SAĞLIK

Gerçekten Ne Kadar Suya İhtiyacımız Var?

Hepimiz günde sekiz bardak su içmek için asırlık tavsiyeyi duyduk. Ancak yetersiz kalırsanız endişelenmeyin: Bu tavsiye zaten muhtemelen yanlıştır..

Yaş, vücut büyüklüğü, iklim, aktivite seviyesi ve yaşam tarzı, vücudunuzun gerçekten ne kadar suya ihtiyacı olduğunu etkiler..

🔴 NEDEN GÜNDE 8 BARDAK SU İÇMEYE İHTİYACINIZ YOK?

Hepimiz günde sekiz bardak su içmek için asırlık tavsiyeyi duyduk. Ancak yetersiz kalırsanız endişelenmeyin: Bu tavsiye zaten muhtemelen yanlıştır..

Science dergisinde yayınlanan ve çoğu sağlıklı yetişkin için günde sekiz bardak su içmenin tamamen gereksiz olduğunu ortaya koyan yeni araştırmaya göre..

– Bu tavsiye kısmen yanlıştır, çünkü yiyeceklerimizden ve kahve ve çay gibi diğer içeceklerden aldığımız tüm suyu hesaba katmaz.. 

– Araştırma, su ihtiyacımızın bir kişiden diğerine değiştiğini ve yaşınız, cinsiyetiniz, bedeniniz, fiziksel aktivite düzeyleriniz ve yaşadığınız iklim gibi faktörlere bağlı olduğunu buldu..

Araştırmanın yazarları, sağlıklı yetişkinler için günde sekiz bardak su içmenin gerçek bir yararı olmadığını söylüyor.. Tehlikeli de değildir: Vücudunuz, tükettiğiniz fazla suyu idrarla dışarı atar..

Duke Üniversitesi’nde evrimsel antropoloji ve küresel sağlık profesörü olan Herman Pontzer şunları söyledi…

– Herman Pontzer:

“Günde sekiz bardak su içerseniz, iyi olacaksınız – banyoda çok daha fazla zaman geçireceksiniz..”

Günde sekiz bardak su içme tavsiyesi , yetişkinleri günde yaklaşık 64 ons su tüketmeye teşvik eden Ulusal Araştırma Konseyi Gıda ve Beslenme Kurulu’nun 1945 tarihli bir tavsiyesinden kaynaklanmaktadır.. 

– Tavsiye, bir kişinin tüm yiyecek ve içecekleri dahil olmak üzere günlük toplam su alımına atıfta bulundu, ancak insanların her gün sekiz bardak su içmesi gerektiği şeklinde geniş çapta yanlış yorumlandı..

Bazı uzmanlar , yaygın olarak kabul edilen inancın bilimden kaynaklanmadığını savundu .. 

Örneğin, 883 yaşlı yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma , rutin olarak günde altı bardaktan az su içen 227 kişi arasında dehidrasyona dair bir kanıt bulunmadığını buldu..

– Araştırmacılar:

“Günde sekiz bardak sıvı alımının yaşlı bir kişinin sağlığının bazı yönlerini iyileştirdiğine dair daha fazla kanıta dayalı belgeye sahip olana kadar..

Birey için rahat olan bir seviyenin üzerinde sıvı alımını teşvik etmek pek işe yaramıyor gibi görünüyor..”

Bununla birlikte, tavsiye o kadar yaygın bir şekilde yerleşmiştir ki, birçok şirket bunu ürünleri pazarlamak için kullanır. Sizi günde sekiz bardak su içmeye motive etmek için tasarlanmış  su şişeleri ve su alımınızı takip eden ve her 30 ila 40 dakikada bir “su içmenizi” hatırlatan su şişesi sensörleri satın alabilirsiniz..

– Metabolizma üzerine “Burn” adlı bir kitap yazan Pontzer:

“İnsanlara ne kadar su içmeleri gerektiğini söyleyen yönergelerimiz var.. Ama gerçek şu ki, insanlar bunu bir şekilde uyduruyor..”

🔴 GERÇEKTEN NE KADAR SUYA İHTİYACIMIZ VAR?

– Pontzer ve ortak yazarlar, insanların gerçekten ne kadar suya ihtiyaç duyduğunu görmek için 26 ülkede 8 günden 96 yaşına kadar değişen 5.600 kişinin verilerini analiz ettiler.. 

Katılımcılar, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çiftçiler, sporcular ve sporcu olmayanlar, yerleşik ofis çalışanları ve Güney Amerika ve Afrika’daki çiftçilik ve avcı-toplayıcı toplumlardan insanlar gibi hayatın her kesiminden insanı içeriyordu..

Katılımcılar, vücudun karbondioksit üretimini izlemek için kullanılabilecek izleyicilerle bağlanmış suyu kullanan “çift etiketli su” adı verilen altın standart bir teknikle izlendi ve araştırmacıların katılımcıların günlük enerji harcamalarının kesin ölçümlerini almasına olanak sağladı.. Ayrıca, katılımcıların metabolizmadan ürettikleri su miktarını ve tükettikleri suyu tahmin etmelerini de sağladı..

– Pontzer:

“Her gün kaç kalori yaktığınızı ve aynı zamanda ne kadar su alıp ne kadar su harcadığınızı ölçmek gerçekten doğru..”

Araştırmacılar, bu yöntemi kullanarak, katılımcıların her gün ne kadar su kaybettiklerini ve yerine koyduklarını belirlediler; bu, su devri olarak bilinen bir ölçümdü.. 

Bir kişinin günlük su döngüsünün, büyük ölçüde, kas ve diğer organlardan daha az su içeren vücut yağ seviyelerine ve vücut yağ seviyelerine göre belirlendiğini bulmuşlardır..

Bir kişinin “yağsız” kütlesi ne kadar fazlaysa, o kadar fazla suya ihtiyacı vardır.. 

Erkekler, kadınlara kıyasla daha büyük vücutlara ve daha az vücut yağına sahip olma eğiliminde olduklarından, genellikle daha fazla su kullanırlar.. 

– Pontzer:

“Erkekler her gün daha fazla su kullanıyor çünkü sulu tutmak için daha büyük bir sistemimiz var..”

– Araştırma, ne kadar suya ihtiyacınızın yaşamınız boyunca değiştiğini gösterdi.. 

Genel olarak su ihtiyacımız 20 ile 50 yaşları arasında zirve yapar ve ardından metabolizmamızın yavaşlamasına paralel olarak azalır. Bunun nedeni, ihtiyacınız olan su miktarının kısmen metabolizmanıza ve kaç kalori yaktığınıza bağlı olmasıdır..

– Pontzer:

“Hücrelerinizin her gün yaptığı tüm işler su bazlıdır.. Kullandığınız su miktarının yaktığınız kalori miktarına oranı, ömrünüz boyunca oldukça tutarlı kalır..”

🔴 İKLİM VE YAŞAM TARZI VÜCUDUNUZUN SU İHTİYACINI ETKİLER

Su ihtiyacınızı belirleyen diğer iki önemli faktör:

– İkliminiz ve hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olup olmadığınız. Daha sıcak iklimlerde yaşayan ve daha fazla fiziksel aktivite yapan insanlar daha yüksek su döngüsüne sahiptir..

– Çalışma, dünyanın daha az gelişmiş bölgelerinden gelen insanların, gelişmiş ülkelerdeki insanlardan daha yüksek su döngüsü seviyelerine sahip olduğunu buldu.. 

– Pontzer:

“Bunun nedeninin, daha fakir bir ülkedeyseniz, muhtemelen her gün dışarıda çalışıyor olmanız ve iklim kontrolüne daha az erişiminiz olması olduğunu düşünüyoruz..

Yoksul ülkelerdeki insanlar da genellikle daha fazla fiziksel aktivite gerektiren işler yapıyor..

Dünya ısındıkça, su ihtiyacımızın artmasına neden olacağını, bunun da dünya çapında şu anda temiz suya sınırlı veya yetersiz erişimi olan 2 milyar insanın sorunlarını daha da kötüleştireceğini belirtmeliyim..”

– Asher Y. Rosinger:

“Araştırma inanılmaz derecede etkileyici.. Bulguların çok mantıklı olduğunu söylemeliyim. İnsanlar çoğunlukla vücutlarının ihtiyaç duyduğu miktarda su tüketme eğiliminde..

Ancak, su döngüsünün, bir kişinin ne kadar su içtiğinin kesin bir ölçüsü olmadığı konusunda uyarmak isterim..”

– Penn State Su, Sağlık ve Beslenme Laboratuvarı yöneticisi Rosinger:

“Bu sıcak ortamlarda insanlar daha fazla su kullanıyor, ancak su ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olup olmadığını tam olarak bilmiyoruz..”

Peki ne kadar su içmelisiniz? 

Cevap basit: Susadığınızda için. Suya öncelik verin ve metabolik sorunlara neden olabilecek şekerli içeceklerden uzak durmaya çalışın. Kahve ve çay da iyidir..

– Rosinger:

“İçerdikleri kafein idrara çıkmayı artırabilse de, 400 miligramdan daha az kafein tükettiğiniz sürece nemlendirmeye devam edecekler.. Suyun yemeğinizden de geldiğini unutmayın. Su açısından zengin bazı yiyecekler meyveler, sebzeler, fasulye, yoğurt, kahverengi pirinç ve çorbalardır..”

– Pontzer:

“Vücudunuza dikkat ediyor ve ihtiyacınız olduğunu hissettiğinizde içiyorsanız, o zaman iyi olmalısınız,” dedi.

washpost.com //Anahad O’Connor

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: