BİLİM & TEKNOLOJİ

13 YAŞINDAKI BIR ÇOCUĞUN SOSYAL MEDYA KULLANMASI DOĞRU MU?

Araştırmaya göre, sosyal medyayı günde 15’ten fazla kontrol eden çocuklar, sosyal koşullara, özellikle de ödüllere ve cezalara karşı yüksek hassasiyet sergilediler..

GENÇLER SOSYAL MEDYAYI KULLANMALI MI? 

“BIR ÇOCUĞU DÜNYANIN EN BÜYÜK ÜRÜN TASARIMCILARIYLA KARŞI KARŞIYA GETIRIYORSUNUZ VE BU ADIL BIR DÖVÜŞ DEĞIL. BU YÜZDEN ÇOCUKLARIMIZIN YARDIMA IHTIYACI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.”

Gençler sosyal medyayı kullanmalı mı? 

ABD Genel Cerrahı Vivek Murthy, ya da en azından 13 yaşındakiler öyle düşünmüyor..

– Vivek Murthy:

 “Şahsen, gördüğüm verilere dayanarak 13’ün çok erken olduğuna inanıyorum.. Kendi öz değerleri ve ilişkileri hakkında ne düşündükleri konusunda dikkatli olmamızın bizim için gerçekten önemli olduğu bir dönemdeyiz ve sosyal medyanın çarpık ve çoğu zaman çarpıtılmış ortamı çoğu zaman bu çocukların çoğuna zarar veriyor..”

Instagram, Facebook, Twitter ve Snapchat gibi en önemli sosyal platformların çoğu, 13 yaş ve üstü kullanıcıların katılmasına izin verir..

 Ve birçok durumda, küçük çocuklar yaşları hakkında yalan söyleyebilirler.. Bu arada, TikTok ve YouTube gibi diğer büyük hitler, diğer güvenlik özelliklerinin yanı sıra görebilecekleri içeriği sınırlayan 13 yaşın altındaki çocuklar için tasarlanmış özel modlara sahiptir..

Çocukların maruz kalabileceği şeyler kesinlikle endişe verici , ancak buradaki sorun aynı zamanda çok daha temel ve çocukların sosyal medyayla nasıl etkileşim kurduğu ve bu ürünlerden kaçının acımasızca çocukların dikkatini çekmek için tasarlandığı ile ilgili..

– Vivek Murthy:

“İnsanların bu platformlarda geçirdikleri süreyi en üst düzeye çıkarmalarını sağlamak için bu ürünleri tasarlayan dünyanın en iyi tasarımcılarından ve ürün geliştiricilerinden bazılarına sahibiz..

Ve eğer bir çocuğa ‘[sosyal medyada] ne kadar zaman harcadığınızı kontrol etmek için iradenizin gücünü kullanın’ dersek, bir çocuğu dünyanın en büyük ürün tasarımcılarıyla karşı karşıya getirmiş olursunuz ve bu adil bir mücadele olmaz. İşte bu yüzden çocuklarımızın yardıma ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.”

Sosyal medyanın en kötü şöhretli yeniliklerinden biri, adından da anlaşılacağı gibi, kullanıcıların sosyal medya akışlarında sürekli olarak ve beyninize şunu söyleyen bir sayfanın alt kısmı gibi net bir durma noktası göstermeden sürekli olarak gezinmesine olanak tanıyan sonsuz kaydırmadır..

Bunun yerine, siz sayfayı yenilemek ve baştan aşağı kaydırmak zorunda kalana kadar platform size gösterecek daha fazla içerik bulmaya devam edecektir..

 Bu duruma “kıyamet kaydırma” denir ve birçok araştırma bunun zihin üzerindeki olumsuz etkilerini belgelemiştir..

Ek olarak, yakın zamanda sosyal medya takıntılı çocukların beyinlerini tarayan bir çalışma , beyinlerinin amigdala adı verilen hafıza ve duygularla ilgili kısmında önemli değişiklikler buldu..

Araştırmaya göre, sosyal medyayı günde 15’ten fazla kontrol eden çocuklar, sosyal koşullara, özellikle de ödüllere ve cezalara karşı yüksek hassasiyet sergilediler..

 -Diğer bir deyişle, sosyal medyaya bağımlı olan çocuklar, sosyal medyayı daha az kullananlara göre zamanla sosyal durumlar hakkında daha fazla endişe duymaya başladı..

Murthy, sosyal medyanın çocuklar üzerindeki rahatsız edici bedelini geri püskürtmek için bu platformların karşılaması gereken daha yüksek güvenlik standartları olması gerektiğini öne sürdü..

– Vivek Murthy:

“Şu anda evimde [satın aldığımız ve kullandığımız] ürünlerin büyük çoğunluğunun satılabilmesi için bazı güvenlik standartlarını karşılaması gerekiyor” dedi. “Bu, genel olarak sosyal medya için doğru değil.”

Murthy, aynı zamanda sorumluluğun sadece bireysel olarak değil, kolektif bir bütün olarak ebeveynlerde olduğunu düşünüyor..

– Vivek Murthy:

“Ebeveynler bir araya gelip bir grup olarak bildiğinizi söylerlerse, çocuklarımızın 16, 17 veya 18 yaşına veya seçtikleri yaşa kadar sosyal medyayı kullanmalarına izin vermeyeceğiz, bu sizin emin olmanız için çok daha etkili bir stratejidir. Çocuklar zarara erken maruz kalmıyor ”  .

Yine de iyi şanslar. Ebeveynlerin, çocuklarının TikTok kullanımını kısıtlamalarının onları daha da fazla kullanmak istemelerine neden olmayacağını hayal etmek zor..

İLGİLİ HABER ▶️ ONLYFANS: EN GÜVENLİ SOSYAL MEDYA PLATFORMU OLACAĞIZ!
İLGİLİ HABER ▶️ NOMOFOBİ NEDİR? SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI NEDENLERİ?
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: