GÜNDEM

SEZGİN BARAN KORKMAZ

CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan, kara para akladığı iddiasıyla ABD’de yargılanan Sezgin Baran Korkmaz’ın davası hakkında bilinmeyenleri anlattı..

SEZGİN BARAN KORKMAZ’IN AKILALMAZ DOLANDIRICILIĞI

www.cafemedyam.com

SEZGİN BARAN KORKMAZ HAPSE MAHKUM EDİLDİ

SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz, akılalmaz bir yöntemle işlediği dolandırıcılık ve evrakta sahtecilik suçundan hapse mâhkum edildi..

SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın, kurye kıyafeti diktirdikleri kişiyi bir iş insanının evine yolladıkları, sahte kuryenin dergi teslimi karşılığında iş insanının imzasını aldığı, bu imzanın da daha sonra senet üzerinde kullanıldığı anlaşıldı..

Sezgin Baran Korkmaz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kara para aklamak suçundan hakkında arama kararı çıkmadan hemen önce yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasıyla Türkiye’den kaçmış, Avusturya’da yakalanarak yine kara para aklamak suçundan hakkında arama kararı çıkartan ABD’ye iade edilmişti..

Yargıtay, Sezgin Baran Korkmaz’a verilen 5 yıl 10 ay, aleyhinde ifade verdiği gerekçesiyle Korkmaz’ın kendisini vurdurduğunu söyleyen eski ortağı Bereket Öner’e verilen 2 yıl 6 aylık hapis cezalarını onadı..

Korkmaz ve Öner’in, bir iş insanını borçlandırmak için kurye kıyafeti diktirdikleri kişiyi evine yolladıkları, sahte kuryenin dergi teslimi karşılığında iş insanının imzasını aldığı, bu imzanın da daha sonra senet üzerinde kullanıldığı anlaşıldı..

-Bu yöntemle 2011’de 12 milyon 860 bin lira borçlandırılan ve iş yerine haciz işlemi yapılan iş insanının avukatlarının ve emniyetin takibiyle suç ortaya çıkartıldı..

-Korkmaz’ın, 2011’de görevdeki bir MİT Müsteşar Yardımcısı’nın aracılığıyla tanıştığı iş insanının talebi üzerine olaya dahil olarak dolandırıcılık suçunu işlediği ortaya çıktı..

CEZALAR ONANDI

Yargıtay, Korkmaz, eski ortağı Öner, sahte kurye olarak suça dahil olan Murat U. ve Seran K. hakkında Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği cezaları geçtiğimiz ay onadı.. 

Mahkeme ve Yargıtay kararına göre, el konulan holdingini ayakkabı boyacılığı ile başladığı iş hayatında, tamamen alın teriyle kurduğunu iddia eden Korkmaz, cezası kesinleşen suçu şöyle işledi…

SEZGİN BARAN KORKMAZ CEZASI KESİNLEŞEN SUÇU ŞÖYLE İŞLEDİ …

-2011’de demir çelik alanında çalışan Faruk T. adlı iş insanına 12 milyon 860 bin TL’lik icra işlemi başlatıldı..

-Borcu olmadığını belirterek buna itiraz eden iş insanının fabrikasına haciz uygulandı..

-Faruk T. senedin üzerindeki imzanın kendisine ait olduğunu ancak senede imza atmadığını, ödemelerini hep çekle yaptığını belirterek suç duyurusunda bulundu.. 

KORKMAZ’DAN YARDIM İSTEDİ

-Daha önce aynı suçtan yargılanarak hüküm giyen iş insanı Ahmet Uzuner, Faruk T.’den, kendisine ait olduğunu öne sürdüğü parayı almak için Sezgin Baran Korkmaz’ı devreye soktu..

-Ahmet Uzuner’i, o dönem görevdeki bir MİT Müsteşar Yardımcısı aracılığıyla tanıdığını açıklayan Sezgin Baran Korkmaz, menfaat karşılığı işi kabul etti..

-Korkmaz ve Öner, bir plan yaparak işe koyuldu.. 

-Faruk T. ve avukatları, yakın zamanda eve gelen bir kuryenin davranışlarını şüpheli bulduklarını belirterek, polise konuyu bildirdi..

-Yapılan inceleme sonunda kuryenin Faruk T.’nin evine geldiği, bir dergi teslim edip imzasını aldığı, imzanın alttaki kağıda çıkmadığını gerekçe göstererek kapıyı çalıp, ikinci kez imza istediği anlaşıldı..

SENEDE YERLEŞTİRİLDİ

-Korkmaz ve Öner’in, alınan bu imzayı boş bir senede yerleştirdikleri ve 12 milyon 860 bin TL’lik icra işleminin bu senet doğrultusunda başlatıldığı anlaşıldı.. 

-Korkmaz, iddiaları yalanladı ve Uzuner’in talebi üzerine, yardımcı olmak amacıyla sadece bir avukat arkadaşını yönlendirdiğini, haciz işlemi yapılacağı zaman da yine yardım amacıyla hareket ettiğini öne sürdü.. 

ÖZEL KURYE KIYAFETİ DİKTİRDİLER

-Polisin yaptığı araştırmalar, Faruk T.’nin evine yakın bir iş yeri kiralandığını, sanıklardan Murat A. İçin özel kurye kıyafeti diktirildiğini, kapının Faruk T. tarafından açılmasından emin oldukları aşamada sahte kuryenin eve gönderildiğini açığa çıkarttı.. 

-Sanıkların suçlamaları reddetmesine karşılık, çevredeki esnaf sahte kuryeyi tespit etti..

-Kriminal inceleme sonunda senet üzerinde sahtecilik yapıldığını gösteren kalıntılar da bulundu. Senet üzerindeki kaşenin de sahte olduğu anlaşıldı.. 

-Yargılama sonunda Korkmaz’a sahtecilik ve dolandırıcılık suçlarından verilen 5 yıl 10 aylık hapis cezası kesinleşti..

-Diğer sanıkların 2 yıl 6 aylık cezaları da kesin hükme bağlandı. Korkmaz, Türkiye’ye iade edilirse, bu suçtan da cezaevinde kalması gerekecek..

www.cafemedyam.com

SEZGİN BARAN KORKMAZ DAVASININ BİLİNMEYENLERİ…

CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan, kara para akladığı iddiasıyla ABD’de yargılanan Sezgin Baran Korkmaz’ın davası hakkında bilinmeyenleri anlattı..

– Yurter Özcan:

“Sezgin Baran Korkmaz için 225 sene isteniyor. Sebebi ise işlenen suçların tekrarından dolayı kara para aklama var 20 sene ondan isteniyor..

Sezgin Baran Korkmaz için 225 sene isteniyor. Sebebi ise işlenen suçların tekrarından dolayı kara para aklama var, 20 sene ondan isteniyor. Amerika’da para havalesiyle ilgili yanlış bilgi verirseniz hapis cezası 20 sene. Onu 10 farklı seferde işlediği için 200 sene ordan eklenmiş. 5 senede delil karartmadan..” 

Jacob Kıngston, Isaiah Kıngston ve Lev Dermen hakkında da bilgi veren Yurter Özcan, sözlerine şöyle devam etti..

– Yurter Özcan:

“Asıl işi yapan kişi Lev Dermen çünkü Lev anlaşmadı. Hayatı boyunca hapiste olmayı göze aldı çoğu zaman ifade vermeye bile çıkmadı. Kingston kardeşler ABD savcılık makamlarıyla anlaştı. 511 milyon doları Avrupa’ya ve Türkiye’ye nasıl yolladıklarını belgelerle gösterdiler.”

“TÜRKİYE VATANDAŞI OLARAK ÜZÜLÜYORUM”

– Yurter Özcan:

“Savcılık dosyasına baktığımızda beni üzen birçok şey var bu siyasi bir şey değil. Türkiye vatandaşı olarak bütün tapu örnekleri var. Türkiye de hangi şirketler alınmış hangi fabrikalar alınmış birden fazla şüpheli işlem var. Türkiye’ye giren rakam 132 milyon dolar olarak gözüküyor. Bunun 100 milyon doları halen daha Türkiye’de bu ABD savcılığının resmi beyanı..” .

132 MİLYON NEREDE?

Türkiye’de olan bu 132 milyonun nerede olduğu konusunda ise Yurter, şunları söyledi..

– Yurter Özcan:

“Sezgin Baran Korkmaz’la çalışan bir grup insan var. Bunlar farklı mesleklerde bazıları yönetici, bazıları CEO, bazıları avukat. Onlar emanetçi rolünü üstlenmiş durumda. ABD Hazine Bakanlığı, o kadar yüklü paranın nereye gittiğini kime verildiğini takip edebiliyor. Çünkü nakit para değil.”

“SOYLU’NUN BİNDİĞİ UÇAĞIN RENGİ DEĞİŞTİRİLDİ”

– Yurter Özcan:

 “Davada bir uçağın adı geçiyor. Sezgin Baran Korkmaz, davada adı geçen uçağın rengini değiştirdi. Süleyman Soylu ve diğer siyasetçilerin bindiği uçak bu” .

NE OLMUŞTU?

SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz, “kara para aklamak için komplo kurmak ve resmi makamlara yalan ifade ve beyanda bulunmak” suçlamasıyla ABD’nin talebi üzerine 19 Haziran’da Avusturya’da gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı..

Avusturya’dan ABD’ye geçtiğimiz Temmuz ayında getirilen Korkmaz’a 225 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı..

15 sayfalık iddianamede, Korkmaz’a 12 ayrı suçlama yöneltilmişti. Korkmaz’ın usulsüz olarak yaptığı havale ve para transferleri için, işlediği 10 suça dair ayrı ayrı 20 şer yıl hapis cezası istendi..

Korkmaz için ayrıca kara para aklamaktan da 20 yıl, mahkemeye yalan beyanda bulunmaktan 5 yıl hapis cezası talep edildi..

Utah eyaletinin Salt Lake City kentinde geçtiğimiz ay yapılan duruşmada, Sulh Hakimi Jarred Bennett’in karşısına avukatlarıyla birlikte çıkmış, hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini söylemişti..

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: