BİLAL ERDOĞAN’IN RESTORANLARI

Estimated read time 11 min read

Share this content:

Marketleri hedef alan Erdoğan çocuklarının yaptığı fiyat artışını görmüyor…

🔴 BİLAL VE SÜMEYYE ERDOĞAN BAYRAKTAR’İN SAHİBİ OLDUĞU ‘ÇAY SAATİ’NDE KÜÇÜK ÇAYA 6 AYDA YÜZDE 38 ZAM YAPILDI

Salataya ise yüzde 66 zam geldi. Haziran-ekim döneminde enflasyon ise TÜİK’e göre yüzde 16, ENAG’a göre ise yüzde 36 arttı.

Erdoğan geçtiğimiz günlerde ürünlerdeki fahiş fiyat artışlarına ilişkin şunları söyledi..

– Erdoğan:

“Para cezası demek ki bunları ıslah etmiyor. Para cezasının dışında atılacak adımları da ilk kabine toplantımızda masaya yatırırız ve oradan da bunların üzerine ayrıca gideriz..”

Erdoğan’ın çocukları da İstanbul Havalimanı’nda bulunan restoranlarındaki ürünlerinde fahiş fiyat artışlarına gitti..

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Haziran-Ekim 2022 döneminde enflasyon artışı yüzde 16 oldu.. ENAG verilerine göre ise aynı dönemde enflasyon yüzde 36 artış kaydetmişti. Çay Saati’nin yaptığı zamlar her iki verinin de iki kata yakın üzerinde gerçekleşti..

– Erdoğan’ın çocukları Bilal ve Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın ortakları olduğu Çay Saati isimli markanın İstanbul Havalimanı iç hatlarda bulunan şubesinde mayıs ayında 39 TL’ye satılan peynirli salatanın fiyatına yüzde 66 zam yapıldı.. Ürünün güncel satış fiyatı 65 TL’ye ulaştı.. Çaydaki fiyat artışı ise yüzde 38 oldu. İnce belli bardaktaki çayın fiyatı 15.75 TL’den 21 TL’ye çıktı.. 

Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve Bilal Erdoğan’ın ortağı olduğu ve 2009 yılında kurulan “Doruk Izgara” isimli şirket, İstanbul Fatih’te 2021’de merkez şube olarak ilk Çay Saati markasını açmıştı..

Fevzipaşa’da bulunan Çay Saati isimli işletmede geleneksel Türk kahvesinin mayıs ayında 29.75 TL olan fiyatı yüzde 41 zamla 42 TL’ye çıktı. Teneke kutu kola ise mayıs ayı sonunda 39 TL’ye satılıyordu. Bu ürüne de yüzde 35.89 zam geldi ve güncel fiyatı 53 TL oldu..

Cumhuriyet//Bora Erdin

NE OLMUŞTU?

🔴 AVM’LERİN AÇILMASI VE BİLAL ERDOĞAN’IN RESTORANLARI

BİLAL ERDOĞAN LÜKS AVM’DE TAVUKÇU AÇTI ..!

– Bilal Erdoğan’ın ortakları arasında yer aldığı Doruk Izgara şirketi, lüks alışveriş merkezinde tavuk restoranı açtı.

Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın ortakları arasında yer aldığı Doruk Izgara şirketi, çay ve “waffle”dan sonra şimdi de lüks alışveriş merkezinde tavuk restoranı açtı..

İstanbul İstinye’deki AVM’nin açık alanında lüks markaların yer aldığı alanda açılan restoran sadece beyaz etten üretilen yemekler satıyor..

✅ 22 Mayıs’ta 1 milyon 500 bin TL sermaye ile açılan restoran…

Cumhuriyet

🔴 DAMAT BAKAN AVM’LERİ BU KADAR ERKEN AÇMAYI PLANLARKEN

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) 11 Mayıs’ta açılması planlanan AVM’ler için yeni tavsiye kararı aldı.

  • AVM’lerin faaliyet saatleri 10.00-22.00 kalacak.
  • Perakendeciler 11 Mayıs-1 Haziran arasında 11.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.
  • AYD, AVM’lerdeki kiracılardan mayıs ayı için bir kira bedeli tahsil edilmemesi; devam eden aylarda her AVM’nin kendi koşullarında kiracılarına gerekli desteği vermesi için azami çaba harcaması ..

AYD’DEN YAPILAN AÇIKLAMA

”AYD olarak, Covid-19 salgınının Türkiye’de tespit edilmesi ile eş zamanlı olarak kamu sağlığının korunmasına destek olmak amacıyla hızlı adımlar atılmış, sektöre ışık tutmak maksadıyla bazı tavsiye kararları alınmıştır..

Bu süreç, dileyen perakendeciye salgının seyri hakkında genel bir kanaat edinene kadar, esnek çalışma saatine (12.00-20.00) uygun faaliyet göstermesine izin verilmesi yönündeki tavsiye kararı ile başlamıştır..

Nitekim bu kararın alınmasından hemen sonra gerek perakendecilerin talepleri ve uygulamaları nedeniyle gerekse kamu sağlığının korunması mücadelesine destek olmak amacıyla; AVM’lerin geçici süreliğine kapatılması, AVM’lerin kapalı kaldığı süre boyunca da kiracılardan kira bedeli tahsil edilmemesi yönünde tavsiye kararları alınmıştır..

Tüm bu kararlarda kamu sağlığının öncelik olduğu ve ayrıca istihdamın kesintisizliğinin de en önemli gündemlerimizden birini oluşturduğu vurgulanmıştır.

Yakın zamanda Derneğimiz kamu otoriteleri ve sektör paydaşları ile yoğun görüş alışverişlerinde bulunmuş; Sağlık Bakanlığımız ve diğer Bakanlıklarımız ile Bilim Kurulunun olumlu görüşte olması halinde ve perakendecilerin çoğunluğunun da talepte bulunması kaydıyla, AVM’lerin gerekli önlemler alınarak 11 Mayıs’tan sonra kademeli şekilde açılabileceği yönündeki görüşünü kamuoyu ile paylaşmıştır..

Keza Derneğimiz, perakendeci ve AVM yatırımcılarının, salgına karşı alacağı dezenfeksiyon ve hijyen önlemlerinin, yurt dışı örneklerine de uygun olarak eksiksiz olması için konunun uzmanları ile bir çalışma yapmış ve bunu ilgili taraflarla paylaşmıştır..

Salgınla mücadelede ülkemizin ortaya koyduğu başarıda katkısı olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere sağlık ordumuza, kamu ve özel sektör çalışanlarına ve en önemlisi alınan tedbirlere hassasiyetle uyan vatandaşlarımıza müteşekkiriz. Gelinen aşama itibariyle, Sayın Cumhurbaşkanımız da 04.05.2020 tarihli kabine toplantısında alınan kararları bilgilendirdiği basın toplantısında, hayatın kontrollü şekilde normalleşmesi programı kapsamında, Sağlık Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığının talimatlarına uyulması, gerekli önlemlerin de alınması kaydıyla AVM’lerin 11 Mayıs 2020 tarihi itibariyle açılacağını açıklamıştır.

11 MAYIS’TA KADEMELİ AÇILIŞ .,!

1- Bilim Kurulu ve Ticaret Bakanlığımızın talimatlarına uyulması suretiyle ve gerekli ilk önlemlerin alınması kaydıyla, 11 Mayıs 2020 itibariyle, kapalı AVM’lerin kademeli şekilde açılabileceği,

1.1. Dileyen perakendecinin 11 Mayıs 2020 tarihinden itibaren ilgili AVM’deki mağazasını Sağlık Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığının belirleyeceği asgari tedbirlere ilaveten müşteri ve çalışanların sağlığını korumak adına gerekli görülen önlemleri almak suretiyle açarak faaliyetlerine başlamasına ve hatta Ramazan ayında olduğumuz da gözetilerek mağazalarını açan perakendecilerin 11 Mayıs 2020 – 1 Haziran 2020 tarihlerinde, (AVM normal açılış saati 10.00-22.00 olarak kalmakla) 11.00-19.00 saatleri arasında faaliyet göstermesine izin verilmesi,

1.2. Bunlara ek olarak açılış hazırlıkları ve salgın önlemlerini henüz tamamlayamadığı için 11 Mayıs 2020 itibariyle mağazasını açmayan perakendecilere salgınla mücadelede olumlu seyrin devamı ile 1 Haziran 2020 tarihine dek kolaylık sağlanması, geç açıldığı iddiasıyla sözleşmesel/kanuni herhangi bir yaptırım uygulanmaması,

1.3 Bu sebeple tüm perakendeci/kiracılar bakımından nihai açılış tarihinin salgınla mücadelenin olumlu seyri ile 1 Haziran 2020, çalışma saatinin de 1 Haziran 2020 itibariyle yeniden 10.00-22.00 olarak belirlenmesi,

1.4. (Halihazırda açık olan market ve eczaneler hariç) Bu karara konu AVM’lerdeki mağazasını Mayıs ayında açan/açmayan kiracılardan Mayıs ayı için herhangi bir kira bedeli tahsil edilmemesi; devam eden aylar bakımından ise her AVM’nin kendi koşullarında ve özelinde kiracılarına gerekli desteği vermesi için azami çaba harcaması yönünde tavsiye kararı alınmıştır.

Sürecin tüm paydaşlarca elbirliği ile yürütülmesi dileğiyle, bu tavsiye kararımızı paylaşır; salgınla mücadelede canla başla görev yapan başta sağlık çalışanları olmak üzere tüm kamu ve özel sektör çalışanları ile tedbirlere uyma konusunda gerekli hassasiyeti gösteren vatandaşlarımıza müteşekkir olduğumuzu bir kez daha ifade etmek isteriz. Ülkemiz ve dünyanın salgından en kısa zamanda tamamen kurtulması en büyük dileğimizdir..

  • Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği Başkanı Hüseyin Altaş:

”AVM’leri 11 Mayıs’ta açmaya hazırız. Berat Albayrak AVM’lerin 4 Mayıs’ta açılmasını istiyor.”

Bu haberler sonrası akıllara Bilal Erdoğan’ın AMV’lerde ortak olduğu restoranlar geldi.

Bilim insanları 20-21 Nisan’da vaka sayısı artış oranlarının 10 Nisan’daki sokağa çıkma yasağı kararı sonrasında marketlere ve fırınlara dolduran vatandaşlarından kaynakladığını düşünürken, AVM’lerin Mayıs ayının başında açılması yönünde haberler çıktı. 

Damat Bakan AVM’leri bu kadar hızlı açmayı planlarken akıllara Cumhurbaşkanı’nın oğlunun AVM’lerdeki restoran ortaklıkları geldi. 

🔴 BİLAL ERDOĞAN’IN RESTORAN YATIRIMLARI YAPTIĞI ŞİRKETİN TİCARET ÜNVANI DORUK IZGARA

Şirket, ‘Gülhane Döner’ markasıyla Cevahir AVM, İstinye Park AVM, Akbatı AVM, Akasya AVM ve Zorlu Center’da faaliyet gösteriyor. 

BÜYÜK ORTAK ‘BİLAL OĞLAN‘ ..!

Bilal Erdoğan sermayesi 1.5 milyon TL olan Doruk Izgara’da 543 bin lira hisseyle büyük ortak.

Erdoğan’ın kardeşi Sümeyye Erdoğan da ikinci büyük ortak olarak 450 bin liralık hisse sahibi.

Diğer iki ortaktan Mustafa Esenkal’ın 337 bin 500 lira değerinde hissesi bulunurken, küçük ortak Ali Bahadır Yeşil’in hissesinin değeri 169 bin lira.

https://www.cafemedyam.com/2019/05/09/istanbulun-beyi-bilal-video/

🔴 GURME’YE ORTAK

İlk şube açılışı 8 Aralık 2009’da Ticaret Sicil’de yayınlandı.

Aynı tarihte ortaklar ikinci bir karar daha aldı. Viaport AVM’de faaliyet gösteren Gurme Izgara Anonim Şirketi, Doruk Izgara’ya ‘ortak’ olarak dahil edildi.

Mustafa Esenkal, 120 bin TL’lik hissesinin 60 binini, Bahadır Yeşil de 60 bin TL’lik hissesinin 30’binini Gurme’ye devretti.

Gurme Izgara’yı Fatih Özdemir temsil etti. Sonradan ortak giren Özdemir ayrıca Gurme’de ortağı olan Burhan Yılman‘la birlikte Doruk Izgara’nın müdürlük görevini de üstlendi.

https://www.cafemedyam.com/2019/04/20/istanbulda-koparilan-kizilca-kiyamet-listenin-basinda-bilal-erdogan-var/

GURME ÇIKTI, SÜMEYYE GİRDİ ..!

Bilal Erdoğan’ın büyük ortağı olduğu Doruk Izgara, sonradan ortak aldığı Gurme Izgara ile yollarını 8 ay sonra ayırdı.

Gurme’ye ait olan 90 bin TL’lik hisse Sümeyye Erdoğan’a devredildi.

Yeni ortaklıklarla birlikte Ağustos 2010 itibariyle şirketin hisseleri şöyle oluştu:

Bilal Erdoğan (120 bin), Sümeyye Erdoğan (90 bin), Mustafa Esenkal (60 bin) ve Ali Bahadır Yeşil (30 bin). Hisse devirleriyle birlikte Fatih Özdemir ve Burhan Yılman’ın müdürlük görevlerine son verildi, tüm yetkileri kaldırıldı.

2 ŞUBE BİRDEN AÇTILAR ..!

20 Mart 2012’de toplanan ortaklar 2 şube açılışına birden karar verdi.

Şaşkınbakkal’da da Yufka Dürüm İşleri adı altında bir yer açıldı.

Ayrıca Büyükçekmece’de Gülhane Izgara Kebap adı altında şube açılışı gerçekleştirildi.

Şubelerden 1.5 ay sonra şirketin sermayesi artırıldı..

Kuruluşunda 300 bin TL olan sermaye 25 Nisan 2012’de yapılan toplantıda 1 milyon 500 bin TL’ye çıkarıldı. Sermaye artışı ‘şirketin büyüyen faaliyet hacmini karşılamakta zorlandığının görülmesi üzerine’ diye açıklandı..

🔴 BİLAL’İN RESTORANLARI

Bilal Erdoğan’ın olduğu belirtilen restoranlar şöyle: 

  • Yufka Dürüm İşleri Şaşkınbakkal, 
  • Günaydın Köfte Döner İstinye Park AVM, 
  • Günaydın Köfte Döner Türk Restoranı Zorlu AVM, 
  • Gülhane Izgara Kebap BüyükÇekmece, 
  • Gülhane Döner Zorlu AVM.

Bilal Erdoğan’ın Zorlu Center’da Doruk Izgara ve Gülhane Restoran adlı iki işletme kurduğunu 17 Aralık sürecinde kamuoyuna duyuran,

  • CHP’li Barış Yarkadaş:

”Erdoğan Ailesi, gıda sektöründen büyük paralar kazanılacağını biliyor..

Babasının yarattığı olanaklarla, genç yaşta İstanbul’un en lüks AVM’lerinde dükkan sahibi oldu..

Zorlu Center’da iki dükkanı var. Cevahir Alışveriş Merkezi’ndeki Çiçek Izgara adlı firmanın da Bilal Erdoğan’a ait olduğu biliniyor..

Kamuoyunun bilmediği bir başka dükkan ise Yufka Döner markası. Diyarbakırlı bir işadamından burayı aldılar ve şimdi zincir haline getirmek için uğraşıyorlar.

Kulislerde Bilal Erdoğan’ın görünen ve bilinen beş, çeşitli örtülü ortaklıklarla birlikte 15 restoranının olduğu konuşuluyor” demişti.

 

sol

https://www.cafemedyam.com/2019/10/07/bilal-erdoganin-hesabina-yatirilan-99-milyon-999-bin-990-dolarlik-bagis-davasi/
İLGİLİ HESAP


İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.