EKONOMİ

OCAK AYI ENFLASYONU: TÜİK’E GÖRE 6.65, ENAG’A GÖRE 9.26

İstanbul Ticaret Odası (İTO) ise ocak ayı için aylık enflasyonu yüzde 5.94, yıllık enflasyonu yüzde 79.68 açıklamıştı.

TÜİK OCAK AYI ENFLASYON VERİSİNİ AÇIKLADI

TÜİK’e göre tüketici fiyatları ocakta aylık yüzde 6.65, yıllık yüzde 57.68 arttı..

ENAG ise aylık enflasyonu yüzde 9.26, yıllık enflasyonu yüzde 121.62 açıkladı...

Ocak ayında görülen aylık enflasyon son 9 ayın en yüksek enflasyonu oldu..

ARTIŞIN EN YÜKSEK OLDUĞU ANA GRUP SAĞLIK

TÜFE’deki değişim bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 57.68 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 72.45 olarak gerçekleşti..

-Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 24,24 ile giyim ve ayakkabı oldu..

Ana harcama grupları itibarıyla 2023 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup yüzde -1,53 ile giyim ve ayakkabı oldu..

-Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 77,22 ile sağlık oldu..

Buna karşılık, 2023 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 18,35 ile sağlık oldu.

2023 yılı Ocak ayında, endekste kapsanan 143 temel başlıktan 12 temel başlığın endeksinde düşüş gerçekleşirken, 2 temel başlığın endeksinde değişim olmadı. 129 temel başlığın endeksinde ise artış gerçekleşti..

ÖZEL KAPSAMLI TÜFE GÖSTERGESI AYLIK YÜZDE 7.07 

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’deki değişim, 2023 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 7.07, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 7.07, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 57.05 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 63.81 olarak gerçekleşti..

ENAG: YILLIK ENFLASYON YÜZDE 121

Bağımsız akademisyenlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise ocak ayı için aylık enflasyonu yüzde 9.26, yıllık enflasyonu yüzde 121.62 olarak açıkladı..

İSTANBUL’DA AYLIK ENFLASYON SERISI 43. AYA YÜKSELDİ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) ise ocak ayı için aylık enflasyonu yüzde 5.94, yıllık enflasyonu yüzde 79.68 açıklamıştı. Bu verilere göre ocak ayı itibariyle İstanbul’da aylık enflasyon serisi 43. aya yükseldi.

GIDA FİYATLARINA İLİŞKİN GÖSTERGELERDE DE YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

Türk-İş’in Ankara’daki gıda fiyatlarına ilişkin göstergelerinde de ocak ayı yükseliş ivmesine işaret etti..

Türk–İş gıda enflasyonu ocakta yeni üç haneye çıktı. Türk-İş tarafından hazırlanan Açlık ve Yoksulluk Sınırı Ocak 2023 araştırmasına göre, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 9.02 oranında gerçekleşti.

Www.cafemedyam.com

BAZ ETKİSİ NEDİR? BAZ ETKİSİ NASIL HESAPLANIR?

Ekonomide sıkça kullanılan baz etkisi terimi yurttaşlar tarafından merak ediliyor. Baz etkisi nedir? Baz etkisi nasıl hesaplanır?

– Merkez Bankası (MB) Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu:

“Enflasyonun baz etkisi dışında da geriye geleceğini ön görüyoruz. Bu ay beklediğimiz gibi kısmi olarak gerileme oldu. Aralık, Ocak’ta da baz etkisiyle beraber önemli bir gerileme bekliyoruz, ön görüyoruz. Asgari ücretin enflasyon üzerinde, fiyatlar üzerinde çok etkisi olacağını düşünmüyorum..”

BAZ ETKİSİ NEDİR?

-Baz etkisi bir önceki yılın ilgili dönemindeki enflasyonla ilgilidir, eğer enflasyon oranı bir önceki yılın ilgili döneminde çok düşükse, fiyat endeksindeki daha küçük bir artış bile aritmetik olarak yüksek bir enflasyon oranı verecektir..

BAZ ETKİSİ NASIL HESAPLANIR?

İki dönem arasındaki değişim hesaplanırken, değişime referans alınan dönemde normalden önemli ölçüde düşük veya yüksek bir gerçekleşme olması durumunda değişim hesaplandığı döneme yansıyan etkiyi ifade etmektedir..

– Örneğin:

2014 Kasım ayı yıllık enflasyonu hesaplanırken, 2014 yılı Kasım ayı tüketici endeksinin 2013 yılı Kasım ayı tüketici endeksine göre yüzde değişimi alınmaktadır..

2013 yılı Kasım ayında tüketici endeksi normal ortalamalara göre çok daha düşük bir oranda artmış ise, 2014 yılı Kasım ayında yıllık enflasyonu yükseltici bir baz etkisi görülecektir..

Cumhuriyet

İLGİLİ HABER ▶️ ENFLASYON NASIL OLDU DA DÜŞTÜ?

İLGİLİ HABER ▶️ YÜKSEK ENFLASYONLU BÜYÜME SÜRDÜRÜLEBİLİR Mİ?

İLGİLİ HABER ▶️ ‘SÜPER BONO’ VE ‘ENFLASYON KORUMALI TAHVİL’, NE ANLAMA GELİYOR, SONUÇLARI NE OLUR?

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: