GÜNDEM

AKP’NİN UTANÇ FETÖ VİDEOSU: KAMER GENÇ HAKLIYMIŞ

Eski TBMM Başkanvekili ve CHP’de 7 dönem Tunceli milletvekilliği yapan Kamer Genç, ölümünün 7’nci yıl dönümünde memleketi Nazimiye ilçesi Ramazan köyündeki kabri başında anıldı..

KAMER GENÇ, ÖLÜMÜNÜN 7’NCİ YIL DÖNÜMÜNDE NAZMİYE İLÇESİNDEKİ KABRİ BAŞINDA ANILDI

www.cafemedyam.com

KAMER GENÇ, TUNCELİ’DEKİ MEZARI BAŞINDA ANILDI

Eski TBMM Başkanvekili ve CHP’de 7 dönem Tunceli milletvekilliği yapan Kamer Genç, ölümünün 7’nci yıl dönümünde memleketi Nazimiye ilçesi Ramazan köyündeki kabri başında anıldı..

– Veli Ağbaba:

 “Kamer ağabey aslında Türkiye’nin ikinci yüzyılında kurmamız gereken düzeni bize anlatıyor. Maalesef liyakatın yok edildiği, sadece belli çevrelerin devlette görev aldığı haksız bir sistem yaratıldı. Kendisine oy verse bile yakın değilse işe alınmadığı bir sistem yaratıldı. Bugün yapmamız gereken en önemli şey; fakir fukara çocuklarını tekrardan işe almak. Birinci görevimiz; liyakati hakim kılmak. Kamer ağabey bugün yaşasaydı; demokrasiyi, laikliği savunan; çok inandığı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerini ve inancını taşıyan birinin cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturmasını isterdi. Bugün yaşasa; kuşkusuz CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı olmasını isterdi. Bizim de görevimiz, Kamer Genç’in bu amacını Türkiye’de hakim kılmak” 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel:

“Her yıl buradayım ve buradayız. Meclis’te bu kadar uzun yıllar milletvekilliği yapmış kimse yoktur. Belki Isparta’da Süleyman Demirel, bu kadar uzun süre milletvekilliği yapmıştır. Kamer beyin savunduğu cumhuriyeti var eden değerler, yoksul bir ailenin çocuğunun yükselip, cumhurbaşkanı olabildiği cumhuriyetin değerlerini halkımız tekrar iktidar yaparsa; anma törenlerine cumhurbaşkanları, bakanlar gelecek. O zaman burada devlet olacak. Bugün ki; yalnız bırakılmışlığı manalı buluyoruz. Bunu bir tercih olarak görüyorum.” 

Www.cafemedyam.com

KAMER GENÇ HAKLIYMIŞ. CHP DİNE DEĞİL,DİN İSTİSMARCILARINA KARŞIYMIŞ

“Kamer Genç memleketi Tunceli’de, mezarı başında anıldı”

Eski TBMM Başkanvekili ve esi CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, ölümünün 6’ncı yıl dönümünde, Nazımiye ilçesinde yoğun kar yağışı altında mezarı başında anıldı..

  • Kamer Genç’in 12Eylül 1980 darbesinde insan hakları savunuculuğu yaptığına değinen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba:

“Kamer Ağabey o darbe döneminde Meclis’teyken darbecilere karşı düşüncelerini net olarak açıkladı” dedi.

Kamer Genç memleketi Tunceli’de, mezarı başında anıldı

“ZAMAN KAMER GENÇ’İ HAKLI ÇIKARMIŞTIR”
  • CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kamer Genç’in FETÖ ile ilgili geçmiş dönemlerdeki sözlerini hatırlatarak:

“Bütün arkadaşlarımızın gönülleri burada. Sayın Genel Başkanımız Kamer Ağabeyi, kamuya açık toplantılarda olduğu gibi grubumuzun kapalı toplantılarında yeni ve genç milletvekillerimize her zaman örnek göstermektedir. Kamer Genç, bir ilkenin, bir duruşun ve ilkeyle yaşayan, ilkeyle siyaset yapan, doğru bildiğinden dönmeyen ve hiçbir baskı karşısında yılmayan siyasetin temsilcisidir Türkiye’de. Zaman Kamer Genç’i haklı çıkarmıştır. Onun üstüne yürüyüp Meclis’te ona saldırıda bulunanlar, Meclis kulislerinde ona saldıranlar, bugün onun söylediklerini söylemektedir. Kamer Genç, FETÖ dediğinde ne demek FETÖ saygısızlık yapma, hoca efendiye saygısızlık yapıyorsun demişlerdi ve üstüne yürümüşlerdi. Bugün kendilerine uzatılan her mikrofona Kamer Ağabeyin o gün söylediği sözü söyleyerek başlıyorlar. Kamer ağabey bana bir zararı olmaz, benim görüşüm bellidir, esas zararı siz çekersiniz demişti. Şimdi onun geldiği noktaya geldiler. Zaman Kamer Genç’i, Cumhuriyet Halk Partisi’ni pek çok konuda olduğu gibi bu noktada haklı çıkarmıştır” dedi.

“12 EYLÜL DARBESİNDE İNSAN HAKLARI SAVUNUCULUĞU YAPTI”
  • Kamer Genç’in 12 Eylül 1980 darbesinde insan hakları savunuculuğu yaptığına değinen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba:

“Kamer Ağabey o darbe döneminde Meclis’teyken darbecilere karşı düşüncelerini net olarak açıkladı. 12 Eylül’ün baskın olduğu günlerde bölgedeki hak ihlallerini, bölgedeki insan hakları ihlallerini; cezaevi ziyaretleri yaptı. Kamer Ağabey o zaman herkesin sustuğu, gizlendiği, gazetelerin bile kapandığı o dönemde insan hakları savunuculuğu yapmıştır. O önemli bir insan yaşadığımız bugünler de yaşadığımız sorunlara bakınca Kamer Ağabeyin fikirlerinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha iyi anlıyoruz. Kamer Ağabeyin savunduğu laiklik, demokrasi, cumhuriyet ve bağımsızlık bugün çok daha fazla anlam buluyor. Başta eşi Sevim Abla, çocukları ve tüm sevenlerine baş sağlığı diliyorum..”

“EŞİM BÜYÜK BİR MÜCADELENİN ADAMIYDI”
  • Kamer Genç’in eşi Selvi Genç, katılımcılara teşekkür ederek:

 “Bütün Tunceli halkı benim için çok önemli, eşim için de öyleydi. Eşim büyük bir mücadelenin adamıydı, gerçekten ilkelerinden vazgeçmeyen biriydi, bu yola hayatını koyardı. Ben o zamanlar endişe duyuyordum başına bir şey gelecek diye. Atatürk’ün ilkelerini kendine yol seçmişti. Bu ilkelerine bağlı olarak hiç hata yapmadan devam etti. Halkının umudu oldu” dedi.

Konuşmaların ardından anma töreni katılanların Kamer Genç’in mezarının başında toplu fotoğraf çektirdi..

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: