BİLİM & TEKNOLOJİ

HİPERTANSİYON İLACI DAHA UZUN YAŞAMAMIZA VE SON YILLARIMIZDA DAHA SAĞLIKLI KALMAMIZA YARDIMCI OLABİLİR

Rilmenidin’i yaşlanma karşıtı bir ilaç olarak umut verici bir aday yapan şey, ağızdan alınabilmesi, zaten yaygın olarak reçete edilmesi ve yan etkilerinin nadir ve nispeten hafif olmasıdır..

HİPERTANSİYON İLACININ HAYVANLARDA ÖMRÜ UZATTIĞI VE YAŞLANMAYI YAVAŞLATTIĞI GÖRÜLDÜ

Hipertansiyon ilacı olan rilmenidin’in solucanlarda yaşlanmayı yavaşlattığı görüldü; bu etki, insanlarda varsayımsal olarak daha uzun yaşamamıza ve son yıllarımızda daha sağlıklı kalmamıza yardımcı olabilir..

Bu son çalışma için Rilmenidin seçildi çünkü geçmiş araştırmalar, hücresel düzeyde kalori kısıtlamasının etkilerini taklit ettiğini gösterdi..

  -Vücuttaki beslenmeyi sürdürürken mevcut enerjiyi azaltmanın , çeşitli hayvan modellerinde yaşam sürelerini uzattığı gösterilmiştir .

Bunun insan biyolojisine mi yansıyacağı yoksa sağlığımız için potansiyel bir risk mi olduğu devam eden bir tartışma konusudur .. 

-Aşırı kalori azaltma maliyetleri olmadan aynı faydaları elde etmenin yollarını bulmak, yaşlılıkta sağlığı iyileştirmenin yeni yollarına yol açabilir..

Uluslararası bir araştırma ekibi tarafından yürütülen bir dizi testte , normalde yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan ilaçla tedavi edilen genç ve yaşlı Caenorhabditis elegans solucanları daha uzun yaşadılar ve aynı şekilde çeşitli sağlık belirteçlerinde daha yüksek önlemler aldılar. bilim adamlarının umduğu gibi kalorileri kısıtlıyor..

– Birleşik Krallık’taki Birmingham Üniversitesi’nden moleküler biyogerontolog João Pedro Magalhães:

“İlk kez, hayvanlarda rilmenidinin ömrü uzatabildiğini gösterebildik.. Artık rilmenidin’in başka klinik uygulamaları olup olmadığını keşfetmeye hevesliyiz.”

C. elegans solucanı, araştırmaların gözdesi çünkü onun genlerinin çoğu bizim genomumuzdaki eşleriyle benzerlikler gösteriyor. Ancak bu benzerliklere rağmen, insanlarla hala oldukça uzak bir akraba..

Diğer testler, kalori kısıtlaması ile ilişkili gen aktivitesinin, rilmenidin ile tedavi edilen farelerin böbrek ve karaciğer dokularında görülebildiğini gösterdi..

 -Başka bir deyişle, kalori kısıtlamasının hayvanlarda sağladığı ve belirli sağlık yararları sağladığı düşünülen bazı değişiklikler, birçok insanın halihazırda kullanmakta olduğu bir hipertansiyon ilacı ile de ortaya çıkıyor..

Başka bir keşif, nish-1 adı verilen biyolojik bir sinyal reseptörünün, rilmenidinin etkinliğinde çok önemli olduğuydu.. 

Bu özel kimyasal yapı, gelecekteki yaşam süresini iyileştirme ve yaşlanmayı yavaşlatma girişimlerinde ele alınabilir..

Araştırmacılar yayınladıkları makaleler:

 “Rilmenidinin yaşam süresini uzatan etkilerinin nish-1 silindiğinde ortadan kalktığını bulduk.. Kritik olarak, nish-1 reseptörünün kurtarılması, rilmenidin tedavisinin ardından yaşam süresindeki artışı eski durumuna getirdi.”

Düşük kalorili diyetleri takip etmek zordur ve saç incelmesi, baş dönmesi ve kırılgan kemikler gibi çeşitli yan etkileri vardır..

 Düşünce şu ki, bu hipertansiyon ilacı, vücut üzerinde daha kolay olurken, düşük kalorili bir diyetle aynı faydaları sağlayabilir..

Rilmenidin’i yaşlanma karşıtı bir ilaç olarak umut verici bir aday yapan şey, ağızdan alınabilmesi, zaten yaygın olarak reçete edilmesi ve yan etkilerinin nadir ve nispeten hafif olmasıdır (birkaç vakada çarpıntı, uykusuzluk ve uyuşukluk içerir)..

Rilmenidinin gerçek insanlar için yaşlanma karşıtı bir ilaç olarak işe yarayıp yaramadığını anlamak için daha gidilecek çok yol var, ancak bu solucan ve fare testlerindeki erken işaretler umut verici..

 Artık rilmenidinin neler yapabileceği ve nasıl çalıştığı hakkında çok daha fazla şey biliyoruz..

– Magalhães:

“Küresel yaşlanan bir nüfusla birlikte, yaşlanmayı biraz geciktirmenin faydaları çok büyük”  ..

Araştırma, Aging Cell’de yayınlandı .//DAVİD NİELD

İLGİLİ HABER ▶️ HİPERTANSİYON HASTALIĞI YÜKSEK GELİRLİ ÜLKELERDE AZALIRKEN, DAR VE ORTA GELİRLİ ÜLKELERDE ARTTI
İLGİLİ HABER ▶️ ÇOCUKLARDA ‘HİPERTANSİYON’ HASTALIĞI
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: