GENEL

Reuters: Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Erdoğan’la görüşmeyi reddetti!

Diplomat olan bir kaynak, Suriye’nin ‘somut bir şey getirmediği takdirde böyle bir toplantıyı yararsız gördüğünü ve şimdiye kadar istedikleri şeyin Türk birliklerinin tamamen geri çekilmesi olduğunu’ söyledi..

🔴 REUTERS: ‘ESAD, SEÇİMLERDEN ÖNCE ERDOĞAN’LA GÖRÜŞMEYİ REDDETTİ’
Reuters, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın, Erdoğan’la görüşmeyi reddettiğini öne sürdü.

Reuters’a açıklamalarda bulunan Suriye’ye yakın kaynaklar, “Erdoğan’a neden zaferi bedavaya teslim edelim? Seçimlerden önce herhangi bir yakınlaşma olmaz” ifadesini kullandı.

Geçen ay Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile el sıkıştıktan bir hafta sonra Suriye hakkında da açıklama yapan Erdoğan, Suriye ile işlerin yoluna koyulabileceğini söylerek “Siyasette dargınlık olamaz” ifadesini kullanmıştı..

Erdoğan’ın Sisi ile el sıkışması ve Esad ile görüşmeye yeşil ışık yakması tepkilere neden olmuş ve siyasetin gündemine bomba gibi düşmüştü..

İngiliz haber ajansı Reuters, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad‘ın, Erdoğan ile görüşmeyi reddettiğini ileri sürdü..

Şam hükümeti Erdoğan’ın olası bir görüşmeyi ‘seçim hamlesi’ olarak kullanacağını düşünürken; haber kaynakları Suriye tarafının, “Niye bedavadan seçim kazandırılsın ki?” dediği iddia edildi..

– Reuters’a konuşan, Suriye’nin konudaki duruşu konusunda bilgisi olan üç kaynağın aktardığına göre Esad, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le birlikte Erdoğan’la üçlü zirve teklifini reddetti..

Kaynaklar, Şam’ın böyle bir toplantının, Erdoğan’ın önümüzdeki yıl düzenlenecek seçimler öncesi desteğini artıracağına inandığını söyledi..

🔴 “ERDOĞAN’A NİYE BEDAVADAN SEÇİM KAZANDIRILSIN Kİ?”

– Kaynaklardan biri:

“Erdoğan’a niye bedavadan seçim kazandırılsın ki? Seçimlerden önce herhangi bir yakınlaşma olmayacak” diyerek, Suriye’nin dışişleri bakanları toplantısı fikrini de geri çevirdiğini sözlerine ekledi..

Diplomat olan bir kaynak, Suriye’nin ‘somut bir şey getirmediği takdirde böyle bir toplantıyı yararsız gördüğünü ve şimdiye kadar istedikleri şeyin Türk birliklerinin tamamen geri çekilmesi olduğunu’ söyledi..

“RUSYA DA BUNDAN FAYDALANIR”

Türkiye’nin konuya yaklaşımını bilen bir kaynaksa ‘çok da uzak olmayan bir gelecekte’ bir Esad-Erdoğan görüşmesinin mümkün olabileceğini söyledi..

– Kaynak:

“Putin yavaş yavaş bunun yolunu hazırlıyor. Suriye’de büyük bir değişimin başlangıcı olur ve Türkiye üzerinde çok olumlu etkileri olur. Rusya da bundan faydalanır. Birçok alanda gerginlik olduğu düşünülürse” dedi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: