iktidara gelmiş ve kendisini cumhurbaşkanı ilan ettiği 2001 yılından 2008’e kadar Pakistan’ın başında kalmıştı.

Hakkında açılan davalar nedeniyle Pakistan’ı terk eden Müşerref, 2016 yılından bu yana Dubai’de yaşıyordu.. Sağlık sorunları nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.

Müşerref, iktidarda kaldığı dönemde çok sayıda suikast girişiminden kurtulmuştu..

Müşerref’in başkanlığına, özellikle 11 Eylül 2001’deki saldırıların ardından Batı’nın Pakistan’da üslenen radikal İslamcı gruplarla mücadelesi döneminde denge bulma çabaları damgasını vurdu..

Ancak 2008 yılında gücünü iyice yitiren Müşerref, görevden azil sürecinin başlatılması nedeniyle istifa ederek, görevinden ayrıldı..

İktidardan ayrılma döneminde olağanüstü hal ilan edilmesinin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatıldı..

Pervez Müşerref kimdir?

-Pervez Müşerref, 11 Ağustos 1943 yılında anadili Urdu olan bir anne ve babanın çocuğu olarak Delhi’de dünyaya geldi..

Müşerref’in ailesi, 1947’de Hindistan’ın bölünmesinin ardından Pakistan’a göç etti..

Subay olarak girdiği orduda, 1998 yılında başbakan Navaz Şerif tarafından genelkurmay başkanlığına getirildi ve bir yıl sonra da Şerif’e karşı darbe düzenledi..

Ekonomik yavaşlama ve tartışmalı yasal düzenlemeler nedeniyle halk desteğinin giderek azaldığı bir dönemde Şerif, 1999 yılında Keşmir’e yönelik askeri operasyonun başarısız olmasının ardından orduyu suçlamak istedi..

Ancak başarısızlığın faturasını üstlenmek istemeyen ordu darbe yaptı..

Former Pakistani president Pervez Musharraf in 2004 www.cafemedyam.com
11 Eylül’den sonra neler yaşandı?

El Kaide tarafından 11 Eylül 2001’de ABD’deki hedeflere yönelik düzenlenen saldırının ardından Başkan George W Bush’un başlattığı “terörle savaşa” destek verdi..

Pakistan bu dönemde, Afganistan’da faaliyet gösteren Taliban ve el Kaide gibi örgütlere yakın radikal İslamcı gruplara yönelik operasyonlar düzenledi..

O dönemde Müşerref’in Pakistan’da giderek artan ABD karşıtlığı ile radikal İslamcı gruplara yönelik mücadelede ABD’ye destek vererek tehlikeli sularda yüzdüğü yorumları yapılıyordu..

Müşerref döneminde Pakistan, NATO ve Afganistan hükümeti tarafından sık sık radikal İslamcı grupların lojistik desteğinin kesilmesi konusunda yeterli adımlar atmamakla eleştirilirken; 2011 yılında öldürülen el Kaide lideri Usame bin Ladin’in senelerdir Pakistan’daki bir askeri üsse yakın bir evde yaşadığı ortaya çıkmıştı..

Pervez Musharraf announces his resignation as Pakistani president in August 2008 www.cafemedyam.com

İktidardan nasıl düştü?

Müşerrefi iktidarı boyunca yargı onlarıyla da çatışmalar yaşadı. 2007 yılında Anayasa Mahkemesi Başkanı İftihar Muhammed Çaudri’yi görevden aldı ve bu, ülke çapında protestoların düzenlenmesine yol açtı..

-Daha sonra başkent İslamabad’da şeriat kurallarının uygulanması için yoğun bir kampanya yapan Kırmızı Cami ile yanındaki İslami okula yönelik bir operasyon düzenlenmesine karar vermiş ve bu operasyonda 100’den fazla kişi hayatını kaybetmişti..

Bu operasyonun doğurduğu tepkiler Pakistan Talibanı’nın kurulmasında rol oynamış ve bu örgüt bir dizi saldırı düzenlemişti..

-Bu saldırılardan birinde eski başbakanlardan Benazir Butto da yaşamını yitirmişti. Suikastla ilgili yapılan BM soruşturmasında, Müşerref hükümetinin Butto’yu “kasten koruyamamış” olduğu sonucuna varıldı..

Navaz Şerif, 2007 yılında sürgünden geri döndü ve bu da Müşerref dönemi için sonun başlangıcı olarak gösteriliyor..

-Müşerref, görev süresini uzatmak için olağanüstü hal ilan etti ancak Şubat 2008’de düzenlenen seçimlerde parlamentodaki çoğunluğu kaybetti. Altı ay sonra da görevden azil süreci başlatılınca istifa ederek, ülkeden ayrıldı..

-Mart 2013’te seçimlere girmek için tekrar Pakistan’a döndü ancak tutuklandı. Müşerref’e siyaset yapma yasağı da getirildi, hakkında çok sayıda dava açıldı..

2016 yılında sağlık sıkıntıları nedeniyle hakkındaki yurtdışı çıkış yasağı kaldırılınca Dubai’ye gitti ve o tarihten bu yana da orada yaşıyor..

Müşerref, gıyabında yapılan yargılama sonucunda vatana ihanetten suçlu bulundu ve idam cezasına çarptırıldı..

Pervez Müşerref www.cafemedyam.com

PERVEZ MÜŞERREF VATANA İHANETTEN SUÇLU BULUNDU, İDAM CEZASINA ÇARPTIRILDI

Pakistan’da 1999’da darbeyle iktidara gelen eski Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, İslamabad’da kurulan özel yetkili mahkeme tarafından vatana ihanetten suçlu bulundu ve idam cezasına çarptırıldı..

Başkent İslamabad’da kurulan mahkemenin üç yargıcı da, Müşerref’i vatana ihanetten suçlu buldu ve ikiye karşı bir oyla eski generalin idam cezasına çarptırılmasına karar verdi..

-Müşerref 1999 yılında askeri darbe ile iktidara gelmiş ve 2001-2008 yılları arasında Cumhurbaşkanı olarak ülkeyi yönetmişti..

Dubai’de yaşıyor

Pervez Müşerref, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde yaşıyor. 2016 yılında sağlık sorunları yaşamış ve eski Cumhurbaşkanına tedavisine devam edebilmesi için yurtdışına çıkış izni verilmişti..

-Müşerref, Kasım ayında kaldığı hastanede kaydettiği bir video mesaj paylaşmış ve hakkındaki suçlamaları “mesnetsiz” olarak nitelemişti. Müşerref, Pakistan’da anayasaya aykırı hareket etmekten yargılanan ilk askeri liderdi..

Pervez Müşerref www.cafemedyam.com

MÜŞERREF NEYLE SUÇLANIYORDU?

Eski Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, 2007 yılında olağanüstü hal ilan ederek anayasayı askıya alıp kendi görev süresini yasalara aykırı biçimde uzatmakla suçlanıyordu..

Müşerref Kasım 2007’de anayasayı askıya aldığında ülke genelinde sokak gösterileri başlamıştı..

Kendi görev süresini uzatabilmek için olağanüstü hâl ilan eden Müşerref hakkında görevden azil süreci başlatılmış ancak Müşerref azledilmeden önce 2008’de istifa etmişti..

1999’da Müşerref’in darbeyle devirdiği Navaz Şerif 2013 yılında seçimleri kazanıp Başbakan olunca, eski general Müşerref hakkında dava açmıştı. 2014 yılında ise Müşerref “vatana ihanetle” suçlanmıştı..

Yargılama sürecinin siyasi olduğunu savunan Pervez Müşerref, 2007’de atılan adımların bakanlar kurulu tarafından da onaylanmış olduğunu söylüyordu..

Ancak mahkeme Müşerref’in savunmasını ikna edici bulmadı ve eski Cumhurbaşkanı’nın yetkilerini kötüye kullandığı ve yasaları çiğnediği sonucuna vardı..

-Pakistan yasalarına göre, vatana ihanetten hüküm giyen herkes idam cezasına çarptırılabiliyor. 2016’dan bu yana Dubai’de bulunan Müşerref, yargılama sürecinde duruşmalara çağırılsa da hiçbir duruşmada mahkeme salonunda yer almadı..

Karar neden önemli?

Siyasi tarihi askeri darbelerle dolu olan Pakistan’da ilk kez darbeyle iktidara gelmiş olan bir askeri lider, bu kadar ciddi bir suçtan hüküm giyiyor..

Müşerref’in yargılanma sürecinin Pakistan ordusu tarafından da yakından takip edildiği biliniyor..

Pakistan’ı takip eden uluslararası ilişkiler uzmanları, bu davanın Pakistan’da ordunun siyaset üzerindeki etkisi açısından bir emsal oluşturabileceğini söylüyor.

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.