SIYASET

HDP’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI ÇIKARMASI KİME YARAR?

Cumhur mu yoksa Millet İttifakı mı Kürt sorunun çözümüne daha yakın?

İşte HDP’nin bu tavrı AKP’ye örtülü destektir.. 

www.cafemedyam.com

– HDP’NİN TAVRI AKP’YE ÖRTÜLÜ DESTEK Mİ?

HDP, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkaracağını açıkladı.. 

– Altan Tan:

“Tabii bu seçimde HDP’nin tavrı çok önemli olduğundan, Kürt oylarının seçimin sonucunu belirleyecek bir ağırlıkta olmasından dolayı çok farklı yorumlar yapılmaya başlandı..

En başta Erdoğan’ın muhalifi olan altılı masa çok memnun olmadı bu işten..

Çünkü şöyle bir varsayımları vardı:

‘HDP seçmeni ve AKP’nin MHP’yle kurduğu ittifaktan rahatsız Kürt seçmen, oylarını getirip Millet İttifakı’nın adayına verecek.’

En başından beri böyle bir beklenti vardı.. 

Ve bu beklentiden dolayı da yine ilk baştan itibaren şu düşüncedeydiler;

“Bizim çok fazla bir şey yapmamıza gerek yok; zaten HDP’liler, AKP’yle kanlı bıçaklı.. Binlerce HDP’li veya PKK’li siyasi tutuklu var, cezaevlerinde.. Bu kadar olumsuzluğa, bu kadar kamplaşmaya karşı bizim hiçbir şey yapmamıza gerek yok.. Zaten HDP seçmeni, Kürt seçmen getirip oyunu muhalefetin Millet İttifakı’nın adayına verecek. Vermek zorunda. Başka bir yolu yok.” 

Ve bu rahatlıkla da uzunca bir dönem HDP’yle hiçbir diyalog kurmadılar..

Hatta İYİ Parti tıpkı MHP gibi, AKP gibi, “HDP eşittir PKK” söylemini, hemen hemen her fırsatta dillendirdi ve HDP’yle perde arkasında bile kurulacak ilişkilere karşı çıktığını söyledi.. 

Hal böyle olunca “HDP oylarını kesin bize verecek” beklentisi bir anlamda tehlikeye gitti.. 

Çünkü ilk turda HDP adayı çıkarırsa, işte ne kadar oy alırsa, yani şu an kamuoyu araştırmalarında yüzde 9-12 arasında bir oy bandında gidip geliyor- bu otomatikman devre dışı kalmış olacak ve seçimler ikinci tura kalacak.. 

Seçimler ikinci tura kaldığı vakit de yine o dönem zarfında yani 15 günlük birinci tur ile ikinci tur arasında geçecek dönem zarfında nelerin olacağını bugünden kestirmek mümkün değil.. 

-HDP’ye sorarsanız, HDP de şunu söylüyor;

“Tamam ben oylarımı muhalefetin adayına vereyim ama şu ana kadar hiç kimse benimle konuşmuyor, masaya oturmuyor.. Bırakınız oturmayı uzaktan selam vermekten bile çekiniyor.. AKP de bir şey yapmıyor.. O halde ne yapacağız? Biz kendi adayımızı çıkaracağız.”

Ama tabii yorumlar bitmiyor..  İşte birçoğu şunu söylüyor;

“Efendim işte HDP, AKP’yle perde gerisinde bazı angajmanlara giriyor veya bu tip görüşmeler oluyor.”

“HDP’nin kapatılmasının seçimden sonrasına kalmasıyla ilgili bazı örtülü görüşmeler gerçekleştiriliyor.”

Ki bunu da ilk olarak yazanlar iki AKP’li gazeteci; Mehmet Barlas ile Abdülkadir Selvi oldu..

“Acaba seçimden sonraya bırakılsa, daha mı iyi olur” diye önemli iki yazı yazdılar.

İşte HDP’nin bu tavrı AKP’ye örtülü destektir.. 

Hani ikinci turda eğer HDP “Ben Millet İttifakı’nın adayına da güvenmiyorum, inanmıyorum, Erdoğan’a da inanmıyorum, güvenmiyorum. Benim seçmenim sandık başına gitmesin” derse, bu Sayın Erdoğan’a bir örtülü destektir..

Hatta örtüsü de yok bunun, belki de açık bir destek olarak yorumlanabilir.. 

E peki HDP ne yapsın? Kürt seçmen ne yapsın? 

Şimdi bir diğer mesele de bu..

-Yani bir tarafta “bana kayıtsız şartsız oyunu ver. Bana yanaşma, bana selam verme, yanıma gelme. Uzaktan da bana işarette bulunma” diyen bir Millet İttifakı var.. 

-Öbür tarafta yine aynı pozisyonu sürdüren bir AKP var.. 

“İşte şöyle yaparsam da olmuyor, böyle yaparsam da olmuyor. Geriye de gitsem olmuyor. Dursam da olmuyor” şeklinde bir pozisyon çıkıyor ortaya.

Bunun en kestirme yolu, bütün bu diyalogların açık seçik yapılması yani genel tabirle aleni yapılması, şeffaf olması, tartışılması ve Kürt seçmenin kafasındaki bu karışıklığın giderilmesidir..

© The Independentturkish//Altan Tan 24, 25 ve 26. Dönem Diyarbekir Milletvekili 

www.cafemedyam.com

* HDP’NİN ADAY ÇIKARMASI KİME YARAR?

Pervin Buldan, tartışmanın fitilini “adayımızla seçime gireriz” ile ateşledi..

– Mithat Sancar, “Müzakereye hayır demeyiz” açıklamasıyla tansiyonu düşürdü. Fakat “aday çıkarmanın hangi ittifakın işine yarayacağı” tartışmasına nokta konulmadı..

Muhalefet partileri son iki yılda sürekli erken seçim çağrısı yaptı.. İktidar ise her seferinde “seçimler vaktinde yapılacak” diyerek çağrılara karşı çıktı.Ancak son dönemde seçimin öne alınacağını iktidar temsilcileri dile getirir oldu..

Farklı farklı tarihler gündeme getirildi. Cumhurbaşkanlığı seçimi için 14 Mayıs konuşuluyor.. Erdoğan, tarih vermedi ama “Mevsim şartlarını dikkate alarak seçim tarihini biraz öne alabiliriz” dedi..

Bir yandan seçim tarihi diğer yandan parti ve ittifakların adaylarına ilişkin açıklamalar kamuoyunda ilgiyle takip ediliyor.. 

– Cumhur İttifakı’nın adayı belli. Hem MHP lideri Devlet Bahçeli hem de AKP’li birçok yetkili adaylarının Erdoğan’ın olduğunu ifade etti.

Pervin Buldan - Mithat Sancar www.cafemedyam.com
Pervin Buldan – Mithat Sancar / Fotoğraf: Twitter

Altılı Masa’nın adayının kim olacağı hala gizemini korurken Halkın Demokratik Partisi (HDP) nasıl tavır alacağı merak konusuydu..

Ancak HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Kars 4. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “HDP olarak en kısa zamanda kendi cumhurbaşkanı adayımızı Türkiye halklarıyla paylaşacağız. HDP kendi adayını çıkaracak, kendi adayını gösterecek ve seçimlere kendi adayıyla gidecek” ifadelerini kullandı..

Buldan’ın açıklamaları tabiri caizse gündeme bomba gibi düştü. Altılı Masa’ya yakın birçok siyasetçi HDP’ye eleştiride bulundu..

– Birçok kişi HDP’nin öncülük ettiği Emek ve Özgürlük İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı çıkarması durumunda ilk turda hiçbir adayın kazanmayacağına dikkati çekti..

“HDP’nin çıkaracağı ciddi bir adayın 6’lı Masa için risk teşkil ediyor”

– MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat:

“HDP’nin kendi cumhurbaşkanı adayını çıkarması bugüne kadar yapılan tüm siyasi analizleri alt üst eder / konuşulan denklemleri bozar. Adayın ciddiyetine bağlı olarak seçimin 2. tura kalması da gündeme gelebilir. Ciddi aday; 6’lı masa için risk; Cumhur İttifakı için avantajdır.”

“Ancak muhalefet cenahını rahatlatan açıklama”

– HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar:

“Biz ve 6’lı Masa adaylar çıktıktan sonra ‘gelin açık konuşalım, müzakere yapalım derse biz ‘hayır’ demeyiz..”

HDP’nin aday çıkışıyla 6’lı Masa’ya basınç uygulayarak ortak cumhurbaşkanı adayı belirlenmesinde muhatap istendiği şeklinde de çokça yorum yapıldı..

Mazhar Bağlı www.cafemedyam.com
Mazhar Bağlı / Fotoğraf: Twitter

Peki HDP’nin cumhurbaşkanı adayı çıkarması, hangi ittifakın işine yarar? Aday çıkışının kapatılma davasıyla bir bağlantısı var mı?

* HDP’NİN ADAY ÇIKARMASI CUMHUR İTTİFAKI’NIN İŞİNE YARAYACAK

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğreti Üyesi Prof. Dr. Mazhar Bağlı:

“HDP’nin aday çıkarmasının teknik olarak Cumhur İttifakı’nın işine yaracağı görüşündeyim..

Millet İttifakı’nın oy oranının yüzde 40-45 bandında olduğunu belirtmeliyim.. Cumhur İttifakı milletvekili seçiminde avantajlı görünmese de cumhurbaşkanlığı seçiminde avantajlı, çünkü daha önce yaptığı icraatlar ve ülkenin ciddi meselelerine yaklaşımı ve çözüme olan iradesi onu avantajlı kılıyor..”

HDP’NİN MİLLET İTTİFAKI ADAYINI DESTEKLEME İHTİMALİ YÜKSEK

– Prof. Dr. Mazhar Bağlı:

“‘Cumhur mu yoksa Millet İttifakı mı Kürt sorunun çözümüne daha yakın’ sorusu sorulduğunda insanların ‘Millet İttifakı çözüme daha yakın’ diyemediğine söyleyebiliriz.. Dolayısıyla HDP’nin aday çıkarması Cumhur İttifakı’nın işine yaracak..

Her ne kadar bir aday çıkaracağı söylese de Millet İttifakı’nı destekleme ihtimalleri yüksektir. Bunu seçim döneminde daha net göreceğiz. Canla-başla kendi adaylarını destekleyecek bir çalışmanın içinde olurlarsa o zaman yanlış bir okuma yaptığımız rahatlıkla söyleyebiliriz, yok eğer çok düşük profilli bir aday çıkarıp çok çalışma yapmazlarsa o zaman da ‘demek ki Millet İttifakı ile zımni bir anlaşmaları var’ diye bakılacak. Ancak gelişmeler böyle bir anlaşmanın olmadığı gibi görünüyor. İlerleyen zamanlarda tablo daha da netleşecektir..”

Derya Kömürcü www.cafemedyam.com
Derya Kömürcü / Fotoğraf: Twitter

* ADAY GÖSTERİLERSE SEÇİM İKİNCİ TURA KALIR

– Siyaset bilimci Doç. Dr. Derya Kömürcü:

“Aday belirlemenin hangi ittifakın işine yaracağını görmek için seçim kampanyası başladığında tam olarak görülebileceğini söyleyebilirim..

HDP’nin seçime adayla girmesi durumunda büyük ihtimalle seçim ikinci tura kalacak.. İkinci tura kalması da Erdoğan’ın işine yarar. Çünkü seçimi ilk turda kazanmak muhalefet açısından ikinci turda kazanmaktan daha kolay diye düşünüyorum. İki tur arasındaki zaman diliminde Türkiye çok farklı şeyler yaşayabilir ve bunun örneklerini gördük..”

Oyumu istiyorsanız beni dikkate almak zorundasınız’ uyarısıydı

– Doç. Dr. Derya Kömürcü:

“HDP’nin bir siyasi parti olarak elbette aday çıkarma hakkı var.. Bir aday çıkabilir ama ben bunu hem Altılı Masa’ya bir uyarı olarak görüyorum hem de aslında HDP’nin Erdoğan’ın gitmesi konusundaki rolünün altını çizen, daha etkili gösterebilecek bir hamle olduğunu düşünüyorum..

Aday belirlemenin sadece kapatılma davasıyla bir bağlantısını olduğunu düşünmüyorum. HDP’nin Türkiye siyasetinde kapladığı alan, bunun diğer bütün partiler tarafından nasıl idrak edildiğiyle ilgilidir. HDP, ‘buradayım, en kritik pozisyondayım, eğer benim seçmenlerimin oyunu cumhurbaşkanlığı seçiminde istiyorsanız burada beni dikkate almak zorundasınız’ uyarısını yapmış oldu. 5 Ocak’ta Altılı Masa son toplantısını yaptı, o esnada AYM hazine yardımını durdurma kararı aldı ve kararla ilgili tek bir cümle bile edilmedi. Bunun sembolik olarak da önemli olduğunu düşünüyorum.”

ufuk Uras. www.cafemedyam.com
Ufuk Uras / Fotoğraf: Twitter

* UFUK URAS: HDP BAŞTAN BERİ TEK ADAY ÇIKARILMASINDAN YANA

– Siyaset bilimci ve eski Barış ve Demokrasi Partisi İstanbul Milletvekili Dr. Ufuk Uras:

“Adaylık çıkışının daha çok Altılı Masa ittifakının HDP ile diyalogdan kaçınmayla alakalı olduğu kanaatindeyim..

HDP’nin cumhurbaşkanı adayını çıkaracağını söylemediğini, sadece adaylarını ilan edeceklerini ve aynı zamanda müzakerelere de açık olduğunu ifade ettiğini belirtmeliyim.. Yani ucu açık bir cümle kullanıldı..

HDP’nin çıkışıyla muhalefetin tek aday çıkarması gerektiğine vurgu yaptığını söyleyebiliriz..

HDP parti olarak cumhurbaşkanı adayı çıkarma hakkımız var ama bizimle müzakere yapılırsa bunu gözden geçiririz demek istedi. Yoksa HDP baştan beri muhalefetin parçalı aday çıkarması yerine tek aday çıkarması gerektiğine vurgu yapıyor..”

“Kapatma davasıyla birebir ilişkisi yok”

Dr. Ufuk Uras:

“Adaylık meselesi daha çok Millet İttifakı’nın HDP ile diyalogdan kaçınmasıyla alakalı…

Yani Türkiye’nin üçüncü partisinin meşruiyetin sorgulanması, bir vebalı muamelesi görmesi nedeniyle HDP kendi politik pozisyonlarını belirledi.  Kapatma davasıyla birebir ilişkisi yok, çünkü başsavcı bir karar beyan edecek. Kapatma davası daha hızlı ilerleyen bir süreç gibi gözüküyor..”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi www.cafemedyam.com
İstanbul Büyükşehir Belediyesi / Fotoğraf: AA

* BELEDİYE SEÇİMLERİNDE ADAY ÇIKARMAMASI KİMİN İŞİNE YARAMIŞTI? 

Siyaset bilimcilere göre HDP’nin aday çıkışının altında değişik mesajlar yatıyor.. 

– Öncelikle de Millet İttifakı’na uyarı niteliğinde bir mesaj verildi. Partinin ciddiye alınmaması halinde işin rengi değişebilir. Yani HDP, kendi adayını çıkarıp, daha önceki seçimlerde olduğu gibi blok halinde adayına çalışırsa Millet İttifakı’nın işi zor.. 

Zira bunun çok somut bir örneği var. Bilindiği gibi HDP, İstanbul, Ankara ve İzmir’in de aralarında bulunduğu 11 büyükşehirde aday çıkarmamıştı. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş başta olmak üzere Adana, Mersin ve Hatay’daki CHP’li adayların HDP’nin desteğiyle seçim kazandıkları ifade edildi..

Benzer durumun cumhurbaşkanı seçiminde de yaşanma ihtimali çok yüksek.. 

Bu durum yürütülecek müzakere, yapılacak pazarlıklar ve zamanın neler göstereceğine bağlı gözüküyor.. 

© The Independentturkish//Abdulhakim Günaydın 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: