GÜNDEM

DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ

Türkiye’deki çocukların yüzde  44.3’ü yoksulluk veya sosyal dışlanma riski altında yaşıyor. Bu oran, AB ülkelerinde ortalama yüzde 23.6.

Dünya Çocuk Hakları Günü’nde ortaya çıkan acı tablo: Çocuklar aç ve güvende değiller
🔴 DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ
Yoksullukla birlikte ülkedeki çocukların en büyük sorunlarından biri evlilik.

– Türkiye’de 2021’de 13 bin 909 çocuk evliliği yaşandı, 13 bin 139 kız çocuğu evlendirildi..

Dünya Çocuk Hakları Günü  için yapılan açıklama

– Hayata Destek Derneği:

“196 ülkece taraf olunan sözleşmenin imzalanmasından bugüne çocuk hakları açısından kazanımlar elde edildi. Ancak hâlâ acil harekete geçilmesi gereken başlıklar var. Bunlardan yoksulluk, iklim krizi ve savaşlar, hem dünyadaki hem de ekonomik krizin etkisiyle ülkemizdeki çocukları çok etkiliyor..”

🔴 ‘HER BİRİNE OKUL ÇANTASI’
Hayata Destek Derneği herkesi, çocukların yoksulluk çemberini kırmak amacıyla yürüttüğü “Bu Çantalara Kulak Verin” kampanyasına desteğe çağırıyor..

Kampanya kapsamında, bir ilkokul çocuğunun başlıca kırtasiye ihtiyaçlarını içeren okul çantası OKİ ve kişisel temizlik malzemesi ihtiyaçlarını içeren hijyen çantası HİJİ, derneğin çalışma sahası olan 10 il başta olmak üzere ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılıyor..

Destekçiler, Hayata Destek Derneği’nin bağış sayfası üzerinden çantalar için bağışta bulunabiliyor.  

Türkiye’deki çocukların yüzde  44.3’ü yoksulluk veya sosyal dışlanma riski altında yaşıyor. Bu oran, AB ülkelerinde ortalama yüzde 23.6.

Artan yoksulluk, çocukların çalışmak zorunda kalmalarına neden oluyor, eğitim hayatından koparıyor, sağlıklı büyüme haklarını ellerinden alıyor.. Akranlarıyla arasındaki eşitsizlik derinleşen çocuklar, ailelerinin yoksulluk döngüsünü kıramıyor.

Cumhuriyet// Figen Atalay

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: