GÜNDEM

SEDAT PEKER’İN ‘BASIN DANIŞMANI AHMET EMRE OLUR HAKKINDA TAHLİYE KARARI VERİLDİ

SEDAT PEKER’İN ‘BASIN DANIŞMANI AHMET EMRE OLUR HAKKINDA TAHLİYE KARARI VERİLDİ

EMRE OLUR HAKKINDA TAHLİYE KARARI

Www.cafemedyam.com

SEDAT PEKER’İN ‘BASIN DANIŞMANI AHMET EMRE OLUR HAKKINDA TAHLİYE KARARI VERİLDİ

Ahmet Emre Olur hakkında, 8 yıl 3 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlenmişti.

-Hakkında 8 yıl 3 ay hapis cezası istenen Olur’a yurtdışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartı uygulandı..

Organize suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla hakkında yakalama kararı bulunan Sedat Peker’in “basın danışmanı” olarak bilinen Ahmet Emre Olur hakkında bugün görülen duruşmada tahliye kararı verildi..

8 yıl 3 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Olur’un tutuklu kaldığı süreyi göz önüne alan mahkeme yurt dışına çıkış yasağı şeklinde adli kontrol uygulanarak tahliyesine karar verdi.

İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya sanık Ahmet Emre Olur,  Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Duruşmada avukatı hazır bulundu.. 

Sanık Ahmet Emre Olur, savunmasında suçlamaları kabul etmedi…

– Emre Olur:

 “Ben suçlu olsaydım diğerleri gibi sığınma talebinde bulunurdum. Kendi isteğimle teslim oldum ve 5 aydır tutukluyum” ifadelerini kullandı..

Www.cafemedyam.com

EMRE OLUR’UN SUÇLANDIĞI ŞEY SUÇ ÖRGÜTÜ ÜYELİĞİ

“NE KIRMIZI BÜLTENLE İADEYİ GEREKTİRECEK NE DE TUTUKLANMAYI GEREKTİRECEK HERHANGİ BİR SUÇ İSTİNADI MÜMKÜN DEĞİL.” 

SEDAT PEKER’İN AVUKATINDAN ‘EMRE OLUR’ AÇIKLAMASI

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in basın danışmanı olarak bilinen ve Arnavutluk’ta yakalanan Emre Olur, İstanbul’a getirildi..

– Emre Olur ile görüşen Sedat Peker’in avukatı Ersan Barkın yaptığı açıklamada, “Bunun hukuki olarak kabul edilmesi mümkün değil” dedi..

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in basın danışmanı olarak bilinen Emre Olur’un, Arnavutluk’un başkenti Tiran’da gözaltına alınıp İstanbul’a getirilmesinin ardından, Peker’in avukatı Ersan Barkın, sürece dair açıklamalarda bulundu..

Olur’un ifade vereceğini söyleyen Barkın, sonra savcılığa gönderilmesini beklediğini söyledi.

Sedat Peker’in basın danışmanı olarak bilinen Emre Olur, Türkiye’de  “tehdit”, “suçu ve suçluyu övmek”, “hakaret”, “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma”, “basit yaralama”, “sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret” suçlarından adli makamlarca aranıyordu..

– Sedat Peker suç örgütünün üyesi olarak gösterilen Olur’un 23 Mayıs 2021’de Türkiye’den Kuzey Makedonya’ya gittiği tespit edildi.

– Suç örgütü lideri Sedat Peker’in açıklamalarını kendi Twitter hesabından paylaşan Olur’un Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından 6 gün önce Arnavutluk’un başkenti Tiran üzerinden Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) gittiği ancak buradan oturum işlemlerini yapmak istediği sırada sınır dışı edildiği öğrenildi..

– İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sırbistan’dan Arnavutluk Tiran’a geçeceği tespit edilen Olur için devreye girerek Arnavutluk Emniyet Genel Müdürlüğü, Arnavutluk İnterpol ile iletişime geçti..

– Bu gelişmeler üzerine Arnavutluk polisi tarafından gözaltına alınan Olur, İnterpol ekipleri tarafından teslim alınarak Arnavutluk merkezli Air Albania’nın tarifeli seferiyle İstanbul Havalimanı’na getirildi.. 

– Havalimanındaki İstanbul Emniyet Şube Müdürlüğü’ne getirilen Olur, sağlık kontrolünden geçirildi. Buradaki işlemlerinin ardından Olur, Vatan Caddesi’ndeki İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü..

SOYLU’DAN ‘SOYSUZ’ PAYLAŞIMI

Olur’un İl Emniyet’e götürülüşünden yarım saat sonra Emniyet, sosyal medya hesaplarından basın açıklaması yayımladı. Yaklaşık 40 dakika sonra Twitter hesabından Emniyet’in açıklamasını alıntılayan Soylu, “Emniyet Teşkilatımızı, sıkı takiple bir soysuzu daha ülkemize getirdiği için tebrik ederim” paylaşımında bulundu.

Sedat Peker ve Emre Olur’un avukatı Ersan Barkın, yaptığı açıklamada Emre Olur’un şaşkınlık yaşadığını söyledi..

– Avukat Barkın:

“Emre Olur’un suçlandığı şey suç örgütü üyeliği. Şu an Sedat Peker dosyasından tutuklu hiç kimse yok. Dolayısıyla tutuklunun olmadığı bir dosyada bu suçlama çok temelsiz bir suçlama oluyor. Suçu, suçluyu övme, kamu görevlisine hakaret aynı zamanda suçlandığı başka suçlar bunlardan tutuklanması mümkün değil ki kırmızı bülten çıkarılmış. Bunun da hukuki olarak kabul edilebilir olmadığını düşünüyorum açıkçası. Bu gece ifadesi alınacak yarın da beklentim savcılığa gönderilmesi. Ne kırmızı bültenle iadeyi gerektirecek ne de tutuklanmayı gerektirecek herhangi bir suç istinadı mümkün değil.” 

Öte yandan Olur’un gözaltına alınarak Türkiye’ye getirilmesi birçok kişi tarafından, AKP iktidarının “Daha fazla ifşaatta bulunursa seni de bu şekilde Türkiye’ye getiririz” mesajı olarak okundu..

Cumhuriyet//Nagihan Yılkın

Süleyman Soylu'dan 'Emre Olur' için 'soysuz' açıklaması
7
SÜLEYMAN SOYLU DAN ‘EMRE OLUR’ İÇİN ‘SOYSUZ’ AÇIKLAMASI

Sedat Peker’in basın danışmanı olarak bilinen Emre Olur’un İstanbul Havalimanı getirildiği öğrenildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise konuya ilişkin “Emniyet Teşkilatımızı, sıkı takiple bir soysuzu daha ülkemize getirdiği için tebrik ederim” dedi..

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Emre Olur’u, uçaktan indirildiği sırada İnterpol görevlilerinden teslim aldı. Havalimanındaki İstanbul Emniyet Şube Müdürlüğüne getirilen Olur, sağlık kontrolünden geçirildi. 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: 17 EYLÜL’DE ARNAVUTLUK POLİSİ TARAFINDAN GÖZALTINA ALINMASI SAĞLANDI
Emre Olur’un Türkiye’ye getirilmesi ile ilgili İçişleri Bakanlığı’ndan da açıklama yapıldı..
 Bakanlık tarafından yapılan açıklama şöyle:

“‘Tehdit’, ‘suçu ve suçluyu övmek’, ‘hakaret’, ‘suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma’, ‘basit yaralama’, ‘sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret’ suçlarından adli makamlarımızca ulusal seviyede aranan ve Sedat Peker suç örgütünün üyesi olan Ahmet Emre Olur’un yer tespitine yönelik yapılan çalışmalar kapsamında, şahsın 23 Mayıs 2021 tarihinde ülkemizden Kuzey Makedonya ülkesine gittiği tespit edilmiştir.

Kuzey Makedonya ve Balkan ülkeleri İnterpol birimleri ile şahsın yer tespitine yönelik yazışmalar yapılmış ve görüşmeler devam etmekteyken 12 Eylül 2022 günü Arnavutluk Tiran üzerinden BAE-Abu Dabi’ye gittiği tespit edilmiştir. 16 Eylül 2022 tarihinde Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı ve Abu-Dabi Büyükelçiliği’mizden BAE’den deport edileceği bilgisinin Emniyet teşkilatımıza iletilmesi üzerine Emniyet teşkilatımızca yapılan sıkı takip sonucu söz konusu şahsın Sırbistan’a gideceği tespit edilmiştir.

Ancak Sırbistan makamları, uluslararası yolcu olduğu için sınır dışı talebimize olumlu yanıt verememiştir. Sırbistan’dan Arnavutluk Tiran’a geçeceği tespit edilen şahsın Arnavutluk Emniyet Genel Müdürlüğü, Arnavutluk İnterpol’ü ve Sayın İçişleri Bakanlarının kurduğu doğrudan temas sonucunda Tiran Havaalanı’nda 17 Eylül 2022 günü saat 06:00’da Arnavutluk polisi tarafından gözaltına alınması sağlanmıştır.

Bu itibarla söz konusu şahsı teslim almak üzere Arnavutluk-Tiran’a giden İnterpol ve KOM Daire Başkanlığı görevlileri tarafından Ahmet Emre Olur, 18 Eylül 2022 tarihinde saat 06:30’daki uçuşla Tiran-Arnavutluk’tan teslim alınarak sorgulama ve adli işlemleri için İstanbul Havalimanı’nda İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerine teslim edilmiştir.”
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: