EĞİTİM

Birçok Özel Eğitim Kurumu Kapanıp Öğretmenler İşsiz Kalabilir

“Eğitimin anayasada güvence altına alınmış bir hak olduğuna dikkat çekmek istiyorum..Zorunlu eğitim anayasada da ifade edildiği gibi devlet tarafından her vatandaşa ücretsiz sağlanmalıdır.”

Asgari ücret bile alamıyorlar

www.cafemedyam.com

🔵 Prof. Dr. Soner Yıldırım: ‘Özel okullara yapılan zam eğitimcilere yansımıyor!’

“Birçok özel eğitim kurumu kapanıp öğretmenler işsiz kalabilir. Devlet okullarında ise maalesef bu çocukları alacak sınıf kapasitesi yok. Eğitim sistemi tıkandı!”

– ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soner Yıldırım:

“Özel okullarda 2022-2023 yılında eğitim ücretinde uygulanacak zam oranı yüzde 65 olarak açıklandı.. Yapılan zamla özel okul fiyatları uçtu..

Bu oranın yalnızca eğitim ücretini kapsadığı bilinirken, yemek, kitap, servis gibi ek hizmetlerdeki artışın ise yüzde 200’leri aşabileceği de öngörülüyor..

Memur zammı ise yüzde 35 olarak açıklandı..Bu artışlar ile sabit gelirli memur ya da beyaz yakalı çalışanlar için çocuklarını özel okula göndermek yalnızca düş olacak..

Öte yandan özel okullar ücretlerine zam yaparken öğretmenlerini hatırlamıyor..” 

“özel okul öğretmenlerini korumasız”

– Prof. Dr. Soner Yıldırım:

“Açıklanan her iki zammın iki önemli sonucu var.. Özel okulların birçoğunda öğretmen maaşları çok düşük ..

– Bu ücretlerle memur ailelerin çocuklarını nitelikli bir özel okula gönderme şansları çok azaldı..

– Özel okullara yapılan zam oranları özellikle kurumsal olmayan özel okullarda öğretmen maaşlarına yansımayacak.. Birçok öğretmen asgari ücret civarında ya da altında maaş almaya devam edecek..”

– MEB eskiden özel okullardaki öğretmen maaşlarını denklemişti. Ancak bu karardan yıllar önce vazgeçti ve özel okul öğretmenlerini korumasız bıraktı. Okullar en düşük maaşla çalışan öğretmenleri istihdam etmeye başladı ve nitelik gözetmedi. MEB ise denetleme görevini yerine getirmedi..

Eğitimin anayasada güvence altına alınmış bir hak olduğuna dikkat çekmek istiyorum..Zorunlu eğitim anayasada da ifade edildiği gibi devlet tarafından her vatandaşa ücretsiz sağlanmalıdır..

Çoğu aile çocuklarına nitelikli eğitim aldırabilmek için özel okulların kapısına yığıldı. Türkiye’de özel okullaşma oranları özellikle son 15 yılda dramatik şekilde katlandı. Şimdi ise sistem tamamen tıkanmış durumda..

Asgari ücret bile alamayan on binlerce öğretmen, memur maaşları ile okul giderlerini karşılayamayacak hale gelen on binlerce aile ve niteliği çok tartışılan bir eğitim hizmeti..

– Gelinen bu noktada birçok özel eğitim kurumu kapanıp on binlerce öğretmen işsiz kalabilir. Kapanan okullardaki çocuklar devlet okullarının kapısına geldiğinde ise bu çocukları alacak sınıf kapasiteleri maalesef yok..”

🔵 Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Başkanı Eren Edebali: ‘Zam kararı alınırken özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin emeği gündeme alınmadı’

– Eren Edebali:

“Ticari mantıkla işletilen, paranın bu kadar çok konuşulduğu eğitim kurumlarında öğretmenler kötü koşullarda, düşük ücretlerle ve baskı altında çalıştırılıyor. Çünkü kanunlar izin veriyor..

Öğretmenler görev yetkinlik bakımından asgari ücretle çalıştırılamaz. Açlık sınırının altında ücretlerle yaşamak mümkün değil. Bakanlık, sendikamızla bir önce görüşmelere başlamalıdır..”

🔵 Şahin Aybek: ‘Bir öğretmen çocuğunu özel okula yollamak isterse…’

– Gazeteci yazar Şahin Aybek:

“Bu nasıl bir matematik? Öğretmenlere yüzde 30, özel okullara 65 zam. Milli Eğitim Bakanlığı, bir öğretmen çocuğunu özel okula yollamak isterse aradaki yüzde 35 farkı siz mi karşılayacaksınız?

Bu arada özel okullar çalıştırdıkları öğretmenlere de yüzde 65 zam yapacaklar mı, yoksa sömürüye devam mı?”

🔵 Milli Eğitim Bakanı Özer, özel okullarda bu yılki artışı yüzde 65 olarak açıkladı

– Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer:

“Özel okullarda uygulanacak zam oranı yüzde 65.. Sektör temsilcileri oranın düşük olduğunu belirtti.. Hem 2023 yılındaki enflasyon beklentisinin düşük olması hem de velilerin bu süreçte desteklenmesi bağlamında bu yılki artış oranı belirlendi..

Daha önce TÜFE-ÜFE baz alınırken, bu yıl sadece ÜFE’nin baz alındığını söylemeleyim..

Özer, sektör temsilcilerine teşekkür ederim.. Sektör temsilcileri bu artış oranını kabul etmeseler de yeni uygulamanın getirmiş olduğu zorlukları hem bakanlık hem özel eğitim kurumları birbirlerine destek olarak inşallah birlikte aşacağız..”

🔵 Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay: “Öğretmene köle, öğrenciye araç, veliye müşteri, okula ticarethane gözüyle bakıldıkça ne yazık ki bu tablo daha da beter hale gelecek”

Kadem Özbay:

“Söz konusu zam oranıyla Bakan’ın öğretmenlerin çıkarlarını korumak gibi bir derdi ya da kabiliyeti olmadığı gibi velileri de umursamıyor..

– Özel okullar için belirlenen zam oranı hem eğitimin kamu hizmeti olmaktan çıkarılıp  metaya dönüştürülmesinin sonuçlarını hem Milli Eğitim Bakanı’nın tarafını belli ediyor..

– Gelinen noktada eğitimin tek kazananı patronlar ve tarikatlar. Öğretmene köle, öğrenciye araç, veliye müşteri, okula ticarethane gözüyle bakıldıkça ne yazık ki bu tablo daha da beter hale gelecek..”

🔵 Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul: “Söz konusu zam emekçileri olumsuz etkileyecek!”

– Nejla Kurul:

“Özel okullara yapılan zam oranının yüzde 65 olarak belirlenmesi yüzde 30 zam alan ve çocuğunu özel okulda okutmaya çalışan emekçilerinin yaşamını olumsuz etkileyecektir..

– Daha yüksek oranda zam alan asgari ücretli, eşitsizlik yaratan özel okullara çocuklarını zaten yollayamaz..

– Öte yandan TÜİK’in yalan rakamının söylediğinin tersine enflasyonun yüzde 65’den çok daha yüksek olduğu bugünkü koşullarda özel okullarda çalıştırılan eğitim emekçileri çok daha düşük ücretle çalıştırılmak istenecektir. Çünkü dışarıda beş yüz bine yakın öğretmen işsizdir, iş aramaktadır veya KPSS’ye girmiştir..

– Özel okullara yapılan yüzde 65’lik zammın özel okul emekçilerine ayrılacak kısmı yüksek enflasyon koşullarında çok daha düşük olacaktır. Emekçiler mutlak ve nisbi anlamda daha çok sömürüye tabi tutulacaktır..

– Ayrıca patronlar piyasa koşullarında kendilerini yüzde 65 ile sınırlamayabilir, kazanabilir ancak özel okul emekçileri ise enflasyonun altında ezilecektir. Çünkü ‘enflasyon vergisi’ diyebileceğimiz sürekli fiyat artışı karşısında yapılan zamlar birkaç hafta içinde bile eriyecektir..

– Siyasal iktidar enflasyonla yönetmeyi sürdürüyor. Bu nedenle özel okul emekçileri ekonomik ve demokratik haklarını gerçekten koruyan sendikalarda örgütlenmelidir..” 

🔵 Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Başkanı Ömer Yılmaz: “Özel okullara yüzde 65 oranında zam yapılmasını ‘Velileri düşündük’ diyerek açıklamaları akıl dışı bir açıklamadır.”

– Ömer Yılmaz:

“Asgari ücretle çalışanlara yüzde 54,6 kamu çalışanı ve emeklilere yüzde 30 sözde zam yapılan, en temel tüketim maddelerine yüzde 100-350 oranında zam yapıldığı bir dönemde özel okullara yüzde 65 oranında zam yapılmasını ‘Velileri düşündük’ diyerek açıklamaları akıl dışı bir açıklamadır..

– Bir kez daha özel okul sahiplerinin talebi gerçekleştirilmiştir. Tercih her dönemde olduğu gibi velilerden, çocuklardan yana değil sermayeden yanadır..

– Kamusal eğitimi kaybettiğimiz her gün kaybeden biz veliler, çocuklarımız oluyor..

– Özel okullarda çalışan öğretmenler asgari ücretle hatta sözleşmeleri gerekçe gösterilerek asgari ücretin dahi altında çalıştırılıyorken ve çocuklarımızın nitelikli eğitim hakkı için öğretmenlerin özlük, ekonomik hakları güçlendirilmesi gerekirken yapılan hukuksuzluğa, haksızlığa susan MEB söz konusu olan özel okul sahiplerinin talepleri ihtiyaçları olduğunda tarafını yine özel okul sahiplerinden yana yapmıştır..

– Haliyle bu artış kabul edilebilir bir artış değildir. Mutlaka bir tavan ücreti belirlenetek memur maaş artışına endekslenmelidir..”

Cumhuriyet//SenaTufan

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: