SPOR

‘YARI OTOMATİK OFSAYT TEKNOLOJİSİ’ HAYATA GEÇİRİLDİ

Ofsayt konusuna, FIFA’nın yeni getirdiği “yarı otomatik ofsayt” sistemi çare olacak mı?

2022 Dünya Kupası’nda hayata geçirildi…
🔴 ‘YARI OTOMATİK OFSAYT TEKNOLOJİSİ’, TARTIŞMALARI SONLANDIRACAK MI?
Futbolda VAR’a rağmen sorunları giderilemeyen ofsayt konusuna, FIFA’nın yeni getirdiği ‘yarı otomatik ofsayt’ sistemi çare olacak mı?

– Süper Lig’in eski yardımcı hakemi Serdar Akçer, sorularımızı cevapladı ve yeni teknoloji konusunda bilgi verdi ..

Gelişen dünya ile birlikte çağ atlayan teknoloji, yeşil sahalardaki varlığını da günden güne artırıyor..

Futbol dünyası gol çizgisi teknolojisi ve Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulamalarının ardından 2022 Dünya Kupası’yla beraber “yarı otomatik ofsayt sistemi”yle tanıştı..

“Ofsayt mı değil mi” tartışmalarının futboldan daha çok konuşulduğu günümüzde bu konuyu yeni sistem çözmeye aday..

Uygulamanın amacı hem daha hızlı hem de daha doğru çözüme ulaşabilmek..

VAR’ın ardından hayata geçen yarı otomatik ofsayt sistemi gelecek sezondan itibaren yerel liglerde de kullanılabilecek..

“Teknoloji her zaman futbolun içine girmek zorunda”

Süper Lig’in eski yardımcı hakemi Serdar Akçer, uygulamaya konan yeni teknolojinin futbola olası yansımalarını değerlendirdi..

– Serdar Akçer:

“Yarı otomatik ofsayt sistemiyle ilgili ilk izlenimler olumlu.. Teknoloji her zaman futbolun içine girmek zorunda ..

Mevcut VAR uygulamasında iki kriterin ön plana çıktığını topa vuruş anı ile kaleye en yakın hem hücum hem de defans oyuncusunun kaleye en yakın uzvunun işaretlendiğini hatırlatayım ..

Bunların hepsi manuel yapılıyor. İnsan faktörü işin içine giriyor. İnsanın olduğu yerde hata ihtimali var. FIFA bunu tamamen ortadan kaldıracak 3 yıllık bir AR-GE çalışması yaptı. Bunun sonucunda yarı otomatik ofsayt sistemi devreye soktu..”

🔴 YARI OTOMATİK OFSAYT TEKNOLOJİSİNİN ÇALIŞMA PRENSİBİ
“12 kamera, her futbolcunun 29 ayrı noktasını saniyede 50 görüntüyle yapay zekaya gönderiyor”

– Serdar Akçer:

“Sistemde 12 kamera var. Bunlar televizyonda maçı izlediğimiz kameralardan bağımsız. Ve bunlar her futbolcunun 29 ayrı noktasını saniyede 50 görüntüyü izleyerek sistemin öncelikle yapay zekasına gönderiyor. Aynı zamanda da topun içinde bir sensör var. Bu da saniyede 500 defa veriyi iletiyor. Ofsayt pozisyonu oluştuğunda yapay zeka verileri birleştirerek sadece ofsaytla ilgilenen bir hakemin önüne gönderiyor. O da VAR hakemini bilgilendiriyor ve sahadaki hakeme bilgi veriliyor..”

“VAR gibi eleştiriyle karşılaşabilir”

– Serdar Akçer:

“VAR’da en çok tartışılan konuların başında topa vuruş anı ile çizginin doğru çekilip çekilmediği geliyor.. Bu teknolojiyle tartışmaların ortadan kalkacağı kanaatindeyim ..

Böyle bir yenilik getirilmesine rağmen yeni teknoloji de VAR gibi eleştirilebilir..

Eleştiriyle karşılaşabilir. Yarı otomatik ofsayt sistemi her şeye anında cevap verecek bir sistem gibi algılanıyor ancak bizim şeklen ofsayt dediğimiz konuda yardımcı oluyor. Yine yoruma ihtiyaç olan pozisyonlar olabilir. Burada VAR hakemleri devreye girecektir. Katar-Ekvador maçında 2 dakika sonra VAR cevap verebildi. Çünkü orada kaleciyle hücum oyuncusu aynı anda topa yükseldi. Topun kimden sektiğini yine sistem değil VAR hakemi belirledi. Kontrolü yapıldı. Sistemde bir hata olmaması sağlandı ve ondan sonra geldi..” 

Futbolda tartışma kültürü fazla, bir şekilde bir taraf memnun olmayacak”

– Serdar Akçer:

“Futbolda her zaman yenilikler olacak ancak buna karşılık tartışmalar bitmeyecek..

Futbol tartışma kültürünün fazla olduğu bir yer. Bir şekilde bir tarafları memnun edemeyeceksiniz. Belki ilerleyen dönemlerde robot hakemler maçlarda olacaklar. Belki yardımcı hakemler farklı konumlarda ya da hiç olmayacaklar. Oralar tamamen otomatik sistemlere devrolacak ama yine tartışması devam edecektir. Belki futbolun da bu kadar çok izlenilmesinin sebebi de burada gizlidir..”

🔴 FIFA’NIN “OTOMATİK OFSAYT” TEKNOLOJİSİ, FUTBOLDAKİ SORUNLARA ÇARE OLUR MU?
“Bu sistem VAR gibi yeni tartışmaların önünü açar”

Futbolda VAR’a rağmen sorunları giderilemeyen ofsayt konusuna, FIFA’nın yeni getireceği “otomatik ofsayt” sistemi çare olacak mı?

Spor yorumcusu Ömer Faruk Ünal, otomatik ofsayt teknolojisini değerlendirdi ..

Yeni geliştirilecek otomatik ofsayt teknolojisinin yardımcı hakemin kolundaki saate pozisyonla ilgili bilgi vereceği kaydedildi ..

Dünyanın en popüler sporlarından futbol, bünyesine güncel teknolojileri de ekleyerek gelişimini sürdürmeye devam ediyor..

Ofsayt çizgisi, gol pozisyonlarında topun kale çizgisini geçip geçmediğini ölçen gol çizgisi teknolojisi, hakemlerin göremeyeceği pozisyonların tekrarını izleme imkanı sunan Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulamalarının ardından futbola yeni bir teknoloji daha girmeye hazırlanıyor..

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), maçlarda en çok tartışılan ve çizgi ve VAR uygulamalarına rağmen çoğu zaman tartışmaların odağında yer alan ofsayt konusunda önemli bir adım attı..

FIFA’da Futbol Gelişim Direktörlüğü görevini yürüten teknik direktör Arsene Wenger’in, futbolcuların ofsaytta olup olmadıklarını otomatik olarak tespit edecek yeni sistemin 2022 yılında uygulanacağını açıklamasıyla teknolojinin bir kat daha yeşil sahalarda yer alacağının sinyalini verdi..

– Arsene Wenger:

“Mevcut uygulamada ofsayt pozisyonları önce VAR sistemine daha sonra ise hakemlere aktarılıyor ..

Yaklaşık 70 saniye ya da 1 dakika 20 saniye kadar beklemeliyiz. Bu çok önemli, çünkü bazı maçlarda birçok gol sevincinin sonradan iptal edildiği oluyor…

Yeni sistemde sinyaller doğrudan yan hakeme iletilecek. Hakem, kolundaki saatte yanacak kırmızı ışıkla pozisyonun ofsayt olup olmadığını anlayacak. Otomatik ofsayt sisteminin 2022 yılında hazır olacağını düşünüyorum..”

Futbolda en çok tartışılan ofsayt kuralında yapılması planlanan değişiklikler

– Arsene Wenger:

“Benim teklifim, bir oyuncunun vücudunun gol atabileceği herhangi bir bölümü rakip oyuncu ile aynı hizada ise pozisyonun ofsayt sayılmaması.”

Spor yorumcusu Ömer Faruk Ünal, FIFA’nın yeni geliştireceği teknolojinin futbola olası yansımalarını yorumladı..
Ömer Faruk Ünal - Independent Türkçe1.jpg
Ömer Faruk Ünal / Fotoğraf: Independent Türkçe
🔴 “BU SİSTEM ‘VAR’ GİBİ YENİ TARTIŞMALARIN ÖNÜNÜ AÇAR

– Ömer Faruk Ünal:

“Futboldaki birçok soruna derman olması için getirilen VAR sisteminin bile kuralları henüz rayına oturmadı.. UEFA Başkanı Ceferin’in de ‘VAR’daki ofsayt kararları çok adaleti sağlamıyor’ dedi..

Bu sistemi nasıl oturtacaklar bilinmez. Bence bu sistem VAR gibi yeni tartışmaların önünü açar. Bu iş öyle mekanik bir iş değil. Yoruma da ihtiyaç var. Bizim ülkemizde çizgiler, operatör gibi unsurlar çok tartışıldı. Burada da o sistemi yapacak firma tartışmaya açılır. Yazılım firması eleştirilir. Bunları bizim ülkemiz için söylüyorum.. 

Teknolojinin bu denli futbolun içerisine girmesiyle oyunun ruhu da yara aldı ..

Son Fenerbahçe maçında İrfan Can gol attı, aşağı yukarı bir dakika sevinç yaşadı. Çok uzun bir süredir üzerinde baskı vardı. Fenerbahçe kulübesi 2-0 oldu diye büyük bir rahatlığa erdi. Birkaç dakika sonra Samatta’nın şortuna değdiği için ofsayt kararı geldi. Hakemler kuralı doğru uyguladı ama bu kadar teknoloji futbola olan ilgili artırır mı azaltır mı bunun iyi düşünülmesi ve tartışılması gerektiği kanaatindeyim..”

“Alt liglerde nasıl uygulayacaksınız?”

– Ömer Faruk Ünal:

“Yeni uygulanacak sistem Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi veya ülkelerin ulusal liglerinde kolaylıkla uygulanabilir.. Alt liglerde uygulanması sıkıntılar yaratacak..

Böyle bir teknolojiyi TFF 1. Lig’de veya daha alt liglerde nasıl uygulayacaksınız? ‘Futbolculara çip takalım, oyuncuların tüm vücut ölçüleri alınsın’ deniliyor. Futbolda her şey matematik, fizik, kimya değil. Bunların futbola çok fazla fayda sağlayacağını düşünmüyorum. Bir de bu teknoloji için statların da çok iyi bir altyapıya sahip olması gerekiyor. Bizde zeminlerin halini görüyoruz. Yağmurda, karda birçok maçın oynandığını görüyoruz. Bu şartlarda söz konusu teknoloji hakikaten problemleri giderebilecek bir uygulama olacak mıdır? Bunlar hep tartışma konusu. Bu başladıktan sonra bir üst teknoloji daha sonra bir üstü… Bu işin tadı kaçar. “”

Futbolu sürekli değiştirmeye kalkarsanız zarar verirsiniz”

– Ömer Faruk Ünal:

“Futbolun insanları kendine çeken ve cazip hale gelmesindeki en büyük etken oyun kurallarıyla çok oynanmaması..

Kurallar 100 yıldır belli. İki oyuncu değişikliği sonra üç şimdi 5 oldu. Dördüncü hakem geldi, ardından 5,6, sonrasında VAR ve AVAR geldi. Futbolu sürekli böyle değiştirmeye kalkarsanız zarar verirsiniz. Bakın güreş ve basketbol bunun çok zararını çekti..”

VAR’ın ilk kez 2018 Dünya Kupası’nda kullanıldığını buna karşın elemelerdeki maçların çok daha güzel bir ortamda geçtiğini aktaran Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü..

– Ömer Faruk Ünal:

“Elemelerde çok daha güzel bir turnuva oldu çünkü VAR yoktu. O futbol maçları insanlara daha cazip geldi. VAR’sız maç daha keyifli oluyordu. Tamam VAR adalet getirecek ama futbolda olan heyecanı da maalesef artırmadı aksine kaçırdı. Teknolojinin girmesiyle futbolun o eski heyecanı kalmadı. Nasıl ki 20 sene önce yediğin bir gıdanın tadını şimdi alamıyorsan aynı öyle bir durum oldu. Futbolda bu kadar teknoloji getirirseniz o zaman insanlar da ona göre tepki verir. Futbol tartışmayla güzeldir. “

“4-5 santimetrelik ofsaytları düzeltelim”

– Ömer Faruk Ünal:

“Ofsayt kuralında yapılacak bazı değişimlerde çok tartışılan 4-5 santimetrelik pozisyonlarla ilgili bir yenilik getirilmesi daha uygun olacak

Burada biz ofsayttaki 4-5 santimetreyi düzeltelim. Kongreler yapılıyor bununla ilgili. Bu konuda üst düzey yan hakemler konuşmalı. Örneğin Tarık Ongun ve Bahattin Duran gibi üst düzey yan hakemlerimiz bu konuda fikir belirtmeli. Empati yapma etkileri çok daha fazla. Sadece futbolcular ve teknik direktörlerin fikri bizi bir noktaya götürmez. Çok üst düzey hakemlerin de görüşüne başvurulmalı.” 

© The Independentturkish//Mehmet Altunkılıç 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: