SAĞLIK

ÖKSÜRÜK DEYİP GEÇMEYİN. ÖKSÜRÜK ŞURUPLARI KARACİĞER DÜŞMANI!

“Öksürük bir alarmdır. Aslında bize bir yerlerde sorun olduğunu gösteriyor. Bu sorunu yakalamamız lazım, araştırılması lazım, öksürüğün sebebini bulmamız lazım”

Öksürük, çocuk polikliniğine başvurma nedenlerinin en başında geliyor ..
www.cafemedyam.com
🔴 ÖKSÜRÜĞE NE İYİ GELİR? ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER?

– Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Erkman:

“Öksürük, çocuk polikliniğine başvurma nedenlerinin en başında geliyor.. Gece uyku kalitesini bozan öksürük varsa doktora başvurulabilir .. Öksürüğe karşı bol sıvı içilmesini, özellikle yatmadan önce burnun serum fizyolojik ile temizlenmesini tavsiye ediyorum ..

Çocuklarda öksürüğün hastalık değil, çeşitli sağlık sorunlarının belirtisi olduğunu belirtmeliyim .. Öksürük önemli bir refleks ve savunma mekanizmasıdır .. Havayollarının toz, mikrop, gıda ve oyuncak parçası gibi cisimlerden temizlenmesini sağlar ..”

Çocuklarda öksürük en sık üst ve alt solunum yollarına bağlı olarak görülür. Bununla beraber; astım, alerji, alerjik bronşitler, yabancı cisim aspirasyonları, reflü ve kistik fibrozis gibi daha uzun süreli hastalıklar da öksürük nedenleri arasında sayılır ..”

🔴 “3 AYDAN KÜÇÜK BEBEK ÖKSÜRÜRSE HEMEN DOKTORA GİDİLMELİ”
“Bebeklerde öksürük sorunu, 6 aydan daha küçük olduğu durumlarda dikkat edilmesi gerekir ..”

– Dr. Erkman:

“Öksürük basit gibi görünebilir ihmal edilirse altından bronşit veya zatürre çıkabilir. Bu nedenle bebekleri 3 aydan küçük olan aileler, bebeklerinin öksürmeleri halinde çocuk doktoruna başvurmalıdır. Bu arada öksürüğün çocuk polikliniğine başvurulan en sık şikayet olduğu gözlemlenmektedir ..”

“UYKU KALİTESİNİ BOZAN ÖKSÜRÜK ÖNEMLİ”

– Dr. Erkman:

“Özellikle uyku kalitesini bozan, gece çocuğu uykusundan uyandıran bir öksürüğün; reaktif havayolu hastalıkları, astım gibi sorunlar açısından önemli bir gösterge olabileceğine dikkat çekmek istiyorum..

Özellikle ateşle birlikte seyreden öksürüklerde bir an önce bir çocuk hastalıkları uzmanına başvurulması gerekir ..”

Öksürük şikayetiyle ilgili çözüm önerileri

Dr. Erkman:

  1. “Bol sıvı alınması ve yudumlanarak içilmesi öksürüğü azaltır.
  2. Boğaz pastili ve bitki çayları boğazda kuruluk, gıcık ve öksürüğü önler.
  3. Öksürüğü yumuşatmak için ılık sütün içerisine bal karıştırmak faydalı olur.
  4. Duş alınması veya odadaki havanın nemlendirilmesi mukus salgısını yumuşatır.
  5. Öksürük alerjik rinitin en çok görülen belirtisidir. Bunun araştırılarak nedenlerinin tespit edilmesi önemlidir.
  6. Okula başlayan çocukların öksürükleri artar. Bunun en büyük nedeni sonbahar ve yaklaşan kış ayları nedeniyle toplu yaşanan yerlerde damlacık yolu ile yayılan ve solunum yollarına yerleşen virüslerdir.
  7. Hepimizin bildiği bir durum da; geceleri öksürüğün artmasıdır. Bunun en büyük nedeni de geniz akıntısıdır. Bunun için de öksüren çocuğu mümkün olduğunca dik yatırmalı, burnunu serum fizyolojikle temizlemelidir.”

Geçmeyen öksürüklerin astımın habercisi olabileceğini vurgulayan Dr. Erkman, böyle bir durumda hırıltı ve nefes darlığı gibi durumlara dikkat edilmesi gerektiğini, gerekirse de çocuk alerji uzmanına başvurulmasını tavsiye etti .. 

öksürük birçok hastalığın habercisi
⏺ ÖKSÜRÜĞÜN SEBEBİNİ BULMAMIZ LAZIM
Prof. Dr. Tevfik Özlü, ‘sorunlar büyüyebilir’ diyerek uyardı: Öksürük deyip geçmeyin!

– Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü:

“Öksürük bir alarmdır. Aslında bize bir yerlerde sorun olduğunu gösteriyor. Bu sorunu yakalamamız lazım, araştırılması lazım, öksürüğün sebebini bulmamız lazım..”

Kış mevsimi gelirken Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, öksürük şikayetleri ile ilgili açıklamalarda bulundu

Prof. Dr. Tevfik Özlü:

“Öksürüğün basit bir üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olabileceği gibi, akciğer kanserinin ilk belirtisi de olabileceğini ifade etmek istiyorum..

Kışın en çok rahatsızlandığımız şikayetlerden bir tanesi de öksürük..

Öksürük özellikle solunum yolu enfeksiyonlarında sıklıkla gördüğümüz bir semptom.. Kısa sürede ortaya çıkıp birkaç gün, birkaç hafta devam edip geçebiliyor..

Genelde akut öksürük dediğimiz bu üç haftayı geçmeyen öksürükler çok anlamlı değil.. Yani çok fazla telaş etmeye, panik yapmaya gerek yok.. 

Daha çok grip, soğuk algınlığı, farenjit, sinüzit gibi solunumsal enfeksiyonlarla ilişkili olarak ortaya çıkabilir. Ama uzadığı zaman sorun.. Yani bu 3 haftayı geçtiğinde hele hele 8 haftayı geçen kronik öksürük dediğimiz bir duruma evrildiğinde mutlaka bunu araştırmak gerekiyor..

Genelde insanlar öksürük olduğunda kendi başlarına bal ya da birtakım otları kaynatarak öksürüğü giderici bir tedavi uyguluyorlar.. Veya bir öksürük şurubu ya da öksürüğü kesici hapları kullanmak istiyorlar. Bu tür taleplerle gelebiliyorlar..

Aslında biz hekimler öksürüğü çok doğrudan tedavi etmeyi sevmeyiz. Çünkü öksürük bir hastalık değil, çoğu zaman bir hastalığın belirtisidir”

“Öksürüğü tedavi etmekten ziyade öksürüğe neden olan hastalığı bulup onu tedavi etmek gerekir”
⏺ ‘UZAYAN ÖKSÜRÜĞÜN SEBEBİ BULUNMALI’

– Prof. Dr. Özlü:

“Eğer sebebini bilmiyorsak böyle öksürüğü baskılayıcı ilaçları çok kullanmayız. Çünkü o zaman hastalığın teşhisi gecikir, sorunlar büyüyebilir. Normalde bir kişinin öksürmemesi lazım. Öksürük olmaması lazım. Eğer öksürüyorsa ve uzayan bir öksürük söz konusu ise mutlaka bunun sebebini bulmamız lazım..

✅ Pek çok hastalık var böyle uzayan öksürüğe neden olan..

– KOAH, astım, sinüzitler ya da reflü gibi hastalıklar öksürüğe neden olabiliyor..

– Ama öbür taraftan bronşektazi gibi interstisyel akciğer hastalıkları gibi, akciğer kanserleri gibi farklı hastalıklar da var.. 

O nedenle öksürüğü maskelemek, öksürüğü kesici ilaçlar vererek semptomu ortadan kaldırmak aslında hasta için bir alarmı susturmak gibidir..

Bir alarm varsa alarmın sebebini bulmanız lazım. Yoksa alarm düğmesini kapattığınız zaman sesi kesmiş olursunuz ama tehlike ortadan kalkmaz.. Yani öksürük bir alarmdır..

Aslında bize bir yerlerde sorun olduğunu gösteriyor. Bu sorunu yakalamamız lazım, araştırılması lazım, öksürüğün sebebini bulmamız lazım..

Sebebini bulduktan sonra hem o hastalığı tedavi edebiliriz hem de o zaman eğer gerekliyse çok rahatsız edici ise öksürüğü baskılayıcı, ortadan kaldırıcı ilaçlar da verilebilir..

Ama nedenini ortaya koymadan böyle doğrudan öksürük kesici ilaçları öksürük şurupları kullanmayı tavsiye etmiyoruz..”

Cumhuriyet

⏺ AVUSTRALYA’DAN ÖLDÜRÜCÜ ÖKSÜRÜK ŞURUBU İÇİN PANZEHİR ADIMI
Avustralya, öksürük şuruplarındaki zararlı maddelerin yol açtığı akut böbrek hasarına bağlı çocuk ölümlerinin olduğu Endonezya’ya kimyasal zehirlenmelere karşı kullanılan panzehir gönderdi..

✅ Endonezya Sağlık Bakanı Budi Gunadi Sadikin, Avustralyalı mevkidaşı Mark Butler’e çağrıda bulunarak ülkesine metanol ve etilen glikolden zehirlenen hastaların tedavisi için kullanılan “fomepizol panzehirini” sağlamasını istedi..

– Söz konusu ilaçların hala “nadir” bulunduğunu belirten Sadikin’in çağrısı sonrası Avustralya 16, Singapur 10 şişe panzehir gönderdi..

– Avustralya Sağlık Bakanı Mark Butler, panzehirlerin bugün itibarıyla Endonezya’ya ulaşacağını belirtti..

Butler, Endonezya’ya uluslararası ilaç pazarında sınırlı sayıda bulunan panzehiri sağlamaktan memnuniyet duyduklarını söyledi..

ENDONEZYA’DA 133 ÇOCUK YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ

✅ Bakan Sadikin, yılbaşından bu yana bazı tıbbi şuruplardaki zararlı maddelere bağlı akut böbrek hasarından ölen çocukların sayısının 133’e çıktığını bildirmişti..

– Endonezya’daki 22 ilde 133’ü ölümle sonuçlanan çoğu 5 yaş altı 241 akut böbrek hasarı vakası kaydedilmişti..

Vakaların ardından Endonezya Gıda ve İlaç İzleme Ajansı, aşırı düzeyde etilen glikol içeren yerli 5 ürünün derhal piyasadan çekilmesini ve kalan tüm ilaçların da imha edilmesini istemişti..

✅ Gambiya’da da en az 69 çocuğun, yerel olarak satılan parasetamol şurubunu kullandıktan 3-5 gün sonra hayatını kaybettikleri iddia edilmişti..

– Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de bu olayın üzerine ülkede Hindistan’da Maiden Pharmaceuticals Limited tarafından üretilen 4 şuruba karşı uyarıda bulunmuştu..

Çocukların böbrek sorunlarından hayatını kaybettiğini ve Maiden Pharmaceuticals tarafından üretilen şuruplarda “kabul edilemez” seviyelerde toksin bulunduğunu belirten DSÖ, ilaçların şimdiye kadar yalnızca Gambiya’da tespit edilmesine rağmen ülke dışına dağıtılmış olabileceği konusunda da uyarmıştı.

Hindistan hükümeti de DSÖ’nün Gambiya’daki çocuk ölümleriyle bağlantı kurmasının ardından söz konusu 4 öksürük şurubuyla ilgili soruşturma başlatmıştı..

Cumhuriyet

⏺ ÖKSÜRÜK ŞURUPLARI KARACİĞER DÜŞMANI: ÖKSÜRÜĞÜN İKİ TEMEL YARARI VARDIR…
“öksürüğün nedenlerini, hangi hastalıkların belirtisi..!”

✅ ÖKSÜRÜK ŞURUPLARININ İÇERİSİNDE ÇOK DEĞİŞİK ETKEN MADDELER BULUNMAKTADIR!

– Mevsim değişikliği ile birlikte grip başta olmak üzere birçok hastalık yakamıza yapıştı.. Öksürük ise miras kaldı!

Kriz halinde öksürenler ne yapacağını şaşırırken; Prof. Dr. Osman Erk, öksürüğün nedenlerini, hangi hastalıkların belirtisi olduğunu, yarar-zararını ve tedavi yollarını anlatıyor..

⏺ ÖKSÜRÜĞÜN İKİ TEMEL YARARI VARDIR!
“Süresi Önemli..!”
  • Prof. Dr. Osman Erk:

“Öksürük alt solunum yollarına yabancı maddelerin girişini engeller ve alt solunum yollarındaki yabancı cisim ve aşırı sekresyonları temizler..

Öksürük refleksi yetersiz kalırsa zatürre, bronşiektazi gibi hastalıklar oluşabilir..

Öksürükte süre önemlidir..

3 haftadan kısa sürenler akut öksürük olarak değerlendirilir. 200 kadar viral etken ve bakterilerin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonları akut öksürüğün en sık nedenidir..

✅ Mevsimsel grip ve akut bronşit akut öksürüğün sebebidir..

“Alerji de Etkili..!”

3-8 hafta süren öksürüğe subakut öksürük denir..

Astım, sinüzit, alerjik reaksiyonlar diğer sık öksürük nedenleridir. Özellikle viral hastalıklar sonrası gelişen öksürüğün nedeni pek bilinmemektedir..

Bu hastalarda antibiyotiğin yeri yoktur. İpratropium bromür, inhale steroidler ve gerekirse kısa süreli düşük doz ağızdan alınan steroid ilaçlar oldukça etkilidir..

Kronik öksürük 8 haftadan uzun sürer.. En sık nedeni ACEİ grubu tansiyon ilaçlarının kullanımıdır.. Ayrıca gastroözefageal reflü, astım, kronik sigara içiciliği, alerjen ve irritan maddelere maruz kalmak da kronik öksürüğe yol açabilir..

ACEİ grubuna bağlı öksürükler ilaç kesildikten 2 hafta içinde, sigaraya bağlı öksürük ise 4 haftaya kadar düzelir..

“İlaç Diye Zehir İçmeyin..!”

Öksürüğün nedeni mutlaka araştırılmalı ama öksürük kesilmemelidir..

Öksürük sıradan değil, önemli bir belirtidir. Özellikle çocuklarda viral hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan öksürükte ilaç kullanılmaması gerekir.. Öksürük şuruplarının içerisinde çok değişik etken maddeler bulunmaktadır..

Ağrı kesici, ateş düşürücü, antihistaminik ve adrenalin türevleri bunlardan bazılarıdır.. Bu maddelerin öksürük için etkinliği kanıtlanmadığı gibi uykusuzluk, çarpıntı, terleme, huzursuzluk gibi yan etkilere neden olabilir, karaciğer hasarına yol açabilir..

Bazı özel durumlarda doktor kontrolünde ilaçlar kullanılabilir..

Boğmacaya dikkat! Çocukluk hastalığı olarak bilinen boğmaca inatçı öksürüğü olanların %20 kadarında etkendir..

Bakteriyel akut bronşit nedeni olan boğmacada boğulur tarzda öksürük söz konusudur.. Makrolid grubu antibiyotik kullanmak gerekir..

Boğmacaya karşı aşılanmamış veya boğmaca geçirmemiş erişkinlerin inatçı öksürüğünde bu hastalık akla gelmelidir..

Gizli Astım Olabilir..!”

Reflü, astım, kronik sinüzit ve bronşiektazi gibi hastalıklarda kronik öksürük sık yaşanır.. 2 aydan uzun süren öksürük gizli astım hastalığının belirtisi olabilir..

Gizli astımda soğuk hava, duman, sigara ve alerjenler öksürüğü tetikler.. Mide ve sinüs hastalıkları da öksürtür..

Reflüde mide ilaçlarının kullanılması ile öksürük ortadan kalkar. Son zamanlarda tanımlanan eozinofilik bronşit önemli bir öksürük nedenidir..

Balgamda eozinofil hücrelerinin görülmesi ile tanı konulur ve steroid ilaçlara cevap vermektedir..

Gece öksürüğü ve nefes darlığı olan kişilerde genel olarak astım, reflü ve kalp yetersizliği sebep olarak ortaya çıkar. Tüm bu nedenlerden dolayı öksürük ihmal edilmemelidir..

“Organik Beslenin..!”

Taze, organik, temiz, bütün, değişik, işlenmemiş, yöresel sebze-meyvelerden, kuruyemiş ve bakliyattan oluşan besinler bağışıklığı güçlendirici bol miktarda A, C, E vitaminleri, çinko ve selenyum gibi mineralleri içerir..

Gerektiğinde kaliteli multivitamin, başta Omega 3 ve probiyotik içeren gıda takviyeleri akut viral enfeksiyon hastalıklarının gelişimini engelleyebilir..

İLGİLİ HABER

Yurt Gazetesihttps://www.yurtgazetesi.com.tr/oksuruk-suruplari-karaciger-dusmani-makale,16851.html

Yurt Gazetesi – Prof. Dr. Osman Erk

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: