GÜNDEM

TBMM Başkanı ‘İcazet’ Töreninde!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Konya’da düzenlenen icazet törenine katıldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Konya’da düzenlenen icazet törenine katıldı.

www.cafemedyam.com

🔴 TBMM BAŞKANI MUSTAFA ŞENTOP, İCAZET TÖRENİNDE LAİK EĞİTİMİ HEDEF ALDI…

Laik eğitimin hafızlığı “sınırlandırdığını” söyleyen Şentop, bu sınırları kaldırmakla övündü!

Konya’da, Mustafa Büyükkaplan Hafız Proje Ortaokulu ve Lisesi’nin 750 hafız için icazet töreni yapıldı..

Törene, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Vali Vahdettin Özkan ve İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan katıldı..

www.cafemedyam.com

– Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop:

“Modern dönemde eğitim ve öğretim hayatının farklı şekilde programlanmasıyla hafızlık yapmada bazı sınırlamalarla karşılaşıldı..

Okul hayatı var, buna devam etmek icap ediyor. Bazı yerlerde zaman içinde zorunlu hale gelmiş. Hafızlık bu hayatın içinde değil. O zaman hafızlık yapabilmek için okul hayatı dışında yollar aramak gerekmiştir..

Okul başarısını önemseyen aileler çok arzu etmelerine rağmen çocuklarını hafızlık için okuldan ayırıp başka bir yere gönderemiyorlardı. Okul başarısı olan çocuklar hafızlık hayatından mahrum kalıyorlardı..

Cumhurbaşkanımızın direktifleri ve sahiplenmesiyle ilk defa Konya’da hafızlık proje imam hatip fikri geliştirildi. Böylece okul başarısı yüksek öğrencileri ve ailelerini de Kur’an öğretiminin ezberini içine katabilmek mümkün olmuştur. Okul hayatıyla hafızlık birlikte yürütülmeye başlanmıştır. Bu çocuklarımız, aileleri ve milletimiz için büyük bir nimettir.” 

Cumhuriyet

🔴NE OLMUŞTU?: TBMM BAŞKANI ŞENTOP, HAFIZLIK ÖĞRENCİLERİNİN İCAZET TÖRENİNE KATILDI

TBMM Başkanı Şentop, hafızlık öğrencilerinin icazet törenine katıldı

Oğlu hafızlık icazeti alan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Bu proje konusundaki fikir Cumhurbaşkanımızındır. Kendisine bir veli olarak da teşekkür ediyorum.” dedi.

Erdoğan’ın katılımıyla Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde düzenlenen  İTO Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi Hafızları İcazet Töreni’nden sonra TBMM Başkanı Şentop hafızlık icazeti alan oğlu Ömer Asım ile birlikte basın mensuplarına açıklama yaptı..

– Mustafa Şentop:

“İmam Hatip okullarında uygulanan ‘Hafız yetiştirme Projesi’ sayesinde öğrenciler bir yandan okullarına devam ederken diğer taraftan hafızlık eğitimi alıyorlar..

Bunlardan biri de İTO Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi. Benim oğlum da bu okulda sekizinci sınıfta. Liselere giriş sınavına hazırlanıyor. Beşinci sınıfta başladı hafızlık için, yaklaşık 20 ay gibi bir zaman içinde hafızlığını da tamamladı. Herhangi bir sene kaybı da olmuyor burada. İkisi beraber yürütülüyor..

Bu çok iyi bir proje çünkü hafızlık konusunda okulda ara verme söz konusu olduğu zaman okul başarısını önemseyen aileler, çocuklar pek rağbet etmiyorlar..

Okula ara verip de hafızlığı başka bir yerde, dışarıda Kur’an kursunda tamamlamak gibi. Bu, başarılı öğrencileri de hafızlık için buraya çekebilecek bir proje. Bu beşinci yılı ve sanıyorum 133 hafız verdi. Türkiye’nin başka yerlerinde de bu tür proje okullar oldu..”

“Hafızlığını tamamlayan 133 çocuğumuzu tebrik ediyorum”

Törende oğlu ile birlikte icazet alan 133 öğrenciden birinin Erdoğan’ın torunu olduğunu aktaran Şentop şunları söyledi..

– Mustafa Şentop:

“Tabii hafızlık bizim tarihimizde, medeniyetimizde çok önemli bir husus. Erdoğan’ın da torunu, Bilal Erdoğan’ın oğlu Ömer Tayyip Erdoğan hafızlığını tamamladı. Hafızlığını tamamlayan 133 çocuğumuzu tebrik ediyorum. Bunlardan biri de benim oğlum Ömer Asım..

Osmanlı döneminden bu yana hafız yetiştirmenin önemli olduğunu belirtermeliyim..

1650 yılında Evliya Çelebi, Seyahatnamesi’nde İstanbul’da 9 bin hafız olduğunu, bunların 3 bininin de kadın hafız olduğunu söylüyor. O yıllar itibarıyla da İstanbul’un nüfusu 400 bin civarında. Yani yüzde 2,25 gibi bir orana tekabül ediyor. Oldukça yüksek bir oran..”

İmam Hatip okullarında hafız yetiştirme projesi fikrinin Erdoğan’a ait olduğunu dile getiren Şentop, şunları söyledi..

– Mustafa Şentop:

“Bizim bütün dini metinlerimizde de milletimizin sosyal, kültürel hayatında da hafızlık çok itibarlı bir meziyettir, özelliktir. Bu proje konusundaki fikir Cumhurbaşkanımızındır. Kendisine bir veli olarak da teşekkür ediyorum. Bunu uygulayan Milli Eğitim Bakanlarımıza, hocalarımıza ve okul yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Türkiye bu konuda bütün İslam ülkeleri arasında da en fazla ehemmiyet veren ülkedir.”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: