KATAR’DAKİ 2022 DÜNYA KUPASI’NIN CEO’SU NASSER AL-KHATER: ” KESİNLİKLE İÇKİ SATIŞI GERÇEKLEŞECEK”

FIFA Başkanı Gianni Infantino, 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Katar’la ilgili yoğun eleştirilere karşı Batı’yı ikiyüzlü davranmakla suçladı.

FIFA Başkanı Gianni Infantino:

“Katar, turnuva tarihinin en iyi organizasyonuna imza atacak.. Ev sahibi ülkenin Dünya Kupası hazırlıkları sırasında insan haklarını hiçe saydığı yönündeki eleştiriler…

Ben Avrupalıyım. Dünyanın dört bir yanında 3 bin yıldır yaptıklarımız için, ahlak dersi vermeden önce özür dilemeliyiz. Eğer Avrupa, bu insanların kaderini gerçekten önemsiyorsa, bu işçilerin bir kısmının çalışmak üzere Avrupa’ya gelebilmesi için yasal yollar oluşturabilir. Onlara biraz gelecek ve umut verebilirler..

Reform ve değişim zaman alır.. Bu insanlara yardım etmek, onları eğitmek ve daha iyi bir gelecek vermek için yatırım yapmalıyız. Hepimiz kendimizi eğitmeliyiz. Bu tek taraflı ahlak dersi sadece ikiyüzlülüktür. Neden kimsenin 2016’dan bu yana kaydedilen ilerlemeyi görmediğini merak ediyorum..

Katar’ı değil futbolu savunuyorum.. Eleştirileri anlamakta güçlük çekiyorum. Katar ilerleme kaydetti. Bugün kendimi Katarlı hissediyorum. Bugün kendimi Arap hissediyorum. Bugün kendimi Afrikalı hissediyorum. Bugün kendimi eşcinsel hissediyorum. Bugün kendimi engelli hissediyorum. Bugün kendimi göçmen bir işçi gibi hissediyorum. Aslında bunların hiçbirisi değilim ama çocukken ayrımcılığa uğramanın ve zorbalığın ne olduğunu gördüm. Kızıl saçlarım ve çillerim dolayısıyla zorbalıklara uğramıştım..

Kaza geçiren her işçi yasal tazminatını aldı..

FIFA’nın Katar 2022 fonu eğitime aktarılacak..

Hindistan’da 25 milyon çocuk ve kadına yardım edecek bir anlaşma imzalandı..

“GÜNDE ÜÇ SAAT BİRA İÇMEZSENİZ, HAYATTA KALIRSINIZ”

Statlarda ve çevresinde alkollü içecek satışının yasaklanması..

– Infantino:

“Eğer Dünya Kupası ile ilgili en büyük sorunumuz buysa derhal istifa eder ve dinlenmek için sahile giderim. Dünya Kupası’nda alınan her karar Katar ve FIFA’nın ortak kararıdır. Katar’da alkol satın alabileceğiniz ve taraftarların alkol tüketebileceği birçok taraftar bölgesi olacak. Günde üç saat boyunca bira içemezseniz, hayatta kalacağınızı düşünüyorum..”

FIFA, Katar’da pazar günü başlayacak Dünya Kupası’nın oynanacağı sekiz stadyum ve çevresinde alkol satışı yapılmayacağını açıkladı.
🔴 KATAR’DAKİ DÜNYA KUPASI’NDA STADYUMLARDA ALKOL SATILMAYACAK
Kararın, Katar yetkilileri ile yapılan son görüşmelerin ardından alındığı duyuruldu

FIFA, Katar’da Pazar günü başlayacak Dünya Kupası’nın oynanacağı sekiz stadyum ve çevresinde alkol satışı yapılmayacağını açıkladı..

Kararın, Katar yetkilileri ile yapılan son görüşmelerin ardından alındığı duyuruldu..

Stadyumların çevresindeki “alkollü içecek satış noktaları” da kaldırıldı..

– Daha önce, alkollü içeceklerin stadyumlardaki bazı belirli noktalarda satılabileceği açıklanmıştı..

– Stadyumlarda bulunan ve büyük şirketlere ayrılan bölümlerde ise alkollü içecek servisine izin verileceği belirtiliyor..

FIFA’dan yapılan açıklamada, stadyumlarda alkolsüz bira satılacağı belirtildi, “stadyumların ve tesislerin çevresinin, taraftarlar için eğlenceli bir yer olmasına çalışıldığı” vurgulandı..

Açıklamada, alkol dağıtımından sorumlu şirkete de “anlayışından dolayı” teşekkür edildi..

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN: KATAR MANTIKLI BİR KARAR ALDI

– Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın:

“Katar, stadyumlarda alkol satışı için mantıklı bir karar aldı. Bu, ima edildiği gibi bir ‘Katar muhafazakarlığı’ meselesi değil; halk sağlığı, güvenliği ve düzeni meselesidir. 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Katar’a başarılar diliyoruz”

Katar’da alkol satışı ancak belli noktalarda ve otellerde yapılabiliyor..

Otellerdeki barlara da pasaport göstererek girilebiliyor..

Ülkede yaşayan yabancılar maaşlarının ancak belli bir miktarıyla alkollü içecek satın alabiliyor..

Dünya Kupası’nın açılış maçında Pazar günü TSİ 19:00’da ev sahibi Katar ile Ekvador karşı karşıya gelecek.

Turnuva 18 Aralık Pazar günü TSİ 18:00’de başlayacak final maçı ile sona erecek.

BU YIL KATAR’DA DÜZENLENECEK DÜNYA KUPASI’NDA SEÇİLİ BAZI ALANLARDA İÇKİ SATIŞI GERÇEKLEŞECEK.
🔴 KATAR’DAN DÜNYA KUPASI’NA İÇKİ İZNİ ÇIKTI

Katar’da bu yıl düzenlenecek Dünya Kupası’nda 40 bin kişilik kapasiteye sahip stadyum ve taraftar alanları içerisindeki seçili alanlarda içki satışına izin verileceği açıklandı.

FIFA yaptığı açıklamada, bilet sahiplerinin başlama vuruşundan önce ve bitiş düdüğünden sonra stadyumdaki içecek seçeneklerine erişebileceklerini söyledi.

Katar’daki 2022 Dünya Kupası’nın CEO’su Nasser al-Khater BBC Sport’a verdiği demeçte, “Taraftarların unutamayacakları bir deneyim yaşamalarını istediklerini” belirterek içki satışının gerçekleşeceğini duyurdu..

21 Kasım ile 18 Aralık 2022 tarifleri arasında düzenlenecek olan Dünya Kupası, ilk defa Orta Doğu’daki Müslüman bir ülkede gerçekleşecek..

21 yaş altına alkol satışı yasak 

İslami kurallara göre yönetilen ve alkol tüketiminin yasak olduğu Katar’da, yalnızca otellerin bar ve restoranlarında içki satılabiliyor. 

Alkol satış izni bulunan dükkanlar ise alkolü yalnızca 21 yaş üzeri olan ve Katar’da ikameti bulunan yabancılara satabiliyor. Bu yabancıların Katar’da ikameti olmayan arkadaşları veya akrabaları, bu dükkanlara giremiyor. 

Duvar

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.