EKONOMİ

Elon Musk Dogecoin’e neden destek verdiğini açıkladı!

Dogecoin’e ilham veren internet ünlüsü Shiba Inu cinsi köpek Kabosu’nun lösemi hastalığına yakalandığı açıklandı

Dogecoin’e ilham veren internet ünlüsü Shiba Inu cinsi köpek Kabosu’nun lösemi hastalığına yakalandığı açıklandı

🔵 Dogecoin’e ilham veren köpek Kansere yakalandı

17 yaşındaki Shiba Inu cinsi bir köpek olan Kabosu, 2010’da sosyal medya kullanıcılarının onun şaşkın bir ifade ve çapraz patileriyle poz verdiği bir fotoğrafı paylaşmaya başlamasının ardından internet yıldızı haline geldi..

Kabosu’nun sahibi, Japonya’nın Sakura kentinden bir anaokulu öğretmeni Atsuko Sato, bu hafta bir dizi Instagram paylaşımında bir tür kan kanseri teşhisi konan köpeğinin “durumunun çok tehlikeli” olduğunu açıkladı..

🔵 Tesla, Dogecoin’in bazı ürünlerin satışında kabul edileceğini duyurmuştu..

274 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengini olan Elon Musk, Dogecoin’in arkasında olduğunu, Twitter’da 4 Şubat’ta paylaştığı görselle göstermişti..

(Twitter/@elonmusk)// cafemedyam

Elon Musk, Dogecoin’e neden destek verdiğini, kripto para biriminin kurucularından birine verdiği yanıtla 23Aralık’ta açıkladı..

“Amacım bir şeyler inşa etmek, para kazanmak ve eğlenmek” diyen Billy Markus, “Bitcoin’in sadece yeni zengin insanlara güç verdiğini” savundu. Tesla ve SpaceX CEO’su ise bu tweet’e şu yanıtı verdi:

“Doge’u bu yüzden destekliyorum.”

Bir internet miminden doğan köpek temalı Dogecoin, 2013’te oluşturuldu. Musk da “halkın kriptosu” dediği bu paraya verdiği destekle biliniyor..

Teknoloji milyarderi, 13 Aralık’ta yayımlanan bir konuşmasında Dogecoin’in potansiyelinin Bitcoin’den daha yüksek olduğunu söylemişti. Musk, Dogecoin’in işlemler konusunda daha iyi olduğunu savunmuştu.

Dünyanın en zengini bir gün sonra attığı tweet’te Tesla’nın bazı ürünlerinin satışında Dogecoin’in kabul edileceğini açıklamıştı.. Ancak hangi ürünlerin alınabileceğine dair detay vermemişti..

Envanterinde giyimden oyuncak arabalara farklı ürünler barındıran Tesla’da fiyatlar 50 ile 1900 dolar (yaklaşık 550 ile 20 bin TL) arasında değişiyor..

Öte yandan Tesla bu konuda yalnız değil. ABD merkezli ünlü sinema zinciri AMC, Dogecoin’le ödeme kabul etmek için çalışma başlattıklarını eylülde duyurmuştu.

https://twitter.com/BillyM2k/status/1473912935579750403?t=Mb_-K0a7SEPsujEiVV1MCw&s=19

Independent Türkçe//Derleyen: Uğurcan Yıldız

🔵 Elon Musk’ın gündeme taşıdığı Dogecoin’in sekiz yıllık hikâyesi

🔵 Dogecoin Vurgunu

Dogecoin vurgunu iddialarının ardından mağdur avukatı Sinan Keskin konuya ilişkin açıklamalarda bulundu..

Avukat Keskin Dogecoin ile ilgili yaptığı açıklamada, “Thodex’ten daha büyük bir dolandırıcılık” dedi.

Dogecoin Mining’ adlı bir sistem üzerinden yatırımcılara 40 günde yüzde100 kar vaat eden Turgut V. ve beraberindeki kişilerin, yüzlerce kişiyi toplamda 1 milyar lira dolandırdığı öne sürüldü..

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından konuyla ilgili örgüt lideri olduğu belirtilen 3 kişiden 2’si için yurt dışına çıkma yasağı getirildi..

Dolandırıcılık iddiası sonrası mağdur avukatı Sinan Keskin ise konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Avukat Sinan Keskin:

“Thodex mağdur vekilleri olarak şunu söyleyebilirim ki Thodex’ten daha büyük bir dolandırıcılık hadisesiyle karşı karşıyayız. Çünkü burada mağdur ve kişi sayısına göre Thodex ile kıyaslama yapacak olursak çok daha büyük mağduriyetler söz konusu..”

MAĞDURLAR BAZI ŞARTLAR DAHİLİNDE PARALARINI ALABİLİRLER”

Avukat Sinan Keskin:

“Mağdurlar paralarını alabilirler ancak bazı şartlar dahilinde.. Çünkü bu flash disk gibi şu boyutta olan bir soğuk cüzdan var.. Bu soğuk cüzdanın içerisinde yer alıyor..

Bu merkezi olmadığı için bu sistem, bankalara bloke koymak gibi veya tedbir getirmek gibi bir durum söz konusu değil..

Ancak şahsın, savcılık makamı tarafından yapılan soruşturma sırasında emniyet kuvvetlerince üzerinde soğuk cüzdanın ele geçirilmesi, yahut herhangi bir yerde bu soğuk cüzdanın bulunması durumunda bu soğuk cüzdandaki coinleri tespit etmek suretiyle o şekilde mağduriyetler giderilebilir..

Bir de şahıs bu aşamada soruşturma ya da kovuşturma aşamasında ‘Ben sizin mağduriyetinizi gidereceğim, mağdur olduğunuz miktarları size ödeme yapacağım’ derse o zaman belki uzlaşma zemini doğabilir.. Bununla ilgili de mağdurlar, mağduriyetini giderebilirler”

https://www.cafemedyam.com/2021/05/19/kripto-para-vurgunu/

🔵 Dogecoin: Nerelerden geldi, nereye gidiyor?

Dogecoin nedir, niye yükseldi, riskleri neler.? Bloomberg, Dogecoin’in ABC’sini yatırımcıları için anlattı..

ABD merkezli haber sitesi Bloomberg, asri zamanların fenomeni haline gelen dijital paralar içinde ’90 milyar dolarlık bir şaka’ diye nitelediği Dogecoin’i mercek altına aldı.. 

İlk memecoin olarak da görülen Dogecoin için “Tüm zamanların en komik esprisi olmayabilir, ama muhtemelen en büyük piyasa değerine sahip espri” diyen Bloomberg, Nisan2020’de 315 milyon dolarlık piyasa değeri bile bazılarınca gülünç derecede yüksek bulunan Dogecoin’in pandemi döneminin sıradışı ekonomik teşvik paketlerinin yarattığı fırsatların körüklemesiyle Nisan2021’de 90 milyar dolarlık piyasa değerine ulaştığını belirterek ekledi: “Şaka değil!”

İŞTE BLOOMBERG’E GÖRE BÜTÜN DİJİTAL PARALARI VURAN VE KESKİN DÜŞÜŞE GİREN DOGECOİN’İN ABC’Sİ…

🔵 Dogecoin Nedir?

Dogecoin.com sitesine göre “Dogecoin, dünya çapında Shiba Inuların tercih ettiği, açık kaynaklı bir denkler arası dijital para birimidir” ve “1 Dogecoin = 1 Dogecoin’dir”..

Gerçekte nedir?

2013’te bilgisayar yazılımı mühendisleri Billy Markus ile Jackson Palmer tarafından popüler bir internet memesi olan Shiba Inu cinsi köpeğin fotoğrafı kullanarak yaratılmış bir dijital paradır..

ESPRİSİ NEDİR?

Aslında Bitcoin dünya çapında dikkat çekerken genelde bozuk İngilizceyle yazılan sloganları paylaşırken kullanılan dönemin popüler Doge memesiyle yaratılan bir kripto paradan ibaret..

Markus, Dogecoin ile ilgili şubatta Bloomberg’e verdiği mülakatta:

“Birkaç saat içinde yaptığım bir şeyin artık internet kültürünün bir parçası olması garip” demişti.

NİYE BU KADAR ÇOK YÜKSELDİ?

Bu yıl borsada kısa süreli alım-satımlara ve kripto paralara ilgi artarken Dogecoin bireysel yatırımcılar tarafından keşfedilmeyi bekliyordu..

Kripto para birimi türevleri borsası FTX’in kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried, aracılık uygulaması Robinhood’un meme kaynaklı hisse senedi ticareti çılgınlığının zirvesindeyken GameStop Corp. hisse senetlerinde alım satımı kısıtladıktan sonra yüz milyonlarca doların sorunsuz şekilde Dogecoin’e taşındığını söyledi..

Esrar tüketmek için insanların kalabalıklar şeklinde toplandığı bir karşı kültür kutlama günü olan 20 Nisan’da Dogecoin 4/20 ile büyük yükseliş yaşadı..

Dogecoin kullanıcılarının #DogeGünü kutlamaya karar vermeleriyle o gün fiyatı 42 sent-1 dolar bandında yükseliş gördü. Daha sonra bu zirveden yüzde 25 değer kaybetti..

“ARKASINDAN İTENLER KİM?

Dogecoin’in edindiği şöhret sahibi milyarder hayranlarının başında Tesla ve SpaceX kurucusu Elon Musk ile NBA frençayzı Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban geliyor..

Dogecoin hakkında sayısız tweet atan Musk, çocuklarıyla Dogecoin madencilik teçhizatı kurmaktan Doge adında Shiba Inu logosuyla 1 dolarlık banknot basmaya bir dizi fikir ortaya attı..

Ancak Musk’ın mayısta Saturday Night Live şovuna çıkıp Dogecoin’den şakayla karışık ‘alavere dalavere’ diye söz etmesi ise değerinde keskin düşüşe yol açtı..

BAŞKA NELER SAYESİNDE YÜKSELDİ?

Bitcoin’in başını çektiği diğer krpto paraların yükselmesi, Dogecoin’in nisandaki yükselişinde rol oynadı..

Bir Bitcoin fiyatı 60 bin doları geçtiğinde Dogecoin için 40 sent ödemek cazip hale geldi, ama bu kendinden menkul bir yükselişti..

Yanısıra cesur yeni kripto para dünyasında bir şey ne kadar uzun süre ortalıktaysa, o kadar güvenilir olduğu fikri de etkili oldu.. Ne de olsa Dogecoin 2013’te kurulduğundan, pratikte kripto dünyasının yaşlı bir devlet adamı konumunda..

GERÇEKTEN BİR İŞE YARIYOR MU?

Sahibi Mark Cuban’ın Doge tellallığına koşut Dogecoin ile Dallas Mavericks bileti ve metası satın alabilirsiniz..

Musk’ın SpaceX şirketi Ay’a DOGE-1 adında uydu göndermek için Geometric Energy şirketinden Dogecoin ile ödeme aldı..

Ancak Dogecoin ile işlem kabul eden yer az, şimdilik genel kabul görmüyor. 

🔵 Riskleri nedir?

Özelikle kripto para hakkında pek bilgisi olmayan yeniler olmak üzere yatırımcıların cüzdanları yanabilir..

Aynı zamanda bazı teknik yönleri bakımından en iyi kripto para birimleri kadar sağlam olmayabilir.. Yazılımın kalitesini ve güvenliğini artırmaya yönelik finansman henüz yapılmadı..

Artan ilgi daha fazla geliştiriciyi cebettitiği için şimdi aradaki açığı kapamaya çalışıyor, ama bu bir gecede olacak bir şey değil..

Blok zincir altyapı sağlayıcısı Blockdaemon’ın kurucusu ve CEO’su Konstantin Richter, bu ay yaptığı açıklamada, Dogecoin’in yazılım gelişimi ve yol haritasıyla ilgili soru işaretleri olduğunu, ama açığı kapatacağını söyledi. Richter, Dogecoin çok değerliyse ve insanlar üzerinde para oluşturma uygulamaları yapabilirlerse, bunun gerçekleşeceğini belirtti..

KİM PARA KAZANIYOR, KİM PARA KAYBEDİYOR?

Dogecoin inişli çıkışlı çılgın bir macera yaşadı, ama birkaç aydan daha uzun süredir elinde tutanlara para kazandırdı..

Ne de olsa 2021’e yarım sentle başlamıştı. Yine de pek çok kişi en yüksek değerinden (8 Mayıs’ta 73 senti görmüştü) satın almış ve şimdi zararda olmalı.. 

“ŞAKAYLA BAŞLAYIP 9 MİLYAR DOLAR PİYASA DEĞERİNE ULAŞAN DOGECOİN NE?”

Dünyanın en zengin ikinci kişisi Elon Musk’ın art arda attığı tweetlerle, konuyla hiç alakası olmayan insanların bile radarına giren, yılbaşından bu yana yüzde 1000’den fazla değer kazanan kripto paranın sekiz yıllık hikayesi

Az miktarda birikimini çoğaltmak isteyen sıradan yatırımcının, dünya ekonomisini elinde tutan Wall Street’e başkaldırısı, hisse senedi piyasasından sonra kripto para piyasasına da sıçradı. 


Dünyanın en büyük tartışma platformu Reddit’ten örgütlenerek, Wall Street’in ağa babalarının “fiyatı düşecek, enayi yatırımı” dediği GameStop hisselerini satın almaya başlayan ve bu hisseleri yılın ilk 28 gününde yüzde 1900 yükselten küçük yatırımcıların yeni hedefi ise Dogecoin. 

Fotoğraf: Twitter & Unsplash / cafemedyam

YÜZDE 800’Ü AŞAN BU ARTIŞIN NEDENLERİNİ AÇIKLAMADAN DOGECOİN’İN HİKAYESİNİ ANLATARAK BAŞLAYALIM..

Yazılım mühendisi Billy Markus ve Adobe’de ürün yönetici olarak çalışan Jackson Palmer tarafından, 2013’te “şaka amaçlı” geliştirilen Dogecoin, Reddit’teki başka bir örgütlenme sayesinde 0,0075 dolar seviyesinde başladığı yıla, 0,0718 dolar seviyesinde devam ediyor. 

HER ŞEY BİR KÖPEKLE BAŞLADI ..

Dogecoin, İngilizce’deki “Köpek/Dog” kelimesinin bir internet fenomenine dönüşen hâli Doge (“Doj” ya da “Doc” diye okunur) ve coin (para) kelimelerinden oluşuyor.. 

Hikayedeki Doge ise Japonya’nın Sakuro kentinde yaşayan anaokulu öğretmeni Atsuko Sato’nun, Shiba İnu cinsi köpeği Kabosu.. Yani Dogecoin’in üzerine görülen köpek suratı Kabosu’ya ait.. 

Bu yıl 60 yaşına basacak Sato, Kabosu’yu 2008yılında bir barınaktan almıştı. 2009 yılında yazmaya başladığı blogunda ailesinin, kedileri Tsutsuji ve Ginnan’ın fotoğraflarını da paylaşan Sato, Kabosu’nun yıllarca fenomen olmaya devam edecek fotoğrafını ise 23 Şubat 2010’da paylaşmıştı.. 
 

www.cafemedyam.com
Kabosu’nun 2010’daki ve şimdiki hâli / cafemedyam


Kabosu’nun neredeyse insan yüzüne benzeyen bir ifadeyle baktığı fotoğraf, önce 4chan adlı platformda daha sonra Reddit’te bir anda milyonlara yayıldı..

Bugün 15yaşında olan köpeğin suratı, pek çok farklı fotoğrafa kesip yapıştırıldı.. 

Doge akımının en önemli karakteristiği, Kabosu’nun “iç sesini”, gramer hatalı kelimelerle söz konusu fotoğraf üzerine yazmak.. 
 

www.cafemedyam.com
Kabosu’nun en fazla viral olan görsel  / cafemedyam


Atsuko Sato, 2013’te verdiği röportajlarda köpeğinin suratının, mandalinaya benzeyen bir Japon narenciyesi gibi yuvarlak olduğunu, bu nedenle adını Kabosu koyduğunu söylemişti.. 

“BİR AKŞAM İŞTEN SONRA BİR BİRA ALIP OTURDUM VE DOGECOİN’İN LOGOSU ÇIKTI” 

Kabosu’nun 2013 yılındaki şöhreti, farkında olunmadan bir girişimin de başlangıcı oldu.. 

Avustralya’nın Sydney kentinde yaşayan ürün yöneticisi Jackson Palmer, Bitcoin’in domine ettiği kripto para piyasasından pay almak isteyen onlarca altcoin’in ortaya çıkmasını hicvetmek için 27 Kasım 2013’te şöyle bir tweet attı:

” Dogecoin’e yatırım yapıyorum. Eminim ki gelecek en büyük şey bu.” (Palmer, bir süre sonra bu tweetini sildi) 

Bu tweetin ardından Palmer’ın arkadaşları, Dogecoin’in gerçekten hayata geçmesi için genç girişimciyi cesaretlendirdi. 

Her şeyin başladığı akşamı, Aralık 2013’te Vice’a verdiği röportajda şöyle anlatıyor Palmer:
 

“Bir akşam işten sonra bir bira alıp oturdum. Çok fazla boş zamanım vardı ve Dogecoin.com’u satın aldım.. Daha sonra logoyu, para birimi üzerine photoshop’ladım ve internet sitesine koydum..”


Websitesini 2013’ün kasımında kuran Palmer’ın önünde şöyle bir sorun vardı: Dogecoin’in gerçek bir kripto para olması için gereken yazılım.. Ki burada da ABD’li yazılımcı Billy Markus devreye girdi.. 

O dönem Oregon eyaletinin Portland kentinde yaşayan Markus, Dogecoin.com sitesini gördükten sonra Palmer ile iletişime geçti.. IBM’de çalışan Markus da o dönem bir dijital para yapmak istiyor ancak pazarlama safhasında sorun yaşayacağını düşünüyordu.. 

Yani Palmer’ın yazılımcı eksiğini Markus; Markus’un tanıtım eksiğini, Sydney’de Pazarlama Analistliği eğitimi alan Palmer tamamladı. 

SADECE İKİ HAFTADA YÜZDE 300 YÜKSELDİ

Billy Markus, Dogecoin’in kodlamasını, 2011’den bu yana piyasada olan Litecoin’den türeyen Luckycoin üzerinden yaptı.. Dogecoin’de de Litecoin’in kriptografik şifreleme algoritması Scrypt kullanılıyor.. 

Palmer ve Markus’un Dogecoin’i 6 Aralık 2013’te piyasaya sürmesinden yalnızca iki hafta sonra kripto paranın değeri yüzde 300 sıçradı.. Bunda Çin hükümetinin bankalarına kripto para yatırımını yasaklaması büyük rol oynadı.. 
 

www.cafemedyam.com
Jackson Palmer (solda) ve Billy Markus/ Kolaj: Independent Türkçe / cafemedyam


Jackson Palmer, 23 Aralık 2013’te Vice’a yaptığı açıklamada Bitcoin başta olmak üzere hemen hemen tüm kripto paraların, bir bilinmezlik gölgesi altında oturduğunu söylemiş ve:

“Bir kripto parayı, internette herkesin önüne çıkan bir surat ile birleştirmek, bu parayı daha ulaşılabilir kıldı.. Ancak şuna bir açıklık getirelim; Bu bizim master planımız değildi. Billy ile birbirimize attığımız birkaç mailden sonra harekete geçtik.”

Billy Markus:

“Kripto dünyası, erişilebilir bir şeye hazırdı ve internette fenomen olmuş bir fotoğraf yeterinde ulaşılabilirdi. Doge’u herkes hatırladı. Bir köpek üzerine kurulmuştu. Herkes köpekleri sever. Rüzgar bizim için çok iyi yönde esti.”

DOGECOİNCİLER KENYA’DA SU KUYUSU AÇTI  

Dogecoin’in diğer kripto paralardan ayıran bazı özellikleri var. 

Bitcoin ve Litecoin gibi devlerin sayıları sınırlıyken, Dogecoin’in tedarik limiti yok.. Hâliyle bu durum Bitcoin ve Litecoin’i daha pahalı yapıyor.. Mevcut durumda piyasada 21 milyon adet Bitcoin var. Litecoin ise 84 milyon.. 

Dogecoin’in sınırsız sayıda olması, bu para biriminin bahşiş ve bağış gibi işlemlerde kullanılmasını sağlıyor. 
 

www.cafemedyam.com
Dogecoin logosu/ Fotoğraf: Wikipedia / cafemedyam


Jamaika kızak takımının Ocak 2014’teki Sochi Olimpiyatları’na gidebilmesi için Dogecoin sahipleri, bu para biriminden 27 milyon adet, yaklaşık 30 bin dolar toplamıştı. Aynı yılın Mart ayında ise Kenya’da su kuyusu açılması için 11 bin dolar değerinde Dogecoin bağışlanmıştı. 

DOGECOİN’İN KURUCULARI, ELLERİNDEKİNİN TAMAMINI BEŞ YIL ÖNCE SATTI

Tarih 2015’i gösterdiğinde ise hem Palmer hem Markus, ellerindeki tüm Dogecoin’i sattı. 

Dogecoin’in 2021’deki yükselişinin ardından yazılı bir açıklama yapan Markus, maddi sebepler yüzünden altı yıl önce Dogecoinlerini sattığını ve yerine bir Honda Civic aldığını söyledi. Yazılım mühendisi, projeden ayrılmasına rağmen hâlâ sözlü tacize uğradığını açıkladı. 

Jackson Palmer ise Nisan 2015’te Coindesk’e yaptığı açıklamada kripto dünyasının zehirli bir hâl aldığını söylemiş ve şu ifadeleri kullanmıştı:
 

“Kripto para arenası bir grup beyaz liberalin oturup, zengin olmayı beklediği ve çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanan, olgunlaşmamış, popüler iş fikirleriyle geldiği bir yere dönüştü.”


Kendisine öfke dolu saldırıların da bitmediğini söyleyen Palmer, “Artık bunun için vaktim yok” demişti. 

KÖPEKBALIKLARI İÇİN SUYA KAN DAMLASI BIRAKAN DOLANDIRICILAR … 

Kripto dünyasının en parlak dönemini yaşadığı 2017’nin hemen ardından 11 Ocak 2018’de Vice için bir yazı kaleme alan Palmer, şu ifadelere yer vermişti: 
 

“2013 sonunda Dogecoin’e yatırım yapmakla ilgili şaka yollu bir tweet attığımda, bu dünyaya getirdiğim ciddiyetsiz kripto paranın 2018’de hâlâ var olacağını ve geçen haftaki gibi 2 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaşacağını hiç tahmin etmemiştim.. 

2013’te kripto paraların gelecek vizyonu nispeten netti: 2008 krizi sonrası finansal kurumlara olan güvensizlikten uzak, ademi merkeziyetçilik yoluyla nakde karşı birebir bir alternatif üretmek. 

2009’da kripto para birimi hareketini başlatan Bitcoin, bu amacı başarmak için masaya gerçek bir teknik inovasyon getirdi. O zamanlarda, toplumdaki güçle, Dogecoin gibi bir projenin, bu inovasyona daha fazla farkındalık getireceğini ummuştum.. 
 


Ancak çok kısa bir süre sonra öğrendim ki, para saçan bir grup insan topluluğu, köpekbalıkları için suya kan damlası bırakan dolandırıcılar gibiler. Bu kişiler, 2014 sonunda Dogecoin komünitesini de asimile etti ve komünitenin üyelerini milyonlarca dolar için soyup soğana çevirdi.. 

2015’e gelindiğinde Dogecoin topluluğun enerjisi de değişti. Dolandırıcılardan ağzı yananlar ortadan kayboldu ve Dogecoin’e ilgi azaldı. Aynı zamanda hacklenmeler ve dolandırıcılıklar nedeniyle Bitcoin’e de güven sarsıldı.. 

Bu olaylara rağmen devasa boyutta girişimci sermayesi yeni kripto para şirketleri için yağdı. Bu şirketler yalnızca “moda sözcüklerle” destekleniyordu ve fark yaratacak iş modellerinden yoksunlardı.. 

Tüm bunlar nedeniyle 2015’te Dogecoin’den ve kripto paralardan çekilmeye karar verdim. Dogecoin’in geliştirilmesini, güvendiğim topluluk üyelerinden oluşan bir takıma devrettim. Ayrıldıktan sonra bir konuda çok nettim: Daha önce sahip olduğum Dogecoin’lerin hepsi, hayrı işlerine gidecekti. Dogecoin projesine dahil olmaktan sıfır kâr ettim.” 

www.cafemedyam.com

🔵 Çok insanı zengin ettim ama ben para kazanmadım 

2018’in sonunda 600 milyon dolar piyasa değerine gerileyen Dogecoin’in yaratıcısı Jackson Palmer, o dönem Decrypt’e yaptığı açıklamada ise:

“Benim için her zaman bir hobi gibiydi. Diğer işlerimin yanında yaptığım bir iş. Çok fazla insanı zengin ettim. Ancak ben para kazanmadım. İnsanlara ‘Dogecoin’i ben yarattım ve çok eğlenceliydi’ diyorum.”

🔵 Elon Musk Dogecoin’in neresinde?

Uzay araştırmaları şirketi SpaceX ve elektrikli araç üreticisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın Dogecoin ile münasebeti, sanıldığının aksine yeni değil. 

Kripto dünyasındaki dolandırıcılığa karşı Jackson Palmer ile görüşmeleri de olan Elon Musk’ın adı 2019’da Dogecoin’in düzenlediği bir ankette geçmişti. 

Dogecoin’in Twitter hesabından 1 Nisan 2019, Dünya Şaka Günü’nde paylaşılan ankette:

“Endişelerinizi dinledik ve Dogecoin’in bir CEO’ya ihtiyacı olduğuna karar verdik. Bir yandan ana değerlerimizi korurken diğer yandan bizi geleceğe taşıyacak bir isim…” denmiş ve takipçilere dört isim sunulmuştu. Bu anketten Elon Musk, yüzde 54,4 oyla galip gelmişti.


Elon Musk ise bu anket üzerine Twitter’daki bilgilerini bir günlüğüne “Dogecoin CEO’su” olarak değiştirmiş ve 2 Nisan’da bir takipçisinin paylaşımına verdiği yanıtta “Dogecoin benim en sevdiğim kripto para olabilir. Baya havalı” demişti.


Daha sonra ise “Dogecoin en iyisi” dediği bir tweet paylaşmıştı. Musk’ın art arda gelen tweetleri sonrası Dogecoin’in değeri yüzde 30’dan fazla yükseldi. 


Elon Musk’ın temmuzda attığı tweetle “şaka kripto para” yüzde 14, aralıkta yaptığı paylaşımla da yüzde 20 değerlenmişti. 

REDDET’TE DOGECOİN ÖRGÜTLENMESİ “

Finans çevrelerinin Musk’ı “manipülatör” olarak suçlamaya başladığı son tweetler ise 2021’in ocak ayı sonunda başlayan Dogecoin dalgasıyla geldi. 

Varlıklı zümre ile orta ve alt sınıfın çatışmasının yılbaşından bu yana devam ettiği GameStop olayından sonra pek çok Reddit kullanıcısı, SatoshiStreetBets adlı forumda buluştu. Tıpkı GameStop hisselerini fezaya çıkartan  r/WallStreetBets gibi bir forumdu bu. 

Reddit kullanıcılarının Dogecoin satın almasıyla ocak ayın son iki işlem gününde bile kripto para, yüzde 800 yükseldi, piyasa değeri 6 milyar doları aştı. Bu durum, Dogecoin’in ilk 10 dijital para arasına soktu. 
 

Ekran Resmi 2021-02-07 22.32.24.png
Dogecoin’in sene başından bu yana fiyat değişimi ($) / cafemedyam


Dünyanın en zengin ikinci insanı Elon Musk’ın tweetleri de bu yükselişle beraber geldi.

29 Ocak’ta ünlü moda dergisi Vogue’a gönderme yaparak “Dogue” adlı, kurgu bir dergi kapağı paylaşan Musk, 4 Şubat’ta “Dogecoin, halkın kriptosu” tweetini attı.

Ve ardından paylaşılan “Aslan Kral” animasyonunun en kült sahnesiyle ilgili tweet, 171 binden fazla paylaşıldı.


Musk’ın 6 Şubat’ta paylaştığı “Dünyanın gelecekteki para birimi” adlı anketinde Dogecoin, yüzde 71,3 oy aldı. 


Geçtiğimiz günlerde Musk, Clubhouse adlı sosyal medya platformunda kendisine yöneltilen Dogecoin sorularına:

“Arada sırada Dogecoin ile ilgili şakalar yapıyorum. Söylediklerim şaka amaçlı. Ama kader, şakayı sever. Bu durumun en eğlenceli ve ironik çıkarımı Dogecoin’in gelecekte dünyanın para birimi olması olurdu.” 

DOGECOİN: ANARŞİST TRUVA ATI “

Vice’ın eski yazarlarından Patrick McGuire’ın “kripto para piyasasındaki Truva Atı” dediği Dogecoin için akademik makale bile yazıldı. 

Sydney’deki New South Wales Üniversitesi Ekonomisti Usman W. Chohan, 20 Aralık 2017’de kaleme aldığı yazısında Dogecoin’in “anarşist düşünce ile paralel ilerleyen güçlü bir toplumsal inşa fonksiyonuyla” çalıştığını söylüyordu. 

Küresel kripto para piyasası 2021’e 1 trilyon dolar sınırını aşarak başladı. Dogecoin ise bu gayya kuyusunun bir parçası. Belki de McGuire’ın dediği gibi “Truva Atı”. 

Neye evrileceğini tahmin etmek güç ancak bilinen bir gerçek var ki Jackson Palmer adından bir beyaz yakalının bir gün bira içerken “şaka” diye başlattığı bu akım, bugün GameStop olayında da görüldüğü gibi gelir adaletsizliğine karşı açılan bir cepheye dönüşmüş durumda. 

DOGECOİN ARTIK ELON MUSK’IN SPACEX’İNDEN DAHA DEĞERLİ

Bir kripto para piyasası uzmanı “Nominal değerine bakınca Dogecoin’in nasıl olup da büyümeye devam ettiği tam bir muamma” dedi

Dogecoin çoğu büyük kripto para borsasında işlem görmese de giderek daha çok yatırımcı tarafından ilgi görüyor !

Fiyatı ikiye katlanan Dogecoin genel piyasa değeri bakımından SpaceX’i geride bıraktı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) son dosyalarına göre, bir mimden esinlenen kripto para birimi 0,60 doların (yaklaşık 5 TL) üstünde işlem görerek piyasa değerini 78 milyar dolara (yaklaşık 646 milyar TL) çıkardı. Böylece kripto para biriminin piyasa değeri Elon Musk’ın özel roket şirketinin tahmini değerinin 4 milyar dolar (yaklaşık 33 milyar TL) üzerine çıktı.

Bu dikkat çekici yükselmeyi kısmen de Twitter üzerinden sıklıkla Dogecoin’i tanıtan teknoloji milyarderi sağladı.

Musk, yakında çıkacağı Saturday Night Live’da kripto paradan bahsedeceğini ima ederek şöyle tweet atmıştı: “Doge Babası 8 Mayıs’ta SNL’de.”

Bazı kripto para uzmanları Dogecoin’in temelindeki teknoloji ve genel anlamda kullanılabilirliğinin Bitcoin veya Ethereum gibi diğer kripto para birimlerine kıyasla ikinci sınıf olduğunu savunsa da Dogecoin’in rekor kıran en son fiyat tırmanışı, değerinin geçen yıl bu zamandan beri yüzde 30 binden fazla arttığını gösteriyor.

Kripto paralara dair bilgi veren internet sitesi Traders of Crypto’nun kurucusu Antony Portno:

“Nominal değerine bakınca Dogecoin’in nasıl olup da büyümeye devam ettiği tam bir muamma. Sonuçta bu, kötü bir kripto ekonomiye sahip, hiç gelişme göstermeyen bir mim para..

Hepimiz kripto para dünyasının aynı ölçüde çılgın ve değişken olduğunu biliyoruz. Dogecoin’in büyümesinde en büyük rolü sosyal medya oynadı. Düzen karşıtı, asi bir para birimi haline geldi..”


Kripto para borsası Kraken çarşamba yayımlanan aylık piyasa raporunda Dogecoin’in yeni popülerliğini perakende yatırımcıların Reddit gibi sitelerdeki çevrimiçi forumlarından çıkan “mim hisse senetleri” kültürüne bağladı.

Raporda “Ne de olsa Dogecoin orijinal ‘mim varlık'” ifadeleri yer aldı.

“Bu, kripto para birimlerinin, ağ etkisi yaratan canlı ve büyüyen topluluklardan elde ettiği değerin bir uzantısıdır.”

Reddit’teki popüler r/dogecoin alt başlığında kullanıcılar Dogecoin yatırımcılarına kripto paranın fiyatı 1 doların (yaklaşık 8,30 TL) üstüne çıksa bile satmama çağrısı yaptı.

Pek çok kişi bu noktada kitlesel bir satışın Dogecoin’in fiyatının yüzde 80’den fazla azaldığı 2018’dekine benzer olağanüstü bir fiyat düşüşüne neden olmasından korkuyor.

Fiyat oynaklığına rağmen bazı analistler Dogecoin’in 2021’deki fiyat potansiyeli konusunda iyimser kalmaya devam ediyor.

uk.Investing.com’dan kıdemli analist Jesse Cohen:

“Dogecoin’in önümüzdeki günlerde 1 dolar seviyesine ulaşması ihtimalinin daha yüksek olduğunu görüyoruz, 2021’in gelecek aylarında giderek artan sosyal medya ilgisiyle DOGE’nin 5 dolara (yaklaşık 42 TL) kadar çıkma ihtimali de yükseliyor..

Dogecoin çılgınlığı perakende kalabalığının gücünü bir kez daha gösterdi. Dogecoin’in perakende yatırımcılardan giderek daha çok kabul görmesi ve kamuoyunca iyi tanınan milyarderlerin büyüyen desteği mim kripto paranın meşruluğunu artırmaya devam edecek.”

https://www.cafemedyam.com/2021/05/18/bitcoin-nedir/

İLGİLİ HABER

© The Independentturkis / Gökçen Tuncer 

Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral / Anthony Cuthbertson

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: