MAGAZİN

Turşu! Tadına doyamayacaksınız…

“Eğer hipertansiyon hastasıysanız, herhangi bir kalp-damar hastalığınız varsa, kronik böbrek yetmezliği hastasıysanız, sık sık ödem problemleri yaşıyorsanız veya mide problemleriniz varsa turşunun sık tüketilmesi size yarar sağlamadığı gibi zarar verecektir.”

Turşu yaparken kimse buna dikkat etmiyordu!
www.cafemedyam.com
🔴 TURŞU: ÜNLÜ ŞEF SOMER SİVRİOĞLU EN CAN ALICI NOKTASINI PAYLAŞTI
SOMER SİVRİOĞLU’NUN GİZLİ TARİFİ

– Somer Sivrioğlu tarafından önerilen bu tarif ile parmaklarınızı yiyeceksiniz..

GEREKLİ OLAN MALZEMELER

– 1 litre su ..

– 1 çay bardağı üzüm sirkesi ..

– 3 kaşık kaya tuzu ..

– İnce dilimlenmiş yarım limon ..

– Fermantasyonu sağlaması için 4-5 adet nohut ..

TURŞU YAPIMININ PÜF NOKTALARI

– Öncelikle turşu için kullanılacak sebzelerin çok iyi bastırılması ve bu sayede turşudaki su oranının çok az tutulması gerekir ..

– En iyi turşu için en az 2-4 hafta beklemek gerekir. Bu süre içinde hazırlanan turşunun kapağı kesinlikle açılmamalı ve fermentasyonu bozulmamalıdır ..

www.cafemedyam.com
🔴 TURŞU DA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 10 ÖNEMLİ KURAL!
“Lezzetli olduğu kadar bağışıklığı güçlendirmeye katkı sağlamasıyla da öne çıkan besinlerden turşuya sofralarda yer vermek gerektiğini belirtmeliyim.”

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ece Öneş:

“Turşu kurarken, tüketirken ve saklarken dikkat edilmesi gereken 10 önemli kuralı anlatmak isterim..

Bir yandan Covid-19 enfeksiyonu, bir yandan mevsimsel hastalıklar derken bağışıklık sisteminin güçlü olması her zamankinden çok daha önemli..

Lezzetli olduğu kadar bağışıklığı güçlendirmeye katkı sağlamasıyla da öne çıkan besinlerden turşuya sofralarda yer vermek gerektiğini belirtmeliyim..

Turşu yararlı bakterilerden oldukça zengin bir besindir ve başta bağırsak sağlığı olmak üzere bağışıklığın güçlenmesinde, metabolizmanın hızlandırılmasında ve kan şekerinin dengelenmesinde sağlığa olumlu katkıları bulunur..

Yapılan son bilimsel çalışmalar ise turşunun kanserden koruyucu etkilerinin de olabileceği yönündedir. Ancak bu kadar çok faydası bulunan bir besinin kurulması, saklanması veya tüketilmesi sırasında yapılabilecek birtakım hatalar yararlı bakterilerin yerine zararlı bakterilerin sayısını arttırarak sağlığı olumsuz etkileyebilmektedir.”

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ece Öneş, turşu kurarken, tüketirken ve saklarken dikkat edilmesi gereken 10 önemli kuralı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

1- TURŞU YAPACAĞINIZ BESİNLERİ ÖZENLE SEÇİN

– Ece Öneş:

“Turşusunu kuracağınız meyve ve sebzelerin taze, zedelenmemiş ve kaliteli olmasına özen gösterin. Eğer çürümeye veya bozulmaya başlamış bir meyve veya sebzeyi turşu kurmak için kullanırsanız turşu oluşum mekanizmasında gerekli olan yararlı bakterilerin oluşmasını/ çalışmasını engelleyebilir ve zararlı bakterilerin artmasına neden olarak besin zehirlenmelerine yol açabilirsiniz.”

2- PLASTİK YERİNE CAM KAPLARI KULLANIN

– Ece Öneş:

“Turşunuzu kuracağınız kabın cam olmasına dikkat edin. Çünkü sağlığa uygun olmayan plastik kapların yapımında kullanılan kanserojen maddeler turşunun içerisine geçebilir ve bu durum sağlık için oldukça büyük bir risk yaratır..

Sağlık için riskinin yanı sıra küresel ısınmayı arttırmamak için de plastik kullanımını en aza indirmemiz gerektiğinden turşu kurmak için en iyi tercihin cam kaplar olduğunu unutmamak gerekir.”

3- TURŞU KURMADAN ÖNCE BESİN VE KAP TEMİZLİĞİNE DİKKAT EDİN

– Ece Öneş:

“Turşu kurarken kullanacağınız besinlerin öncesinde çok iyi temizlenmiş olması gerekmektedir..

Aynı şekilde kullanacağınız kap, kaşık, kepçe vb. malzemelerin de iyi temizlenmesi gerekmektedir ancak bu malzemelerde temizlik malzemesi kalıntısı da kalmamasına dikkat edilmelidir. Kalıntı temizlik malzemeleri sağlık için risk oluşturmakla beraber mayalanmanın oluşmasını da engeller.”

4- İÇME SUYU KULLANIN

– Ece Öneş:

“Besinlerinizi koyacağınız tuzlu salamura suyun temiz olması oldukça önemlidir. Bu nedenle güvenli olmayan kaynaklardan alınmış veya çok beklemiş suların içerisinde zararlı bakterilerin olduğu unutulmamalı ve turşu için asla kullanılmamalıdır..

Temiz olmayan su ile hazırladığınız turşunun içerisinde zararlı bakteriler çok fazla üreyeceğinden besin zehirlenmelerine yol açabilir.”

5- TUZU KARARINDA KULLANIN

– Ece Öneş:

“Turşu için tuz olmazsa olmazdır. Turşunun oluşum mekanizmasındaki yararlı bakterilerin üremesi ve zararlı bakterilerin oluşumunun engellenmesi için yeterli miktarda tuz varlığı çok önemlidir..

Turşunun tuzu az konulduğunda yumuşama ve suda bulanıklaşma görülürken; tuzu fazla konulduğunda ise olgunlaşma süresi uzadığı gibi tadı da fazla tuzlu olacaktır..

Bu nedenle hazırlanacak salamura suyunun 1 litre suya 80 gram tuz eklenerek (yüzde 8’lik tuzlu su) hazırlanması oldukça önemlidir.”

6- KAYA TUZU TERCİH EDİN

– Ece Öneş:

“Eğer turşunuzun yumuşamasını istemiyorsanız tuz tercihinizi kaya tuzundan yana kullanın. Sofra tuzuyla yapılan turşular kaya tuzuyla yapılan turşulara göre çok daha kısa sürede yumuşamaktadır..

Kaya tuzu kullandığınızda da yüzde 8’lik (1 litre suya 80 gram kaya tuzu) tuzlu su hazırlamanız yeterli olacaktır.”

7- SİRKE VE LİMON TUZU KULLANIN

– Ece Öneş:

“Eğer turşunuzu taze fasulye gibi asitliği az olan bir sebze veya meyveyle kuracaksanız turşu oluşumunu sağlayabilmek için daha fazla tuz koymanız gerekir. Ancak tuzu ne kadar arttırırsanız sağlık açısından o kadar risk oluşturacağından tuz yerine limon tuzu kullanarak aynı mekanizmanın gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Turşu oluşumunda zararlı bakterilerin kontrolsüz üremesini engelleyen sirkeden de turşu yapımı sırasında destek alabilirsiniz.”

https://www.cafemedyam.com/2021/04/01/kolesterole-ve-kansizliga-iyi-gelen-aci-karisim/
8- KARANLIKTA, UYGUN SICAKLIK VE UYGUN SÜREDE BEKLETİN

– Ece Öneş:

“Turşunuzu kurdunuz, sıra geldi bekletmeye..

Turşunuzun karanlıkta ve 18-20 derecede beklemesi gerekmektedir..

Eğer 20 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta bekletilirse zararlı bakterilerin hızla artması söz konusuyken 18 dereceden daha düşük bir sıcaklıkta bekletilmesi ideal bir turşu oluşumunu engeller..

En ideal bekletme süresi ise genellikle 4-6 haftadır.”

9- BEYAZ TABAKAYI TAKİP EDİN

– Ece Öneş:

“Sebze veya meyveleriniz mayalanmaya başladıktan sonra en üst kısımda oluşan beyaz tabakanın takip edilmesi ve görüldüğü anda hemen alınması gerekir..

Bu tabaka hemen alınmazsa küf oluşmasına ve dolayısıyla turşunun bozulmasına neden olur..

Eğer uygun oranda tuz eklenmediyse ve/veya uygun sıcaklıkta bekletilmediyse beyaz tabaka görülme olasılığı daha yüksektir.”

10- TÜKETİRKEN DİKKAT!

– Ece Öneş:

“Turşunun sağlığa yararları oldukça fazladır ancak tuzlu bir besin olduğu ve sodyum içeriğinin yüksek olduğu unutulmamalıdır. Örneğin beyaz lahananın 100 gramında 12 mg sodyum bulunurken 100 gram lahana turşusunda yaklaşık 300 mg sodyum bulunmaktadır..

Bu nedenle eğer hipertansiyon hastasıysanız, herhangi bir kalp-damar hastalığınız varsa, kronik böbrek yetmezliği hastasıysanız, sık sık ödem problemleri yaşıyorsanız veya mide problemleriniz varsa turşunun sık tüketilmesi size yarar sağlamadığı gibi zarar verecektir.”

🔴 TURŞUNUN FAYDALARI NELER?
1- KABIZLIĞA KARŞI ETKİLİDİR

– Turşu bolca lif ve fermente maddeler içerir. Probiyotikler sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve bağırsakları çalıştırır ..

– Bağırsaklarınız son günlerde durgun ise; sebzeli turşuları tüketerek kabızlık gibi problemleri çözebilirsiniz ..

2- KALBİ KORUR

– Turşunun yapısındaki yararlı bakteriler, kan dolaşımını düzenler. Kan basıncını dengeleyen turşu türleri, kalp hastalıklarının riskini de en aza indirir ..

– Haftada 3 defa turşu tüketimi ile, kalp hastalıklarından uzak kalmanız mümkündür ..

3- KANSERİ ÖNLER

– Turşu hazırlarken antioksidan meyve ve sebzelerden faydalanılır. Bu besinler ise serbest radikaller ile savaşacak kadar yararlıdır ..

– Turşu tüketen kişiler, vücuduna antioksidan maddeler aldığı için kansere yakalanma ihtimali de çok düşüktür ..

4- DOĞAL AĞRI KESİCİDİR

– Turşu, doğal ve leziz bir ağrı kesici besindir. Vücudun su kaybını gideren turşu, sporcularda oluşan kas ve kemik ağrılarını dindirir ..

– Yorgun geçen günlerden sonra öğünlerinizde yarım porsiyon turşu tüketerek, ağrı kesici ilaç almaktan uzak kalabilirsiniz ..

www.cafemedyam.com
5- BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

– Kış günlerinde taze sebze ve meyve bulmakta zorlanan kişiler, turşu tüketerek vücudunu hastalıklara karşı koruyabilir .. Özellikle de pancar turşunun faydaları ile vücudu koruma altına alan kişiler çok şanslı .. Çünkü pancarda bulunan polifenoller vücudun tüm sene boyunca sağlıklı kalması için çalışıyor ..

6- KAN ŞEKERİNİ DÜZENLER

– Ani acıkmalar ve baş dönmeleri yaşayanlar, bir iki lokma turşu ile kan şekerini dengeleyecek .. Hem de sağlığı tehdit etmeden ..

– Birden gelen tatlı krizine karşı çikolata ya da paketli ürünler tercih etmek yerine, salatalık turşunun faydaları ile açlığınızı giderebilirsiniz. Salatalık turşusu hem tok tutacak hem de kan şekerini dengeleyecektir.

🔴 TURŞU NASIL BOZULUR?
Bazen bin bir emekle yaptığımız turşuların suyu bozulabilir. Bu durumda dikkat etmekte fayda vardır ..

Turşular bazen kabarıp kavanozundan taşabilmektedir. Bunun sebebi fermantasyonun çok hızlı olmasından dolayıdır. Turşunun hızlı mayalanması için ekşi maya ekmek veya nohut eklenir. Turşulara konulan bu nohut ve ekşi maya ekmek turşunun içinde gazların oluşmasına ve böylece taşmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden sağlam bir cam kavanozda turşular yapılmalıdır. Aynı zamanda da eklenen nohut miktarı fazla olmamalıdır ..

Cumhuriyet // Karar

İLGİLİ HABER
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: