GÜNDEM

ÇOCUKLUK ÇAĞI AŞILARI ZORUNLU TUTULMALI MI?

Bu kararı veren hakim dahil devletin hiçbir kurumu (fayda ve zararına) kefil olmadığı, sorumluluğu kabul etmediği çocukluk aşıları nasıl zorla uygulayabilir?

Mahkeme karar aldı, tartışma başladı

www.cafemedyam.com

– ÇOCUKLUK ÇAĞI AŞILARI ZORUNLU TUTULMALI MI?

Çocuklarına aşı yapılmasını istemeyen ebeveyn sayısı yükselişte..

-Aşı reddinde bulunan aile sayısı on binlerle ifade ediliyor..

Tehlikeye dikkati çeken uzmanlar, geçmişteki hastalıkların görülmemesi için çocuk aşılamasının şart olduğunu savunuyor..

Edirne’de ikamet eden bir aile, ilk çocukları 18 aylık olana kadar aşılarını yaptırdı.. Ancak bundan sonra birileriyle yaptıkları görüşmelerin ardından fikirlerini değiştirdi.. 

-“Aşıların yarardan çok zarar neden” olduğunu, “çocukların engelli olabildiğini, zeka geriliği ve kısırlığa yol açtığını iddia ederek çocukların aşılamaktan vazgeçti.. 

-Aile, ilk çocuğun diğer aşılarını yaptırmadığı gibi yeni doğan ikinci çocuklarının ise hiçbir aşısını yaptırmadı.. 

-Bunun üzerine Edirne Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Edirne Çocuk Mahkemesi’ne başvurarak “tedbir kararı” alınmasını istedi. 

Ailenin çocuklarının aşılarını yaptırmamalarının olumsuz sonuçlar doğurabileceğini, ortaya çıkacak olumsuzlukların sorumluluğunu da üstlenmeyeceklerini ifade eden Edirne Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün talebini görüşen mahkeme ilginç bir karara imza attı.. 

Mahkeme, “çocuk hakkında sağlık tedbiri” kararında aşıların “derhal” yapılmasını hükme bağladı. 

-“Tedbir kararının kesinleşmesi beklenmeksizin derhal uygulanmasına” ifadesinin yer aldığı kararda, aşılarının yapılması gerektiği belirtildi.. 

Mahkeme kararını sosyal medya hesabında paylaşan bazı avukatlar ise karara tepki gösterdi.. 

Eski Trakya Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Gümrük Bölümü Öğretim Üyesi Av. Güneyt Bülent Şeker, Edirne Çocuk Mahkemesi’nin aldığı kararı eleştirdi.. 

Av. Güneyt Bülent Şeker:

“Mahkeme çocukluk aşılarının zorla uygulanması yönünde karar aldı.. Paylaşalım ve tepkimizi gösterelim..

Bu kararı veren hakim dahil devletin hiçbir kurumu (fayda ve zararına) kefil olmadığı, sorumluluğu kabul etmediği çocukluk aşıları nasıl zorla uygulayabilir?

Aile, bir yakınının çocuğunun hepatit-B aşısı sonrası rahatsızlanmasından sonra aşı ret dilekçesi veriyor. Buna rağmen mahkeme zorla aşı kararı veriyor..

Bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı, bir şirketin hepatit-B ve tetanos aşılarını sakıncaları sebebiyle piyasadan çekmişti..”

Sadece bu ifadeler değil..

Daha başka yorum ve değerlendirmelerde de bulunan avukat Cüneyt Bülent Şeker’e destek verenler olduğu gibi tepki gösterenler de oldu. 

Bu durum sosyal medyada bir tartışmaya dönüştü.. Hukukçuların yanı sıra hekimler de görüş belirtti.. 

Yani aşının zorunlu olmayacağını savunanlar olduğu gibi çocukların sağlık durumlarının ailelerinin inisiyatifine bırakılmayacak kadar önemli olduğunu savunanlar da oldu. 

-Çocukluk aşılarının mahkemelerin aldığı kararla zorunlu hale getirilmesi için kim, ne diyor? 

-Bu konuda birinci derecedeki karar alıcı aile mi yoksa mahkemeler mi olmalı? 

Bilindiği gibi aşılama özellikle çocuklardaki çeşitli hastalıklar için kritik önemde..

Aileler farklı nedenlerle endişeli olsa da aşıdan kaçış, bireysel bağışıklık ve toplumda hastalığın görülme hızı açısından olumsuz sonuçlara neden olduğundan halk sağlığı için tehdit oluşturuyor..

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 2020 verilerine göre aşı uygulamaları sayesinde 100 milyonun üzerinde çocuk, bir yaşından önce aşılanıyor ve her yıl 2,5 milyon çocuk ölümden korunuyor..

Ancak Kovid-19 salgınının küresel sağlık sistemine olumsuz etkilerinden dolayı çocuk aşılama oranında son 30 yıldaki en büyük düşüş yaşandı..

Özellikle 2021’de kızamık aşılamaları yüzde 81 azalarak 2008’den bu yana en düşük seviyeye geriledi..

www.cafemedyam.com

ÇOCUKLARDA 13 HASTALIĞA KARŞI RUTİN AŞI UYGULAMASI MEVCUT

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı verilerine göre çocukluk döneminde aşı takviminde 13 hastalığa karşı rutin aşı uygulaması yapılıyor..  

Bunlar;

-difteri,

-boğmaca, 

-tetanos,

-çocuk felci,

-hepatit B,

-hepatit A,

-H. influenzae tip b,

-tüberküloz,

-kızamık,

-kabakulak,

-kızamıkçık,

-suçiçeği ve

-pnömokoktur (zatürre).

Ek olarak isteğe bağlı şekilde uygulanan menenjit aşısının değişik formları da bulunuyor..

Çocuklarına aşı yapılmasını reddeden ebeveyn sayısı ise son yıllarda yüzde 100’den fazla arttı..

Aşı reddinde bulunan aile sayısı günümüzde on binlerle ifade ediliyor..

Özellikle son dönemde bir kesim, sosyal medya üzerinden çocukluk çağı aşılarının zorunlu tutulmaması gerektiğini ileri sürse de bilim dünyası bu görüşe tepkili..

derya-unutmaz www.cafemedyam.com
Prof. Dr. Derya Unutmaz / Fotoğraf: Twitter
 

– KIZAMIK, KABAKULAK, SU ÇİÇEĞİ GİBİ AŞILARIN YAPTIRILMASI ŞART

Connecticut Üniversitesi ve Jackson Laboratuvarı’ndan Prof. Dr. Derya Unutmaz, aşı karşıtlığının yeni bir durum olmadığını ancak sosyal medya üzerinden yalan yanlış bilgilerin yayılması kolaylaştığından dezenformasyonu önlemenin güçleştiğini söyledi..

Prof. Dr. Derya Unutmaz:

“Her aşının zorunlu tutulmasına gerek olmadığını belirtmeliyim.. Bulaşıcılığı önleyemiyorsa, hastalık ağır geçmiyorsa ihtiyaç yoktur..

Örneğin çocuklarda Kovid genel olarak hafif geçtiğinden bu aşının zorunlu tutulmaması gerekir.. Kızamık, kabakulak, su çiçeği gibi aşıların yaptırılması şart ..

Aşıların ne kadar önemli olduğunu çiçek salgınından biliyoruz. Günümüzde çiçek hastalığı artık yok..

Çocuk felci nedeniyle geçmişte çocuklar hayatını kaybederken, şu an dünyada 1-2 ülkede kaldı..

ABD’nin New York, California gibi eyaletlerinde aşıyı reddeden aileler nedeniyle çocuklarda kızamık salgını var.. Aslında bu hastalık yüzde 99 oranında önlendi..”

“ABD’deki bir çalışmada dezenformasyonun 12 kişiden yayıldığı belirlenmiş”

– Prof. Dr. Derya Unutmaz

“Yıllar önce aşının otizme neden olduğunu ileri süren bir hekimin yalan söylediği ortaya çıkıp hapse girse de belli bir kesimde “aşılar tehlikeli” gibi bir algı oluştu..

ABD’deki bir çalışmada dezenformasyonun 12 kişiden yayıldığı, bu isimlerden bazılarının bitkisel ilaç, takviye satışı yaptıklarının tespit edildiği, bazılarının ise popülerlik sağlamak adına yalan bilgi yaydıklarını belirtmeliyim..

Bu tarz isimlerin genelde inandırıcılığı artırmak adına araya bir miktar doğruluk payı olan bilgiler de kattığını ve buna yalan yanlış başka şeyler de ekleyerek insanları şüpheye, endişeye sevk ettiklerini biliyoruz..

Kovid aşısı olan kişilerin yüzde 95’i hafif geçiriyor ancak çok nadir de olsa bu aşı, miyokardit denilen kalp iltihabına neden olabiliyor. Kovid ise bu miyokarditi 5-10 kat fazla geçirtiyor. Ancak bu söylenmiyor, aksine ‘Aşı kalp krizi yapıyor’ deniliyor ya da yüz binde bir olan etki sıkmış gibi gösteriliyor..

Kovid-19 aşılarının yan etkilerinin önümüzdeki yıllarda görüleceği iddialarının da asılsız olduğunu söylemeliyim..

32 yıldır bağışıklık sistemi ve aşıları hücre hücre çalıştığını belirterek aşı şüphecilerine seslenmek istiyorum.. Aşıların uzun vadede yan etki oluşturmasına yönelik biyolojik bir mekanizma yok..”

Prof. Dr. Elif Dağlı elifdagli.com
Prof. Dr. Elif Dağlı / Fotoğraf: elifdagli.com

– PROF. DR. ELİF DAĞLI “ÇOCUK AŞILARININ ZORUNLU OLMASI GEREKLİDİR”

Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı da çocukluk çağı aşılarının zorunlu tutulması gerektiği görüşünde..

Prof. Dr. Elif Dağlı:

“Türkiye’de sistematik aşı uygulaması çerçevesinde çocuklar 1980’den beri aşılanıyor.. Çocukluk çağı aşılarının isteğe bağlı olamayacağını ve zorunlu tutulması gerektiğini ifade etmeliyim..i

Aksi takdirde salgınların oluşacağı uyarısı yapmak istiyorum..  Türkiye’de artık görülmeyen çocuk felci hastalığı, aşıların doğru uygulanmasıyla ortadan kaldırıldı..

Çocuk felci aşısı yapılmadığı günlerde hastaneye yatırılan, felç geçiren, hastalık nefes borusu ve beyni tuttuğu için yalnızca hareket etme yetisi değil nefes alma durumu da kaybolduğundan boğularak ölen çocukların varlığına değinmek isterim.. Günümüzde aşı sayesinde bu durumların görülmediğini ancak insanların eski dönemi unuttuğunu belirtmeliyim..

“Eskiden hastanelerde kudurarak ölen çocuklar olurdu”

Kalp yetmezliği, miyokardit (kalp kası iltihaplanması), ansefalit (beyin iltihaplanması) nedeniyle neredeyse her gün bir bebek kaybedilirdi..

Prof. Dr. Elif Dağlı

“Elimizin altındaki tüm tedaviye rağmen çocukların nasıl çırpındığı ve kaybedildiği, bugün bile gözümün önünde. Aşılar uygulandıktan sonra hastalıklar azaldığından, toplumda sanki bunlar hiç yoktu, uyduruluyor gibi konuşanlar var..

Bugün aşı olmasaydı, eskiden yaşadığımız şeyleri yeniden yaşardık..

-Aşı uygulamasının yapılmadığı dönemlerde kuduz, kızamık, zatürre ve çocuk felci gibi hastalıklardan ölen çocukları izlemiş bir hekim olarak, o günlerin yeniden yaşanmaması için gereken tüm mücadeleyi gösteririm..

Kızamıklı bir bebeğin beyin ve kalp iltihabıyla nasıl kaybedildiği, akciğerinin içinde daha sonra yapılan incelemeyle hücrelerin nasıl paramparça olduğu görülse, aşı karşıtlığından bahsetmezler..

Eskiden hastanelerde kudurarak ölen çocuklar olurdu. Bugün bu görüntüler yoksa aşılama sayesinde..”

çocuk aşılama www.cafemedyam.com

– PROF. DR. ELİF DAĞLI: “TÜRKİYE’DE HEP SAĞLIK İÇİNDE YAŞANIYORDU ZANNEDEREK AŞIYA KARŞIT OLMA CÜRETİ GÖSTERİYORLAR”

Geçmişteki pek çok hastalık bugün aşılamanın etkinliğiyle çocuklarda görülmüyor!”

– Prof. Dr. Elif Dağlı:

“Sakat olduğu için topallayarak yürüyen insanlar var.. Şanslı insanlar aslında çünkü boğulmadan kurtulabildikleri için topal kalmışlar! Hastalık yaygındı ve zalimdi..

-Kişiler, bunu görmediğinden Türkiye’de hep sağlık içinde yaşanıyordu  zannederek aşıya karşıt olma cüreti gösteriyorlar. Bu düşünce toplum için halk sağlığı tehdididir..

Bir hekim olmanın yanı sıra çocuk hakları savunucusu olarak; çocuklar kendileri için doğru ya da yanlışı bilmedikleri için seçim yapamazlar..

Bir çocuğa, ‘Biz sana aşı yapmazsak sakat kalabilir ya da yaşamını kaybedebilirsin, biz bu tercihi senin adına kullanıyoruz’ derseniz herhalde seçimini ölmek ya da sakat kalmaktan yana kullanmayacaktır..

Kaldı ki, Türkiye’nin de imzasının bulunduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde çok açık şekilde kendi bedenleri ve sağlıklarıyla ilgili karar verme yetkisi tanınmış ve buna saygı gösterilmesi istenmiştir..”

© The Independentturkish//Lale Elmacıoğlu 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: