EKONOMİ

Tüketicinin Yapacağı Tek Caydırıcı Tavır Boykot Ve İfşadır

“Asgari ücrete zammın üzerinde etiketleri değiştirenlerle ilgili tüketicilerin boykota davet edilmesi seçeneğini yaşama geçireceğiz…”

Hızla değişen etiketler için şikayet çok, tepki yok…

www.cafemedyam.com

🔵 Tüketicinin boykot gücüne ne oldu?

Asgari ücret artışından sonra zincir marketlerin hızla etiketleri değiştirerek zam yaptığı ifade edildi..

Zamlı maaşın daha çalışanın cebine girmeden eridiği ifade edilirken tüketicinin “boykot gücü” hiç gündeme gelmiyor..

Tüketicilerin fahiş zamma karşı boykot tavrını ortaya koymamasını bu alanda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları (STK) temsilcileri değerlendirdi..

– Yüzde 54,66 oranında artırılarak net 8 bin 506 liraya çıkan asgari ücret, henüz hiçbir çalışanın cebine girmiş değil..Bu Ocak 2023’te yürürlüğe girecek. İlk zamlı maaşlar da şubatta ödenecek..

Ancak zam oranının açıklanmasından hemen sonra marketlerin ürün fiyatlarını fahiş denilebilecek oranda artırdıkları belirtildi.

Buna ilişkin birçok görsel sosyal medyada paylaşıldı..

www.cafemedyam.com
Asgari ücret zammının açıklanmasından sonra etiketler değişti / Fotoğraf: Twitter

Yüzlerce ürüne jet hızıyla zam yapıldı

A’dan Z’ye neredeyse tüm ürünlerin fiyatının artırıldığı belirtilirken zamlı etiketlerin görsellerine de yer verildi..

Örneğin 115 liradan satılan toz deterjanın 146,50’ye, 64,90 lira olan yumuşatıcının 85,90’a ve 69,50’ye satılan 484 miligram şampuanın 84,75 liraya yükseltildiği iddia edildi..

Farklı markalardaki ürünlerin değişik marketlerde daha önceki fiyatıyla zamlı halini gösteren etiketlerin görselleri paylaşılırken, zincir marketlerdeki çalışanların bu iş için yoğun mesai harcadıkları vurgulandı..

Peki gerçekten hep böyle mi oluyor? Yani zincir marketler fırsatçılık mı yapıyor?

– Son bir yılda asgari ücrete yapılan zam çalışanların cebi yerine raflara mı yansıyor?

Tüketicilere göre bu soruların cevabı “evet”..

– Peki tüketicilerin yapacakları bir şey yok mu?

– Onlar ‘satın almama’ tavrını ortaya koyarak ‘fırsatçıları’ cezalandıramazlar mı?

Aslında bu konuda Türk halkı, başka ülkelerin ürünlerine karşı birçok defa ‘boykot’ yaparak tavrını gösterdi..

www.cafemedyam.com
Bazı ürünlere yüzde 100’den fazla zam geldi / Fotoğraf: Twitter– Hatırlanacağı gibi İsrail’in Filistin’e yönelik uygulamalarına siyaset tepki gösterirken halk da ürünleri boykot etti..

– Örneğin İmralı’da tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın, yakalanmadan önce gittiği ülkelerin mallarına karşı da boykot kampanyaları düzenlendi..

Aynı hassasiyet “yerli” ve “milli” olduğu ileri sürülen ürünler için niye gösterilmiyor?

– Tüketici derneklerine göre sürekli yapılan zamlar alışkanlık haline getirilerek, halkın tavır ortaya koymasını zayıflattı..

www.cafemedyam.com
Temizlik ürünlerinin fiyatlarındaki değişim dikkat çekti / Fotoğraf: Twitter

🔵 Ekonomide kontrolü kaybetmiş bir yönetim var!

Mahmut Şahin Tüketiciler Birliği Genel Başkanı.jpg
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin / Fotoğraf: AA

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin:

“Türk halkı, pandemiyle birlikte ekonomi kontrolünü kaybeden bir yönetimle karşı karşıya..

Eleştirilerin odağında yer alan zincir marketlere hükümetin; elektrik, doğalgaz ve akaryakıt gibi kalemlerde yapmış olduğu astronomik zamlar, örneklik teşkil etti.. Bu zamlar adeta yol oldu. Fiyat belirleme konumundaki güçler, sürekli zam yapmayı alışkanlık haline getirdi..”

​​​​​​​

Yaşananlar ahlaki yozlaşmanın sonucudur

Mahmut Şahin:

“Daha çok kâr etme hevesi taşıyan şirketler ekonomi yönetiminin zaafını fırsata çevirdi.. Yaşananlar ahlaki yozlaşmanın sonucudur.. Artık maliyetlerden ziyade birinin yaptığı zam, diğerine fiyat arttırma hakkı vermekte..

En kötüsü bu durum tüketiciler tarafından kabullenilmektedir. Eleştirme konumundaki tüketici ise yapılan zamları adeta savunma noktasına gelmiştir. ‘Ne yapsınlar, her şeye zam geliyor’ şeklinde empati yapılmasına o kadar çok rastlıyoruz ki..

Türkiye’de apaçık bir manipülasyon enflasyonu oluşmuş durumda..Fırsattan istifade bütün piyasa aktörleri manipülasyon yapıyor. Ama ülkede hala bir manipülasyon yasası yok..”

🔵 Tüketicinin yapacağı tek caydırıcı tavır boykot ve ifşadır

Mahmut Şahin:

“Serbest piyasa kurallarının geçerli olduğu Türkiye’de birilerine ‘neden bu kadar zam yaptın’ diye bir ceza kesmenin mümkün olmadığını söylemeliyim..

Piyasayı dalgalandıran ve zincirleme zam yapma yolunu açan manipülasyonların engellenmesi için bir yasa çıkartılabilir. Caydırıcı cezalarla bunun önüne geçilebilir..

Tüketicinin bu konuda yapacağı tek ve en caydırıcı tavır boykot ve ifşadır. Bu konuda yasal düzenleme olmadığında İş tüketicinin tavrına kalıyor. Ancak ülkemiz tüketicisi boykot konusunda çok gönülsüz ve nazlıdır. Bu konuda sonuç alınmıyor..”

🔵 Asgari ücret zammını fiyat için gerekçe görenler var

www.cafemedyam.com
Avukat Bülent Deniz / Fotoğraf: Twitter

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu ve HFDK üyesi, Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Bülent Deniz de asgari ücrete yapılan artışın ekonomi yönetiminin bir illüzyonundan ibaret olduğunu savundu..

– Bülent Deniz:

“Yapılan artışın ücretli ve dar gelirli kesimin alım gücünü arttırmadığını, maliyet artışı nedeniyle üretilen ürünlere zam yapılması için asgari ücret zammının haklı bir gerekçe oluşturduğunu ifade etmeliyim..”

🔵 Tüketicileri boykota davet edeceğiz

– Bülent Deniz:

“Asgari ücretteki artış nedeniyle vatandaşın cebindeki paranın nominal artmasının oluşturduğu psikolojik rahatlamayı fırsat bilenlerin, etiketleri fütursuzca yukarı yönlü değiştirdiğini biliyoruz..

Ücretlerdeki artış ekonomi yönetimi tarafından oluşturulan bir illüzyondan öteye geçmiyor. Maaş artışı cebe girmeden, ilk market alışverişi ile tüketicinin alım gücünde değişen bir şey olmadığı ortaya çıkıyor. Öte yandan ücretlere yapılan zam, maalesef etiketleri yukarıya taşıma konusunda firmalara haklı (!) bir gerekçe de üretmiş oluyor..

Asgari ücrete zammın üzerinde etiketleri değiştirenlerle ilgili tüketicilerin boykota davet edilmesi seçeneğini yaşama geçireceğiz..”

© The Independentturkish//Adem Demir

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: