BİLİM & TEKNOLOJİ

KODLAYICILAR VE PROGRAMCILAR YÜKSEK TALEP GÖRÜYOR

BAE, daha fazla teknoloji uzmanı, bilim insanı ve araştırmacıyı çekmek için Altın Vize programını genişletmeyi planladığını duyurdu.

ORTA DOĞU’DA TEKNOLOJİ PATLAMASI, “YÜKSEK YETENEK FİYATI”NA YOL AÇIYOR

Www.cafemedyam.com

EN ÖNEMLİ İŞLETME MALİYETLERİNDEN BİRİ BT YETENEĞİDİR

Gartner’ın Başkan Yardımcısı Miriam Burt’a göre Körfez’de teknolojinin benimsenmesinin önündeki en önemli engel, yetenek eksikliği.

-Teknolojik araştırma ve danışmanlık firmasının son tahmini, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki BT harcamalarının 2022’ye göre yüzde 3,1 artışla 2023’te toplam 178,1 milyar dolar olacağını ortaya koydu..

Bu, harcamalardaki küresel artışa kıyasla yüzde 5,1 yüzde..

-BAE’de ikamet eden Burt, Salı günü bir medya yuvarlak masasına yaptığı açıklamada, 2022’deki en önemli maliyetlerden birinin, “Yüksek bir primle” gelen BT yetenek pozisyonu ve elde tutma olduğunu söyledi..

BT Hizmetleri kategorisine giren tahmin, bu yıl harcamalarda yüzde 7,5’lik bir büyüme olduğunu ve 2023’e kadar yüzde 7,9’luk bir artış beklendiğini gösterdi..

Miriam Burt:

“Daha ileri teknolojilere (AI, IoT, 5G, AR ve VR) baktığımızda, bu teknolojileri tavsiye edebilecek ve uygulayabilecek yetenek eksikliği olduğunu görüyoruz ..

Şirketlerin çalışanlarını yeniden eğitmeye ve yeniden vasıflandırmaya yatırım yaptığını ve teknoloji hedeflerine ulaşmak için giderek artan bir şekilde dış kaynak kullanımına ve yönetilen hizmet şirketlerine yöneldiğini söyleyebilirim.. Şirket içinde bu tür bir yeteneğe sahip değiller..”

Mordor Intelligence’a göre, GCC Yönetilen Hizmetler Pazarının 2021-2026 döneminde yüzde 9’luk bileşik yıllık büyüme oranı kaydetmesi bekleniyor..

Miriam Burt:

“Suudi Arabistan , Bahreyn ve Katar’ın Vizyon 2030, Kuveyt’in Vizyon 2035, Umman’ın Vizyon 2040 ve BAE’nin Vizyon 2071 dahil olmak üzere Orta Doğu’daki ülkeler tarafından belirlenen ilgili Vizyon hedefleriyle durumun daha da arttığını söylemeliyim..

Bölgede yeterince dijital beceriye sahip insanımız yok, bu yüzden bu yeteneği başka bir yerden almalıyız..

Daha önce dünyanın çeşitli yerlerinden yetenekler alıyorduk ve bu yetenekler ağırlıklı olarak BAE’ye, bazen de Suudi Arabistan’a odaklanıyordu.

Bu vizyonların uygulanmasındaki hızlanma nedeniyle, şimdi Suudi’nin Neom ve Kızıldeniz gibi bölgeden ve bölge dışından yetenek tüketen devasa projeler görüyoruz…”

Bu yılın başlarında küresel danışmanlık firması PwC tarafından yapılan bir anket, Dubai merkezli yazılım mühendislerinin, Orta Doğu’da sektörde devam eden beceri eksikliği nedeniyle Avrupa’daki rakip teknoloji merkezlerindeki benzer çalışanlardan yüzde 30’a kadar daha fazla kazanabileceğini ortaya koydu..

PwC’nin ortaklarından Amanda Line, bölgenin kalkınma hedeflerine ulaşması için 2050 yılına kadar 300 milyon yeni iş yaratması gerektiğini söyledi..

– Amanda Line:

“Anketimiz bize BAE’de yanıtlayanlarımızın yüzde 46’sının bir beceri eksikliği olduğunu söylediğini söyledi. Suudi Arabistan’da yüzde 58’i beceri eksikliği olduğunu söyledi..

Orta Doğu’da uzmanlık becerilerine olan ihtiyaç daha da fazla.. Bu, temel Microsoft’unuzdan kriptolara, bulut bilişime ve Web 3’e kadar her şey…”

Miriam Burt:

“BAE, Suudi Arabistan’ın harcama gücü nedeniyle birkaç yıl içinde değişebileceğine inansa da, yatırım ve en son teknolojilerin benimsenmesi açısından Orta Doğu’daki ülkelerin ön saflarında yer alıyor..

Suudi Arabistan Vizyon 2030’a hızla ulaşmaya çalıştığı için uygulamalara, altyapıya ve ayrıca yeteneklere daha fazla harcama yapmaya başlayacak..

Teknoloji ortamının olgunlaştığını görme biçimlerimizdeki bir başka farklılaştırıcı da, çeşitli hükümetlerin bu tür şeyleri gerçekleştirmek için ne kadar ekonomik güce sahip olmaları gerektiğidir..”

TEKNOLOJİ ENDÜSTRİLERİ KÖRFEZ’DE HIZLA BÜYÜYOR

Www.cafemedyam.com

TEKNOLOJİ FİRMALARI, KÜRESEL YETENEKLERİ TOPLAYARAK BECERİ AÇIĞINI KAPATABİLİR

İşverenler, Silikon Vadisi’ndeki işten çıkarmaların Körfez için bir fırsat olabileceğini söylüyor

İşe alım danışmanlarına göre, Silikon Vadisi’nin en büyük isimlerinden bazıları büyük işten çıkarmalar yaptı…

-Orta Doğu’daki teknoloji şirketleri dünyanın dört bir yanından en iyi yetenekleri çekmek için birinci seçenek konumunda…

Google’ın ana şirketi Alphabet, Microsoft ve Amazon, Ocak ayının başından bu yana büyük ölçekli işten çıkartma programları açıkladı..

  -Üç teknoloji devinde yaklaşık 40.000 işten çıkarma olacak.

Meta ve Twitter da geçen yıl gelirleri düştükten sonra işten çıkarmaları duyurmuştu..

  -Müzik akışı şirketi Spotify, iş gücünün yüzde 6’sını veya yaklaşık 600 kişiyi işten çıkarmayı planladığını söyledi..

Hays danışmanlık şirketinin Dubai ofisinde teknoloji işe alma uzmanı olan Jack Killeen şunları söyledi…

– Jack Killeen:

“İşten çıkarmalar ilk açıklandığında, pozisyonlara başvuran adayların sayısında bir artış fark ettik.. Noel’den sonra, GCC’de yeni yıla yeni bir işe başlamak isteyen adaylarla başvurularda başka bir artış yaşadık.. Bölgedeki teknoloji endüstrisindeki yatırım düzeyi ve büyüme hızı göz önüne alındığında, bu trendin devam etmesini bekliyoruz..”

BAE, daha fazla teknoloji uzmanı, bilim insanı ve araştırmacıyı çekmek için Altın Vize programını genişletmeyi planladığını duyurdu..

GCC’deki bazı sektörlerde teknik beceri eksikliği tespit edildi..

– Araştırma şirketi Gartner’ın başkan yardımcısı Miriam Burt:

“Aralık ayında AGBI’ye 2022’de Körfez işletmeleri için en önemli maliyetlerden biri, ‘yüksek bir prim’ ile gelen BT yeteneklerinin kazanılması ve elde tutulması..”

Bir Gartner raporu, BT hizmetlerine yapılan harcamaların (işe alım dahil) geçen yıl yüzde 7,5 artarak 16,8 milyar doların üzerine çıktığını ortaya koydu..

  -Danışmanlık, 2023’te yüzde 7,9’luk bir artış daha bekliyor..

Microsoft’un Tel Aviv yakınlarındaki Herzliya’daki ofisi; Krakow, Polonya’daki Google ofisleri. Her iki şirket de ağır işten çıkarmalar planlıyor. Resimler: Reuters/Rami Amichay; Beata Zawrzel/NurPhoto
Küresel danışmanlık şirketi PwC tarafından geçen Temmuz ayında yapılan bir anket de bir iş gücü açığına işaret etti… 

– PwC ortağı Amanda Line:

“Bölgenin kalkınma hedeflerine ulaşması için aşılması gereken bir zorluk.. Beceri geliştirmek neden bu kadar önemli? Çünkü bu bölgede vasıf açığımız var..

-BAE’de yanıtlayanlarımızın yüzde 46’sı bir beceri eksikliği olduğunu söyledi. Suudi Arabistan’da yüzde 58’i beceri eksikliği olduğunu söyledi..

-Orta Doğu’da uzmanlık becerilerine olan ihtiyaç daha da fazla. Bu, temel Microsoft’unuzdan kriptolara, bulut bilişime ve Web 3’e kadar her şey..”

Körfez’de kıtlığın üstesinden gelmek için bir dizi proje başlatıldı..

 2017’de BAE hükümeti Bir Milyon Arap Kodlayıcı girişimini başlattı..

 Eğitim platformu Udacity ile ortaklaşa, 80 ülkeden 1 milyondan fazla Arap’ı programlama konusunda eğitti, 5 milyon saatlik çalışma ve 76.000 atölye çalışması sağladı.. 

Sharjah ve Ras Al Khaimah kraliyet ailesinin bir üyesi olan Şeyh Ahmed Bin Faisal Al Qassimi’nin özel ofisi, Polonyalı bir BT eğitim şirketi ile ortaklık kurduğunu duyurdu.. 

2016 yılında Varşova’da kurulan Future Collars, 10.000 kişinin BT sektörüne katılması için eğitilmesine yardımcı oldu..

Profesyonel hizmet firması Mercer Middle East’in işgücü hareketliliği lideri Vladimir Vrzhovski, büyük teknoloji firmalarında işlerini kaybeden bazı çalışanların Orta Doğu merkezli olabileceğine dikkat çekti..

Yine de umut için bir sebep var..

– Vladimir Vrzhovski:

 “Dijital bir rönesanstan geçen inanılmaz bir büyüme pazarındayız. GCC bölgesi için olumlu görünüm, bazı yetenek açıklarını kapatmaya ve daha fazla teknik yeteneği çekmeye yardımcı olabilir…

Onlar için rekabet etmek yerine kendi yetiştirdikleri yetenekleri geliştirmeye odaklanmak, bu açığı kapatmak için gerçek bir oyun değiştirici olacaktır.”

Gavin Gibbon// https://www.agbi.com/analysis/mena-tech-talent-plug-skills-gaps/

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: