GÜNDEM

Yarı otomatik vites nedir, nasıl kullanılır?

Özellikle otomatik vites ile beraber yarı otomatik vitesler sürücülere konforlu bir sürüş deneyimi yaşatmaktadır ..

Yarı otomatik ile otomatik vites arasında en büyük fark vites geçişleridir
www.cafemedyam.com
🔴 Otomatik şanzıman
otomatik vites ile ilgili görsel sonucu

Otomatik şanzıman veya otomatik vites, motorlu aracı sürerken belli bir motor devir hızı için, tekerleklerin devir hızının kademeli olarak, motor gücünü ileten dişlileri değiştirerek yükseltilmesi ya da alçaltılması işleminde sürücünün işini kolaylaştıran bir mekanizmadır.

otomatik vites ile ilgili görsel sonucu

🔴 Yarı otomatik vites nedir, nasıl kullanılır?
Yarıotomatik ile otomatik vites farkları nelerdir?

Günümüzde araçlar ile ilgili yapılan teknolojik gelişmeler yaşanmaktadır. Özellikle otomatik vites ile beraber yarı otomatik vitesler sürücülere konforlu bir sürüş deneyimi yaşatmaktadır.


otomatik vites ile ilgili görsel sonucu
🔴 Yarı otomatik vites nedir?

– Vites türlerinden birisi de yarı otomatik vitestir ..

Yarı otomatik vites tek kavramalıdır. Vitese araç şoförü basmamakta, araç kendiliğinden debriyaja basmaktadır ..

Tek kavramalı olmasından dolayı vites geçişleri tam otomatik araçlara göre daha çok hissedilmektedir .. Fakat burada en çok araç kalkış ve ikinci vitese geçişlerde bu durum hissedilmektedir. Şehir içerisinde yoğun trafikte bu his daha da artmaktadır.

Yarı otomatik vites nasıl kullanılır?

– Yarı otomatik vitesli araçlarda gaz ve fren olmak üzere iki pedal vardır .. Bunların ikisi de sağ kısımda bulunur ..

– Sağlıklı bir kullanım için sağ ayak ile kullanılması gerekmektedir ..

Yarı otomatik araçların kullanım mekaniği vites kolu ile bu pedalların entegre kullanımı üzerine kurulmuştur. Park halinde iken araç P simgesinde olarak el freni çekilmelidir ..

🔴 Otomatik vites harfleri

P – Park etmek ve yolculuğu tamamlamak için kullanmanız gereken vites..

D – İleri gitmek için kullanmanız gereken vites..

R – Geri gitmek için kullanmanız gereken vites..

N – Aracınızı boşa almak için kullanmanız gereken vites..

Yarı otomatik vitesli araçlarda kontağı çevirmek için frene basılır. İleriye gidilecek ise D’ye, geri gidilecek ise R’ye alınmaktadır..

– Burada frene basmanın amacı ileri kayışını engellemektir. Araç düz viteste kullanılmak isteniyor ise vites kolunun M’ye alınması gerekir..

Otomatik vites araba ilk nasıl çalıştırılır?

Ayağınız frende kontak anahtarını saat yönünde çevirerek aracınızı çalıştırabilirsiniz..

Vites konumu P veya N kademeleri dışında yer aldığında araç kalkış yapamaz. Bu nedenle araç ilk çalıştırılacağı zaman vites P konumuna getirilmelidir..

🔴 Otomatik araba n de giderse ne olur?

– Hareket halindeki otomatik şanzımanlı aracı “n” moduna alırsanız şanzıman yağlaması oldukça azalır, bu da balatalara ciddi zarar verir.. Ayrıca otomatik araçlar kısa süreli duruşlarda da “n” ye alınmaz, zaten frene bastığınız zaman, basılı fren debriyaj görevi görür ve dişlileri keser..

Yarı otomatik ile otomatik vites farkları nelerdir?

Tam otomatik vitesler yarı otomatik viteslere göre farklı olarak çift kavrama prensibine bağlı çalışmaktadır..

Otomatik vitesli araçlarda debriyaj bulunmuyor. Sol tarafta fren, sağ tarafta ise gaz pedalı bulunuyor..

Yarı otomatik viteslerde debriyaj görevi yapılmaktadır. Tam otomatik viteslerde ise debriyaj dışında geçirilecek vites de debriyaj kontrol edilirken hazır hale getirilmektedir. Böylece vites geçişleri otomatik viteslerde hissedilmemektedir..

Yarı otomatik ile otomatik vites arasında en büyük fark vites geçişleridir. Otomatik viteslerde vites geçişleri sessiz ve sarsıntısız bir şekilde yaşanırken yarı otomatik viteslerde geçişler daha belirgin gerçekleşmektedir.. 

🔴 Otomatik Vites Araba İlk Nasıl Çalıştırılır?

Adım 1: Emniyet kemerinizi bağlayın ve aynalarınızı kontrol edin.

Adım 2: Sağ ayağınızı fren pedalına tamamıyla basılı tutun.

Adım 3: Vitesin P konumunda bulunduğundan emin olun.

Adım 4: Anahtarı saat yönünde çevirerek kontağı çalıştırın.

Adım 5: Ayağınız hala fren pedalındayken vitesi R, L veya D konumuna alın.

Adım 6: El frenini aşağı indirin ve yavaşça gaza basın.

Adım 7: Harekete L modunda geçtiyseniz, vitesi varsa sırasıyla 2 ve 3’üncü ayara, ardından da D moduna alın.

🔴 Bu basit adımlar otomatik vites kullanmayı öğrenmene yardımcı olacak.
Otomatik vitesli arabalar, düz viteslilere göre genelde daha kolay kullanıldıkları ve uzun yolda daha fazla rahatlık sağladıkları için hem yeni hem de deneyimli sürücülerin gözdesi..

Fakat şunu aklından çıkarma: Herhangi bir motorlu taşıt kullanmadan önce mutlaka geçerli bir ehliyetin olmalı ve tüm yerel trafik kurallarını bilmelisin..

Sürüş Hazırlığı

Arabana Bin  

Aracın kapısını anahtarla ya da uzaktan kumandayla açtıktan sonra sürücü tarafından bin ..

Aracı Kendine Göre Ayarla 

Koltuğunu, hem dışarıyı rahatça görebileceğin hem de tüm kontrollere zahmetsizce ulaşabileceğin biçimde ayarla.. Aynaları, arabanın arkasını ve yanlarını açık seçik görebileceğin konuma getir. Sürmeye başlamadan önce otomobilin kör noktalarını öğren ki dönüş yapmadan ve şerit değiştirmeden önce kontrol edebilesin ..

Kontrolleri Öğren 

İşe başlamadan önce gaz ve fren pedallarının, direksiyonun, vites kolunun, sinyal kontrollerinin, buz çözücünün ve sileceklerin yerini bilmek çok önemli ..

Gaz ve fren pedalları ön alt kısımda, ayaklarını koyduğun yerdedir. Fren solda, gaz sağda bulunur..

Direksiyon, sürücü konsolunun ortasındaki büyük simittir. Sağa sola döndürdüğünde aracın tekerlekleri de iki yana döner..

Direksiyon kolonunun üstünde (genelde solda) küçük bir kol bulunur. Bu kol ortada durur ve yukarı ya da aşağı konuma getirilebilir. Bu, dönüş sinyalidir..

Genelde direksiyon simidinin solunda, direksiyon kolonundaki kolların ya da konsolun üstünde bulunan kontroller farları açıp kapamaya yarar ..

Vites kolunun olabileceği başlıca iki yer var. Ya direksiyon kolonunun sağındadır ya da şoför ve ön yolcu koltuklarının arasındadır. Vites kolunda genelde “P”, “D”, “N”, “R” harflerinin ve birkaç rakamın yer aldığı bir vites göstergesi bulunur. Vites kolu direksiyon kolonundaysa vites göstergesi genelde gösterge panelinde, hız göstergesinin altında olur ..

Emniyet kemerini bağla 

Senin de, aracına binen tüm yolcuların da emniyet kemerleri daima bağlı olmalı..

“Sürüş” Vitesinde Kullanım

Aracı çalıştır 

Sağ ayağını fren pedalına sonuna kadar bastır, sonra kontak anahtarını takıp saat yönünde çevirerek aracı çalıştır..

Vites seç 

Ayağını fren pedalından kaldırmadan vites kolunu “Drive” (sürüş) konumuna getir. Bu vites, “D” harfiyle belirtilir ve başarılı bir biçimde vites değiştirdiysen göstergede vurgulu biçimde gösterilecektir..

Vites kolu direksiyon kolonundaysa önce kolu kendine doğru çek, sonra aşağı ya da yukarı hareket ettirerek vites seç.

Vites kolu yerdeyse genelde vites kilidini açan bir düğmesi bulunur. Bu düğmeye basarak vites kolunu hareket ettirebilirsin

El frenini indir 

Bu ya iki koltuk arasındaki bir kol biçimindedir ya da ayağını koyduğun yerin en solundadır. El frenini hareket ettirmeden önce bir mandalı açman ya da üstündeki bir düğmeye basman gerekebilir..

Çevreni kolaçan et 

Yakınında hareketli nesneler ya da birileri olup olmadığını görmek için arabanın tüm etrafını, ölü noktalar dâhil kontrol et. Gözlerini hiçbir zaman gideceğin yönden ayırma..

Arabayı hareket ettir 

Fren pedalındaki ayağını hafifçe kaldırdığında araba hareket etmeye başlayacak. Ayağını frenden kaldır, aynı ayağınla hafifçe gaza basarak arabayı hızlandır. Normal yolda ilerlerken hız değiştirdiğin için vites değiştirmen gerekmez..

Arabayı döndürmek için direksiyonu çevir 

Vites “Drive” modundayken araç, direksiyonu sola çevirdiğinde sola, sağa çevirdiğinde sağa döner..

Arabayı yavaşlatmak ya da durdurmak için frene bas 

Sağ ayağını gaz pedalından çekip frenin üstüne koy ve arabanın bir anda durmaması için yavaşça pedala baskı uygula. Aracı tekrar hareket ettirmek istediğinde ayağını yine gaz pedalına koy..

Arabayı park et 

Gideceğin yere varınca fren pedalına giderek artan bir basınç uygulayarak aracı tamamen durdur ve vites kolunu tekrar “P” (park) konumuna getir. Kontak anahtarını saat yönünün tersine döndürerek arabayı stop ettir. Çıkmadan önce farları söndürmeyi ve el frenini çekmeyi sakın unutma.

Diğer Viteslerin Kullanımı

Geri git 

Geri gitmek istiyorsan unutma ki geri vitese geçmeden ya da geri vitesten çıkmadan önce araç tümüyle durmuş olmalı. Vites kolunu “R” (reverse) ile işaretli konuma getir, aracın yanlarını ve gerisini kontrol edip bir engel olup olmadığına bak. Ayağını frenden hafifçe kaldırıp gaz pedalına koy.

Geri viteste dönüş yaparken araç, direksiyonu ne tarafa çevirirsen oraya gider. Tek fark geriye gitmen; yani aracın önü değil arkası yön değiştirecek..

Boş vitesi kullan

 N (neutral) ile gösterilen boş vites normal sürüş sırasında değil, yalnızca aracın hızını kontrol etmen gerekmediğinde kullanılır. Buna motoru stop ettirmeden kısa süre park etmeyi ya da aracın çekildiği/itildiği zamanı örnek verebiliriz..

Küçük vitesleri kullan

 “1,” “2” ve “3” olarak işaretlenmiş vitesler küçük vitesler olarak bilinir. Bunlar asıl freni yıpratmak istemediğinde bir tür motor fren sistemi olarak kullanılabilir. Dik yokuşlardan aşağı inmek bu tekniğin iyi bir örneği. Ama birinci vitesi yalnızca çok yavaş gitmen gerektiğinde kullanmalısın. Bu viteslerden Drive (sürüş) vitesine geçerken aracı durdurman gerekmez.

🔴 Otomatik vites araba nasıl stop edilir?

Otomatik Vites Araba Park Edildikten Sonra Ne Yapılır?

Öncelikle vitesi “N” konumuna alın. Bu sayede aracın yükü, şanzıman sisteminden alınır.

Aracın el frenini çekip arabayı sabitleyin.

Kontağı kapatın.

Ayağınız frendeyken vitesi “P” konumuna alın.

Otomatik vites el freni nasıl çekilir?

Otomatik vites arabada el freni, araç durduğunda ve vites “P” yani park moduna alındığında çekilmelidir ..

🔴 Otomatik vites araba boşta gider mi?

Her ne kadar boş vitesle inişte de yakıt tüketimi az olsa da viteste inişe göre fazladır. Aracı yokuş aşağı inerken boşa almak otomatik vites araç kullanımı sırasında da uygun olmayan bir harekettir. Çünkü bu durum aracın frenleme sistemlerinde ciddi problemlere yol açabilir..

Triptonik Vitesli Araçlar

Triptonik Vitesli Araçlar isteğe bağlı olarak manuel kullanım imkânı da sunan araçlardır. Vites kolunun çekilmesi ile araç manuel kullanıma geçer. Bu durumda vites değişimi de koldaki artı ve eksi işaretleriyle sağlanır..

🔴 Otomatik Viteslerde 1 ve 2 Ne İşe Yarar?

– Otomatik vites araçlarda devir ayarı kendiliğinden yapılabilmesine rağmen, bazılarının vites kolunda ayrıca “L-2-3” veya “1-2-3” seçenekleri de bulunuyor..

Bu dişli ayarları, dik yokuşlarda ve yağmurlu-karlı hava şartlarında aracın çekişten düşmemesi ve daha güvenli sürüş sağlamak için gerekebiliyor..

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: